Jump to content

Πενθήμερη Εργασία -Τέλος ?


 Share

Recommended Posts

Έλεος βρε Ιχώρ, ξαναδιάβασε τι γράφω... Δεν είναι όλες οι υπηρεσίες που υπάρχουν Help Desk...

No mercy!! :starwars: :P

Αν και, όπως σου είπα και εχθές, δεν διάβασα ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσες, εγώ προφανώς μιλάω ξεχωριστά από αυτό.

Θα μου επιτρέψεις όμως να τα βλέπω όλα ως υπηρεσίες. Κι εσύ υπηρεσίες προσφέρεις, κι εγώ, και το εστιατόριο, και το κομμωτήριο, και οι τραπεζίτες, και όποιος θες. Και μάλιστα στην ίδια φύση με το Help Desk. Στην ουσία δεν διαφέρουν. Περιμένεις πάντα το "αίτημα" του "πελάτη".

Τέλος πάντων... ας το αφήσουμε... ξεροκέφαλος εγώ, ξεροκέφαλος κι εσύ, δε θα βγει πουθενά!! :P

Link to comment
Share on other sites

Από 40 ώρες σε 35 δεν αποφέρει πολλά. Ουσιαστικά κόβεις μια ώρα καθημερινά... Τρίχες.

Στην Ελλάδα όμως έχει καθιερωθεί το 12ωρο. Και δες το κομμάτι προσφοράς υπηρεσιών:

 

...

Στην Ελλάδα πάντως δεν υπάρχει το concept της παρακολούθησης / ελέγχου παραγωγικότητας μέσω στόχων. Τουλάχιστον δεν το έχω δει. Οπότε όλα είναι φλου.

Αν σου πει ο προϊστάμενος σήμερα έχεις 100 έγγραφα να διεκπαιρεώσεις (και εφόσον συμφωνεί ο εργαζόμενος ότι είναι εφικτό και εντός κοινής λογικής) τότε ο εργαζόμενος έχει να δώσει λόγο αν καταφέρει μόνο 90 (και θα έχει και 110 αύριο).

Αυτό που γίνεται είναι "δούλεψε μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά" (8+ απλήρωτες 4 ωρίτσες) και να λες κι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα πάντως δεν υπάρχει το concept της παρακολούθησης / ελέγχου παραγωγικότητας μέσω στόχων. Τουλάχιστον δεν το έχω δει. Οπότε όλα είναι φλου.

Αν σου πει ο προϊστάμενος σήμερα έχεις 100 έγγραφα να διεκπαιρεώσεις (και εφόσον συμφωνεί ο εργαζόμενος ότι είναι εφικτό και εντός κοινής λογικής) τότε ο εργαζόμενος έχει να δώσει λόγο αν καταφέρει μόνο 90 (και θα έχει και 110 αύριο).

Αυτό που γίνεται είναι "δούλεψε μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά" (8+ απλήρωτες 4 ωρίτσες) και να λες κι ευχαριστώ...

Ναι, βέβαια. Ας μπει πρώτα ο όρος "παραγωγή" στις Ελληνικές εταιρίες, που τον χρησιμοποιούν μόνο όποτε τους συμφέρει, και μετά μιλάμε και για τα ιδεατά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται είναι "δούλεψε μέχρι να τελειώσεις τη δουλειά" (8+ απλήρωτες 4 ωρίτσες) και να λες κι ευχαριστώ...

Εκτός αυτού, η πιθανότητα να φύγεις και νωρίτερα αν έχεις όντως τελειώσει την εργασία σου, δεν υφίσταται καν. Και ενώ φαίνεται κάτι το λογικό, ιδιαίτερα όταν στην αντίθετη περίπτωση το αντισταθμίζεις και με απλήρωτες υπερωρίες (στη λογική του "αφού έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνομαι υπερωρίες, τουλάχιστον ας παίρνω μερικές ώρες πίσω όταν τελειώνω εγκαίρως τη δουλειά μου"), για κάποιον λόγο φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας στο μέσο εργαζόμενο.

