Jump to content

Εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα


 Share

Εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα  

21 members have voted

  1. 1. ???? ? ????? ??? ?? ??? ???????????? ??????????

    • ???? ?????? ??' ????? ?????????????
      2
    • ???? ?????? ??' ????? ????????????
      6
    • ??? ???? ??????, ???? ??? ?????? ?????????
      6
    • ??? ??? ????????? ?????? ?? ?? ????, ???? ?? ??????????
      5
    • ??? ??? ????? ????? ?? ?? ????
      2


Recommended Posts

20 κ 2 μηνων...:)

 

edit: αλλα τι σχεση εχει η ηλικια? :unsure5:

Είπες ότι έχεις ημικρανίες τα τελευταία 2 χρόνια και επισκέφτηκες πολλούς γιατρούς. Αναρωτιέμαι εάν κάποιος από αυτούς σου είπε ότι οι ημικρανίες σχετίζονται πολύ συχνά με την εμμηνορρυσία. Πρωτοεμφανίζονται μάλιστα στην εφηβεία. Εάν η πρώτη φορά που είχες ημικρανία ήταν στα 25 σου, θα ήταν σαφώς πιο ανησυχητικό.

 

Σε σχέση με τις εναλλακτικές θεραπείες, πιθανώς να έχει κάποιο αποτέλεσμα ο βελονισμός, αν όμως δεν πονοκεφαλιάζεις περισσότερες από μία - δύο φορές τον μήνα δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπεις στον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είπες ότι έχεις ημικρανίες τα τελευταία 2 χρόνια και επισκέφτηκες πολλούς γιατρούς. Αναρωτιέμαι εάν κάποιος από αυτούς σου είπε ότι οι ημικρανίες σχετίζονται πολύ συχνά με την εμμηνορρυσία. Πρωτοεμφανίζονται μάλιστα στην εφηβεία. Εάν η πρώτη φορά που είχες ημικρανία ήταν στα 25 σου, θα ήταν σαφώς πιο ανησυχητικό.

 

Σε σχέση με τις εναλλακτικές θεραπείες, πιθανώς να έχει κάποιο αποτέλεσμα ο βελονισμός, αν όμως δεν πονοκεφαλιάζεις περισσότερες από μία - δύο φορές τον μήνα δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπεις στον κόπο.

 

 

βασικα ειναι δυνατον να οφειλονται στις αλλαγες τις θερμοκρασιας...? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Ημικρανία με έπιασε πρώτη φορά τη βδομάδα που μας πέρασε και οφειλόταν σε ψύξη που έπαθα (πωπω.. λες και μου έχωναν κατσαβίδι στο μάτι :P ). Μήπως παθαίνεις ψυξούλες;

Link to comment
Share on other sites

Ημικρανία με έπιασε πρώτη φορά τη βδομάδα που μας πέρασε και οφειλόταν σε ψύξη που έπαθα (πωπω.. λες και μου έχωναν κατσαβίδι στο μάτι ). Μήπως παθαίνεις ψυξούλες;

 

χαχα στο ματι???

εμενα σε πιο συνηθισμενο μερος.. πισω αριστερα. σουβλιες οχι με κατσαβιδι....αλλα με σουβλα καυτη! (πολυ hostel το καναμε.. :P )

 

Σιγουρα καποιες απο αυτες εκει οφειλονται... αλλα δεν νομιζω ολες... :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι δυνατον να οφειλονται στις αλλαγες τις θερμοκρασιας...? :unsure5:

Πιο συχνά είναι ψυχολογικός ο παράγων - coping responce

Σφίγγεις το σαγώνι / τρίζεις τα δόντια σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Outis, δεν μου τα λες καλά... :unsure:

Δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να εντοπίσω κάποιο ιστορικό σφάλμα, αλλά το λογικό σφάλμα που μυρίζομαι είναι η κοινωνική θέση των μάγων-θεραπευτών μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Φυσικά δεν ήταν πάντοτε κυνηγημένοι και για αρκετούς αιώνες ήταν και κοινωνικά καταξιωμένοι, αφού και το λειτούργημα που εξασκούσαν ήταν σημαντικότατο για τις κοινωνίες.

