Jump to content

Πώς το εξηγείτε αυτό? Έντονος πόνος


Recommended Posts

Αν είναι όντως αυτά τα δύο που λες θα λύσω την απορία που με βασανίζει χρόνια τώρα... Τι μου συμβαίνει και ξαφνικά πέφτω. Αυτό μπορεί να εξηγεί και το ότι κάποιοι άνθρωποι δεν μου αρέσουν εξαρχής? Αυτό που λέμε πρώτη εντύπωση? Ή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν είναι όντως αυτά τα δύο που λες θα λύσω την απορία που με βασανίζει χρόνια τώρα... Τι μου συμβαίνει και ξαφνικά πέφτω.

 

 

Η εμπάθεια είναι το να νιώθεις οτι νιώθει και κάποιος άλλος..

όχι να νιώθεις οτι ο άλλος νιώθει κάτι..να νιώθεις οτι νιώθει

ο άλλος..οπότε..θα ήταν μια καλή εξήγηση..

 

Αυτό μπορεί να εξηγεί και το ότι κάποιοι άνθρωποι δεν μου αρέσουν εξαρχής?

Στο περίπου..αν νιώθεις οτι νιώθουν και δεν σου αρέσει αυτό

που νιώθουν ή η αίσθηση που βγάζουν από τα συναισθήματα

τους είναι λογικό να μην σου αρέσουν(αυτό είναι εμπάθεια)

Αν πάλι από το πρόσωπο τους ή την στάση και την ομιλία τους

καταλαβαίνεις οτι δεν είναι καλοί ή είναι επικίνδυνοι για εσένα ή

απλώς πρέπει να μείνεις μακριά...ή αν βλέπεις την ιστορία τους

και δεν σου αρέσει..είναι επίσης λογικό(και αυτό είναι ψυχομετρία)

 

Αυτό που λέμε πρώτη εντύπωση? Ή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό?

 

Πρώτη φορά το σκέφτομαι έτσι...αλλά μπορεί να έχει σχέση με την

ψυχομετρία και την εμπάθεια..όλοι μας τις έχουμε σε κάποιο μικρο

βαθμό απλά σε άλλους αναπτύσσεται περισσότερο...ίσως και ναι..

ίσως να εμπλέκεται και η διαίσθηση,η φυσιογνωμία,το ένστικτο,οι

αναμνήσεις και πολλά πολλά άλλα..(όπως εμπλέκονται εξάλου και

στην ψυχομετρία)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βηλφεγώρ για τις εξηγήσεις. Τώρα κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Αν κρατώντας ένα αντικείμενο που ανήκε σε κάποιον ή όταν τον σκέφτεσαι πολύ, μετά νιώθεις σα να βλέπεις με τα μάτια του άλλου τι είναι αυτό? Ξέρει κάποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βηλφεγώρ για τις εξηγήσεις. Τώρα κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Αν κρατώντας ένα αντικείμενο που ανήκε σε κάποιον ή όταν τον σκέφτεσαι πολύ, μετά νιώθεις σα να βλέπεις με τα μάτια του άλλου τι είναι αυτό? Ξέρει κάποιος να μου πει?

 

