Jump to content

Πώς το εξηγείτε αυτό? Έντονος πόνος


Recommended Posts

Αγαπητέ Grey με όλο το θάρρος των προηγούμενων συνομιλιών μας

και με όλη την εκτίμηση που σας έχω θα ήθελα να σας πω την γνώμη

μου για κάποια πράγματα.Θα προτιμήσω να τα γράψω δημοσίως και

να μην τα στείλω με ιδιωτικό μήνυμα γιατί απευθύνεται και σε πολλά

μέλη τα οποία θα έρθουν στο μέλλον..επαναλαμβάνω προσπάθησε να

ΜΗΝ πάρεις προσωπικά όσα θα πω..ήθελα να τα γράψω καιρό τώρα

και μου δώθηκε η ευκαιρία..

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας πως η μαγεία δεν έχει καμία σχέση με την

χολιγουντιανή ταχυδακτυλουργία η οποία αποσκοπεί στον εντυπωσιασμό

του κοινού..Αντιθέτως η μαγεία είναι κάτι το απολύτως φυσικό και παρόλο

που μας ξενίζει λόγω του οτι δεν ήταν μέρος της ζωής μας για πολύ καιρό

μόλις την συνηθίσουμε καταννοούμε πως μόνο παράλογη και υπερφυσική

δεν είναι,είναι απλά μια διαφορετική οπτική γωνία του κόσμου μας.

 

 

Συνεχίζοντας λοιπόν..τα πνεύματα είναι είτε παρουσίες τις οποίες δεν μπορούμε

να αντιληφθούμε με τις πέντε αισθήσεις μας(εκτός από πολύ ακραίες περιπτώσεις),

είτε μέρη του υποσυνείδητου μας που ανεξαρτητοποιούνται κατά κάποιο τρόπο

και δρουν σχετικά αυτόνομα δημιουργώντας διάφορες διαταραχές στον εγκέφαλο

μας που προκαλούν την αίσθηση οτι επικοινωνούμε με κάτι..και στις δύο περιπτώσεις

ο εγκέφαλος μας επιθυμεί να μας ειδοποιήσει οτι κάτι είναι μαζί μας και μας επηρεάζει..

αυτό θα το κάνει δημιουργώντας μια εικόνα στο μυαλό μας(αν χρησιμοποιήσουμε

οραματισμό πιθανώς μια πολύ πιο καθαρή εικόνα)με την οποία ορίζει την μορφή αυτού

που μας προσεγγίζει ενώ ταυτόχρονα μας δημιουργεί ένα συναισθηματικό υπόβαθρο.

 

Πράγμα που σημαίνει οτι για τον κάθε άνθρωπο οι μορφή που παίρνουν οι οντότητες

είναι διαφορετική.Επίσης σημαίνει οτι το να εμφανίζεται κάποιο πλάσμα με υλική μορφή

είναι τουλάχιστον σπάνιο.(εγώ το θεωρώ αδύνατο)Αν λοιπόν κάποιος έχει συνδέσει τους

παπάδες με το απόλυτο κακό είναι λογικό μια αρνητική ενέργεια-πνεύμα-τμήμα υποσυνειδήτου

να εκφραστεί μέσω αυτής της μορφής..όλα τα υπόλλοιπα τώρα που λένε για πνεύματα που

γίνονται ακέφαλοι καβαλάρηδες που καίγονται και οτι ο δαίμονες εμφανίζονται με μορφή

αγγέλων(αλήθεια οι άγγελοι έχουν μορφή?και αν ναι ποιά??λέω εγώ τώρα...)για να πλανήσουν

κοινούς θνητούς είναι απλά δεισιδαιμονίες του αγράμματου λαού χωρίς καθοδήγη ,που

διατηρήθηκαν μέχρι σήμερα είτε καθαρά από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον είτε από ανθρώπους

που δεν μπορούν να διακρίνουν την διαφορά του συμβολικού,του υλικού και του μη υπαρκτού.