Μέχρι που ήρθε ο χριστιανισμός και τους πήρε κι αυτούς η μπάλα... Δεν ξέρω αν τους πήρε πολή ή λίγο, αλλά ξέρω ότι οι ίδιοι δέχτηκαν και δεύτερο χαστούκι όταν "ξύπνησε" και η συμβατική ιατρική (όχι πριν τον 18ο αιώνα) όπου εκτός από "μαύροι μάγοι/ειδωλολάτρες" έγιναν και "τσαρλατάνοι/κομπογιαννήτες".

 

Αλήθεια, ποιά η άποψή σου για την εναλλακτική ιατρική (τότε και σήμερα, στην Ελλάδα και αλλού)?

 

 

Πες ότι δεν είμαι σοβαρός, αλλά δεν θα 'παιρνα κι όρκο για τα παραπάνω...

Εδώ είναι το "λογικό σφάλμα" - και δεν είναι δικό μου. Και είναι δύο:

1. Βρίσκεις ότι μετά το χριστιανισμό κάτι άλλαξε ριζικά. Αυτό απλά δεν θεμελιώνεται έτσι όπως το θέτεις (1ον) - μιλάμε για το χώρο της εναλλακτικής/λαϊκής ιατρικής στην Ελλάδα πάντα.

2. Γενικεύεις όταν μιλάς για "κάψιμο". Μιλάμε για την Ελλάδα (2ον) - δες τίτλο topic.

Στην Ελλάδα λοιπόν οι "μάγισσες"/μαίες του χωριού και ο "μάγοι"/θεραπευτές δεν αντιμετώπισαν κάποια εκτός ελέγχου συμπεριφορά, ούτε θάνατο με πυρά*. Δεν έχω υπ'όψη μου ούτε κάτι μεμονωμένο και ποτέ δεν εκδηλώθηκε ως "κυνήγι μαγισσών" (φυσικά μέσα σε 1600 χρόνια ίσως να μπορεί να βρει κανείς μεμονωμένα περιστατικά, που όμως θα πρέπει να ξέρουμε την αιτία τους πριν τα αξιολογήσουμε).

*Στα μέρη μας ο "τρόπος" ήταν:

1ον Εξοστρακισμός, κοινωνική απομόνωση-διώξιμο

2ον σε ακραίες περιπτώσεις ο λιθοβολισμός (προς μοιχούς περισσότερο, περιστατικά πορνείας-μοιχείας, και ίσως μεμονωμένα περιστατικά "φαρμακείας" δεν ξέρω κανένα τέτοιο αλλά ίσως...)

Και στις δύο "ποινές" οι λόγοι δεν ήταν καθαρά θρησκευτικοί σε σχέση με το χριστιανισμό αλλά μπορούσε να είναι μαγικοθρησκευτικοί σε σχέση με τη λαϊκή θρησκεία - απλά κάτι πήγαινε κάπου στραβά στην κοινότητα και κάποιοι το πλήρωναν, ανάλογα με τι ήταν αυτό. Το ίδιο πάθαιναν λαϊκοί γιατροί και γενικά τεχνήτες που είχαν την ατυχία να τους αποδοθούν βαριές ευθύνες - πάντα σπάνια.

 

ΥΓ.Η σύγκρουση γιατρών vs. μάγων είναι πολύ παλαιότερη από τον 18ο αιώνα.

 

Η άποψή μου;

Όπως είπα ήπιες "εναλλακτικές" ιατρικές ήταν συχνά οι μόνες άμεσα διαθέσιμες - τα τελευταία 1000 χρόνια και μέχρι το 1900-1950 περίπου.

Όσο πιο "φυσική" είναι νομίζω είναι ΟΚ. Από εκεί και πέρα πολλά εξαρτώνται.

Η προσωπική μου γνώση από γιαγιάδες/προγιαγιάδες/παππούδες κτλ. είναι ότι δεν συνάντησαν ποτέ κοινωνική ή εκκλησιαστική απόρριψη - κάποια περιφρόνηση από την συμβατική ιατρική και κάποιο "φόβο" της κοινωνίας ίσως (πράγμα λογικό).

 

ΥΓ2.

