Jump to content

Spiritual Response Therapy


johnny
 Share

Recommended Posts

...ή αλλιώς S.R.T., μια θεραπευτική μέθοδος κατά την οποία ο άνθρωπος αποκόβεται από "φορτία" προηγούμενων ζωών.

 

Υπάρχει κάποια μορφή τέτοιας θεραπείας που να εφαρμόστηκε στο παρελθόν? Υπάρχουν αναφορές για κάτι τέτοιο ή είναι μέσα στον σωρό του new age?

Πόσο υφίσταται αυτού του είδους η αποκοπή, και πώς επιτυγχάνεται?

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει? Πώς ήταν?

Link to comment
Share on other sites

...ή αλλιώς S.R.T., μια θεραπευτική μέθοδος κατά την οποία ο άνθρωπος αποκόβεται από "φορτία" προηγούμενων ζωών.

 

Υπάρχει κάποια μορφή τέτοιας θεραπείας που να εφαρμόστηκε στο παρελθόν? Υπάρχουν αναφορές για κάτι τέτοιο ή είναι μέσα στον σωρό του new age?

Πόσο υφίσταται αυτού του είδους η αποκοπή, και πώς επιτυγχάνεται?

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει? Πώς ήταν?

Αποκομμένα κεφάλια, αποκομμένα φορτία, με τι ασχολείσαι επιτέλους;;; :smilewink:

Λοιπόν η Σαϊεντολογία/Dianetics έχει ασχοληθεί με κάτι παραπλήσιο...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,οι σαϊνετολόγοι έχουν ένα σύστημα -δεν ξέρω επακριβώς ποιο/αλλά σχετικά βιβλία υπάρχουν- όπου ο ενδιαφερόμενος στοχεύει στο να απαλλαγεί από οτιδήποτε ενεργειακά αρνητικό "μέσα" του...Και το κάνουν ακολουθώντας περίπλοκο και πολυεπίπεδο σύστημα. Ε, όποιος ξέρει περισσότερα-ας προσθέσει!...

Link to comment
Share on other sites

οχι. Εννοώ πως ακολουθούν μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα. Ε,δε κατάλαβες δηλαδή; Η Scientology δεν είναι ακριβώς "ολιτιστική ιατρική"...

 

Απλά δεν το έχω καλοψάξει για να πω περισσότερες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, "ολιτιστική" ιατρική δεν είναι... "Ελιτιστικη" θα μπορούσε να είναι, λόγω της οικονομικής επιφάνειας των μελών της. :P

 

Γενικότερα πάντως, το S.R.T. πλασάρεται ως ολιστική μέθοδος που αποδεσμεύει μπλοκαρίσματα που δημιουργούνται από την επίδραση προηγούμενων ζωών στην τωρινή.

Μαϊμουδιά ή "πραγματικότητα"? Και τί περιλαμβάνει? Αυτό ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, "ολιτιστική" ιατρική δεν είναι... "Ελιτιστικη" θα μπορούσε να είναι, λόγω της οικονομικής επιφάνειας των μελών της. :P

 

Γενικότερα πάντως, το S.R.T. πλασάρεται ως ολιστική μέθοδος που αποδεσμεύει μπλοκαρίσματα που δημιουργούνται από την επίδραση προηγούμενων ζωών στην τωρινή.

Μαϊμουδιά ή "πραγματικότητα"? Και τί περιλαμβάνει? Αυτό ρωτάω..

Να τα πάρουμε από την "αρχή":

Όσον αφορά τις "προηγούμενες ζωές" (συνοπτικά):

Οι άνθρωποι εδώ και αιώνες παρατήρησαν έναι παράξενο "φαινόμενο": ότι τυχαίνει να ανακαλύπτουν μέσα τους "αναμνήσεις" και "εικόνες" άλλων εποχών, από ζωές που μοιάζουν να είναι άλλων ανθρώπων.

Μερικοί "έχτισαν" θρησκείες γύρω από αυτό (Ινδουισμό, Βουδισμό), άλλοι φιλοσοφίες και κανόνες (Πυθαγόρας), άλλοι ακόμα και "τεστ" για να αναγνωρίσουν και να προσδιορίσουν το φαινόμενο (τουλάχιστον από Πλάτωνα και μετά).