 

 

 

Επίσης,οι δυνάμεις εκδηλώνονται κατά την ενασχόληση με την τέχνη,τον πνευματικό κόσμο,

την ενασχόληση με την βελτιωση του εαυτού και σε πολλές άλλες περιστάσεις(απλά η τέχνη

τις ευνοεί θα έλεγα).Οι δυνάμεις που λες(ψυχομετρία,εμπάθεια και τα λοιπά)δεν είναι ούτε

στο ελάχιστο υπερφυσικές..το φοβερές τώρα θα αφήσω να το κρίνει αυτός που τις έχει..η

ψυχομετρία είναι απλά η ικανότητα να "νιώθεις" το κλίμα που επικρατεί σε ένα χώρο(όλη την

ενέργεια που εκδηλώθηκε σε αυτό το χώρο αν θέλεις)..άρα είναι απλά ευαισθησία στην ενέργεια

η εμπάθεια είναι η ικανότητα να "κόβεις","ψυχολογείς","καταλαβαίνεις" ανθρώπους καλύτερα

από οτι οι υπόλλοιποι..πράγμα επίσης λογικό να υπάρξει λόγω ενασχόλησης με την τέχνη αφού

πρόκειται για μια πιο καθαρή "επικοινωνία" ανάμεσα στα δύο άτομα που δεν γίνεται μόνο με λέξεις

και νοήματα αλλά και με συναισθήματα και καμιά φορά σκέψεις.

 

 

Και όσο βλέπεις έτσι τα πράγματα λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν πρόκειται να αποκτήσεις..κατά την

γνώμη μου υπάρχει κάτι σαν "κλίμακα" σε αυτό τον τομέα..στην κορυφή της κλίμακας υπάρχει η μαγεία

που είναι η συνειδητοποίηση του ποιοί είμαστε,του τι είναι γύρω μας,του τι κάνουμε εδώ,του τι θέλουμε,

γιατί αξίζει να παλέψουμε,τι αγαπάμε,πως μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη,το να ΓΙΝΕΙ η ζωή

μας καλύτερη,το να ζήσουμε με αγάπη σε αρμονία με την φύση,με τα ζώα,να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι,

να απολαύσουμε το κάθε τι,να δούμε διαφορετικές οπτικές γωνίες της ζωής και πολλά πολλά άλλα..στην

μαγεία μπορούμε να φτάσουμε με πολλούς τρόπους..ένας από αυτούς είναι η θρησκεία..με την ειλικρινή μελέτη

των Ευαγγελιών ας πούμε(με παράδειγμα την Χριστιανική εκκλησία)μπορούμε να φτάσουμε στο ίδιο επίπεδο

αυτογνωσίας που θα φτάναμε και με την ενασχόληση με την τέχνη.Ενας άλλος τρόπος είναι οι επιστήμες..

ψυχολογία ας πούμε..ένας άλλος η πείρα που αποκτάμε μέσω της ζωής μας..Η τέχνη τώρα είναι για εμένα ο

καλύτερος τρόπος να φτάσουμε στην μαγεία λόγω του οτι συνδυάζει επιστήμες,κριτική σκέψη,επικοινωνία,

ανοιχτό μυαλό,αυτογνωσία,αυτοκριτική και σε βοηθάει περισσότερο από τα υπόλλοιπα να δεις την ζωή σου

με τον τρόπο που θα ήθελες(εγώ πχ σαν παραμύθι)ενώ ταυτόχρονα βελτιώνεσαι..Ο σκοπός είναι να αγγίξεις

την μαγεία και η τέχνη με τις πρακτικές και τις θεωρίες της έχει ως σκοπό να σε σπρώξει προς τα εκεί.Και ξαναλέω

η μαγεία ΔΕΝ είναι να πετάς φλογίτσες από τα χέρια σου η μαγεία είναι να βλέπεις καθαρά τον κόσμο γύρω

σου,καθαρισμένος απο προκαταλλήψεις,θέσεις,απόψεις,εμπόδια,ερωτηματικά,εγωισμό κτλ κτλ...μέσω αυτής

της καθαρής ματιάς θα έρθει και ό,τι έχεις πραγματικά ανάγκη για να αναπτυχθείς.

 

Όσο για τις δυνάμεις τώρα αν το κοιτάξεις πιο προσεκτικά θα δεις οτι όταν θα είσαι σε θέση να τις πάρεις θα

σου είναι άχρηστες..σου δίνω ένα παράδειγμα..αποκτάς την δύναμη να μπορείς να ρωτάς μια ερώτηση για το

μέλλον και να έχεις την απάντηση..πιθανώς να σου φαινόταν ενδιαφέρον..για σκέψου το όμως καλύτερα..Εγώ

μια τέτοια δύναμη δεν θα την ήθελα όσο συναρπαστική και αν φαίνεται..αυτό επειδή έτσι..πρώτον η ζωή μου

θα έχανε το ενδιαφέρον της..δεύτερον δεν θα μάθαινα μέσω των δυσκολιών της ζωής..τρίτον θα εθιζόμουν

και θα έχανα το στοιχείο των έντονων συναισθημάτων..τέταρτον θα πήγαινα κόντρα στην φυσική τάξη των

πραγμάτων χωρίς λόγο..πέμπτον σύντομα θα έχανα τον εαυτό μου και πολλά πολλά άλλα..αν προσπαθήσεις

να δεις με αυτό τον τρόπο όλες τις δυνάμεις θα ήταν τουλάχιστον ανούσιες...(άλλο παράδειγμα η τηλεκίνηση..