Ψυχομετρία ή νιώθεις την ενέργεια του

αρκετά έντονα ώστε να τον νιώθεις δίπλα

σου..μου έχει τύχει...δεν είναι ακριβώς σαν

να βλέπεις τα μάτια του.Είναι σαν να βλέπεις

την "ψυχή" του μέσα από αυτά..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μιλάω για άνθρωπο που έχει πεθάνει και κρατώντας το αντικείμενο πήγα πολύ πίσω στη νεαρή ηλικία του ατόμου αυτού και ήταν σα να έβλεπα μέσα από τα μάτια του. 'Εβλεπα εικόνες, άκουγα φωνές και γέλια είναι παράξενο... Δεν κοιμόμουν, έπιασα το αντικείμενο στα χέρια μου και συγκεντρώθηκα όπως λέγαμε και είδα αυτά... (θα το προσπαθήσω ξανά, αλλά δεν πιέστηκα να δώ κάτι οι εικόνες έρχονταν στο μυαλό μου. Δεν ήταν απλές εικόνες όμως ήταν σα να το ζούσα, σα να έβλεπα μέσα από τα μάτια του ανθρώπου αυτού)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μιλάω για άνθρωπο που έχει πεθάνει και κρατώντας το αντικείμενο πήγα πολύ πίσω στη νεαρή ηλικία του ατόμου αυτού και ήταν σα να έβλεπα μέσα από τα μάτια του. 'Εβλεπα εικόνες, άκουγα φωνές και γέλια είναι παράξενο... Δεν κοιμόμουν, έπιασα το αντικείμενο στα χέρια μου και συγκεντρώθηκα όπως λέγαμε και είδα αυτά... (θα το προσπαθήσω ξανά, αλλά δεν πιέστηκα να δώ κάτι οι εικόνες έρχονταν στο μυαλό μου. Δεν ήταν απλές εικόνες όμως ήταν σα να το ζούσα, σα να έβλεπα μέσα από τα μάτια του ανθρώπου αυτού)

 

 

 

Ουπς...λάθος μου..διάβασα να βλέπεις τα μάτια του...

άρα δεν είχαμε κοινή εμπειρία..anyway...αυτά τα λένε

οράματα και είναι συγγενικά με την ψυχομετρία..επίσης

σκέφτομαι την πιθανότητα να ήταν το πνεύμα του

ατόμου αυτού που σου έστελνε τις εικόνες αυτές ελπίζοντας

να κάνεις κάτι..μιλάω για πιθανότητες έτσι?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dalia, δε θέλω να σε τρομάξω αλλά επειδή το έχω ακούσει πρέπει να στο πω για να είσαι προειδοποιημένη. Κακά πνεύματα εμφανίζονται ως παπάδες.

 

Επίσης άκουσα ότι και δαίμονες εμφανίζονται ως άγγελοι αλλά το άκουσα από ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ άτομο με το οποίο δε θα 'πρεπε να μιλάω και Κύριος οίδε γιατί συνεχίζω... 10_9_134[1].gif

 

Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αν έχεις όλες αυτές τις δυνάμεις νομίζω ότι θα έπρεπε να ασχοληθείς με ψυχολογία γιατί με τις δυνάμεις αυτές θα ήσουν φοβερή...

 

Εγώ για δυνάμεις ακούω και δυνάμεις δε βλέπω γ..censored2.gif..ώ την ατυχία μου.

 

Πάντως μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ θα σε... συμβουλεύομαι συχνά.

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Για να λύσω την όποια παρεξήγηση έγινε αγαπητέ μου Grey, θα σου πώ πως δεν έχω δυνάμεις όπως το λες. Τον τελευταίο καιρό που διαβάζω κάποια πράγματα, δοκιμάζω τεχνικές διαλογισμού ή οραματισμού και διαβάζω βιβλία σχετικά με την μαγεία, παρατηρώ αλλαγές στον εαυτό μου και αυτό μπορώ να το πω με σιγουριά πλεόν με μαθαίνω καλύτερα. Το τελευταίο δίμηνο είναι μια αποκάλυψη για μένα, γιατί έχω δώσει απαντήσεις σε πολλά ζητήματα που με απασχόλησαν στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Grey με όλο το θάρρος των προηγούμενων συνομιλιών μας

και με όλη την εκτίμηση που σας έχω θα ήθελα να σας πω την γνώμη

μου για κάποια πράγματα.Θα προτιμήσω να τα γράψω δημοσίως και

να μην τα στείλω με ιδιωτικό μήνυμα γιατί απευθύνεται και σε πολλά

μέλη τα οποία θα έρθουν στο μέλλον..επαναλαμβάνω προσπάθησε να

ΜΗΝ πάρεις προσωπικά όσα θα πω..ήθελα να τα γράψω καιρό τώρα

και μου δώθηκε η ευκαιρία..

Αρχίζω λοιπόν λέγοντας πως η μαγεία δεν έχει καμία σχέση με την

χολιγουντιανή ταχυδακτυλουργία η οποία αποσκοπεί στον εντυπωσιασμό

του κοινού..Αντιθέτως η μαγεία είναι κάτι το απολύτως φυσικό και παρόλο

που μας ξενίζει λόγω του οτι δεν ήταν μέρος της ζωής μας για πολύ καιρό

μόλις την συνηθίσουμε καταννοούμε πως μόνο παράλογη και υπερφυσική

δεν είναι,είναι απλά μια διαφορετική οπτική γωνία του κόσμου μας.

