Jump to content

Μονοθεϊσμός


 Share

Recommended Posts

Όπως μας λέει η θρησκεία, ένας είναι μόνο ο Θεός, ο Ιησούς Χριστός. Ναι η όχι; Εγώ να ρωτήσω κάτι; Έχω δύο αποριούλες...

 

1. Ενώ πολλοί πιστεύουν στον έναν το θεό, γιατί όπως όλοι γιορτάζουν την γιορτή του Θεού του Έρωτα (Βαλεντίνου...και μην μου πείτε ότι είναι άγιος επειδή εμείς στην Ελλάδα τον λέμε έτσι...); Εντάξει, εγώ και πολλοί άλλοι δεν πιστεύω ότι θεωρούμε τον Χριστό ως θεό μας, αλλά αυτοί που τον θεωρούν έτσι, γιατί γιορτάζουν την μέρα εκείνει που γιορτάζει ο θεός του έρωτα;;; (Μπορεί να κάνω λάθος...απορία είναι...)

 

2. Ενώ κάποιοι είναι μονοθεϊστές, γιατί πιστεύουν στις δυνάμεις των αγίων και τις επικαλούνται; Πολλές φορές έχουμε ακούσει τη φράση "Να φτιάξουμε μία φανουρόπιτα στον Άγιο Φανούριο, να μας φανερώσει..." ή έχουμε ακούσει "Ο Άγιος Γεώργιος ας είναι μαζί σου να σε προστατεύει...", αλλά γιατί όλα αυτά, αφού είναι μονοθεϊστές; (Μπορεί και εδώ να κάνω λάθος...)

 

Για πείτε μου την γνώμη σας

 

Υ.Γ. Αν έχουμε ξαναμιλήσει για παρόμοιο θέμα, δεν το ξέρω αυτό, δεν θυμάμαι... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1.Αυτή η γιορτή έχει γίνει μόδα πλέον...

2. Αυτό δεν το έχω συναντήσει, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα αν επικαλεστούν όσο περισσότερους αγίους μπορούν. Νιώθουν πιο ασφαλεις...Το γιατι τώρα....δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

1.Αυτή η γιορτή έχει γίνει μόδα πλέον...

2. Αυτό δεν το έχω συναντήσει, αλλά φαντάζομαι ότι κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα αν επικαλεστούν όσο περισσότερους αγίους μπορούν. Νιώθουν πιο ασφαλεις...Το γιατι τώρα....δεν ξέρω!

10749[/snapback]

 

Ναι, αλλά λένε ότι είναι μονοθεϊστές... Αφού είναι γιατί το κάνουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, όποιος λέει ότι είναι χριστιανός είναι πραγματικά; Πάρε για παράδειγμα τους παπάδες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, όποιος λέει ότι είναι χριστιανός είναι πραγματικά; Πάρε για παράδειγμα τους παπάδες...

10753[/snapback]

 

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω... Αφού δεν είναι, γιατί λένε πως είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Να το πάμε το πράμα αυστηρά δογματικά, διότι εάν το πάμε πιο ελεύθερα, άκρη δεν θα βγάλουμε, οκ;

 

Όπως μας λέει η θρησκεία, ένας είναι μόνο ο Θεός, ο Ιησούς Χριστός. Ναι η όχι;

Όχι. Ο Χριστιανισμός έχει δογματικά την Αγία Τριάδα πάνω απ? όλα.

Ο Ιησούς Χριστός είναι ομοούσιος του Θεού (του Πατέρα) και ισάξιός του. (έτσι λέει το δόγμα τουλάχιστον).

 

1. Ενώ πολλοί πιστεύουν στον έναν το θεό, γιατί όπως όλοι γιορτάζουν την γιορτή του Θεού του Έρωτα (Βαλεντίνου...και μην μου πείτε ότι είναι άγιος επειδή εμείς στην Ελλάδα τον λέμε έτσι...);

Λάθος. Η Ορθόδοξη Ελληνική Εκκλησία δεν αποδέχεται τον Βαλεντίνο, ούτε καν σαν άγιο. Η εν λόγω εορτή είναι της Καθολικής Εκκλησίας.

Δεν γιορτάζουν τον Θεό Έρωτα, αλλά τον έρωτα, σκέτο! Τιμούν τον άγιο Βαλεντίνο για το έργο του και ως προστάτη του συναισθήματος «ρομαντικός έρωτας».