Που οφείλεται το φαινόμενο;

Άλλοι λένε "προηγούμενες ζωές" τις ίδιας "ψυχής" ή της ίδια "ζωικής δύναμης", άλλες το αποδίδουν σε οικεία πνεύματα, δαιμόνια ή/και φύλακες άγγελους (που με το θάνατο κάποιοι παίρνουν μετάθεση σε καινούργιο άνθρωπο, ή κάπως μεταβιβάζονται). Άλλοι τα αποδίδουν σε επιδράσεις προγόνων, "προγονικές/φυλετικές" μνήμες (ancestral memories, στη Σαϊεντολογία) ή μέσα από ψυχολογική μεταβίβαση από τους γονείς, κάποιου είδους "επίκτητη" ή "πνευματική" κληρονομικότητα κτλ.

Αν και στην ερμηνεία του φαινομένου υπάρχουν διαστάσεις, στην αναγνώριση και στις συνέπειες υπάρχει κάποια συμφωνία: σε γενικές γραμμές όλοι συμφωνούν ότι οι "προηγούμενες" ζωές έχουν επιδράσεις (θετικές και αρνητικές) στη τωρινή, στο παρόν και το μέλλον. Ώς προς τη κεντρική θέση έχουν πάρει διάφορες προσεγγίσεις για να εξουδετερωθούν οι αρνητικές επιδράσεις, αλλά - αναμενόμενο νομίζω - υπάρχουν ομοιότητες.

Κλασική κοινή προσέγγιση (για κάποια συστήματα) είναι η "αναγνώριση" του προβλήματος (engram στη Σαϊεντολογία) στο παρελθόν και εξουδετέρωσή του με αντιμετώπιση ή αποκήρυξή ή κάποιου άλλου είδους δράση.

Μία τέτοια προσέγγιση λέγεται "εωτερική θεραπεία" ή "πνευματική θεραπεία" και από αυτήν πρέπει να ξεκίνησε το SRT σου.

 

Για την SRT;

Ως "πλασάρισμα" μπορείς νομίζω να διακρίνεις τη... "μαϊμουδιά" (όπως και σε άλλα παρόμοια συστήματα: ακόμα κι αν δουλεύει - ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τότε - κάποιοι θα θελήσουν να βγάλουν κατι τις από αυτό). Ως μέθοδος, ασφαλώς έχει να κάνει με την πραγματικότητα και πιθανολογώ ότι θα βοηθά σε βαθμό (που οι προηγούμενες ζωές ...επιτρέπουν;;;; :whistling: να βοηθηθούμε, γκουχ, γκουχ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τα τελευταία, αλλά λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου τη γνώμη σου και θα το μελετήσω περισσότερο.

Ήδη έπεσαν στα χέρια μου ορισμένες πληροφορίες που αποσαφηνίζουν κατά κάποιο τρόπο το νόημα και το σκοπό του S.R.T.

Παραθέτω ορισμένες εξ' αυτών:

 

Το Spiritual Response Therapy ή S.R.T. είναι μια μέθοδος που ερευνά σε βάθος τον υποσυνείδητο νου και τα ψυχικά (Ακασικά) αρχεία για τον εντοπισμό και την απελευθέρωση κρυμμένων μπλοκαρισμάτων και αρνητικών προγραμμάτων της ζωής μας, τα οποία μας εμποδίζουν να ζήσουμε μια ευτυχισμένη ζωή (εντάξει, εδώ χωρά συζήτηση). Η μέθοδος αυτή στηρίζεται στην επικοινωνία με τον Ανώτερο Εαυτό.

Σκοπός του S.R.T. είναι να επαναφέρει τον άνθρωπο σε συνειδητή επαφή με τον θεϊκό του εαυτό και να εναρμονίσει κάθε πτυχή της ύπαρξής του. Έτσι συμβάλλει στην υγεία, στη χαρά της ζωής και στην πνευματική ανάπτυξη.

