Jump to content

District 9


dimulator
 Share

Recommended Posts

Εντάξει..."λίγο σέβας". Υποκειμενικές απόψεις είναι αυτές.

Για εμένα ίσως τα μηνύματα που ήθελαν να περάσουν με αυτή την ταινία, να τα περνούσαν καλύτερα εάν ήταν διαφορετικά γυρισμένο. Μου φάνηκε εντελώς χαζό, απορώ πώς άντεξα και την είδα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το σέβας στον Peter Jackson, ιδιαίτερα λόγω της τριλογίας LOTR, απορρέει από αντικειμενικά κριτήρια. Τόσο ο Peter Jackson όσο και όλοι όσοι δούλεψαν γι' αυτές τις ταινίες, πήγαν τον κινηματογράφο ένα βήμα μπροστά. Από τις τεχνολογίες που χρησιμοποιήθηκαν μέχρι τον αριθμό των σκηνών και των κομπάρσων κι από τη σχεδίαση κάθε επιμέρους στοιχείου με ανατριχιαστική λεπτομέρεια μέχρι και τη μουσική και τα εφέ, συνθέτουν μια τριλογία (ιδιαίτερα το τρίτο μέρος, the return of the king) ορόσημο στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

Κι όλα αυτά φέρουν την υπογραφή του Peter Jackson.

 

Βέβαια, στην περίπτωση του District 9 ο Peter Jackson δεν υπογράφει τη σκηνοθεσία αλλά την παραγωγή. Ωστόσο πρόκειται για μια ταινία άκρως ανατρεπτική ως προς το σενάριο, καθώς και πολύ ρεαλιστική ως προς τη σκηνοθεσία. Ο τρόπος που είναι γυρισμένη, τα χρώματα και οι ερμηνείες από τους ηθοποιούς δίνουν πραγματικά την αίσθηση ότι όντως όλα αυτά συμβαίνουν κάπου στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Ούτε 'happy ending', ούτε συμβατικότητες, ούτε οτιδήποτε άλλο μπορεί να δει κανείς σε οποιαδήποτε άλλη αμερικανιά. Αντιμετωπίζει το θέμα της με σοβαρότητα και αμεσότητα, περνώντας τρομερά μηνύματα με το δικό της ιδιαίτερο τρόπο.

Δεν κατάλαβα δηλαδή, γιατί να πρέπει όλες οι ταινίες να μας τα σερβίρουν με τον τρόπο που εμείς θέλουμε ή έχουμε συνηθίσει (ή μας έχουν συνηθίσει για την ακρίβεια)...?! Γιατί να καταδικάζουμε τόσο εύκολα τέτοιες καινοτομίες?!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα κάποια πράματα μου φάνηκαν γελοία.

 

Την ίδια αίσθηση είχα και παλιά όταν πρωτοείδα την σειρά Hercules ναι την γνωστή τηλεοπτική σειρά.

Θαύμασα τα εφέ μα έλεγα στον εαυτό μου "Δεν είναι έτσι ο μύθος" και κάτι δεν μου κολούσε.

 

Σε αυτήν την ταινία είπα "Καλά θέλουν υπογραφή από κάποιους που δεν ξέρουν τι είναι;"

(βέβαια και από τους αγράμματους μαύρους πιθανό το ίδιο να έκαναν, αλλά εδώ μιλάμε για εξωγήινους)

 

Όσο καλά εφέ και να έχει αν η ταινία σου υποτιμά την νοημοσύνη τι να το κάνεις;

 

Όλα αυτά προσωπική γνώμη διότι δεν είδα όλη την ταινία και όντως μπορεί να έχει άλλα μηνύματα, όπως να δείξει το άπαρχαίντ με θέμα εξωγήινους για να περάσει το μήνυμα με αυτό τον τρόπο.

 

Μιας κι αν έκανε ταινία ιστορική να πηγαίναν οι παπούδες μόνο και οι νέοι να βλέπαν Star Wars.

 

Αλλά εγώ είχα άλλη διάθεση, εγώ ήθελα Star Wars και δεν το είδα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...