Jump to content

Αυξανόμενο ενδιαφέρον...


Recommended Posts

Έχετε παρατηρήσει το όλο αυξανόμενο ενδιαφέρον του κόσμου προς τον μυστικισμό, εσωτερισμό, τις παλαιές θρησκείες όπως επίσης και στην ανατολή. Γενικότερα νέες εκδόσεις, σεμινάρια, δάσκαλοι (μεγάλοι και μικροί). Ποιοι λόγοι άραγε υπάρχουν πίσω από αυτό το φαινόμενο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ίσως και κανένας. Να είναι μόδα που θα περάσει...

 

Νέο χρήμα. Νέο είδος βιομηχανίας.

Σίγουρα θα τους περάσει :D

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν είναι σίγουρο πως θα περάσει τόσο γρήγορα.Είναι όντως μια νεα βιομηχανία που ψάχνει θύματα κυρίως για να τους αποστραγγίσει οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα χάρην ενός γενικού προβληματισμού απέναντι σε τέτοιες κινήσεις. Ναι μεν προβληματισμός, αλλά με τη "γνήσια" έννοια του, όχι με την έννοια της αποδοκιμασίας.

Θα μπορούσαμε πάντως να διακρίνουμε δυο κίνητρα (2 ομάδες ανθρώπων) για αυτό το αυξανόμενο ενδιαφέρον...

1.Αυτοί που διαβλέπουν αυτή τη "μόδα" και κοιτάνε να αποκομίσουν κέρδος (οικονομικής φύσεως κυρίως).

2.Αυτοί που θέλουν να μοιραστούν τη γνώση με άλλους ανθρώπους προς όφελος της ανθρωπότητας (πολύ αθώο ακούγεται, το ξέρω, αλλά υπάρχουν και καλοί άνθρωποι :) ).

προβληματισμός και επιφυλακτικότητα πρέπει να υπάρχει γιατί η κουρτίνα 1 είναι πολύύύ μεγαλύτερη από την κουρτίνα 2... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχουμε γινει ενα παγκοσμιο χωριο και η διαδοση των ιδεων γινεται με τεραστια ταχυτητα.Εδω επεμβαινουν και οι εμποροι που εκμεταλευονται το γενικοτερο ενδιαφερον και βγαζουν χρημα απο αυτο.Εμεις επιλεγουμε αφου και εξαιτιας τους κυκλοφοραει αφθονο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα αρκετά ενδιφέρον θέμα ..και κάποτε είχα διαβάσει σχετικά μαι πολύ ενδιαφέρουσα άποψη:

Το 80 ήταν ο ψυχίατρός μας...

Το 90 ήταν ο διαιτολόγος μας...

Το 00 θα είναι το προσωπικό μας μέντιουμ...

 

λυπάμαι..καλώς ήρθατε στον λαμπερό κόσμο της μόδας... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Mystic Έχω την εντύπωση πως ακόμη είναι οι ψυχίατροι...

Κάντε ένα πείραμα... Προσπαθήστε να κλείσετε ραντεβού με έναν ορυλά, με έναν οδοντίατρο, ή γενικώς με όποιο γιατρό θέλετε και παρατηρήστε μετά από πόσο καιρό μπορεί να σας δεχτεί... Έπειτα κάντε το ίδιο για έναν ψυχολόγο-ψυχίατρο... :smilewink:

Θα δείτε ποιόν χρειαζόμαστε περισσότερο... :gleam:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμηηηηη αλλά θα διαφωνήσω ρητά και κατηγορηματικά...

σε ψυχολόγο μπορεί ακόμη να μην έχω καταφύγει..αλλά γνωστοί μου μετά από δυό μέρες το ραντεβού το έχουν..πήγαινε σε ένα ιατρείο ωρυλά όπως ανέφερες..και δες...τι ουρά σχηματίζεται!!!!! και η εξέτασηή του συνήθως διαρκεί κάπου ένα τέταρτο της ώρας με είκοσι το πολύύύύ λεπτά...ενώ ένας ψυχολόγος..σε κρατάει την προκαθορισμένη ώρα..+έχει και το ενδιάμεσο διάλειμμα προκειμένου να ανανεώσει τη σκέψη και το αρχείο του..γιααα ξανασκέψου το....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμηηηηη αλλά θα διαφωνήσω ρητά και κατηγορηματικά...