 

(Όσον αφορά τα "αρνητικά προγράμματα"...) για να κατανοήσουμε πλήρως τη δύναμη που έχουν τα υποσυνείδητα προγράμματα πάνω μας, πρέπει να κατανοήσουμε το εύρος της ζωής μας, το οποίο επεκτείνεται πέρα από αυτή τη ζωή, σε προηγούμενες και παράλληλες ζωές (κάτι που έθιξε και ο outis). Τα προγράμματα αυτά μπορεί να είναι λανθασμένες πεποιθήσεις, αρνητικές συνήθειες ή εξαρτήσεις ή κυτταρική μνήμη (στο DNA) αρνητικών εμπειριών από προηγούμενες ζωές. Η ενέργεια από προηγούμενες ζωές μεταφέρεται σε αυτή τη ζωή και είναι πολλές φορές η αιτία για όλα (?!) τα προβλήματά μας (οικονομικά, σχέσεων, υγείας κτλ).

 

Με την καθοδήγηση (απόκριση) του Ανώτερου Εαυτού και τη χρήση ειδικών διαγραμμάτων (?) καθαρίζονται προγράμματα ή μπλοκαρίσματα και κυριολεκτικά σβήνεται η αρνητική - ασύμφωνη ενέργεια από το υποσυνείδητο και τα ψυχικά αρχεία και αντικαθίσταται με θετική ενέργεια. Έτσι, αντί να οδηγείσαι από υποσυνείδητα πιστεύω, πεποιθήσεις και επιθυμίες που αγνοείς ότι υπάρχουν και που δεν κατανοείς, σου δίνεται η δυνατότητα να ζήσεις με το μέγιστο δυναμικό σου - να εκφράσεις τον πραγματικό Εαυτό σου.

 

Δεν μπορείς να πεις πως δεν ευσταθεί η θέση του, απλά νομίζω πως στην προσέγγιση ενδεχομένως να υπάρχουν κάποιες ενστάσεις... ε? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...είναι μια μέθοδος που ερευνά σε βάθος τον υποσυνείδητο νου και τα ψυχικά (Ακασικά) αρχεία για τον εντοπισμό και την απελευθέρωση κρυμμένων μπλοκαρισμάτων και αρνητικών προγραμμάτων της ζωής μας, τα οποία μας εμποδίζουν να ζήσουμε μια ευτυχισμένη ζωή...
Αυτά δείχνουν "επιρροές" από Σαϊεντολογία/Dianetics - και από αυτά που είδα υπάρχουν και επιδράσεις από "εσωτερική θεραπεία"

Η γνώμη μου:

Επειδή τα πιο πολλά συγκεκριμένα συστήματα "προστατεύονται" με πνευματικά δικαιώματα κτλ. (π.χ. Σαϊεντολογία) πήραν κάποιοι τις μεθόδους - που δεν είναι πρωτότυπες, έδωσαν άλλα ονόματα και πλασάρουν το "δικό" τους "κοκταίηλ". Η αγορά "δτΘ" παρουσιάζει ζήτηση...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Αλλά αυτό είναι το "εμπορικό" κομμάτι, και η Σαηεντολογία με τη σειρά της υποθέτω πως έχει δανειστεί στοιχεία από άλλα συστήματα. Οπότε, αν εξαιρέσουμε την ατυχή ύπαρξη της σαηεντολογίας και κατ' επέκτασην τη σχέση του S.R.T. με αυτήν... έχουμε στοιχεία για την αποτελεσματικότητα/αυθεντικότητα του S.R.T.?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Αλλά αυτό είναι το "εμπορικό" κομμάτι, και η Σαηεντολογία με τη σειρά της υποθέτω πως έχει δανειστεί στοιχεία από άλλα συστήματα. Οπότε, αν εξαιρέσουμε την ατυχή ύπαρξη της σαηεντολογίας και κατ' επέκτασην τη σχέση του S.R.T. με αυτήν... έχουμε στοιχεία για την αποτελεσματικότητα/αυθεντικότητα του S.R.T.?

Η επιτυχία της Σαϊεντολογίας δε μετράει;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω αυτό το θέμα γιατί κάτι δεν μου πάει καλά.

