Jump to content

Περί προσευχής...


Recommended Posts

Λοιπόν εγώ πέρυσι τελείωσα το λύκειο... Τα βιβλία ήταν φανατισμένα το θυμάμαι από τη δευτέρα λυκείου... Και οι η καθηγήτρια που είχαμε αν και 29-30 πάντα κόλλαγε να απαντήσει σε ερωτήσεις... Όσο για το αν παρακολουθούσα την προσευχή? Όχι πάντα καθόμουν εκεί στις τελευταίες σειρές γαλάγαμε, κράζαμε, ένας κύκλος γύρω απότ ο στήθος στη φορά του σταυρού ήταν αυτό που κάναμε αλλά είμασταν ακτά των θρησκευτικών στο σχολείο γιατί καταλάβαμε από νωρίς ότι τα μισά μέσα στα βιβλία ήταν γραμμένα έτσι ώστε να κάνουν τους μαθητές να γίνονται χριστιανόι χωρίς να το θέλουν... Αγαπούσαμε και αγαπάμε όμως τη θρησκεία μας γιατί την ξ'ερουμε ατόφια όχι σχολική

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

.... και εξαλλου στο πανεπιστήμιο δεν έχουν προσευχή...

 

αληθεια γιατι????

 

και μη μου πέιτε ότι είναι θέμα σπαστών ωρών... γιατι τότε θα σας πώ ότι ούτε αγιασμο δεν κάνουν... γιατι????

15623[/snapback]

 

Γιατί πολύ απλά είναι κομματάκι δύσκολο να 'επιβάλεις" στους φοιτητές την πρωινή προσευχή γιατί είναι άνθρωποι με άποψη,με τα δικά τους πιστεύω και αντιλήψεις.Που να πάς να τα βάλεις με τα νιάτα;;;Ξέρεις κανέναν που να έχει τα κότσια να μας επιβληθεί;Λίγοι είναι αυτοί και όσοι το προσπαθήσουν συνήθως καταλήγουν σε αδιέξοδο.τΕΣΠΑ....

Τωρα σ'αυτό με τον αγιασμό δεν ξέρω.Μήπως κάνουν αλλά δεν χρειάζεται να είναι οι φοιτητές παρών;;;Είναι μόνο για τους εκπαιδευτικούς;

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά δε χρείαζετε προσευχή γιατι υποτίθετε οτι σαν ενήλικας δεν έχεις ανάγκη απο παραδειγματισμό αν θες το θεό σου.. τράβα στο εκκλησάκι, στο τάδε δωμάτιο κλπ κλπ κ προσευχίσου.

 

όσο για το σχολειο σου Μιχαήλ.. εεεε.. ενταξει.. παντου υπάρχουν εξαιρέσεις και φυσικά είναι όπως πλησιάσεις τον καθηγητή.

για παράδειγμα.. ο αδελφός που ψάχνετε απο τα 14 του.. και ρώτούσε περσυ την θεολόγο διάφορα .. και εκείνη.. στον κόσμο της.. ε.. μέχρι που την έπιασε σε διάλλειμα κ του τα εξήγησε τα πιο πολλά και του είπε και βιβλία... κλπ κλπ..

 

οι θεολόγοι αν η τάξη είνια για τα μπάζα σαν προσωπικότητες.. δεν γουστάρουμε να μιλήσουμε δημόσια.. έλα στο γραφειο στο διάλλειμα, ελα στο σχόλασμα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά δε χρείαζετε προσευχή γιατι υποτίθετε οτι σαν ενήλικας δεν έχεις ανάγκη απο παραδειγματισμό αν θες το θεό σου.. τράβα στο εκκλησάκι, στο τάδε δωμάτιο κλπ κλπ κ προσευχίσου.

 

όσο για το σχολειο σου Μιχαήλ.. εεεε.. ενταξει.. παντου υπάρχουν εξαιρέσεις και φυσικά είναι όπως πλησιάσεις τον καθηγητή.

για παράδειγμα.. ο αδελφός που ψάχνετε απο τα 14 του.. και ρώτούσε περσυ την θεολόγο διάφορα .. και εκείνη.. στον κόσμο της.. ε.. μέχρι που την έπιασε σε διάλλειμα κ του τα εξήγησε τα πιο πολλά και του είπε και βιβλία... κλπ κλπ..