Κάποιες από τις αναφερόμενες στη λίστα δεν τις θεωρώ σοβαρές - μάλλον μοντέρνους τρόπους εκμεταλλευσης αδαών.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το "λογικό σφάλμα" - και δεν είναι δικό μου. Και είναι δύο:

1. Βρίσκεις ότι μετά το χριστιανισμό κάτι άλλαξε ριζικά. Αυτό απλά δεν θεμελιώνεται έτσι όπως το θέτεις (1ον) - μιλάμε για το χώρο της εναλλακτικής/λαϊκής ιατρικής στην Ελλάδα πάντα.

2. Γενικεύεις όταν μιλάς για "κάψιμο". Μιλάμε για την Ελλάδα (2ον) - δες τίτλο topic.

ΟΚ, έχεις δίκιο, μιλάμε για την Ελλάδα...

 

ΥΓ.Η σύγκρουση γιατρών vs. μάγων είναι πολύ παλαιότερη από τον 18ο αιώνα.

Ναι, απλά η σύχρονη ιατρική, όπως την ξέρουμε, άρχισε περίπου τότε να διαμορφώνεται και να εξελίσσεται.

 

Κάποιες από τις αναφερόμενες στη λίστα δεν τις θεωρώ σοβαρές - μάλλον μοντέρνους τρόπους εκμεταλλευσης αδαών.

Όπως?? (να ένα ωραίο θέμα που πρέπει να συζητηθεί! :) )

Link to comment
Share on other sites

...Όπως?? (να ένα ωραίο θέμα που πρέπει να συζητηθεί! :) )
Για να μείνουμε συνεπείς με το θέμα όπως τέθηκε...

Ένα πράγμα που μπορούμε να σημειώσουμε κοιτάζοντας τον κατάλογο των "θεραπειών" είναι ότι ορισμένες - σχεδόν όλες; - δεν είναι τόσο θεραπευτικές μέθοδοι όσο προληπτικές (όχι με την έννοια προλήψεων/δεισιδαιμονιών, αλλά με την έννοια ότι προλαμβάνουν τις ασθένειες). Αλλες (ιριδολογία) είναι πιο πολύ διαγνωστικές παρά θεραπευτικές. Επιπλέον αλλες πάλι (Σαμανισμός π.χ.) δεν είναι καθόλου "θεραπείες" - μπορεί να έχουν "θεραπευτικές" διαστάσεις αλλά το να παρουσιάζονται ως "θεραπείες";;;

Ένα δεύτερο είναι ότι απαιτούν οι περισσότερες κάποιες προϋποθέσεις "τρόπου ζωής". Κι εδώ κολλά το πράγμα με την Ελλάδα γιατί ο κοινός τρόπος ζωής είναι μη-συμβατός π.χ. με την Ayurveda - που επίσης είναι τρόπος ζωής κι όχι "θεραπεία".

Μπροστά στις ασθένειες που προκαλούνται λόγω "τρόπου ζωής" οι περισσότερες είναι ανίσχυρες, το ίδιο και σε οξείες καταστάσεις και μολύνσεις - το ότι πραρουσιάζονται όμως - στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει, και αλλού ασφαλώς - ως "θεραπείες", αυτό απευθύνεται σε αδαείς.

Αν π.χ. περιτριγυριστείς με τα "θεραπευτικά" αρώματα. χρώματα, κρυστάλλους και προσέχεις το feng shui... αν έχεις αρρωστήσει είναι απίθανο να γίνεις καλά. Προληπτικά, ίσως βοηθούν - εφόσον δεν "εξαργυρώνεις" τη βοήθεια με τρόπο ζωής που να την ακυρώνει. Κι αν ο τρόπος ζωής είναι κάπως - συμβατός με τη σωματική υγεία - τότε είναι πάλι περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον αλλες πάλι (Σαμανισμός π.χ.) δεν είναι καθόλου "θεραπείες" - μπορεί να έχουν "θεραπευτικές" διαστάσεις αλλά το να παρουσιάζονται ως "θεραπείες";;;

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω λίγα πράγματα γύρω από το συγκεκριμένο, ο Σαμανισμός αδιαμφισβήτητα περιέχει και θεραπευτικές μεθόδους και πρακτικές. Δεν παρουσιάζεται ο Σαμανισμός ως θεραπεία, αλλά οι θεραπευτικές του διαστάσεις. :smilewink:

Ίσως να φταίω λίγο κι εγώ γι' αυτή την "παρεξήγηση", γιατί δεν βρήκα σε κάποια εγκυκλοπαιδική σελίδα συγκεντρωμένες τις εναλλακτικές θεραπείες και έτσι τις έκανα copy-paste από σελίδα που προωθεί σεμινάρια και μαθήματα γύρω απ' αυτές.

