Jump to content

Θεός και επανάσταση.



Recommended Posts

Συμφωνώ...

 

Σύμφωνα με την Κβαντική επίσης, το 99% από τον πυρήνα των κυττάρων είναι κενός, και περιέχει 1% πληροφορίες που και αυτές είναι κενές.

 

 

:huh: ...ποια "Κβαντική";

 

 

Σύγχρονή επιστήμη...

 

Βασικά δεν σε ρώτησε τι είναι η Κβαντική, αλλά για ποιά Κβαντική μιλάς. Διότι η μόνη γνωστή Κβαντική είναι η Κβαντική Φυσική, η οποία δεν ασχολείται με τον πυρήνα των κυττάρων, αλλά με τον πυρήνα του πυρήνα των ατόμων και ακόμα ''βαθύτερα''. Προφανέστατα ο Seirios θα αναρωτήθηκε αν ανακάλυψες την Κβαντική Βιολογία.

 

Θα ήταν πολύ καλύτερα να μιλάμε για πράγματα που ξέρουμε και όχι για κάτι που ακούσαμε να αναφέρεται κάπου (σε κάποια προπαγανδιστική ταινία που είναι της μόδας για παράδειγμα) και να τα λέμε σαν να είμαστε ειδικοί του θέματος.

 

 

Και για να απαντήσω και στο θέμα, είναι ανόητο ένα μόριο, ενός κυττάρου, ενός οργανισμού να θεωρεί ότι μπορεί να κρίνει τον οργανισμό και να ''επαναστατεί'' εναντίον του.

Μήπως δεν έχουμε καταλάβει ποιά είναι η θέση μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

συμφωνω με αρχαγγελο. δεν ειναι μονο θεμα θεσης καθως η θεση μας ειναι μηδαμινη και δεν θελει μυαλο για να το καταλαβεις' ειναι και θεμα σεβασμου. θυμαστε την συζητηση για τους αγγελους και για τον σεβασμο-καθυποταξη.

Link to comment
Share on other sites

Και για να απαντήσω και στο θέμα, είναι ανόητο ένα μόριο, ενός κυττάρου, ενός οργανισμού να θεωρεί ότι μπορεί να κρίνει τον οργανισμό και να ''επαναστατεί'' εναντίον του.

Μήπως δεν έχουμε καταλάβει ποιά είναι η θέση μας;

 

Χμ..αυτό μου φέρνει αυτόματα στο νου τα ..καρκινικά κύτταρα...εντελώς συνειρμικά μπορούν να εξαχθούν ..συμπεράσματα...βέβαια το σώμα είναι κάτι το χειροπιαστό...ο Θεός όμως?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σε ρώτησε τι είναι η Κβαντική, αλλά για ποιά Κβαντική μιλάς. Διότι η μόνη γνωστή Κβαντική είναι η Κβαντική Φυσική, η οποία δεν ασχολείται με τον πυρήνα των κυττάρων, αλλά με τον πυρήνα του πυρήνα των ατόμων και ακόμα ''βαθύτερα''. Προφανέστατα ο Seirios θα αναρωτήθηκε αν ανακάλυψες την Κβαντική Βιολογία.

 

Αυτό είπα, για την ποιο σύγχρονή Κβαντική φυσική...

 

Η οποία παρουσιάζετε και σε διάφορα Ντοκιμαντέρ (όχι προπαγανδιστικές ταινίες) και στις οποίες αναφέρονται επιστήμονες...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς φίλε Mendesious μιλάς για αυτό που πραγματεύεται ο παρακάτω κύριος

 

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...8041603821.html

 

μόνο που η συγκεκριμένη θεωρία ακόμα και έτσι δεν μιλάει για το απόλυτο κενό αλλά για υφιστάμενη "δονούμενη ύλη" που υπήρχε σε χαώδη (άτακτη-χωρίς κανόνες) κατάσταση και οχι για το απόλυτο κενό.

 

Διάβασε το παρακάτω πάντως που είναι αρκετά ενδιαφέρον ειδικά αν σκεφτείς οτι είναι ερευνητής εν Ελλάδι. Είναι πολύ καλά διατυπωμένο ... πρόσεξε τι λέει στην αρχή

 

"Chaos was first created" και οχι "Creation started from chaos"

 

http://www.vaggalis.gr/Vaggalis_EN.pdf

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρακάτω πάντως που είναι αρκετά ενδιαφέρον ειδικά αν σκεφτείς οτι είναι ερευνητής εν Ελλάδι. Είναι πολύ καλά διατυπωμένο ... πρόσεξε τι λέει στην αρχή

 

"Chaos was first created" και οχι "Creation started from chaos"

 

Μάλλον παίζουμε το γνωστό παιχνίδι των λέξεων...το ότι το chaos was first created δηλώνει ΑΠΡΟΣΩΠΑ - γιατί αν δηλωνόταν πρόσωπο θα αναφερόμασταν μάλλον σε κάποια από τις Ιερές γραφές και όχι σε επιστημονικό σύγγραμα που ίσως ίσως και να μην προσδιορίζει και τις προσωπικές θεολογικές απόψεις του συγγραφέα- πως κάτι δημιουργήθηκε γενικά και αόριστα.