Dalia, δε θέλω να σε τρομάξω αλλά επειδή το έχω ακούσει πρέπει να στο πω για να είσαι προειδοποιημένη. Κακά πνεύματα εμφανίζονται ως παπάδες.

 

Επίσης άκουσα ότι και δαίμονες εμφανίζονται ως άγγελοι αλλά το άκουσα από ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ άτομο με το οποίο δε θα 'πρεπε να μιλάω και Κύριος οίδε γιατί συνεχίζω...

 

Συνεχίζοντας λοιπόν..τα πνεύματα είναι είτε παρουσίες τις οποίες δεν μπορούμε

να αντιληφθούμε με τις πέντε αισθήσεις μας(εκτός από πολύ ακραίες περιπτώσεις),

είτε μέρη του υποσυνείδητου μας που ανεξαρτητοποιούνται κατά κάποιο τρόπο

και δρουν σχετικά αυτόνομα δημιουργώντας διάφορες διαταραχές στον εγκέφαλο

μας που προκαλούν την αίσθηση οτι επικοινωνούμε με κάτι..και στις δύο περιπτώσεις

ο εγκέφαλος μας επιθυμεί να μας ειδοποιήσει οτι κάτι είναι μαζί μας και μας επηρεάζει..

αυτό θα το κάνει δημιουργώντας μια εικόνα στο μυαλό μας(αν χρησιμοποιήσουμε

οραματισμό πιθανώς μια πολύ πιο καθαρή εικόνα)με την οποία ορίζει την μορφή αυτού

που μας προσεγγίζει ενώ ταυτόχρονα μας δημιουργεί ένα συναισθηματικό υπόβαθρο.

 

Πράγμα που σημαίνει οτι για τον κάθε άνθρωπο οι μορφή που παίρνουν οι οντότητες

είναι διαφορετική.Επίσης σημαίνει οτι το να εμφανίζεται κάποιο πλάσμα με υλική μορφή

είναι τουλάχιστον σπάνιο.(εγώ το θεωρώ αδύνατο)Αν λοιπόν κάποιος έχει συνδέσει τους

παπάδες με το απόλυτο κακό είναι λογικό μια αρνητική ενέργεια-πνεύμα-τμήμα υποσυνειδήτου

να εκφραστεί μέσω αυτής της μορφής..όλα τα υπόλλοιπα τώρα που λένε για πνεύματα που

γίνονται ακέφαλοι καβαλάρηδες που καίγονται και οτι ο δαίμονες εμφανίζονται με μορφή

αγγέλων(αλήθεια οι άγγελοι έχουν μορφή?και αν ναι ποιά??λέω εγώ τώρα...)για να πλανήσουν

κοινούς θνητούς είναι απλά δεισιδαιμονίες του αγράμματου λαού χωρίς καθοδήγη ,που

διατηρήθηκαν μέχρι σήμερα είτε καθαρά από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον είτε από ανθρώπους

που δεν μπορούν να διακρίνουν την διαφορά του συμβολικού,του υλικού και του μη υπαρκτού.

 

Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ αν έχεις όλες αυτές τις δυνάμεις νομίζω ότι θα έπρεπε να ασχοληθείς με ψυχολογία γιατί με τις δυνάμεις αυτές θα ήσουν φοβερή...

 

Επίσης,οι δυνάμεις εκδηλώνονται κατά την ενασχόληση με την τέχνη,τον πνευματικό κόσμο,

την ενασχόληση με την βελτιωση του εαυτού και σε πολλές άλλες περιστάσεις(απλά η τέχνη

τις ευνοεί θα έλεγα).Οι δυνάμεις που λες(ψυχομετρία,εμπάθεια και τα λοιπά)δεν είναι ούτε

στο ελάχιστο υπερφυσικές..το φοβερές τώρα θα αφήσω να το κρίνει αυτός που τις έχει..η

ψυχομετρία είναι απλά η ικανότητα να "νιώθεις" το κλίμα που επικρατεί σε ένα χώρο(όλη την

ενέργεια που εκδηλώθηκε σε αυτό το χώρο αν θέλεις)..άρα είναι απλά ευαισθησία στην ενέργεια

η εμπάθεια είναι η ικανότητα να "κόβεις","ψυχολογείς","καταλαβαίνεις" ανθρώπους καλύτερα

από οτι οι υπόλλοιποι..πράγμα επίσης λογικό να υπάρξει λόγω ενασχόλησης με την τέχνη αφού

πρόκειται για μια πιο καθαρή "επικοινωνία" ανάμεσα στα δύο άτομα που δεν γίνεται μόνο με λέξεις

και νοήματα αλλά και με συναισθήματα και καμιά φορά σκέψεις.