καταφέρνεις να κουνήσεις μετά από 1 χρόνο προσπάθειας ένα κουτάκι με σπίρτα..ΚΑΙ?αν χρειάζεσαι αποδείξεις

να είσαι σίγουρος οτι θα έρθουν όσο θα πλησιάζεις την μαγεία και θα την αφήνεις να γίνεται μέρος του εαυτού

σου,αν θέλεις αναγνώριση και δύναμη τότε είσαι σε λάθος δρόμο,αν θέλεις να εντυπωσιάσεις τότε είσαι σε εντελώς

άλλο δρόμο)

 

Ελπίζω να έγινα καταννοητός..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

 

 

Καλέ τι προσωπικά να το πάρω; κουβέντα να γίνεται...

 

 

Και ο εντυπωσιασμός του κοινού δεν είναι και τόσο κακό πράγμα... σκέψου πόσα καταπιεσμένα παιδάκια από το εκπαιδευτικό σύστημα περνάνε καλά για λίγες ώρες;

Σε μένα ένα κακό πνεύμα δε θα εμφανιζόταν ποτέ ως παπάς γιατί θα 'τρωγε ξύλο... tongue.gif

 

 

Το κακό πνεύμα προσπαθεί να ξεγελάσει θα εμφανιστεί ως παπάς για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του πιστού, ως άγγελος, ή ως πεθαμένος συγγενής ή φίλος. Από χριστιανό το άκουσα το "παπάς"... δεν είναι δικό μου...

 

Για τις δυνάμεις τώρα θα είμαι ειλικρινής: τις θέλω επειδή απλά μ' αρέσει να τις έχω... είναι τόσο κακό; smile.gif

 

Φυσικά και θέλω να τα καταλάβω όλα αυτά και φυσικά και θα προσέχω δε σκοπεύω να κάνω υπερφυσικό χαβαλέ... Άλλωστε και αυτοί που τις έχουν γιατί τις έχουν αν είναι τόοοοσο κακό να τις έχουν; Μη φοβάσαι δεν είμαι η "πηγή"... tongue.gif Άσε που και η "πηγή" να ήμουν πάλι θα 'πρεπε να προσέχω... (the balance...)

 

Φλογίτσες από τα χέρια; Μόοοοονο?? λοολ, LolLolLolLol.gif

 

Το ουσιαστικό μέλλον το ξέρουμε όλοι: Θα πεθάνουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dalia, psychometry και empathy ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ... και ΑΝ τις έχεις θα γινόσουν πολύ καλή ψυχολόγος. Το διευκρινίζω καλύτερα τώρα. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ο παπάς δεν εμφανίστηκε σε μένα αλλά πέρασε μπροστά από πλατεία γεμάτη με κόσμο... Αν ήθελε να επιτεθεί ή να με μπερδέψει δε θα διάλεγε κάτι πιο διακριτικό από αυτό? Επίσης, δεν τίθεται θέμα πίστης γιατί εγώ με την εκκλησία ουδέποτε είχα καλές σχέσεις. Δε θυμάμαι να έχω μεταλάβει ποτέ στη ζωή μου, ούτε πάω στην εκκλησία πέρα από τουριστικούς σκοπούς...

Link to comment
Share on other sites

και ΑΝ τις έχεις θα γινόσουν πολύ καλή ψυχολόγος. Το διευκρινίζω καλύτερα τώρα. smile.gif

Ναι..υπάρχει και το θεματάκι της ψυχικής υγείας..έχεις δει ποτέ

πως κάνει σχιζοφρενής όταν νιώθει οτι απειλείται?φαντάσου να

νιώθεις οτι νιώθουν και νοητικά διαταραγμένα άτομα για όλη την

διάρκεια της καριέρας σου.