Το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να πάρει ένα σύνολο στοιχείων και να συνθέσει με αυτόν τον τρόπο μια νέα μέθοδο/φιλοσοφία, είναι γνώρισμα ουκ ολίγων πρακτικών. Από τη Θεοσοφία μέχρι τη Σαηεντολογία. Σ' αυτά τα πλαίσια, δεν μπορώ να βρω κάποια σύνδεση μεταξύ σαηεντολογίας και S.R.T., γιατί δεν θα μπορούσαμε να πούμε πως κάθε τέτοια προσπάθεια "συγκερασμού" συνδέεται με τη σαηεντολογία, μόνο και μόνο επειδή η ίδια ακολούθησε την ίδια πρακτική.

Αν δεν έχουμε κάποιο στοιχείο (π.χ. ανήκει κάπου ο Robert Detzler, ιδρυτής του S.R.T.? Και πού?) που να τα συνδέει, τότε ενδεχομένως να είναι άδικο να τσουβαλιάσουμε το S.R.T. στην ίδια μοίρα με τη σαηεντολογία...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πριν ενάμιση χρόνο περίπου, είχα κάποιου είδους υποσυνείδητα "μπλοκαρίσματα" όπως τα λες, τα οποία σαν καλή εσωτερίστρια ήθελα να ξεφορτωθώ. :lol:

 

Αφού προσπάθησα πολύ καιρό μόνη μου αλλά χωρίς μεγάλο αποτέλεσμα, αποφάσισα να επισκεφθώ κάποιον που μέσα από υπνωτισμό προσπαθούσε να "θεραπεύσει" το υποσυνείδητό σου...

 

Πλάκα είχε...

 

Αυτό βέβαια που δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ πλάκα ήταν η μέρα που τελικά μετά από 4 συνεδρίες/υπνωτισμούς, το "υποσυνείδητό" μου ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΚΑΘΕΤΑ να θεραπευτεί και να "συνεργαστεί" αν θες...

 

Θέλω να καταλήξω πως το υποσυνείδητο (ό,τι και αν τελικά σημαίνει αυτή η λέξη, αυτό όμως είναι ολόκληρη συζήτηση) δεν είναι κάτι που μπορείς έτσι απλά και εύκολα να το "προγραμματίσεις" σύμφωνα με τα Θέλω σου, και βέβαια, δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να "σβήσεις" (δεν ξέρω καν αν μπορείς κιόλας!)

 

Και σου φέρνω και έναν ακόμα προβληματισμό προς συζήτηση: φαντάσου να πας να "απελευθερώσεις" ένα μπλοκάρισμα που ξέρεις πάνω κάτω πως υπάρχει... και αντί γι'αυτό, να φέρεις στην επιφάνεια και μπλοκαρίσματα που αγνοούσες πλήρως...

Εκεί να δείς γλέντια...

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Η Σαηντολογια έχει βάσεις στην διανοητική επιστήμη, η διανοητική δεν έχει σχέση με προηγούμενές ζωές άλλα με μνήμες του παρελθόντος αυτής της Ζωής, οι τεχνικές της βοηθούν να βγάλει κάποιος τα φορτία, (έγγραμμα) τα οποία έχουν αποθηκευτεί στην αντιδραστική διάνοια, παρελθοντικές μνήμες που του προκαλούν πόνο, θλίψη, κ.ο.κ μερικές από αυτές του καθορίζουν με κάποιον τρόπο και την Ζωή που κάνει, η θεραπεία ξεκινάει καθώς το άτομο γυρίζει πίσω στο παρελθών βγάζοντας αυτά τα φορτία, μέχρι να φτάσει και στην προγεννητική περίοδο, όταν φτάσει και εκεί κατά την οποία είναι πολύ δύσκολο να γίνει, τότε βγάζει και τα έγγραμμα της προγεννητικής περιόδου, καθαρίζοντάς την διάνοια του.

 

Ελάχιστοι έχουν πάει (και αν) εστω και στην προγεννετική περίοδο, δεν νομίζω ότι ισχύει προηγουμένη Ζωή, καθώς μπορεί να πρόκειται και για ψευδαίσθηση η οποία προέρχεται και αυτή από κάποια έγγραμμα που αποθηκεύτηκαν μέσα στην τράπεζά εγγράμων.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...