Εγώ για δυνάμεις ακούω και δυνάμεις δε βλέπω γ..censored2.gif..ώ την ατυχία μου.

 

Και όσο βλέπεις έτσι τα πράγματα λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν πρόκειται να αποκτήσεις..κατά την

γνώμη μου υπάρχει κάτι σαν "κλίμακα" σε αυτό τον τομέα..στην κορυφή της κλίμακας υπάρχει η μαγεία

που είναι η συνειδητοποίηση του ποιοί είμαστε,του τι είναι γύρω μας,του τι κάνουμε εδώ,του τι θέλουμε,

γιατί αξίζει να παλέψουμε,τι αγαπάμε,πως μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη,το να ΓΙΝΕΙ η ζωή

μας καλύτερη,το να ζήσουμε με αγάπη σε αρμονία με την φύση,με τα ζώα,να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι,

να απολαύσουμε το κάθε τι,να δούμε διαφορετικές οπτικές γωνίες της ζωής και πολλά πολλά άλλα..στην

μαγεία μπορούμε να φτάσουμε με πολλούς τρόπους..ένας από αυτούς είναι η θρησκεία..με την ειλικρινή μελέτη

των Ευαγγελιών ας πούμε(με παράδειγμα την Χριστιανική εκκλησία)μπορούμε να φτάσουμε στο ίδιο επίπεδο

αυτογνωσίας που θα φτάναμε και με την ενασχόληση με την τέχνη.Ενας άλλος τρόπος είναι οι επιστήμες..

ψυχολογία ας πούμε..ένας άλλος η πείρα που αποκτάμε μέσω της ζωής μας..Η τέχνη τώρα είναι για εμένα ο

καλύτερος τρόπος να φτάσουμε στην μαγεία λόγω του οτι συνδυάζει επιστήμες,κριτική σκέψη,επικοινωνία,

ανοιχτό μυαλό,αυτογνωσία,αυτοκριτική και σε βοηθάει περισσότερο από τα υπόλλοιπα να δεις την ζωή σου

με τον τρόπο που θα ήθελες(εγώ πχ σαν παραμύθι)ενώ ταυτόχρονα βελτιώνεσαι..Ο σκοπός είναι να αγγίξεις

την μαγεία και η τέχνη με τις πρακτικές και τις θεωρίες της έχει ως σκοπό να σε σπρώξει προς τα εκεί.Και ξαναλέω

η μαγεία ΔΕΝ είναι να πετάς φλογίτσες από τα χέρια σου η μαγεία είναι να βλέπεις καθαρά τον κόσμο γύρω

σου,καθαρισμένος απο προκαταλλήψεις,θέσεις,απόψεις,εμπόδια,ερωτηματικά,εγωισμό κτλ κτλ...μέσω αυτής

της καθαρής ματιάς θα έρθει και ό,τι έχεις πραγματικά ανάγκη για να αναπτυχθείς.

 

Όσο για τις δυνάμεις τώρα αν το κοιτάξεις πιο προσεκτικά θα δεις οτι όταν θα είσαι σε θέση να τις πάρεις θα

σου είναι άχρηστες..σου δίνω ένα παράδειγμα..αποκτάς την δύναμη να μπορείς να ρωτάς μια ερώτηση για το

μέλλον και να έχεις την απάντηση..πιθανώς να σου φαινόταν ενδιαφέρον..για σκέψου το όμως καλύτερα..Εγώ

μια τέτοια δύναμη δεν θα την ήθελα όσο συναρπαστική και αν φαίνεται..αυτό επειδή έτσι..πρώτον η ζωή μου

θα έχανε το ενδιαφέρον της..δεύτερον δεν θα μάθαινα μέσω των δυσκολιών της ζωής..τρίτον θα εθιζόμουν

και θα έχανα το στοιχείο των έντονων συναισθημάτων..τέταρτον θα πήγαινα κόντρα στην φυσική τάξη των

πραγμάτων χωρίς λόγο..πέμπτον σύντομα θα έχανα τον εαυτό μου και πολλά πολλά άλλα..αν προσπαθήσεις

να δεις με αυτό τον τρόπο όλες τις δυνάμεις θα ήταν τουλάχιστον ανούσιες...(άλλο παράδειγμα η τηλεκίνηση..