 

Μόνο που ο παπάς δεν εμφανίστηκε σε μένα αλλά πέρασε μπροστά από πλατεία γεμάτη με κόσμο... Αν ήθελε να επιτεθεί ή να με μπερδέψει δε θα διάλεγε κάτι πιο διακριτικό από αυτό? Επίσης, δεν τίθεται θέμα πίστης γιατί εγώ με την εκκλησία ουδέποτε είχα καλές σχέσεις. Δε θυμάμαι να έχω μεταλάβει ποτέ στη ζωή μου, ούτε πάω στην εκκλησία πέρα από τουριστικούς σκοπούς...

 

Νομίζω οτι το δαιμονοποιούμε το θέμα χωρίς λόγο..

η ιδέα του δαιμονισμού του παπά που είπε ο dimulator

ήταν πολύ καλύτερη και λογική πιστεύω από το να

εμφανίστηκε ένα πνεύμα που πήρε υλική υπόσταση

και πέρασε μπροστά από κόσμο μόνο και μόνο για να

χτυπήσει μια κοπέλα που δεν είχε "τρομερή" διαφορά

με τον υπόλλοιπο κόσμο.

Ξεχάσαμε κάτι όμως..αυτό το περιστατικό dalia σε

βοήθησε αργότερα στην ζωή σου σε κάτι?Σκέψου το

καλά αυτό..πέρα από κακά προκάλεσε και καλά στην

ζωή σου,στην ανάπτυξη σου ή σε οτιδήποτε άλλο?

Παράδειγμα..μπορεί αυτό να ήταν για καλό..μπορεί μετά

από αυτό να δημιούργησες ένα είδος ανοσίας σε ψυχικές

επιθέσεις και να γλίτωσες κάτι πολύ χειρότερο..(μην μείνεις

σε αυτό,ένα απλό παράδειγμα είναι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει αν με βοήθησε τι να σου πω. Την ημέρα που είδα την αύρα μου και τις μορφές στον καθρέπτη και ένιωθα σα να φεύγω από το σώμα μου έμοιαζε λίγο με εκείνη τη φορά οπότε δεν φοβόμουν όσο τότε. Αλλά η βραδιά εκείνη ήταν πολύ τρομακτική. Σα να αντιμετώπιζα το θάνατο κατάματα ήταν. Δε νιώθω οτι με βοήθησε μάλλον μου έκανε κακό εκείνη η εμπειρία γιατί είχα τρομάξει τόσο πολύ. Τότε βέβαια νόμισα οτι ήταν από το άγχος μου. Όπως και να έχει ο φόβος επικείμενου θανάτου είναι τρομερός...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει αν με βοήθησε τι να σου πω. Την ημέρα που είδα την αύρα μου και τις μορφές στον καθρέπτη και ένιωθα σα να φεύγω από το σώμα μου έμοιαζε λίγο με εκείνη τη φορά οπότε δεν φοβόμουν όσο τότε. Αλλά η βραδιά εκείνη ήταν πολύ τρομακτική. Σα να αντιμετώπιζα το θάνατο κατάματα ήταν. Δε νιώθω οτι με βοήθησε μάλλον μου έκανε κακό εκείνη η εμπειρία γιατί είχα τρομάξει τόσο πολύ. Τότε βέβαια νόμισα οτι ήταν από το άγχος μου. Όπως και να έχει ο φόβος επικείμενου θανάτου είναι τρομερός...

 

 

 

 

Αν ήταν δαίμονας θα είχε προκαλέσει κακό μεν με τις πράξεις

του...αλλά θα είχε προκαλέσει εξίσου αρκετά θετικά για να

εξισορροπήσει τον βίαιο τρόπο του..άρα αυτό που σε χτύπησε

εκείνη την ημέρα δεν ήταν δαίμονας ή κατώτερη θεότητα..και

δεν ήταν και πνεύμα γιατί δεν θα είχε τόση δύναμη και δεν το

είχες καλέσει..άρα..καταλλήγουμε νομίζω στο άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι..υπάρχει και το θεματάκι της ψυχικής υγείας..έχεις δει ποτέ

πως κάνει σχιζοφρενής όταν νιώθει οτι απειλείται?φαντάσου να

νιώθεις οτι νιώθουν και νοητικά διαταραγμένα άτομα για όλη την

διάρκεια της καριέρας σου.