 

Αν έχεις αρρωστήσει είναι απίθανο να γίνεις καλά. Προληπτικά, ίσως βοηθούν - εφόσον δεν "εξαργυρώνεις" τη βοήθεια με τρόπο ζωής που να την ακυρώνει. Κι αν ο τρόπος ζωής είναι κάπως - συμβατός με τη σωματική υγεία - τότε είναι πάλι περιττά.

Δηλαδή εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ για ανθρώπους που έγιναν καλά με εναλλακτικές θεραπείες? Δεν έχεις ακούσει ποτέ για ανθρώπους που γλίτωσαν ολόκληρες εγχειρήσεις ή που "σώθηκαν" λόγω των εναλλακτικών θεραπειών εκεί που η συμβατική ιατρική είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά? Δεν έχεις ακούσει ποτέ για οξείες παθήσεις που γιατρεύτηκαν από εναλλακτικές μεθόδους?

Εγώ ακούω σχεδόν καθημερινά τέτοιες περιπτώσεις, και μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες περί απλής "πρόληψης"...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω λίγα πράγματα γύρω από το συγκεκριμένο, ο Σαμανισμός αδιαμφισβήτητα περιέχει και θεραπευτικές μεθόδους και πρακτικές. Δεν παρουσιάζεται ο Σαμανισμός ως θεραπεία, αλλά οι θεραπευτικές του διαστάσεις. :smilewink:

Ίσως να φταίω λίγο κι εγώ γι' αυτή την "παρεξήγηση", γιατί δεν βρήκα σε κάποια εγκυκλοπαιδική σελίδα συγκεντρωμένες τις εναλλακτικές θεραπείες και έτσι τις έκανα copy-paste από σελίδα που προωθεί σεμινάρια και μαθήματα γύρω απ' αυτές.

 

 

Δηλαδή εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ για ανθρώπους που έγιναν καλά με εναλλακτικές θεραπείες? Δεν έχεις ακούσει ποτέ για ανθρώπους που γλίτωσαν ολόκληρες εγχειρήσεις ή που "σώθηκαν" λόγω των εναλλακτικών θεραπειών εκεί που η συμβατική ιατρική είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά? Δεν έχεις ακούσει ποτέ για οξείες παθήσεις που γιατρεύτηκαν από εναλλακτικές μεθόδους?

Εγώ ακούω σχεδόν καθημερινά τέτοιες περιπτώσεις, και μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες περί απλής "πρόληψης"...

Φυσικά και έχω ακούσει. Άλλωστε κι εγώ είμαι σ' αυτούς. Αυτό δεν αλλάζει την ουσία.

π.χ. - Agurveda και πάλι είναι με "Α" βλέπεις

Πρόκειται για συνολικό τρόπο ζωής που αναπτύχθηκε σε συγκεκριμένους γεωγραφικά και διαιτολογικά χώρους (για να μη μιλήσουμε για ρυθμούς ζωής, νοοτροπία και φιλοσοφία).

Αν τώρα πάρεις τις μεθόδους και τα βότανα που ιστορικά κάνουν κάποια δουλειά σε ριζοφάγους και οσπριοφάγους και γράψεις "ΕΔΩ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ" απευθυνόμενος σε φαστφουντοφάγους μανιώδεις καπνιστές (που κάνουν χίλιες άλλες χρήσεις σκληρών χημικών από σαμπουάν μέχρι αντισυλληπτικά, αναπνέουν καυσαέρια κτλ) - εεεε... ή δεν ξέρεις ή τους δουλεύεις συνειδητά.