καταφέρνεις να κουνήσεις μετά από 1 χρόνο προσπάθειας ένα κουτάκι με σπίρτα..ΚΑΙ?αν χρειάζεσαι αποδείξεις

να είσαι σίγουρος οτι θα έρθουν όσο θα πλησιάζεις την μαγεία και θα την αφήνεις να γίνεται μέρος του εαυτού

σου,αν θέλεις αναγνώριση και δύναμη τότε είσαι σε λάθος δρόμο,αν θέλεις να εντυπωσιάσεις τότε είσαι σε εντελώς

άλλο δρόμο)

 

Ελπίζω να έγινα καταννοητός..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Link to comment
Share on other sites

το καμουφλαζ στα πνευματικά υπάρχει.

 

Πρόσφατα εμένα μου κάνανε τηλεπαθητική επίθεση με καμουφλαζ την φωνή ενός φίλου μου.

Αυτή η τεχνική γίνεται 1ον για να καλυφθεί αυτός που κάνει την επιθεση και 2ον αν τυχόν ο δέκτης αντιδράσει να αντεπιτεθεί στο καμουφλαζ και όχι στην αληθινή πηγή και 3ον όταν επιτεθεί στο καμουφλαζ να του έρθει ενέργεια από τον άλλο επιπρόσθετη και γενικά οι ενέργειες να μπλέξουνε "τα μπούτια τους" που λέμε και ο αληθινός πομπός που κάνει την επίθεση να μείνει αλώβητος.

 

Οπότε και την χροιά της φωνής φίλων μπορεί να χρησιμοποιήσει και την μορφή φιλικών προσώπων, ιδανικών, αγγέλων, θεών κτλ.

 

Αλλά να θυμάστε αυτός που δεν είναι ειλικρινής πάντα θα έχει μια ατέλεια στην μορφή του και την απόπειρα του που θα τον προδίδει.

 

Και κάτι τελευταίο η ατέλεια αυτή δεν πρέπει να συγχέεται με την ατέλεια της αμαρτίας. Είναι η πονηριά που προσπαθεί να κρύψει ο άλλος.

Και αυτό το λέω διότι και εμένα μου παρουσιάστηκε δήθεν καλόγερος να μιλήσουμε αλλά με κομένο αυτί και μου έλεγε μην δίνεις σημασία στην ατέλεια μου είναι η αμαρτία μου.

 

Οπότε προσοχή άλλο η αμαρτία και άλλο το καμουφλαζ των πονηρών ανθρώπων-πνευμάτων όπως θέλετε πείτε το.

 

Οι πονηροί δεν μπορούν να κάνουν το τέλειο καμουφλαζ και προδίδονται. Οι Θεοί από την άλλη μπορούν να εμφανιστούν σαν φτωχοί, δυστυχείς κτλ αλλα εμπένουν μια ειλικρίνεια και αλήθεια.

 

Αν τύχετε σε κάτι ανάλογο θα το αισθανθείτε.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά και σεβαστά όλα όσα είπες Βηλφεγώρ...

 

Θα συμπληρώσω σχετικά με τις δυνάμεις που λέγαμε πριν πως έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα. Η δύναμη βρίσκεται βαθιά κρυμμένη μέσα μας και περιμένει τα κατάλληλα ερεθίσματα για να ενεργοποιηθεί. Πιστεύω πως όλοι έχουμε δυνάμεις και πως αυτές είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μας, αλλά δεν το γνωρίζουμε. Για να καταλάβουμε αυτές τις δυνάμεις πρέπει να γνωρίσουμε και να κατανοήσουμε τον εαυτό μας. Το σώμα μας π.χ μας μιλάει όλη την ώρα, αρκεί να μάθουμε να το ακούμε. Όταν ζούμε σε αρμονία με τον εαυτό μας μαθαίνουμε όλο και περισσότερα πράγματα και φτάνουμε πιο κοντά στη γνώση.

