Jump to content

Αστρολογική πρόβλεψη σεισμών - ζητείται βοήθεια


Recommended Posts

Ρε παιδιά, αν κανείς ξέρει τίποτα, παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Πολλά χρόνια πίσω (δε θά'ταν γύρω στο 89; ) είχα διαβάσει στο περιοδικό ανεξήγητο την εξής ιστορία: ένας παλιός ναυτικός είχε βαλθεί να βρει έναν τρόπο να προβλέπει σεισμούς και σφοδρές καταιγίδες. Τελικά, έφτιαξε ένα περίπλοκο αστρονομικό σύστημα, το οποίο βασιζόταν στα μεσουρανήματα των πλανητών πάνω από συγκεκριμένους τόπους, καθώς και σε μερικά βοηθητικά σημεία τα οποία είχαν ονόματα όπως «υποζενίθ» και «υποναδίρ». Στη συνέχεια, έφτιαχνε δύο ομόκεντρους κύκλους από κάθε τέτοιο σημείο, με συγκεκριμένη ακτίνα. Στα σημεία που τέμνονταν αυτοί οι κύκλοι, έπρεπε να περιμένουμε σεισμό.

 

Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, ο ναυτικός αυτός είχε προβλέψει επιτυχώς τον καταστροφικό σεισμό στο Βαλπαραΐσο της Χιλής το 1906.

 

Έχω φάει το ίντερνετ, δεν έχω βρει πουθενά τέτοια πληροφορία.

 

Μήπως ξέρει κανείς κάτι (ή έχει αυτό το τεύχος ) ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν κανείς ξέρει τίποτα, παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Πολλά χρόνια πίσω (δε θά'ταν γύρω στο 89; ) είχα διαβάσει στο περιοδικό ανεξήγητο την εξής ιστορία: ένας παλιός ναυτικός είχε βαλθεί να βρει έναν τρόπο να προβλέπει σεισμούς και σφοδρές καταιγίδες. Τελικά, έφτιαξε ένα περίπλοκο αστρονομικό σύστημα, το οποίο βασιζόταν στα μεσουρανήματα των πλανητών πάνω από συγκεκριμένους τόπους, καθώς και σε μερικά βοηθητικά σημεία τα οποία είχαν ονόματα όπως «υποζενίθ» και «υποναδίρ». Στη συνέχεια, έφτιαχνε δύο ομόκεντρους κύκλους από κάθε τέτοιο σημείο, με συγκεκριμένη ακτίνα. Στα σημεία που τέμνονταν αυτοί οι κύκλοι, έπρεπε να περιμένουμε σεισμό.

 

Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, ο ναυτικός αυτός είχε προβλέψει επιτυχώς τον καταστροφικό σεισμό στο Βαλπαραΐσο της Χιλής το 1906.

 

Έχω φάει το ίντερνετ, δεν έχω βρει πουθενά τέτοια πληροφορία.

 

Μήπως ξέρει κανείς κάτι (ή έχει αυτό το τεύχος ) ;

 

Δυστυχώς και γω δεν μπόρεσα να το βρω!! Το΄χω ακούσει ότι γίνεται και πως σχετίζεται με την πλυμμυρίδα, επομένως το φεγγάρι είναι το κέντρο τώρα για τα άλλα δεν ξέρω!!! :huh2:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και γω δεν μπόρεσα να το βρω!! Το΄χω ακούσει ότι γίνεται και πως σχετίζεται με την πλυμμυρίδα, επομένως το φεγγάρι είναι το κέντρο τώρα για τα άλλα δεν ξέρω!!! :huh2:

 

παιδία το είχα διαβάσει το τεύχος αυτό πρέπει να κάτσω να το βρώ πρός το παρόν ας δούμε αυτό

 

http://www.astronor.com/predicting_earthquakes.htm

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

εντελως ασχετο και εκ των προτερων συγνωμη τραγε που σφετεριζομαι το τοπικ σου :P αλλα μου λυνεις μια απορια...?

το 69 δεν δειχνει δυο ψαρια αναποδα..? δεν θα πρεπε να ναι συμβολο των ψαριων? γιατι μας το πηραν οι καρκινοι?

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

εντελως ασχετο και εκ των προτερων συγνωμη τραγε που σφετεριζομαι το τοπικ σου :P αλλα μου λυνεις μια απορια...?

το 69 δεν δειχνει δυο ψαρια αναποδα..? δεν θα πρεπε να ναι συμβολο των ψαριων? γιατι μας το πηραν οι καρκινοι?

