Jump to content

Περι θεου και αγαπης


Recommended Posts

Λοιπον, καλησπερα.

Δεν ξερω πως ακριβως να το εκφρασω αυτο αλλα ειναι μια σκεψη που με βασανιζει εδω και αρκετο καιρο.

Ειμαι Χριστιανος, πιστευω σ αυτα που μου διδαξανε αν και το ψαχνω περισσοτερο απο τα παραμυθακια που μου λενε. Τεσπα,

Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...

 

ΑΑ και γιατι ο θεος μιλαει περι συγχωρεσης ενω στην καινη διαθηκη αναφερει οτι το τερας θα καταυρωχθησει την πορνη? Αν η πορνη μετανοησει? Θα την τημωρησει? Δηλαδη ο θεος θελει εμας να ημαστε Αγιοι? Να μην κανουμε λαθη? Τι να πω?? μπερδευτηκα......... :unsure5: :unsure5: :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καλησπερα.

Δεν ξερω πως ακριβως να το εκφρασω αυτο αλλα ειναι μια σκεψη που με βασανιζει εδω και αρκετο καιρο.

Ειμαι Χριστιανος, πιστευω σ αυτα που μου διδαξανε αν και το ψαχνω περισσοτερο απο τα παραμυθακια που μου λενε. Τεσπα,

Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...

 

ΑΑ και γιατι ο θεος μιλαει περι συγχωρεσης ενω στην καινη διαθηκη αναφερει οτι το τερας θα καταυρωχθησει την πορνη? Αν η πορνη μετανοησει? Θα την τημωρησει? Δηλαδη ο θεος θελει εμας να ημαστε Αγιοι? Να μην κανουμε λαθη? Τι να πω?? μπερδευτηκα......... :unsure5: :unsure5: :unsure5:

 

πολυ καλη ερωτηση (και εγω χριστιανος ειμαι , ορθοδοξος ).

 

λοιπον,

συμφωνα με την παλαια διαθηκη , και μονο ''για αυτη '' , αυτο το τονιζω , οι εβραιοι ηταν οι εκλεχτοι . οχι απλα μονο για να σωθουν οσοι δυνονταν αλλα και για να μεταφερουν στον υπολοιπο κοσμο το μυνημα του θεου , οπως και να το διατηρησουν μεχρι και την εκπληρωση της καινης διαθηκης , αλλο που μεχρι τοτε , οπως και σημερα αλλωστε υπαρχουν και αρνητικα προτυπα στα ατομα του κληρου .

αν λες τι απογιναν οι αλλοι λαοι την περιοδο εκεινη απαντω πως οσοι ηταν να σωθουν σωθηκαν οταν ο χριστος βρεθηκε στον αδη . οι εβραιοι αν ηταν αμαρτωλοι δε σωνονταν αυτοματα , αλλα και αυτοι οπως και οι αλλοι κρινονταν , για αυτο λεει ο χριστος σε ενα σημειο :'' μην περιμενετε τους πατερες σας να σας σωσουν , αυτοι σωσανε τους εαυτους τους '' . οτι ισχυει για τους εκλεχτους ισχυει και για τους αλλους αναλογα τις παραμετρους παντα, αυτοι που ειδαν το θεο αλλα δεν ακολουθησαν το θελημα του δεν εχουν δικαιολογια για την αποστασια τους και κρινονται πιο ''σκληρα'' εναντι αυτων που δεν τον ειχαν μπροστα τους .

το ''εκλεχτος '' και με οσα σου εξηγησα το κρατας για τα παραπανω , αλλα πραγματα ισχυουν με την καινη διαθηκη :

το μυνημα που διατηρουσαν οι εβραιοι εφτασε καιρος να διαλαλειστει στον υπολοιπο κοσμο με την εκπληρωση του ερχομου του υιου του θεου , του χριστου , που θα εκανε γνωστο το θελημα του θεου πατερα σε ολον τον υπολοιπο κοσμο .

απο τοτε που εφερε το μυνημα του ο χριστος δεν νοειται η εννοια '' εκλεχτος ''.

ολοι οι λαοι ειναι εκλεχτοι , ολοι ακουν το θελημα του .

 

 

για την πορνη νομιζω( και δεν θα σε επαιρνα στο λαιμο μου , καλυτερα ειναι να ρωτησεις καποιον ιερεα , αλλα και για καθε απορια σου) , που ειναι συμβολοικη εννοια της αποκαλυψης εννοει για αυτους φυσικα που δεν θα μετανοησουν για τις αμαρτιες τους και δεν αποδεχθουν το θεο .

τωρα αγιος μπορει να γινει οποιος δεχτει το θεο και ζει οπως αυτος θελει (πιστη , αγνοτητα , συμμετοχη στα μυστηρια της εκκλησιας , ταπεινοτητα και ολα τα αλλα παρεπομενα) , δεν εχει σημασια τι ηταν πριν αρκει να πλεον να εχει αρνηθει την παλαια αμαρτωλοτητα του και τηρει οσα ειπαμε .