σε ψυχολόγο μπορεί ακόμη να μην έχω καταφύγει..αλλά γνωστοί μου μετά από δυό μέρες το ραντεβού το έχουν..πήγαινε σε ένα ιατρείο ωρυλά όπως ανέφερες..και δες...τι ουρά σχηματίζεται!!!!! και η εξέτασηή του συνήθως διαρκεί κάπου ένα τέταρτο της ώρας με είκοσι το πολύύύύ λεπτά...ενώ ένας ψυχολόγος..σε κρατάει την προκαθορισμένη ώρα..+έχει και το ενδιάμεσο διάλειμμα προκειμένου να ανανεώσει τη σκέψη και το αρχείο του..γιααα ξανασκέψου το....

9738[/snapback]

 

Θα συμφωνήσω με την Mystictear!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Πού πιθανά όλα αυτά περί μόδας και εμπορείου (μην πω και τα πιο πιθανά).Ας προτείνουμε και άλλες πιο απίθανες εκδοχές. Λοιπόν μια τρίτη εκδοχή(που δεν μπορώ να πω ότι την ασπάζομαι):

 

Δεν θα μπορούσε να είναι ένα ρεύμα που δημιουργήθηκε από κάποιους για να ελέγξουνε αυτούς που ψάχνουνε άλλες διεξόδους από τις κλασικές; Σαν να λέμε: θέλεις σώνει και καλά να κάνεις μια εξέγερση; Θα σου δώσω και όπλα και εχθρό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνίσω με τη Mystictear καθώς είναι κοινή παραδοχή ότι ο δυτικός - Made in USA - τρόπος ζωής προκαλεί....την ανάγκη ψυχολόγου-ψυχιάτρου.

Mystic, (και Ζακ) το έχω κάνει αυτό που λες (να πάω σε ορυλά να δω ουρά κτλ) και είναι φυσικό, αφού η ώρα εξέτασης σε αυτές τις ειδικότητες ποικίλει σε αντίθεση με το ψυχολόγο όπου οι ώρες, όπως είπες κι εσύ, είναι προκαθορισμένες, να μη δημιουργείται ουρά... Ουρά όμως στους ψυχολόγους δημιουργείται στα τετράδια των ραντεβού τους!

Γνωστοί σου μπορεί να βρήκαν σε 2 μέρες ψυχολόγο ή ψυχίατρο - κι εγώ αν είχα ιδιωτική ασφάλιση, σε 2 ώρες θα τον είχα (αν τον χρειαζόμουν :cheerful: )... Μιλώ όμως για τη δημόσια ασφάλιση στην οποία συγκεκριμένα η ειδικότητα του ψυχιάτρου έχει τρελή ζήτηση! Ξαναπροκαλώ να πάρεις τηλ. να κλείσεις ραντεβού (εντάξει, δε χρειάζεται να πας μετά, εκτός αν θες... :018bleh: ) και να δεις μετά από πόσο καιρό θα στο κλείσουν... :smilewink:

έχουμε ξεφύγει τελείως :offtopic: βέβαια...

 

Δεν θα μπορούσε να είναι ένα ρεύμα που δημιουργήθηκε από κάποιους για να ελέγξουνε αυτούς που ψάχνουνε άλλες διεξόδους από τις κλασικές;

Νομίζω ότι είναι κομματάκι δύσκολο να σε ελέγξουν σε αυτό το σημείο, όπως μπορούν να σε ελέγξουν αλλού...

Να πω μια 4η? Φερέφωνα τα οποία βλέπουν κάποιους να έχουν κάποιες κλίσεις προς τα εκεί και... ακολουθούν. Ίσως βέβαια να μπορούμε να την εντάξουμε στην κατηγορία "μόδα" αυτή την εκδοχή... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι κομματάκι δύσκολο να σε ελέγξουν σε αυτό το σημείο, όπως μπορούν να σε ελέγξουν αλλού...

 

9754[/snapback]

 

Όταν ακολουθείς την κοινωνία, ελέγχεσαι. Δεν θα σε δέχονταν διαφορετικά.

Παντού και πάντα ελέγχεσαι... :zipped:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που για μια ακόμη φορά θα διαφωνήσω μαζί σου johnny..αλλα :offtopic: βγηκες εσύ..διότι μιλάμε για το κύμα της μόδας..ενώ εσύ έχεις σκαλώσει σε κάποιο σημείο που ειλικρινά δε μου είναι κατανοητό..μιας και από ότι διάβασα..άποψη όπως η δική μου είχαν και οι υπόλοιποι..όποτε..δν πρόκειται να δώσω συνέχεια σε ένα τέτοιο θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Όταν ακολουθείς την κοινωνία, ελέγχεσαι. Δεν θα σε δέχονταν διαφορετικά.

Παντού και πάντα ελέγχεσαι... :zipped:

αυτό ακριβώς είναι που είπα..απλώς έφερα παραδείγματα που διάβασα σε άρθρο ευρείας κυκλοφορίας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...