Jump to content

Μπορει η σκεψη μιας εγκυου να περασει αργοτερα στο παιδι?


Recommended Posts

Σημερα ειχα μια ενδιαφερουσα συζητηση με τη μητερα μου, και πως το φερε η κουβεντα και της ειπα οτι οταν ημουν μικρη εβλεπα στον υπνο μου η γενικα κ οταν ονειροπολουσα τον εαυτο μου με ξανθα μαλλια να φοραω ενα ασπρο φορεμα και να κανω κουνια σε ενα δασος. Οταν της το ειπα, εμεινε αφωνη γιατι , μου ειπε οτι ακριβως την ιδια σκεψη η εικονα αν θελετε, εκανε και εκεινη οταν εμεινε εγκυος σε μενα κ εμαθε το φυλλο μου. Ειναι λοιπον τοσο δυνατος ο δεσμος μητερας και εμβρυου που μπορει να "παρει" της σκεψεις της μητερας και οχι μονο αυτο αλλα να τις " αναπαραγει" μερικα χρονια μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα σε αυτου το ειδους σχεσης το να βλεπεις Υλικα τα γεγονοτα ειναι απολυτως....Ηλιθιο να το πω;

ΖΩΗ Δημιουργειται!! Δεν ειναι φλεβες και νευρα μονο....Υπαρχει μια ισχυροτατη συγκεντρωση πνευματος ....

Ναι ειναι δυνατον, ακομα και μετα τη γεννα,κατα τη διαρκεια των ζωών των, ακομα και οταν καποιος εκ των δυο απεβιωσει...η σχεση αυτη συνεχιζει να Υπαρχει, ομως οσο περισσοτερο αποροφουμεθα απο την υλικη (Βαρεα Υλη) υποσταση τοσο απεχθανωμαστε το γεγονος αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα μια ενδιαφερουσα συζητηση με τη μητερα μου, και πως το φερε η κουβεντα και της ειπα οτι οταν ημουν μικρη εβλεπα στον υπνο μου η γενικα κ οταν ονειροπολουσα τον εαυτο μου με ξανθα μαλλια να φοραω ενα ασπρο φορεμα και να κανω κουνια σε ενα δασος. Οταν της το ειπα, εμεινε αφωνη γιατι , μου ειπε οτι ακριβως την ιδια σκεψη η εικονα αν θελετε, εκανε και εκεινη οταν εμεινε εγκυος σε μενα κ εμαθε το φυλλο μου. Ειναι λοιπον τοσο δυνατος ο δεσμος μητερας και εμβρυου που μπορει να "παρει" της σκεψεις της μητερας και οχι μονο αυτο αλλα να τις " αναπαραγει" μερικα χρονια μετα?
μμμμ.... υπάρχουν κάποιες σχετικές παράξενες θεωρίες, εμπειρικά φαίνονται να έχουν νόημα αλλά έχουν και εννίοτε "κοινωνικά" δυσάρεστες "παρενέργειες" (για τις κλασικές πατριαρχικές κοινωνίες τουλάχιστον).

Πρώτα όμως... βγήκες τελικά όπως σε οραματιζόταν; εννοώ με ξανθά μαλλιά; (και βέβαια ΟΧΙ από γονείς που θα περίμενε κανένας ξανθά παιδιά)

Έπειτα... σχετικές θεωρίες αναπτύσσει (αν θυμάμαι καλά) ο Robert Charroux στα βιβλία (δεν θυμάμαι συγκεκριμένα): χαμένοι κόσμοι / παράλληλοι κόσμοι / ξεχασμένοι κόσμοι (;;;;) (εκδόσεις ΩΡΟΡΑ στα Ελληνικά, νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα όμως... βγήκες τελικά όπως σε οραματιζόταν; εννοώ με ξανθά μαλλιά; (και βέβαια ΟΧΙ από γονείς που θα περίμενε κανένας ξανθά παιδιά)

 

καστανη ειμαι απο μελαχρινους γονεις :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

καστανη ειμαι απο μελαχρινους γονεις :cheerful:
Όπως και να έχει. Το βρήκα αυτό που ανέφερα: Robert Charroux, Παράλληλοι Κόσμοι εκδ. ΩΡΟΡΑ σελ 116 κ.εξ. (περί ηλετρικών ιδιοτήτων της σεξουαλικότητας).
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λοιπον τοσο δυνατος ο δεσμος μητερας και εμβρυου που μπορει να "παρει" της σκεψεις της μητερας και οχι μονο αυτο αλλα να τις " αναπαραγει" μερικα χρονια μετα?

Θεωρητικά, ναι μπορεί να συμβεί.

Αν σκεφτούμε ότι το έμβρυο είναι επί 9 μήνες άρρηκτα συνδεδεμένο με την μητέρα ?ψυχή και σώμα?, ότι η καταγραφή μνημών κάθε ανθρώπου ξεκινά από την μήτρα, ότι το έμβρυο αντιλαμβάνεται και αντιδρά ανάλογα με κάθε συναισθηματική κατάσταση που βρίσκεται η μητέρα και ότι τα συναισθήματα της μητέρας είναι αποτέλεσμα όχι μονάχα γεγονότων αλλά και σκέψεών της? τότε γιατί όχι η μεταφορά και εικόνων στο έμβρυο;

Η? ?χρονοκαθυστέρηση? της αναπαραγωγής αυτών των εικόνων ίσως μπορεί να εξηγηθεί λόγω έλλειψης ερεθισμάτων που να επιτρέψουν την αναπαραγωγή. Μ?άλλα λόγια, απλά δεν υπήρξε το ερέθισμα που να ?τριγκάρει? την μνήμη της εικόνας νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου όταν ήταν έγκυος στην κόρη μου τις διάβαζε αρχαία ελληνική γραμματεία μετά από δική μου προτροπή επειδή είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο σε μια εφημερίδα.

Τώρα που είναι τεσσάρων ετών, έχει μαζέψει στο δωμάτιό της όλα τα αγαλματάκια με θεούς και φιλόσοφους που έχω στο σπίτι και τα φροντίζει σαν να είναι οι κούκλες τις.

 

Μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο και να μην έχει καμία σχέση με το τι άκουγε σαν έμβρυο από την μητέρα της. Το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...