 

Ναι πολύ σωστά. Έχεις απόλυτο δίκιο, θα πρέπει και να τις ελέγχει ώστε να μπορεί να τις "ανοίγει" και να τις κλείνει" κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν ελέγχω καθόλου αυτές τις δυνάμεις (αν τελικά τις έχω). Αυτό που κάνω είναι να μαθαίνω τον εαυτό μου μέσω αυτών των συναισθημάτων και να καταλαβαίνω καλύτερα τους άλλους. Μπορεί κάποιος να θέλει να κρύψει κάτι που τον ενοχλεί ή τον στεναχωρεί αλλά από τα συναισθήματα που μου δημιουργεί καταλαβαίνω τι νιώθει. Επίσης έμαθα να αδιαφορώ για τον πόνο όταν γίνεται έντονος και να τον ξεχνάω μέχρι να φύγει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν ελέγχω καθόλου αυτές τις δυνάμεις (αν τελικά τις έχω). Αυτό που κάνω είναι να μαθαίνω τον εαυτό μου μέσω αυτών των συναισθημάτων και να καταλαβαίνω καλύτερα τους άλλους. Μπορεί κάποιος να θέλει να κρύψει κάτι που τον ενοχλεί ή τον στεναχωρεί αλλά από τα συναισθήματα που μου δημιουργεί καταλαβαίνω τι νιώθει. Επίσης έμαθα να αδιαφορώ για τον πόνο όταν γίνεται έντονος και να τον ξεχνάω μέχρι να φύγει.

 

 

 

 

 

ναι είναι μια καλή άμυνα αυτή κάτι σαν ανοσία στον πόνο...

 

Μπορεί και να συνηθίζεται ο πόνος αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο....

 

Το "'άνοιξε-κλείσε" είναι ο εύκολος τρόπος. Αυτό που περιγράφεις Dalia, είναι ο δύσκολος τρόπος...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λίγες μέρες προσπαθούσα να ηρεμήσω για να κάνω διαλογισμό. Είχα ανάψει και αρωματικά στικς για να δημιουργήσω ατμόσφαιρα. Εκεί που προσπαθούσα να συγκεντρωθώ έβλεπα έντονα μια εικόνα. Ήταν μια μαυροντυμένη γυναίκα, την έβλεπα μέσα στο δωμάτιο που βρισκόμουν και εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να διακρίνω καθαρά το πρόσωπο αλλά τα χαρακτηριστικά της έμοιαζαν πολύ με τα δικά μου. Προσπάθησα να τη διώξω από το μυαλό μου και να προχωρήσω αλλά η γυναίκα ήταν εκεί. Σταμάτησα το διαλογισμό και κάπως φοβήθηκα για το τι μπορούσε να σημαίνει αυτό που είχα δει. Αναρωτιόμουν, αν ήμουν εγώ η γυναίκα γιατί φορούσα μαύρα? Μήπως κάποιος δικός μου πεθάνει? Μετά μου ήρθε στο μυαλό και μια άλλη εκδοχή. Η γυναίκα που έβλεπα θα μπορούσε να είναι η μητέρα μου. Για να μην γίνομαι κουραστική, όλο αυτό με επηρέασε αρνητικά και μου χάλασε τη διάθεση. Ένιωθα τη γνωστή στεναχώρια στο στήθος αλλά κάποιες ώρες αργότερα το ξέχασα. Δύο μέρες μετά μου τηλεφώνησε η μητέρα μου να μου πει πως κάποιος συγγενής πέθανε και θα πήγαινε στην κηδεία. Τότε μου ήρθε στο νου η εικόνα της μαυροντυμένης γυναίκας και κατάλαβα οτι μάλλον αυτό είχα δει.

 

Πώς μπορεί να εξηγείται αυτό? Μπορεί μέσω διαλογισμού να μας έρχονται εικόνες από μελλοντικά γεγονότα?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί. Το διάβασες το pdf για τα τσάκρα? Εκεί έλεγε ότι μπορεί κάποιος να συνδεθεί με τον αιθέρα που είναι το υλικό μέσο όπου καταγράφονται τα γεγονότα του χρόνου (παρελθόν, παρόν, μέλλον).

 

Αν λαμβάνεις πληροφορίες από το μέσο αυτό μπορείς να δεις κάτι που έγινε, γίνεται ή θα γίνει. Αυτές οι πληροφορίες σου έρχονται με όλους τους γνωστούς τρόπους ηχητικά, οπτικά με σκέψη κτλ.

 

κάπως έτσι εξηγείται η "τεχνολογία" θα λέγαμε των προφητειών και όλων των μελλοντικών θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...