Jump to content

Θεός και επανάσταση.



Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επίσης δεν πιστεύω ότι το ανθρωπινό είδος είναι δημιούργημά κάποιας θεότητας.

 

Πιστεύω ότι ο άνθρωπος αποτελεί ένα "πείραμά" από μια άλλη μορφή Ζωής περισσότερο εξωγήινης, αυτή η μορφή Ζωής ήταν περισσότερο εξελιγμένη τεχνολογικά από εμάς, και έτσι είχε την δυνατότητά να δημιουργήσει ανθρώπινη οντότητα.

 

Αυτοί που μας δημιούργησαν κάτι ξέρανε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες επιλογές

 

  • Δεν υπάρχει Θεός/Θεοί, εμείς δημιουργούμε τον 'κόσμο' μας
  • Υπάρχει Θεός/Θεοί, αλλά δεν ασχολούνται με τον 'κόσμο' μας
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω στον εναν και μοναδικο Θεο ο οποιος δημιουργησε τα παντα. ειμαι χριστιανος και πιστευω πως ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για την ιστορια περι αδαμ και ευας. ακομα αν και πιστευω στον Θεο δεν πιστευω πολλα πραγματα που λεει η εκκλησια. για μενα υπαρχει μονο παραδεισος. δεν βλεπω το νοημα της κολασης. μια αιωνια τιμωρια ειναι ανωφελη. καθε θρησκεια παρουσιαζει μια διαφορετικη πλευρα και αποψη σχετικα με τον Θεο και γι'αυτο σεβομαι ολες σχεδον τις θρησκειες ειτε λενε τον θεο αλλαχ ειτε δια. πειτε με αθεραπευτα αμπελοφιλοσοφο και πολυ αισιοδοξο αλλα για μενα ο Θεος ειναι καλος και δεν τιμωρει. οι πραξεις μας πολλες φορες μας ωθουν να μιλαμε για τιμωρια καθως δεν μπορουμε να δεχτουμε το κακο που εμεις κανουμε. φυσικα πολλοι θα πουν γτ ο Θεος δεν το σταματαει;;;; αυτο δεν μπορω να το απαντησω. Αλλα δεν με νοιαζει να το απαντησω. πολλοι μπορει να με πουν και με εχουν πει αιρετικο μα πιστευω πως σημασια εχει να τα εχω εγω καλα με τον εαυτο μου. ετσι εκτος απ'οτι προανεφερα ο Θεος ειναι μια παρηγορια ενα στηριγμα στις δυσκολες στιγμες που θες απο καπου να πιαστεις. ειναι η αναγκη του ανθρωπου να αφεθει στην προνοια ενος ανωτερου οντος να βρει παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα της επιγειας ζωης. Τολμω να πω πως η προσευχη και η πιστη με εχουν βοηθησει σε δυσκολες καταστασεις, τα ειπα και ξαλαφρωσα. δεν ξερω αν ειναι κατανοητα αυτα που γραφω γτ μου βγηκαν σαν χειμαρρος σαν μια αναγκη να εκφρασω την σκεψη μου γι'αυτο και δεν μπορω να διορθωσω το κειμενο αυτο :019blush: :019blush: :019blush: .ελπιζω να μην προσβαλλω καποιον και αν ναι ζητω προκαταβολικα συγνωμη

 

 

Υ.Γ το 600ο ποστ μου

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Χμ.... δεν θα το έλεγα αυτό. Από "θεολογική" άποψη δεν θεωρείται "ψέμα":

..................................................................

 

Βρε Outis, και να με συμπαθάς κιόλας, ο dimulator ήταν σαφής.. δεν ζητεί να μάθει τις θεολογικές απόψεις...αλλά τις προσωπικές..

 

Εσύ , τι πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να διευκρινίσω μερικά πραγματάκια, συγνώμη και που δεν το έκανα από την αρχή δηλαδή (απλά το θεώρησα αυτονόητο...τέσπα!)

 

@Μινέρβα

 

Η συγκεκριμένη δημοσκόπηση δεν θέτει ερωτήματα υπάρχει ή όχι θεός.

Αναφέρεται καθαρά σε αυτούς που πιστεύουν στην ύπαρξη θεού/θεών και στην θεσμοθέτηση νόμων από αυτούς οπότε αυτό που ρωτάω είναι ποια η στάση των ανθρώπων απέναντι στους κανόνες-νόμους του Θεού-Θεών.