Αλλά όταν επί χρόνια καλλιεργείται η νοοτροπία ενός εργαζόμενου-σκλάβου με δικαιώματα και ελευθερίες που καταργούνται για πλάκα και με συνοπτικές διαδικασίες, πώς να επιδιώξεις μια καλύτερη κατάσταση?!... Εδώ παλεύουμε (χωρίς επιτυχία) να κρατήσουμε έστω και τα μισά από τα στοιχειώδη εργασιακά δικαιώματα που είχαμε!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, η πιθανότητα να φύγεις και νωρίτερα αν έχεις όντως τελειώσει την εργασία σου, δεν υφίσταται καν. Και ενώ φαίνεται κάτι το λογικό, ιδιαίτερα όταν στην αντίθετη περίπτωση το αντισταθμίζεις και με απλήρωτες υπερωρίες (στη λογική του "αφού έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνομαι υπερωρίες, τουλάχιστον ας παίρνω μερικές ώρες πίσω όταν τελειώνω εγκαίρως τη δουλειά μου"), για κάποιον λόγο φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας στο μέσο εργαζόμενο.

Αλλά όταν επί χρόνια καλλιεργείται η νοοτροπία ενός εργαζόμενου-σκλάβου με δικαιώματα και ελευθερίες που καταργούνται για πλάκα και με συνοπτικές διαδικασίες, πώς να επιδιώξεις μια καλύτερη κατάσταση?!... Εδώ παλεύουμε (χωρίς επιτυχία) να κρατήσουμε έστω και τα μισά από τα στοιχειώδη εργασιακά δικαιώματα που είχαμε!

Το αποδίδεις σε κάτι που - πχ για τους έξω μοιάζει - παλαβό, σε νοοτροπίες, "ελευθερίες" "δικαιώματα". Καμιά σχέση, σύμφωνα τουλάχιστον με τις τρέχουσες οικονομικές θεωρίες.

Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και ζήτηση. Ο εργοδότης-επενδυτής κτλ. θέλει 5 ανθρώπους να του βγάζουν λεφτά από την υποδομή που διαθέτει. Αν τον πλησιάζουν 15, επιβάλλει στους 5 που θα διάλεξει τους όρους του με το πρόσχημα (που είναι πραγματιστικό) αν δεν θέλεις εσύ έχει άλλους 10 στην ουρά που περιμένουν...

Αν τον πλησίαζαν 2-3 - και επειδή ξέρει ότι χρειάζεται 5 - θα έκανε το "πακέτο" εργασίας πιο ελκυστικό για να αρπάξει τους 2-3 που ακόμα χρειάζεται από άλλους εργοδότες. Και θα το κρατούσε ελκυστικό για να μην του φύγουν προς άλλους που προσφέρουν κάτι καλύτερο.

Στην Ελλάδα, από πάντα εδώ 3-4 γενιές το λιγότερο, επειδή δεν υπάρχει ουσιαστική παραγωγή και επειδή υπάρχει ασφυκτικός έλεγχος και μονοπώλια σε πολλές υπηρεσίες υπάρχει πλεόνασμα εργατικών χεριών. Οπότε ο εργοδότης επιβάλει τους όρους και υπηρεσίες είναι χαμηλής ποιότητας αφού δεν έχουν ανταγωνισμό. (επιβάλλουν δηλαδή όρους στους πελάτες - που μπορεί να αναγκάζονται να τις χρησιμοποιήσουν αλλά δεν το χαίρονται κι όλας) - έτσι ούτε οι εργαζόμενοι είναι ευχαριστημένοι, ούτε οι πελάτες αλλά μόνο οι εργοδότες (που θεωρούν και υποχρέωση να μην δείχνουν ευχαριστημένοι μπας και τους πάρουν χαμπάρι).

 

ΥΓ. ουσιαστικά είμαστε εθισμένοι σε μια 'ηθικοπολιτικοθρησκευτική' (στην ουσία 'θεολογική') γλώσσα περιγραφής της 'αγοράς' (δικαιώματα, ελευθερίες και δόγματα - νοοτροπίες) που δεν συμβαδίζουν με την ίδια την φύση της αγοράς που δεν αναγνωρίζει 'αυθεντία' παρά μόνο διακίνηση και ανταλλαγές μεταξύ εχόντων, ποθόντων, παράγοντων και μη)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Αν και, όπως σου είπα και εχθές, δεν διάβασα ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσες, εγώ προφανώς μιλάω ξεχωριστά από αυτό.

Θα μου επιτρέψεις όμως να τα βλέπω όλα ως υπηρεσίες. Κι εσύ υπηρεσίες προσφέρεις, κι εγώ, και το εστιατόριο, και το κομμωτήριο, και οι τραπεζίτες, και όποιος θες. Και μάλιστα στην ίδια φύση με το Help Desk. Στην ουσία δεν διαφέρουν. Περιμένεις πάντα το "αίτημα" του "πελάτη".