 

Όχι βρε, των ιχθύων σύμβολο είναι. Ο καρκίνος έχει κάβουρα ως σύμβολο

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε, των ιχθύων σύμβολο είναι. Ο καρκίνος έχει κάβουρα ως σύμβολο

ναι αλλα αρκετες φορες εχω δει το 69 ξαπλωμενο για τους καρκινους κ για τα ψαρια ενα που μοιαζει καπως ετσι )-(

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αρκετες φορες εχω δει το 69 ξαπλωμενο για τους καρκινους κ για τα ψαρια ενα που μοιαζει καπως ετσι )-(

 

Nαι δεν έχεις άδικο τώρα που το κοίταξα.. :unsure::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αν κανείς ξέρει τίποτα, παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Πολλά χρόνια πίσω (δε θά'ταν γύρω στο 89; ) είχα διαβάσει στο περιοδικό ανεξήγητο την εξής ιστορία: ένας παλιός ναυτικός είχε βαλθεί να βρει έναν τρόπο να προβλέπει σεισμούς και σφοδρές καταιγίδες. Τελικά, έφτιαξε ένα περίπλοκο αστρονομικό σύστημα, το οποίο βασιζόταν στα μεσουρανήματα των πλανητών πάνω από συγκεκριμένους τόπους, καθώς και σε μερικά βοηθητικά σημεία τα οποία είχαν ονόματα όπως «υποζενίθ» και «υποναδίρ». Στη συνέχεια, έφτιαχνε δύο ομόκεντρους κύκλους από κάθε τέτοιο σημείο, με συγκεκριμένη ακτίνα. Στα σημεία που τέμνονταν αυτοί οι κύκλοι, έπρεπε να περιμένουμε σεισμό.

 

Σύμφωνα με το άρθρο αυτό, ο ναυτικός αυτός είχε προβλέψει επιτυχώς τον καταστροφικό σεισμό στο Βαλπαραΐσο της Χιλής το 1906.

 

Έχω φάει το ίντερνετ, δεν έχω βρει πουθενά τέτοια πληροφορία.

 

Μήπως ξέρει κανείς κάτι (ή έχει αυτό το τεύχος ) ;

Searching....................... Pls wait............................. κάτι μου θυμίζει η υπόθεση..............
Link to comment
Share on other sites

το 69 δεν δειχνει δυο ψαρια αναποδα..? δεν θα πρεπε να ναι συμβολο των ψαριων? γιατι μας το πηραν οι καρκινοι?

 

Όχι, δείχνει τις δαγκάνες του καρκίνου - καλά βρε παιδί μου κι εσύ, εδώ βρήκες να ρωτήσεις;

 

Searching....................... Pls wait............................. κάτι μου θυμίζει η υπόθεση..............

 

Κανένα νεώτερο; Είναι πολύ καλή άσκηση προγραμματισμού αυτό το σύστημα, από ό,τι θυμάμαι! (Κι αν το συνδυάσω και με google maps... χεχεχε!)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δείχνει τις δαγκάνες του καρκίνου - καλά βρε παιδί μου κι εσύ, εδώ βρήκες να ρωτήσεις;

 

 

 

Κανένα νεώτερο; Είναι πολύ καλή άσκηση προγραμματισμού αυτό το σύστημα, από ό,τι θυμάμαι! (Κι αν το συνδυάσω και με google maps... χεχεχε!)

Ψάχνω το παλιό Ανεξήγητο, να βρω κανένα σχετικό όνομα. Μπορεί να είναι και Τρίτο Μάτι αρχών 90

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ!

 

(Πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος πως ήταν Ανεξήγητο.)

Ναι, ήταν Ανεξήγητο αλλά (ευτυχώς) όχι του 1989 - τουλάχιστον όχι μόνο - αλλά το τ. 35 του Αυγούστου 1987 και το όνομα είναι Κούπερ, Άλις Κούπερ... εεεε... όχι: καπετάνιος Άλφρεντ Τζ. Κούπερ

Το άρθρο "Προφητική Αστρολογία - Οι καταστροφές του Κούπερ" κάποιου Κρις Κούπερ μιλά για έναν σεισμό στην πόλη Valparaiso στη Χιλή το 1906 (http://alfredosfiles.blogspot.com/2006/08/valparaso-1906-day-that-earth-trembled.html) και πως ο άλλος Κούπερ τον πρόβλεψε με μια Αστρολογική (ηλιο-ηλεκτρική) ωροσκοπική μέθοδο...

http://www.iris.edu/seismo/quakes/1906valparaiso/

 

ΥΓ. Στο δίκτυο δεν βρήκα καμιά σχετική πληροφορία για πρόβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :clapping:

 

Θα κάνω κι εγώ την έρευνά μου. (Αλλιώς, θα φάω τον κόσμο να ξαναβρω το τεύχος)!

Δυστυχώς το σκάνερ μου παρέδωσε το πνεύμα μ' ένα μπάμ! ρίχνοντας τις ασφάλειες μαζί. Αλλά θα μπορούσα μόλις ευκαιρίσω να φωτογραφήσω τις σελίδες με ψηφιακή μηχανή - όχι τέλεια λύση αλλά θα διαβάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...