 

το σημειωνω παλι : για να εισαι σιγουρος για οσα σου λενε , καλυτερα ρωτα καποιον ιερεα που ξερει . στο ιντερνετ μην βασιζεσαι για ολα .

Να εμπιστευεσαι σωστα μερη . πχ http://www.ecclesia.gr/ , αν ψαξεις λιγο θα βρεις απαντησεις πιθανως και σε εωτηματα που δεν εχεις καν εκφρασει.

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καλησπερα.

 

Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...

Γιατι ειναι ευραϊκη η θρησκεια αυτη..

Και στο νησι του πασχα οι εκλεκτοι των\του θεων\ου εκεινων των κατοικων ζουσαν..

Link to comment
Share on other sites

...Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...
Και που το ξέρεις ότι μόνο τους Εβραίους οδήγησε εκεί;

Ίσως να έδειξε σε πολλούς το δρόμο, αλλά μόνο εκείνοι να πήγαν :whistling: .

"Γη της Επαγγελίας" θα πει "ο τόπος της υπόσχεσης". Η υπόσχεση ήταν συγκεκριμένη προς κάποιον άνθρωπο (του οποίου οι Εβραίοι λογαριάζονταν απόγονοι), οπότε από μια άποψη αφορούσε μόνο εκείνον.

Άσε που ο όρος: "γη της επαγγελίας" κατέληξε να αφορά συγκεκριμένη γεωγραφική τοποθεσία (και συγκεκριμένους λαούς). Ποιος λέει ότι άλλοι λαοί δεν βρήκαν τους δικούς τους ανάλογους τόπους - κι απλά "ξεχάστηκε" το άν ήταν τόποι κάποιας υπόσχεσης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

fegarolousmenos...

 

Τα μηνύματα απο ιερά βιβλία εξηγούνται κατά το δοκούν , απο την αρχή της ανθρωπότητας. Γιατί να αλλάζει κάτι για την Καινή ή την Παλαιά Διαθήκη;

 

Όσον αφορά την ερώτηση σου για την πόρνη και το τέρας, καλό θα είναι να μπούμε σε μια διαδικασία συμβολισμών και απεικονίσεων-προβολών στο μυαλό κάθε ανθρώπου της εποχής εκείνης. Ποιό εύκολα κάποιος άνθρωπος με μηδαμινό επίπεδο μόρφωσης θα καταλάβει τον παραλληρισμό της πόρνης με την αμαρτία και του τέρατος με την τιμωρία , παρά αν κάτσεις και του αναλύσεις το πως και το γιατί θα συμβεί κάτι.

 

Ειδικά σε αυτό τον παραληρισμό , που γίνεται αναφορά στην Αποκάλυψη και οχι στην Καινή , αν πάντα θυμάμαι καλά, βρισκόμαστε σε ενα κείμενο γεμάτο απο συμβολισμούς και παραληρρισμούς που ο καθένας έχει την δική του εξήγηση για αυτό.

 

Παρόλα αυτά ... πνιγόμαστε στα σημεία λεπτομέρειες και μας διαφεύγει το κεντρικό νόημα... που ειδικά στην Καινή Διαθήκη και κατά τον Χριστιανισμό είναι η Αγάπη και πως αυτή θα σε κάνει να ξεπεράσεις όλα αυτά τα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα χωρία της βίβλου είναι μια απόδειξη ότι η βίβλος δεν γράφτηκε από το Θεό, ή ότι ο Θεός των χριστιανών-ιουδαϊστών δεν είναι αυτός που οι χριστιανοί πιστεύουν ότι είναι.

Καταρχάς, υποτίθεται ότι τους έστειλε στη γη της επαγγελίας, με ποιο τίμημα όμως? Οι άνθρωποι που ήδη κατοικούσαν εκεί πέθαναν στη μάχη της Ιεριχούς. Απλά σκότωσαν και έδιωξαν τους ντόπιους και κατοίκησαν σε ξένη χώρα. Αυτό κατά τη γνώμη μου δε φανερώνει αγάπη από το Θεό, ούτε καν προς τους Εβραίους. Φανερώνει διάκριση, αλλά και το να τους επιτρέψει να σκοτώσουν είναι ανήθικο. Δεν θεωρώ το γεγονός της "Γης της Επαγγελίας" "θεϊκό".

Επίσης, όσον αναφορά τη δεύτερη ερώτησή σου, έχω διαβάσει το συγκεκριμένο στην Αποκάλυψη και μου δημιουργήθηκε η ίδια απορία. Υποτίθεται ότι ο Θεός αγαπά τα πλάσματά του. Και επίσης, δεν αναφέρει μόνο την πόρνη. Ο θεός αναφέρει ότι θα κάνει τους συνεταίρους της να πονάνε ένω στα παιδιά της θα στείλει θάνατο. Και από τότε που το διάβασα έχω χάσει πάσα ιδέα και για την Καινή Διαθήκη. Και ακόμα κι αν μιλάμε για συμβολισμούς, γιατί πρέπει το θηλυκό να συμβολίζει την αμαρτία? Γιατί να μιλάει και για συνεταίρους και παιδιά? ΚΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ.