 

Αυτό που μου συνέβη όταν πέρασα έξω από το μαγαζί αυτού που αυτοκτόνησε μου συνέβαινε και παλιότερα αλλά νόμιζα πως κάτι δεν πάει καλά με εμένα. Δεν μπορούσα να εξηγήσω τον πόνο και το κλείσιμο στα καλά καθούμενα και αναρωτιόμουν τι στο καλό μου συμβαίνει? Τώρα ξέρω τι είναι και έμαθα να μην δίνω σημασία και να μην φοβάμαι οτι κάτι δεν πάει καλά. Το ένιωσα πριν λίγες μέρες πάλι και μέσα από τον πόνο κατάλαβα τα συναισθήματα του ανθρώπου που μου τα μετέδωσε. Κατάλαβα πως το συγκεκριμένο ζήτημα τον πονάει πολύ και ας μην θέλει να το δείξει. Τώρα, δύναμη δεν το λες αυτό, αλλά σίγουρα σε βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα κάποιον.

 

Όσο για το δυνάμεις ακούω και δυνάμεις δεν βλέπω θα σου πω το εξής. Μην προσπαθείς πολύ γιατί θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Ξέχασε για λίγο το θέμα και θα δεις που μετά εκεί που δεν το περιμένεις κάτι όμορφο θα γίνει για να σου υπενθυμίσει πως η δύναμη βρίσκεται μέσα σου...

Link to comment
Share on other sites

dimulator, τώρα είδα το πόστ σου. Εξήγησέ μου λίγο τι εννοείς σου εμφανίστηκε καλόγερος? Σε όραμα ή έξω στο δρόμο? Επίσης η ατέλεια στη μορφή γιατί προδίδει κάποιον? Δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι με ατέλειες? Εκτός αν εννοείς πως τα πνεύματα που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν με ένα φαινομενικά αθώο παρουσιαστικό θα έχουν κάποια ατέλεια που τα προδίδει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι με ατέλειες?

Υπάρχουν καλοί άνθρωποι? :P

Είναι η διαφορά του υλικού και του πνευματικού

νομίζω..η "ζημιά" στην ύλη μπορεί να προκληθεί

από τραυματισμό,από απροσεξία,από επίθεση,απο

φθορά..στον ψυχικό κόσμο όμως είναι διαφορετικά.

Εκεί η μορφή που παίρνουμε έχει να κάνει με αυτό

που είμαστε..αν κάποιος είναι "κακός"(βλαβερός για εμάς)

όσο και να προσπαθεί να φανεί καλός μέσω της μορφής

του, ο εγκέφαλος μας(που τον παρατηρεί να υποδύεται

τον καλό)διακρίνει και "αρνητικά" σήματα που δεν μπορούν

να κρυφτούν..έτσι μας δίνει να καταλάβουμε οτι κάτι είναι

εκεί που εκπέμπει αρνητικούς κραδασμούς αλλά έχει

θετική μορφή προσέγγισης..

 

Εκτός αν εννοείς πως τα πνεύματα που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν με ένα φαινομενικά αθώο παρουσιαστικό θα έχουν κάποια ατέλεια που τα προδίδει...

 

Ίσως επειδή σύμφωνα με το παραπάνω, πνεύματα που είναι

καθαρά βλαβερά για εμάς όσο και να προσπαθούν να φανούν

φιλικά πάντα θα εκπέμπουν δονήσεις που να ταιριάζουν στην

φύση τους(μπορεί να τις περιορίζουν με την θετική τους μορφή

αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι ο εγκέφαλος μας δεν μπορεί να τα

φιλτράρει και να μην δηλώσει τι γίνεται){έστω και έμμεσα)

Link to comment
Share on other sites

dimulator, τώρα είδα το πόστ σου. Εξήγησέ μου λίγο τι εννοείς σου εμφανίστηκε καλόγερος? Σε όραμα ή έξω στο δρόμο? Επίσης η ατέλεια στη μορφή γιατί προδίδει κάποιον? Δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι με ατέλειες? Εκτός αν εννοείς πως τα πνεύματα που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν με ένα φαινομενικά αθώο παρουσιαστικό θα έχουν κάποια ατέλεια που τα προδίδει...