 

οι θεολόγοι αν η τάξη είνια για τα μπάζα σαν προσωπικότητες.. δεν γουστάρουμε να μιλήσουμε δημόσια.. έλα στο γραφειο στο διάλλειμα, ελα στο σχόλασμα κλπ κλπ

15660[/snapback]

Μήπως όμως αυτό το "έλα στο διάλειμμα",γίνεται επειδή όταν η επαφή είναι πιο προσωπική μπορεί κάποιος να επηρεαστεί πιο εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς Vi0Le. Πολλές φορές φοβόμαστε να μιλήσουμε μπροστά σε κοινό γιατί μπορεί να παρεξηγηθούμε από κλειστόμυαλα άτομα... Σε μια μικρή άτυπη όμως συγκέντρωση μπορούμε να εκφέρουμε τις απόψεις μας ευκολότερα και να δεχτούμε ή να απορρίψουμε κριτικές.

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μου, κοντράρω γερά το θρησκευτικό μας, όμως γερά. Αυτός μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει -φυσικά- αλλά αυτό δε μου απαγορεύει να τον κοντράρω και μερικές φορές να του "βάζω τα γυαλιά". Μας είχε πει ότι δεν επιτρέπεται ο προσυλητισμός, αλλά στα σχολεία αυτό που γίνεται είναι σκέτος προσυλητισμός. Δεν αντέχεται και αυτό που μπορεί ο καθένας να κάνει είναι να εκφράζεται με επιχειρήματα. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται VioLe πως είσαι η εξαίρεση των θεολόγων

Ευτυχώς, υπάρχουν κι άλλοι σαν την Viole μας :cheerful:

 

Στην 1η Λυκείου, είχαμε έναν απίθανο θεολόγο, πολύ ανοιχτόμυαλο, που δεν μάσαγε καθόλου τα λόγια του. Ήταν και πολύ διαβασμένος... ήταν σχεδόν αδύνατον να τον «στριμώξεις»!

Το αποτέλεσμα;...

Έμεινε μονάχα ένα τρίμηνο. Μετά τον διώξανε για «ανάρμοστη συμπεριφορά» (επειδή δεν δίδασκε όπως θέλανε). :(

 

Για καλή μας τύχη όμως, η καινούργια θεολόγος που τον αντικατέστησε, ήταν επίσης πολύ καλή. Αλλά ήταν και πιο έξυπνη: δεν ήταν τόσο προκλητικά αντίθετη στην «πλύση εγκεφάλου» που επέβαλε το σύστημα (όπως ήταν ο πρώτος θεολόγος), οπότε «ξεγλιστρούσε» από το σύστημα. :whistling:

 

Συμπέρασμα: Viole, όταν και άμα μπεις σε σχολείο να διδάξεις, πρόσεχε πως θα το κάνεις! Υπάρχει ο τρόπος του «μπουνιά στο μαχαίρι», που θα σε βάλει σε μπελάδες... αλλά υπάρχει και τρόπος να ελίσσεσαι :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

με τοσα κοπλιμεντα.. κοκκινισα η γυναικα! :019blush::019blush::019blush::019blush::019blush:

 

 

αααχ.... λέτε να μην το ξέρω??? ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις μια μυστηκή συμφωνία με την τάξη.... :zipped: να τους βάλεις σε ένα μυστηριο τριπάκι που να μην το λένε δεξιά κ αριστερά.. και συ φυσικά στο βιβλίο της ύλης γράφεις αυτο που "θελει " να δει ο Λυκειάρχης... :15_8_200v[1]:

 

υπάρχει όμως πάντα και ο παραγωντας ΓΟΝΕΙΣ.. :headb: και τα στενομυαλα παιδάκια.. :headb: :headb: σε αυτες τις περιπτώσεις.. ειναι καλύτερο το διάλλειμα παρά το alternative religion class!!! :whistling:

 

όσο για σενα Sagine. ειμαι σίγουρη ότι οσο κόντρα του πας.. τόσο ανεβαινεις στην εκτιμησή του.. κ δε σε θεωρεί αλιτάκι αλλα σκεπτόμενο ατομο... keep going :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...