Επιπλέον ακόμα και οι "εναλλακτικοί" τρόποι αν χρησιμοποιούν "φάρμακα" από φυτά που περιέχουν ενεργές χημικές ουσίες δεν διαφέρουν από την δυτική ιατρική τόσο πολύ: απλά η "φαρμακοβιομηχανία" στην οποία στηρίζονται είναι της φύσης.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Πες ότι δεν είμαι σοβαρός, αλλά δεν θα 'παιρνα κι όρκο για τα παραπάνω...

 

Δεν είπα ότι δεν είσαι σοβαρός. Ενδεχομένως πολύ ορθά πράττεις που γνωρίζεις σχετικά με εναλλακτικές θεραπείες (και μπράβο όλων όσων ασχολούνται συστηματικά με δαυτές...). Απλά λέω να μην "καταλήξουμε στο άλλο άκρο". Παν μέτρον άριστον -Μηδεν άγαν (που λένε οι παλαιοί και σοφοί). Διότι Τζόννυ, ειλικρινά έχω ακούσει τόσα απίθανα από γνωστούς περί αυτών: μια έλεγε πως...με τακτική χρήση βουνίσιων(!) βοτάνων,θα λυνόταν το πρόβλημα -χμ- ¨οργασμού" μιας φίλης της! Άλλος είπε πως με τη βελονοθεραπία μονάχα, μπορεί να καταπολεμηθεί ο...HIV(!!). Ασφαλώς πρόκειται περί αφέλειας μερικών-που με τη στάση τους (παριστάνοντας τους ειδήμονες ενώ δεν είναι) γελοιοποιούν το όλο θέμα των εναλλακτικών θεραπειών/ και είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ!!! Πραγματικά τα έχασα ακούγοντας αυτά και αναρωτιέμαι: πως θα ξέρει κάποιος/οια που αρχίζει η αλήθεια και που η υπερβολή; Γι αυτό απαιτείται η προσοχή που έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είσαι σοβαρός.

Το ξέρω. Εγώ το είπα. :P

 

Με βάζεις σε πειρασμό να σου πω συγκεκριμένες περιπτώσεις ασθενειών που έχουν θεραπευτεί με εναλλακτικές μεθόδους (εκεί να δεις πόσο θα τα έχανες), αλλά δεν θα το κάνω... "για λόγους ασφαλείας".

 

Η εκμετάλλευση των αδαών είναι κάτι που "μοιραία" πάει πακέτο με αυτή την "έκρηξη" του new age. Έχω ακούσει, για παράδειγμα, εναλλακτικό "θεραπευτή" σε SPA που δεν είχε ιδέα τί είναι τα τσάκρας (!!!) αλλά έπαιρνε καμιά 70άρα ευρώ τη συνεδρία.

Το δήθεν είναι δεδομένο ότι πουλά, ιδιαίτερα σε ένα ανενημέρωτο και αφελές αγοραστικό κοινό.

Αυτό όμως δεν αποτελεί ενδεικτικό στοιχείο των εναλλακτικών θεραπειών καθεαυτών.

Μιλάμε για ένα σύνολο γνώσεων και πρακτικών που χρησιμοποιούνται από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, με τρομερά αποτελέσματα.

Και ο τρόπος ζωής (για να απαντήσω και στον outis) σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο στην ψυχική και σωματική υγεία των ανθρώπων. Οι εναλλακτικές θεραπείες δίνουν την προοπτική στον άνθρωπο να αλλάξει το επίπεδο ζωής του προς το καλύτερο αν και εφόσον ο ίδιος το πάρει απόφαση. Σε διαφορετική περίπτωση όμως, τα αποτελέσματα των εναλλακτικών θεραπειών πάνω στον άνθρωπο δεν ακυρώνονται, απλά δεν λειτουργούν εξίσου αποδοτικά στη μονάδα του χρόνου. Είναι βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα δηλαδή.

 

Το να αλλάξει κανείς επίπεδο ζωής πάντως δεν είναι καθόλου εύκολο, κι εκεί είναι που οι περισσότεροι άνθρωποι βρίσκουν τα σκούρα. Γιατί για να βελτιώσεις το επίπεδο ζωής σου (διεργασία που στο μεγαλύτερο ποσοστό της είναι "ενεργειακή"), πρέπει να αλλάξεις εσύ ο ίδιος. Οι γρήγοροι ρυθμοί της καθημερινότητας δεν είναι πάντα το πρόβλημα, γιατί όταν έχεις μια εσωτερική ισορροπία, τότε μπορείς να επιφέρεις μια ισορροπία και εκτός σου, στην καθημερινότητά σου αλλά και γενικότερα στη ζωή σου.