Edited by MsVelzevoul
Link to comment
Share on other sites

ΑΑ και γιατι ο θεος μιλαει περι συγχωρεσης ενω στην καινη διαθηκη αναφερει οτι το τερας θα καταυρωχθησει την πορνη?

 

Η γυναίκα ενδεδυμένη στον ήλιο συμβολίζει το Ισραήλ.

 

Τον Μασόνο του Ισραήλ (το τέκνο αυτής) πήγε να καταβροχθίσει ο Δράκων αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καλησπερα.

Δεν ξερω πως ακριβως να το εκφρασω αυτο αλλα ειναι μια σκεψη που με βασανιζει εδω και αρκετο καιρο.

Ειμαι Χριστιανος, πιστευω σ αυτα που μου διδαξανε αν και το ψαχνω περισσοτερο απο τα παραμυθακια που μου λενε. Τεσπα,

Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? ...

Αν μια πρόσκληση προς όλους την ακολουθήσουν μόνο κάποιοι δεν φταίει εκείνος που καλεί. Η γνώμη μου είναι ότι "οδηγήθηκαν" μόνο κάποιοι γιατί εκείνοι αποδέχτηκαν το "κάλεσμα" και δέχτηκαν να οδηγηθούν.
...Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...
Νομίζω πως αυτό είναι το αξιοθρήνητο είδος "πίστης".
...ΑΑ και γιατι ο θεος μιλαει περι συγχωρεσης ενω στην καινη διαθηκη αναφερει οτι το τερας θα καταυρωχθησει την πορνη? Αν η πορνη μετανοησει? Θα την τημωρησει? Δηλαδη ο θεος θελει εμας να ημαστε Αγιοι? Να μην κανουμε λαθη? Τι να πω?? μπερδευτηκα......... :unsure5: :unsure5: :unsure5:
Αυτό είναι μεγάλο θέμα. Αν κάνεις σε κάποιον κακό και σε συγχωρήσει αυτό δεν σημαίνει ότι οι συνέπειες χάνονται ξαφνικά. Η "τιμωρία" (βασικά είναι ένα είδος αρνητικής "ανταμοιβής") έχει να κάνει με τις συνέπειες των πράξεων.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καλησπερα.

Δεν ξερω πως ακριβως να το εκφρασω αυτο αλλα ειναι μια σκεψη που με βασανιζει εδω και αρκετο καιρο.

Ειμαι Χριστιανος, πιστευω σ αυτα που μου διδαξανε αν και το ψαχνω περισσοτερο απο τα παραμυθακια που μου λενε. Τεσπα,

Εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι ο θεος μιλαει για την αγαπη του πρως ολους ενω οδηγησε στην γη της επαγγελιας μονο τους Ευραιους? Εμεις απλως ειμαστε πιστοι σε αυτα που ο θεος εκανε για αλλους...

 

ΑΑ και γιατι ο θεος μιλαει περι συγχωρεσης ενω στην καινη διαθηκη αναφερει οτι το τερας θα καταυρωχθησει την πορνη? Αν η πορνη μετανοησει? Θα την τημωρησει? Δηλαδη ο θεος θελει εμας να ημαστε Αγιοι? Να μην κανουμε λαθη? Τι να πω?? μπερδευτηκα......... :unsure5: :unsure5: :unsure5:

 

 

 

Καλησπέρα....

 

 

Κατ' αρχήν.......

 

 

Θα πρέπει πάντα να έχεις στο νου σου οτι η πι δέλτα μεταφράστηκε..... με όχι και τόσο αγνούς σκοπούς....

από τους Ο (που τελικά ήταν Ο+2).

 

Από 'κει και πέρα..... σαφώς και έχει πολλά... έως πάρα πάρα ("πάρα" είπα;) πολλά μηνύματα τα οποία

αν και καλυμένα μπορούν να βρεθούν.... αρκεί να μην κολλάμε στο γράμμα του νόμου (να δεις

που και κάποιος άλλος θα το έχει πει αυτό και θα μου φάει το κλοπυράητ :063laugh: )

 

Ονόματα αλλάζουν (π.χ. η Ζωή ή η Εύα ήταν η γυναίκα του Αδάμ τελικά; Γένεση στα πρώτα λεφάλαια... δες το)...

όπως και επίσης και το τετράγραμμο μεταφράζεται πάντα με την ίδια λέξη.... και η ίδια

λέξη χρησιμοποιείται και για την κανονική "μετάφραση"... π.χ. "Κύριος" για το Κύριος

ενώ η λέξη "Κύριος" χρησιμοποιείται και για το τετράγραμμο.... τεσ'πα....

 

Αυτά που έχουν επικρατήσει ως πίστη απέχουν λιγάκι από το νόημα....

 

 

 

Μην κολλάς σε χαρατκρηρισμούς.... δες behind the lines που λένε και οι Εγγλέζοι. :smilewink:

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...