 

δεν ήταν όραμα, ήταν επικοινωνία με το μυαλό και σύμβολα.

 

ναι αυτό ενοοώ όχι την ατέλεια του ανθρώπου που είναι η αδυναμία του στην αμαρτία. Ενοοώ το επίτηδες καμουφλαζ να φανεί κάτι τέλειο ενώ δεν είναι. Αυτό δεν πετυχαίνει και φαίνεται.

 

Απλά επισήμανα και την λεπτομέρεια ο καμουφλαρισμένος να προσπαθήσει να δικαιολογήσει το καμουφλαζ σαν ανθρώπινη αδυναμία ενώ δεν είναι έτσι.

 

Αν κάποιος εμφανιστεί με ατέλεια αλλά ειναι ειλικρινης θα το καταλάβατε όπως επίσης αν κάποιος εμφανιστεί με καμουφλάζ τελειότητας. Θέλει λίγο προσοχή.

 

Εμένα μετά από αυτό μου ήρθε και άλλο μήνυμα ότι ήταν ψεύτικος καλόγερος πάλι από σημάδια.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλοί άνθρωποι? :P

 

ναι το καλό και το κακό σε μας είναι σε μίξη μέσα μας.

 

σε όσους υπερισχύει το καλό τους λέμε καλούς ανθρώπους όχι όμως απόλυτα καλούς

ομοίως σε όσους υπερισχύει το κακό τους λέμε κακούς ανθρώπους αλλά όχι απόλυτα κακούς.

από την άλλη η βάση στην οποία στηρίζεται ο άνθρωπος είναι το πνεύμα του που το λέμε θείο σπινθήρα και είναι ένας σπινθήρας από τον Ήλιο της καλοσύνης δλδ τον Θεό.

 

Για αυτό ακόμη και ο πιο χειρότερος άνθρωπος ποτέ δεν μπορεί να γίνει απόλυτα κακός διότι θα υπάρχει μέσα του αυτός ο σπινθήρας.

 

Αυτό είναι που οι αρχαίοι λέγαν "ουδείς εκών κακός"

 

κανείς με την θέληση του δεν είναι κακός, ακόμη και αυτός που αντιδρά στο καλό κάτι του έχει συμβεί και αντιδρά και δεν το αποδέχεται, αποδέχεται όμως ένα δικό του "καλό", άρα πάλι δεν μπορεί να γίνει τελείως κακός.

 

Κλασικό τέτοιο παράδειγμα είναι οι αντιχριστιανοί που δεν αποδέχονται το καλό του Χριστιανισμού αλλά αποδέχονται το καλό κάποιας άλλης θρησκείας.

Αυτοί πάλι που είναι εντελώς αντίθετοι στον ορισμό του καλού π.χ. Σατανιστές ορίζουν άλλο καλό και βγάζουν ευλάβεια για κάτι βλαπτικό. Αλλά ούτε και αυτοί είναι πλήρως κακοί αφού έχουν μια ιδιότροπη θρησκευτικότητα.

Οι πλήρως αρνούμενοι τον Θεό απορρίπτουν την έννοια της θρησκευτικότητας και του καλού αυτού αλλά στρέφονται στο καλό της επιστήμης.

 

Γενικά λοιπόν όποιον και να πιάσετε θα πιστεύει στο καλό και κανείς δεν θα είναι απόλυτα κακός.

 

Στην μυθολογία των αρχαίων Ελλήνων για αυτό τον λόγο οι Θεοί μπορούσαν και χρησιμοποιούσαν τα θηρία για τους σκοπούς τους.

 

Όπου θηρίο βλέπε το άγριο πνεύμα των ανθρώπων. Ακόμη και το θηρίο λοιπόν έχει 1% καλοσύνη και 99% κακία.

 

Αλλά κανένα ον δεν είναι 100% κακό, ούτε θηρίο ούτε Δαίμονας.

 

μην μπερδεύουμε λοιπόν το απόλυτο καλό και κακό με την κατάσταση των ανθρώπων ή των όντων γενικά.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...