Οι ανασφάλειες, οι φόβοι καθώς και η συσσωρευμένη συναισθηματική καταπίεση (από ποικίλλους παράγοντες), είναι οι συχνότερες αιτίες για τη δημιουργία σωματικών προβλημάτων (ως αποτέλεσμα ψυχικών και κατ' επέκταση ενεργειακών προβλημάτων). Κι αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα ούτε με τους ρυθμούς ζωής ούτε με το βιοτικό επίπεδο, αλλά με το πώς έχει μάθει να ζει ο κάθε άνθρωπος σε επίπεδο χειρισμού της ψυχολογίας και της συμπεριφοράς του. Με το πως διαχειρίζεται τις σχέσεις του, τα συναισθήματά του, τα ερεθίσματα που δέχεται κτλ.

Στοιχεία με τα οποία μαθαίνει να ζει, κρύβοντάς τα συνήθως κάτω από ένα χαλί το οποίο μάλιστα αρνείται να δει τις περισσότερες φορές (γιατί αν το κοιτάξει, θα καταρρεύσει όλο το "εποικοδόμημα" που έχτιζε τόσα χρόνια).

Δεν ξέρω κατά πόσο γίνονται κατανοητά όλα αυτά, αλλά σίγουρα αποτελούν μια προβληματική κατάσταση που χαρακτηρίζει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων.

 

Το ατού της πραγματικής εναλλακτικής ιατρικής (και όχι της new age μόδας) είναι ότι δεν επικεντρώνεται στη σωματική πάθηση (που είναι το αποτέλεσμα), αλλά στην ψυχολογική/νοητική/ενεργειακή πάθηση (που είναι η αιτία).

Link to comment
Share on other sites

...

Το ατού της πραγματικής εναλλακτικής ιατρικής (και όχι της new age μόδας) είναι ότι δεν επικεντρώνεται στη σωματική πάθηση (που είναι το αποτέλεσμα), αλλά στην ψυχολογική/νοητική/ενεργειακή πάθηση (που είναι η αιτία).

Μπορεί - συνήθως όμως δεν αναγνωρίζεται η ενεργοβόρα αιτία. Αντιμετωπίζονται τα συμπτώματα "εναλλακτικά" κι καλή σου τύχη. Για να βρεθεί η "αιτία" χρειάζεται περισσότερος χρόνος, κόπος, επαφή και ξεφεύγει πια το πράγμα από "ιατρική" σε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο είχα πρόβλημα στην δεξιά ωμοπλάτη μου. Με πονούσε αρκετά και συνεχόμενα. Λόγω πόνου σταμάτησα να ασχολούμαι με τις διάφορες δραστηριότητες (τοξοβολία, Aikido) μιας και θεωρούσα ότι ωφείλεται στην κούραση. Μετά από 2 μήνες διακοπών, όχι μόνο δεν σταμάτησε να πονάει, αλλά ο πόνος επιδεινώθηκε και επικεντρώθηκε στην δεξιά άρθρωση. Στο σημείο αυτό αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα και να βρω έναν καλό γιατρό. Πήγα σε μία εξαιρετική φυσίατρο (έχω και αυτόπτη μάρτυρα για το γεγονός), η οποία μου έβαλε ένα δάχτυλο μέσα στο στόμα, στο πίσω δεξί μέρος της πάνω γνάθου, μου τράβηξε έναν μικρό μυ και ελευθερώθηκε η δεξιά πλευρά του λαιμού μου, η ωμοπλάτη και η άρθρωση. Σε λιγότερο από 2 λεπτά απαλλάχτηκα από ένα πόνο που κράταγε πάνω από ένα χρόνο και αυτό με το μικρό της δαχτυλάκι.

Αιτία όλου του πόνου, το γεγονός ότι σφίγγω τα δόντια μου. Δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.