 

Δεκτόν, αλλά, για την ιστορία, θα σου παραθέσω αυτό που σου είπα και χτες: πως, αν π.χ. ακόμα και σε help desk επιβληθεί 8ωρο για τους εργαζόμενους κι η εταιρεία χρειάζεται 12 ώρες υπηρεσίες, θα μοιράσει τις βάρδιες των υπαλλήλων και θα τους ζητά να έρχονται 8-4 και 12-8 ώστε να καλυφθεί το 12ωρο χωρίς να κάνει καμμία πρόσληψη.

 

Μη σου πω πως θα κάνει στατιστικές για τη συχνότητα των περιστατικών ανάλογα με την ώρα της ημέρας και θα καταρτίσει ένα λεπτομερές πρόγραμμα ώστε να υπάρχει πάντα ο βέλτιστος αριθμός υπαλλήλων, ενδεχομένως σπάζοντας και το ωράριο μερικών, σε στυλ «η βάρδια σου είναι 12:47-19:12 και 21:34 μέχρι 22:59». Κάτι αντίστοιχο και ακόμα χειρότερο εφαρμόζει η Starbucks και χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά υπαλλήλους σε ημιαπασχόληση (στις ΗΠΑ).

 

ΥΓ. ουσιαστικά είμαστε εθισμένοι σε μια 'ηθικοπολιτικοθρησκευτική' (στην ουσία 'θεολογική') γλώσσα περιγραφής της 'αγοράς' (δικαιώματα, ελευθερίες και δόγματα - νοοτροπίες) που δεν συμβαδίζουν με την ίδια την φύση της αγοράς που δεν αναγνωρίζει 'αυθεντία' παρά μόνο διακίνηση και ανταλλαγές μεταξύ εχόντων, ποθόντων, παράγοντων και μη)

 

Σωστό, αν και πρέπει να παραδεχτούμε πως και η πλευρά της εργοδοσίας μιλάει εξίσου με θεολογικούς όρους, με πιο κραυγαλέο παράδειγμα το πρόσφατο «ιερό δικαίωμα στην εργασία» - φράση η οποία, πληροφοριακά, δεν είχε κανένα απολύτως νόημα πριν το 18ο αιώνα...

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν, αλλά, για την ιστορία, θα σου παραθέσω αυτό που σου είπα και χτες: πως, αν π.χ. ακόμα και σε help desk επιβληθεί 8ωρο για τους εργαζόμενους κι η εταιρεία χρειάζεται 12 ώρες υπηρεσίες, θα μοιράσει τις βάρδιες των υπαλλήλων και θα τους ζητά να έρχονται 8-4 και 12-8 ώστε να καλυφθεί το 12ωρο χωρίς να κάνει καμμία πρόσληψη.

 

Μη σου πω πως θα κάνει στατιστικές για τη συχνότητα των περιστατικών ανάλογα με την ώρα της ημέρας και θα καταρτίσει ένα λεπτομερές πρόγραμμα ώστε να υπάρχει πάντα ο βέλτιστος αριθμός υπαλλήλων, ενδεχομένως σπάζοντας και το ωράριο μερικών, σε στυλ «η βάρδια σου είναι 12:47-19:12 και 21:34 μέχρι 22:59».

Δες εδώ τη διαφορά όμως. Εσύ τώρα μιλάς για μια εταιρία που έχει στη διάθεσή της 2,3,4,5,10 υπαλλήλους και έχει μια χ ποσότητα παραγωγής. Με το δικό σου το μοντέλο, όλα είναι οκ. Δεν πειράζει να μεταφερθούν λίγο οι ώρες. Δε δουλεύει κανείς περισσότερο. Πληρώνεται όπως πρέπει, φεύγει στην ώρα του.

Εγώ μιλούσα όμως για τον υπάλληλο που ισχύει: ανθρώπινες ικανότητες υπαλλήλου < ποσότητα παραγωγής. Δες και τον υπάλληλο ως μηχανή με όρια παραγωγής. Εκεί, πρέπει η εταιρία να έχει μια ακόμη μηχανή, να καλύψει ό,τι δεν μπορεί να παραχθεί από την άλλη. Αντιθέτως, πετάγεται ο Ελληναράς μηχανικός και λέει: "Έλα μωρέ, θα βάλουμε ναφθαλίνη στη βενζίνα και θα ανεβάσουμε τα οκτάνια, να βγάζει περισσότερα άλογα. Θα αντέξει, θα αντέξει". Και η πλάκα είναι πως τα χρήματα που θα μπορούσαν να τα δώσουν σε μια ακόμη μηχανή, τα δίνουν στον μηχανικό που έκανε την πατέντα. Τώρα, εάν σκάσει το μοτέρ... "Έλα μωρε, ελλατωματικό ήταν" :015annoyed:

Τέλος πάντων, γύρω από τα ίδια θα γυροφέρνουμε αν συνεχίσουμε τη συζήτηση, τα ίδια λέμε και οι δύο, είμαι σίγουρος, επομένως προτείνω να το σταματήσουμε εδώ.