 

Το Χάος λοιπόν προϋπήρξε της περαιτέρω γνωστής μας δημιουργίας και το ρήμα created αν και υποδηλώνει έναν δημιουργό, ας μην ξεχνάμε πως όποια σκέψη που εν συνεχεία διατυπώνεται είτε γραπτά είτε φραστικά, γίνεται μέσα στα πλαίσια του πεπερασμένου ανθρώπινου νου..κοινώς όπως βλέποντας ένα ρολόι αυτόματα θεωρούμε πως υπήρξε ένας τεχνίτης-δημιουργός του ομοίως βλέποντας τον κόσμο γύρω μας σχηματίζεται αυτόματα και η ιδέα-μορφή ενός επίσης τεχνίτη-δημιουργού.. σκέψη καθόλα ανθρώπινη αλλά όχι απαραιτήτως και σωστή..

 

Το συγκεκριμένο creation started from chaos δεν υποδηλώνει δημιουργό αλλά προέλευση...

 

Η πρώτη "δημιουργός" δύναμη τολμώ να υποθέσω πως είναι κάτι που μάλλον δύσκολα θα μπορέσει να προσδιοριστεί στο μέλλον αφήνοντας όλους εμάς στις φτωχές μας εικασίες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

κρατώ το τελευταίο απο τα λεγόμενα σου , καθώς εκέι είναι και όλη η ουσία του θέματος.

 

Η πρώτη "δημιουργός" δύναμη τολμώ να υποθέσω πως είναι κάτι που μάλλον δύσκολα θα μπορέσει να προσδιοριστεί στο μέλλον αφήνοντας όλους εμάς στις φτωχές μας εικασίες...

 

Επειδή όμως είμαστε και άνθρωποι με φόβους και αδυναμίες για το "άγνωστο" , προσπαθούμε πάντα να το περιορίσουμε και να το προσδιορίσουμε με τα δικά μας μέτρα , όπως πάρα πολύ σωστά το έθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως είμαστε και άνθρωποι με φόβους και αδυναμίες για το "άγνωστο" , προσπαθούμε πάντα να το περιορίσουμε και να το προσδιορίσουμε με τα δικά μας μέτρα , όπως πάρα πολύ σωστά το έθεσες.

 

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί εγώ νιώθω την άγνοια να απομακρύνει τον φόβο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα, για την ποιο σύγχρονή Κβαντική φυσική...

 

Η οποία παρουσιάζετε και σε διάφορα Ντοκιμαντέρ (όχι προπαγανδιστικές ταινίες) και στις οποίες αναφέρονται επιστήμονες...

Πως εισαι σιγουρος πως τα εν λογω σουπερ Ντοκ δεν ειναι τιποτε παραπανω απο μικρες προπαγανδες?

 

Κατα την γνωμη μου δεν τιθεται θεμα επαναστασης προς Θεου.

Η Συμπεριφορα μας μονο επαναστατικη δεν μπορει να θεωρηθει μιας και επανασταση γινεται για να καλυτερεψουν τα πραγματα μαλλον μακροχρονια...

 

Αυτο που κανουμε εμεις ειναι απομακρυνση και οχι επανασταση... ειναι σκετη αντιδραση δικαιολογουμενη απο το γεγονος πως δεν γνωριζουμε το διαφορετικο και ΠΡΕΠΕΙ να το μαθουμε οπως μας προσταζει το ενστικτο επιβιωσης μας, οποτε ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι αυτό? Γιατί εγώ νιώθω την άγνοια να απομακρύνει τον φόβο..

 

Συμφωνώ. Καλώς ή κακώς - εξαρτάται από την ανάγκη 'παραμυθιάσματος' που έχει κανείς - αυτό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Martina & Minerva... αν είχατε άγνοια... αγαπητές κυρίες μου, δεν θα ήσασταν στο αβάπτιστο... άρα το μαμούνι , υπάρχει και κυκλοφορεί και στο δικό σας μυαλό. Όπως και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος πως τα εν λογω σουπερ Ντοκ δεν ειναι τιποτε παραπανω απο μικρες προπαγανδες?