Σαφώς είχα ρωτήσει διάφορους γιατρούς για το θέμα. Πάντα η ίδια απάντηση. Πάρε κανένα αντιφλεγμονώδες και όταν σου περάσει η φλεγμονή βλέπουμε τι θα κάνουμε. Είτε έπαιρνα αντιφλεγμονώδη είτε όχι, ένα και το αυτό. Αναμενόμενη η απάντηση των γιατρών. Πάρε κάτι πιο δυνατό, προφανώς δεν σε πιάνει.

''Μα γιατρέ....ούτε ασπιρίνη για τον πονοκέφαλο δεν παίρνω, πώς είναι δυνατόν να μη με πιάνουν;''

''Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός''.

Κλασσικές απαντήσεις, με τις οποίες συνήθως ο κόσμος ικανοποιείται.

Εγώ όμως όχι. Δεν ξαναπήρα ποτέ τίποτα, μέχρι να καταλάβω την αιτία του προβλήματος. Ρώτησα τους πάντες για να βρω έναν καλό γιατρό (στην εποχή μας σπανίζουν), μέχρι που τελικά τον βρήκα και έλυσα το πρόβλημα του πόνου.

Όμως ακόμα και αυτή η εξαιρετική γιατρός περιορίστηκε στο να μου δώσει ένα μασελάκι από σιλικόνη που απορροφάει την ένταση. Δεν μου έλυσε το πρόβλημα, το περιόρισε.

Το να σφίγγω τα δόντια μου δεν είναι φυσιολογικό (αλλιώς δεν θα μου έκανε κακό), γεγονός που δηλώνει ότι κάτι δεν πάει καλά (και μην βιαστείτε να πείτε ''άγχος'', γιατί τα σφίγγω και όταν γελάω) . Όμως τόσο οι γιατροί, όσο και οι ασθενείς ικανοποιούνται με αυτή την λύση. Σκοπός δεν είναι να εξαλειφθεί η αιτία ενός προβλήματος, αλλά να περιοριστεί το περισσότερο εμφανές και ενοχλητικό σύμπτωμα.

 

 

Μετά από την όλη αυτή εισαγωγή (όσο σύντομη μπορούσα να την κάνω), σχολιάζω διάφορα θέματα που τέθηκαν.

 

-Σε όσους διηγήθηκα το περιστατικό με την φυσίατρο παρατήρησα την ίδια αντίδραση. Γουρλωμένα μάτια και αχανές βλέμμα. Με δέος μου έλεγαν ''απίστευτο ε; καλά αυτήν πριν από χρόνια θα την είχαν κάψει''.

Δυστυχώς, όποιος γνωρίζει τόσο καλά το σώμα μας (καλύτερα και από εμάς τους ίδιους), ώστε να εντοπίσει το πρόβλημα και να το λύσει τόσο αποτελεσματικά, το δικό μας φτωχό μυαλό, ασυναίσθητα, μας λέει ότι είναι ικανός να κάνει και το αντίθετο (είτε είναι έτσι είτε όχι). Εξίσου αποτελεσματικά θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα πρόβλημα, κάτι που μας τρομάζει. Και ό,τι δεν λύνεται, κόβεται. Ακόμα καλύτερα... καίγεται.

Ευτυχώς, σήμερα όλοι μας ξέρουμε πέντε βασικά πράγματα ανατομίας και φυσιολογίας και ξέρουμε ότι αυτό που έκανε είναι ''ιατρική'' και όχι ''μαγεία'', άρα ο φόβος μας μετατρέπεται απλώς σε δέος.

Πόσο μάλλον να το κάνει με βοτάνια και άλλα περίεργα.

 

-Η σύγχρονη ιατρική για διάφορους λόγους (αν θέλετε κάνουμε διαφορετικό θέμα για να το συζητήσουμε) περιορίζεται στο να καταπολεμά τα συμπτώματα μίας πάθησης και όχι τα αίτια που το δημιούργησαν. Όταν δεν λύνεις ένα πρόβλημα, αργά η γρήγορα θα ξαναεμφανιστεί το σύμπτωμα. Ο γιατρός θα το ξανακαταπολεμήσει κ.ό.κ και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

 

-Στις μέρες μας, λόγω τρόπου ζωής, κακής διατροφής, ελάχιστης σωματικής άσκησης κλπ δημιουργούνται απίστευτα πολλές παθήσεις οι οποίες συνήθως δεν είναι εμφανείς, αλλά προκαλούν άλλες δευτερογενείς παθήσεις, οι οποίες με την σειρά τους προκαλούν τριτογενείς κλπ κλπ.