Κάτι αντίστοιχο και ακόμα χειρότερο εφαρμόζει η Starbucks και χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά υπαλλήλους σε ημιαπασχόληση (στις ΗΠΑ).

Πραγματικά, το προτιμώ. Έχουν περισσότεροι να φάνε. Επίσης, μπορείς να βρεις και μια έξτρα ημιαπασχόληση και να βγάζεις περισσότερα από ό,τι σε μια κανονική.

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τη διαφορά όμως. Εσύ τώρα μιλάς για μια εταιρία που έχει στη διάθεσή της 2,3,4,5,10 υπαλλήλους και έχει μια χ ποσότητα παραγωγής....

Εγώ μιλούσα όμως για τον υπάλληλο που ισχύει: ανθρώπινες ικανότητες υπαλλήλου < ποσότητα παραγωγής.

 

Όχι ρε φίλε, εγώ μιλάω για το πως επιδρά μια τέτοια ρύθμιση στο σύνολο μιας οικονομίας. Κι επειδή η οικονομία αποτελείται και από μεγάλες και από μικρές εταιρείες. Εγώ σου είπα πως αν σε μια οικονομία έχεις 10.000 υπαλλήλους που δουλεύουν 12ωρο και περιφρουρήσεις το 8ωρο, το αποτέλεσμα δε θα είναι 5.000 νέες θέσεις εργασίας, αλλά 2.500 (σαν να λέμε). Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έχει πιάσει και νομίζεις πως διαφωνούμε σε κάτι.

 

Πραγματικά, το προτιμώ. Έχουν περισσότεροι να φάνε. Επίσης, μπορείς να βρεις και μια έξτρα ημιαπασχόληση και να βγάζεις περισσότερα από ό,τι σε μια κανονική.

 

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Πραγματικά δε θα ήθελες να δουλεύεις ημιαπασχόληση στα Starbucks στις Ηνωμένες Πολιτείες. Όταν λέω πως αυτό που κάνουν είναι ακόμα χειρότερο είναι πως έχουν εγκαταστήσει λογισμικό ώστε να ανιχνεύονται αυτόματα οι πιο παραγωγικές ώρες και σε βάζουν να δουλέψεις, σπαστό ωράριο, εκείνες τις ώρες μέσα στη μέρα. Αν δουλεύεις κάθε μέρα 10-12 και 6-8, πες μου αν σου μένει διάθεση για κάτι δημιουργικό στο υπόλοιπο. Για άλλες περιπτώσεις ημιαπασχόλησης το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Tο αποτέλεσμα δε θα είναι 5.000 νέες θέσεις εργασίας, αλλά 2.500 (σαν να λέμε). Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έχει πιάσει και νομίζεις πως διαφωνούμε σε κάτι.

Έχεις μειώσει ήδη την ανεργία στο μισό. Και δεν διαφωνούμε σε κάτι, φάνηκε στην πορεία. Ανάλυση κάνουμε.

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Πραγματικά δε θα ήθελες να δουλεύεις ημιαπασχόληση στα Starbucks στις Ηνωμένες Πολιτείες. Όταν λέω πως αυτό που κάνουν είναι ακόμα χειρότερο είναι πως έχουν εγκαταστήσει λογισμικό ώστε να ανιχνεύονται αυτόματα οι πιο παραγωγικές ώρες και σε βάζουν να δουλέψεις, σπαστό ωράριο, εκείνες τις ώρες μέσα στη μέρα. Αν δουλεύεις κάθε μέρα 10-12 και 6-8, πες μου αν σου μένει διάθεση για κάτι δημιουργικό στο υπόλοιπο. Για άλλες περιπτώσεις ημιαπασχόλησης το συζητάμε.

:shocked: Τώρα γίνεσαι πιο συγκεκριμένος. Πράγματι, αυτό το σπαστό ωράριο ημιαπασχόλησης είναι σκότωμα. :shocked:

Αν και είμαι της άποψης πως ποτέ δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω, ακόμη και κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...