 

Φίλε Sucore

 

Η σοβαρότητά του θέματος πάνω σε επιστημονικά περισσότερο ζητήματά που αφορούσαν αυτού του είδους την έρευνά είχαν κάποια επιχειρήματά...

 

Και μικρές προπαγάνδες να ήταν όπως λες, αν λέγανε τις αλήθειες τους...αυτό μ' αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

 

Δεν εχω διαβασει ολοκληρο το τοπικ οποτε ζητω συγνωμη αν επαναλαβω πραγματα που εχουν ηδη ειπωθει

Λοιπον με προβληματισε η λεξη "επανασταση"..

Καθε επανασταση προυποθετει καταπιεση.

Δεν ειναι προιον εκεκταμενης σκεψης αλλα αυθορμητη/αναποφευκτη σταση-πραξη.

 

Επομενως...

Απεναντι στο Θεο ποσο εφικτο ειναι να επαναστατησει κανεις?

Οκ ειναι.Αλλα εχει νοημα? Ειναι σαν να επαναστατει κανεις απενατι σε μια πετρα, σε ενα δεντρο κλπ...

Αισθανεται κανεις ποτε οτι τον καταπιεζει ο Θεος? (εχμ προφανως και καποιας μορφης καταπιεση ασκειται απο επισημες κ μη θρησκειες κλπ αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

Οποτε μιλαμε για εναντιωση, διαφωνια η ακομα και απορριψη..

 

Και εγω προσωπικα αισθανομαι πολυ μικρη για να απορριψω το εργο καποιου Θεου..

Ποιος ξερει..

Μπορει μεγαλωνοντας.. :smilewink:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Καθε επανασταση προυποθετει καταπιεση.

 

Όχι πάντα...τις περισσότερες φορές απ ότι ξέρω η επανάσταση προϋποθέτει και ελευθερία.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι πιστευω στον εναν και μοναδικο Θεο ο οποιος δημιουργησε τα παντα. ειμαι χριστιανος και πιστευω πως ο Θεος δημιουργησε τον κοσμο χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος για την ιστορια περι αδαμ και ευας. ακομα αν και πιστευω στον Θεο δεν πιστευω πολλα πραγματα που λεει η εκκλησια. για μενα υπαρχει μονο παραδεισος. δεν βλεπω το νοημα της κολασης. μια αιωνια τιμωρια ειναι ανωφελη. καθε θρησκεια παρουσιαζει μια διαφορετικη πλευρα και αποψη σχετικα με τον Θεο και γι'αυτο σεβομαι ολες σχεδον τις θρησκειες ειτε λενε τον θεο αλλαχ ειτε δια. πειτε με αθεραπευτα αμπελοφιλοσοφο και πολυ αισιοδοξο αλλα για μενα ο Θεος ειναι καλος και δεν τιμωρει. οι πραξεις μας πολλες φορες μας ωθουν να μιλαμε για τιμωρια καθως δεν μπορουμε να δεχτουμε το κακο που εμεις κανουμε. φυσικα πολλοι θα πουν γτ ο Θεος δεν το σταματαει;;;; αυτο δεν μπορω να το απαντησω. Αλλα δεν με νοιαζει να το απαντησω. πολλοι μπορει να με πουν και με εχουν πει αιρετικο μα πιστευω πως σημασια εχει να τα εχω εγω καλα με τον εαυτο μου. ετσι εκτος απ'οτι προανεφερα ο Θεος ειναι μια παρηγορια ενα στηριγμα στις δυσκολες στιγμες που θες απο καπου να πιαστεις. ειναι η αναγκη του ανθρωπου να αφεθει στην προνοια ενος ανωτερου οντος να βρει παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα της επιγειας ζωης. Τολμω να πω πως η προσευχη και η πιστη με εχουν βοηθησει σε δυσκολες καταστασεις, τα ειπα και ξαλαφρωσα. δεν ξερω αν ειναι κατανοητα αυτα που γραφω γτ μου βγηκαν σαν χειμαρρος σαν μια αναγκη να εκφρασω την σκεψη μου γι'αυτο και δεν μπορω να διορθωσω το κειμενο αυτο :019blush: :019blush: :019blush: .ελπιζω να μην προσβαλλω καποιον και αν ναι ζητω προκαταβολικα συγνωμη

 

 

Υ.Γ το 600ο ποστ μου

 

ΦΙΛΕ sevando ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ( ακομα αν και πιστευω στον Θεο δεν πιστευω πολλα πραγματα που λεει η εκκλησια) Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ..ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΟΛΥ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΚΟΜΙΣΙΟΝ... Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ. ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΜΕΙΣ... Ο ΘΕΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥΣ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ... ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...