 

Οπότε το υπάρχει, δεν υπάρχει, δεν πιάνεται, ούτε το ποιοι κάνουν τους κανόνες.

Αυτό που μάλλον πιάνεται είναι το ?είμαι αναποφάσιστος, δεν ξέρω?.

 

Ωστόσο αν θέλει κάποιος μπορεί να πάρει θέση σε αυτά που αναφέρεις όπως πήρε θέση ο Ονειροδαμαστής.

 

@Μαρτίνα και Ούτις

Ναι ζητάω την προσωπική γνώμη-θέση αλλά επειδή είναι και φόρουμ είναι καλοδεχούμενη οποιαδήποτε άποψη για συζήτηση όπως και θεολογικά σχετικά θέματα (που άλλωστε μπορεί να διαμορφώνουν ή επηρεάζουν την προσωπική μας άποψη) κτλ

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα.

 

Ο Μονο-θεϊσμός αναφέρετέ σε έναν Θεό.

Ο Πολυ-θεϊσμός αναφέρετέ σε πολλούς Θεούς, το 1 το διασπά σε περισσότερα κομμάτια.

 

Από μονή της μια πολυ-θεϊστική πνευματική θεωρεία, μπορεί να έχει κατα κάποιον τρόπο μια επαναστατική στάση απέναντί στον Μονοθεϊσμό - εξαιτίας της διάσπασης που κάνει σε αυτόν ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα.

 

Ο Μονο-θεϊσμός αναφέρετέ σε έναν Θεό.

Ο Πολυ-θεϊσμός αναφέρετέ σε πολλούς Θεούς, το 1 το διασπά σε περισσότερα κομμάτια.

 

Από μονή της μια πολυ-θεϊστική πνευματική θεωρεία, μπορεί να έχει κατα κάποιον τρόπο μια επαναστατική στάση απέναντί στον Μονοθεϊσμό - εξαιτίας της διάσπασης που κάνει σε αυτόν ;;;

 

 

Η ουσιώδης διαφορά είναι πως στον πολυθεϊσμό δεν υφίσταται ένας Δημιουργός εκεί έξω που φτιάχνει τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για μένα υφίσταται η ύπαρξη ενός και μόνο δημιουργού εκεί έξω που φτιάχνει τον κόσμο...

 

Πιστεύω μάλιστα ότι, πολλές από τις οντότητες που λάτρευαν οι αρχαίοι πολιτισμοί σαν θεούς, ήταν πραγματικές οντότητες...διότι έχουν αφήσει πολλά από τα σημάδια τους πάνω στην Γη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα.

 

Ο Μονο-θεϊσμός αναφέρετέ σε έναν Θεό.

Ο Πολυ-θεϊσμός αναφέρετέ σε πολλούς Θεούς, το 1 το διασπά σε περισσότερα κομμάτια.

 

Από μονή της μια πολυ-θεϊστική πνευματική θεωρεία, μπορεί να έχει κατα κάποιον τρόπο μια επαναστατική στάση απέναντί στον Μονοθεϊσμό - εξαιτίας της διάσπασης που κάνει σε αυτόν ;;;

 

στον πολυθεϊσμό που πιστεύω εγώ το Εν είναι η πρώτη αρχή, το πρώτο αίτιο όλων. Δεν διασπάται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα.

 

Ο Μονο-θεϊσμός αναφέρετέ σε έναν Θεό.

Ο Πολυ-θεϊσμός αναφέρετέ σε πολλούς Θεούς, το 1 το διασπά σε περισσότερα κομμάτια.

 

Από μονή της μια πολυ-θεϊστική πνευματική θεωρεία, μπορεί να έχει κατα κάποιον τρόπο μια επαναστατική στάση απέναντί στον Μονοθεϊσμό - εξαιτίας της διάσπασης που κάνει σε αυτόν ;;;

 

στον πολυθεϊσμό που πιστεύω εγώ το Εν είναι η πρώτη αρχή, το πρώτο αίτιο όλων. Δεν διασπάται.

 

 

Ο Μονοθεϊσμός και ο ερμητικός μονισμός του "εν το παν" δεν νομίζω ότι συσχετίζονται μεταξύ τους.

Ο Μονοθεϊσμός δεν δέχεται καμία άλλη θεότητα εκτός από την δικιά της.

Ο Ερμητικός μονισμός της πολυθεϊστικής σκοπιάς δέχεται περισσότερες από μια θεότητες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η λέξη επαναστατώ μου ακούγεται λίγο βαριά,

Αμφισβητώ μου ακούγεται καλύτερα... ή προβληματίζομαι ακόμη καλύτερα...