Σε συνδυασμό με τα παραπάνω, ένας σύγχρονος γιατρός θα καταπολεμήσει το σύμπτωμα της τριτογενούς πάθησης, ίσως κατά τύχη τα συμπτώματα της δευτερογενούς, αλλά ούτε κατά διάνοια τα συμπτώματα της πρωτογενούς, πόσο μάλλον την αιτία της.

 

Δίνω και δεύτερο παράδειγμα για να γίνω κατανοητός.

Πολύ συχνά είχα πονόλαιμο και μολύνσεις (ήπιες) στο βάθος του λαιμού. Περίπου μία φορά τον μήνα πρηζόταν η δεξιά μου αμυγδαλή. Πλέον το γεγονός είχε γίνει συνήθειο. Κλασσική συμβουλή των γιατρών ''πάρε ένα αντιβιοτικό '' και για να είμαστε και σίγουροι (πού να κάνουμε τώρα αντιβιογράμματα και εξετάσεις) δώστου ένα τρίτης γενεάς που θα πιάσει σίγουρα.

Την απορία όμως δεν μου την έλυναν.... Πονάει η αμυγδαλή μου, πρήζεται, εγώ λόγω του πόνου την πιέζω συνέχεια και ανακουφίζομαι προσωρινά, μέχρι που μετά από 2-3 μέρες περνάει. Είναι δυνατόν να παθαίνω αμυγδαλίτιδα τόσο συχνά και να περνάει τόσο γρήγορα χωρίς αντιβιοτικό; Και μάλιστα πάντα η δεξιά;Προφανώς δεν είναι αμυγδαλίτιδα γιατρέ! Δεν χρειάζεται πτυχίο για να το καταλάβει κανείς, απλή λογική χρειάζεται.

Άλλη λύση του προβλήματος; Να την αφαιρέσουμε. Να την αφαιρέσουμε;;; Αν δεν χρειαζόταν δεν θα υπήρχε. Το να υπάρχει η αμυγδαλή σημαίνει ότι χρειάζεται. Θα μείνει εκεί που είναι. Καλύτερα να πονάω παρά να αρχίσω να κοβω κομμάτια.

Για να μην τα πολυλογώ (ήδη είναι βαρύ το ποστ), η αμυγδαλή αποτελεί μέρος του λεμφατικού συστήματος (άμυνα του οργανισμού), όμως αντίθετα με το κυκλοφορικό σύστημα, δεν υπάρχει αντλία (καρδιά) που να κινεί το υγρό (λέμφος). Έτσι τα διάφορα λεμφογάγγλια αδειάζουν με την βοήθεια της κίνησης των μυών.

Και εκεί ανάβει το λαμπάκι. Μα αφού εγώ είχα την δεξιά πλευρά μπλοκαρισμένη, πώς είναι δυνατόν να αδειάζει η αμυγδαλή; Αφού τίποτα δεν κινείται εκεί. Και αφού δεν αδειάζε αυτόματα...έπρεπε να το κάνω εγώ σε μηνιαία βάση ''χειροκίνητα''. Όταν πλέον άδειαζε (σε 2-3 μέρες) δεν υπήρχε πια λόγος να πονάει. Καμμία φλεγμονή λοιπόν κύριε γιατρέ, κανένα βακτήριο. Καθαρά θέμα πίεσης υγρών ήταν. Αυτό όμως σημαίνει ότι η αμυγδαλή δεν λειτουργούσε όπως πρέπει, εξού και οι μολύνσοις και ο πονόλαιμος.

Με ένα δαχτυλάκι λοιπόν, κανένας πόνος στην άρθρωση και στην ωμοπλάτη, κανένας πόνος στην αμυγδαλή, καμμία μόλυνση στον λαιμό.

Βρε για δες....

τελικά όντως είναι άχρηστα τα αντιβιοτικά. Όπως και αυτοί που σου τα δίνουν....

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...