 

Τωρα,αν ο Θεός είναι αυτός που τα έχει "φτιάξει" ή τα πράγματα έχουν καταλήξει έτσι, μέσω της εξέλιξης είναι άλλη ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Που ... πως τα καταφέρουμε και μπλεκόμαστε έτσι δεν ξέρω...:D

 

Ο Θεός προσδιορίζεται σαν όνομα και σαν παρουσία απο τους ανθρώπους... Οχι όμως σαν ύπαρξη.

 

Mendesious said

Αυτή η μαύρη και αχανές θάλασσα του Σκοταδιού που υπήρχε πριν την ύπαρξη των πάντων.

 

Επιστημονικά το χάος ή αν θες το απόλυτο κενό όντως προυπήρχε. Κάποια στιγμή μια "ζεστή σούπα υλικών" (βλ Does God play dice - Hawkings) αποτέλεσε το πρωτογεννές υλικό που δημιούργησε το σύμπαν. Ας πάρουμε λοιπόν τα θεωρητικά πάντα, δεδομένα.

 

Μέσα στο απόλυτο χάος , εμφανίζεται μια μπάλα υλικού που εκρύγνεται και δημιουργεί το σύμπαν όπως το ξέρουμε σήμερα. Ερωτήσεις...

 

1) Πώς εμφανίστηκε αυτο το υλικό απο το απόλυτο πουθενά;

2) Γιατί εξερράγει και δεν συνέχισε να υπάρχει ώς είχε τότε;

3) Με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα η έκρηξη έφερε κάποιους θεμελιώδεις Φυσικούς νόμους σε εμάς που μια παρέκκλιση της μιάς μικρομονάδας, απλά δεν θα διατηρούσε την συνοχή των πλανητών και αστρικών συστημάτων και όλα θα κατέρρεαν εκ νέου σε μια μαύρη τρύπα επιστρέφοντας στο κενό. Ποιά δύναμη όρισε τις μονάδες αυτές;.. γιατί σωρεία συμπτώσεων όπως αναφέρονται , οδηγούν σε αξίωμα και απο εκεί σε θεωρητικό συμπέρασμα.

 

Στην ίδια διάλεξη του Hawkings είχε βγεί το ίδιο συμπέρασμα... οτι πίσω απο την Δημουργία όπως την έχουμε οριοθετήσει σήμερα , με τα όσα δεδομένα και ικανότητες έχουμε, μια Δύναμη ήταν εκείνη που εκκίνησε τα πάντα. Σήμερα την αποκαλούμε Θεό, Αλλάχ, Δημιουργό κτλ... είναι ονόματα που δίνουμε εμείς σαν άνθρωποι για να προσωποποιήσουμε την Πίστη μας. Αλλά αυτό δεν οριοθετέι και την ύπαρξη της οντότητας ( ;;;; ) αυτής.

 

Το απόλυτο κενό οπως το λές ήταν η βάση... αλλά σίγουρα δεν ήταν η γεννησιουργός δύναμη. Καλή η Πίστη μας , αλλά κάποια στιγμή ας την ελέγχουμε και με άλλα δεδομένα για να την επαληθεύουμε ή να την βελτιώνουμε.

 

Για το θέμα κέντρο και κύκλος... τα δύο είναι αλληλένδετα μόνο όταν τα βλέπουμε εμείς πάνω στο χαρτί και τα προσδιορίζουμε με αυτό τον τρόπο. Στο δικό μας , λοιπόν, επίπεδο υπάρχουν και τα δύο σε αλληλεξάρτηση... Αλλά ο κύκλος όπως τον ζωγραφίζουμε και το κέντρο του, είναι υπαρκτά νοητικά. Δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε το ένα ή το άλλο. Το κάνουμε μόνο σε ενα χαρτί και βάσει δικής μας λογικής. Δικής μας λογικής που δεν καθορίζει το σύμπαν... ούτε καν καλά καλά το τι θα ζήσουμε το επόμενο δεύτερο που διαβάζουμε αυτά που γράφω τώρα.

 

Είναι φοβερά εγωιστικό με λόγια και λογική δική μας , να προσπαθούμε να πούμε αν κάτι υπάρχει ή δεν υπάρχει γενικώς. Για εμάς με απλά και λιττά λόγια... μπορεί να μην υπάρχει αν το βγάλουμε απο την σκέψη μας... αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...