 

Εντάξει, εγώ και πολλοί άλλοι δεν πιστεύω ότι θεωρούμε τον Χριστό ως θεό μας, αλλά αυτοί που τον θεωρούν έτσι, γιατί γιορτάζουν την μέρα εκείνει που γιορτάζει ο θεός του έρωτα;;;

Δογματικά, οι Έλληνες Ορθόδοξοι Χριστιανοί, κακώς γιορτάζουν εκείνη την μέρα, επειδή -όπως προείπα- ο Βαλεντίνος δεν αναγνωρίζεται ως άγιος.

 

2. Ενώ κάποιοι είναι μονοθεϊστές, γιατί πιστεύουν στις δυνάμεις των αγίων και τις επικαλούνται; Πολλές φορές έχουμε ακούσει τη φράση "Να φτιάξουμε μία φανουρόπιτα στον Άγιο Φανούριο, να μας φανερώσει..." ή έχουμε ακούσει "Ο Άγιος Γεώργιος ας είναι μαζί σου να σε προστατεύει...", αλλά γιατί όλα αυτά, αφού είναι μονοθεϊστές;

Εδώ οι γραμμές είναι πολύ λεπτές...

Οι άγιοι τυπικά δεν τιμούνται ως Θεοί, αλλά για το έργο τους όταν ήταν εν ζωή και ως πνεύματα-προστάτες & οδηγητές μετά θάνατον. Δηλαδή, εάν εσύ (ο «Χ» εσύ) κάποια στιγμή στην ζωή σου, απευθυνθείς σε κάποιο νεκρό αγαπημένο σου πρόσωπο για προστασία, αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τον/ην έχεις αναγάγει σε θεότητα, αλλά ότι πιστεύεις πως ο άνθρωπος μετά θάνατον παραμένει κοντά σου ή στον κόσμο σου ως πνεύμα/φύλακας. Έτσι λειτουργεί και το θέμα των αγίων. Σχετίζεται με την -μάλλον λαϊκή- Χριστιανική πεποίθηση, ότι οι πολύ καλοί άνθρωποι γίνονται μετά θάνατον άγγελοι. Λέω «μάλλον λαϊκή», διότι δεν θα βρεις πουθενά γραμμένο κάτι τέτοιο στις Γραφές... Θα το βρεις όμως πολύ συχνά σε γραπτά που σχετίζονται με την Τέχνη. :smilewink:

 

 

Αν είναι κάποια θέματα πραγματικά άξια απορίας στο Χριστιανικό δόγμα, που έρχονται σε αντίφαση με το κεντρικό δόγμα «μονοθεϊσμός», τότε τα 2 σημαντικότερα απ? αυτά είναι η ύπαρξη αγγέλων και έκπτωτων αγγέλων (με «αρχηγό» τον Σατανά) και η εικονολατρεία. Αν το καλοσκεφτείς, αυτά είναι που έρχονται σε κάθετη ρήξη με την έννοια του μονοθεϊσμού, μιας και αφ' ενός οι άγγελοι είναι στην ουσία κατώτερες θεότητες που ο ρόλος τους θυμίζει πάρα πολύ τον Θεό Ερμή (ο αγγελιοφόρος...) και αφ? ετέρου η εικονολατρεία είναι όπως ακριβώς και η ειδωλολατρεία (αναζήτησε στα ιστορικά βιβλία την εικονομαχία :smilewink: ).

 

Εκεί ακριβώς θέλω να καταλήξω... Αφού δεν είναι, γιατί λένε πως είναι;;;

Διότι στην πλειοψηφία του ο κόσμος δεν ξέρει την ίδια του την πίστη! Αγνοεί σχεδόν τελείως το δόγμα της θρησκείας του και πιστεύει από συνήθεια.

Είναι πολλοί λίγοι αυτοί που ξέρουν το δόγμα σε βάθος κι όχι μονάχα επιφανειακά.

 

Όσο για τους παπάδες... αυτοί απλά εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους και δεκάρα δεν δίνουν για το εάν είναι συνεπής απέναντι στο δόγμα ή όχι. (όχι όλοι βέβαια, ας μην είμαστε απόλυτοι).

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν δεν κάνω λάθος, από αυτά που κατάλαβα, ελάχιστοι μόνο είναι πραγματικά μονοθεϊστές ή όχι;

 

Μα, νόμιζα, ότι η Αγία Τριάδα είναι το ίδιο άτομο... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

ελάχιστοι μόνο είναι πραγματικά μονοθεϊστές ή όχι;
Ελάχιστοι είναι γενικά αυτοί που ξέρουν τι πιστεύουν.. ^_^

 

Μα, νόμιζα, ότι η Αγία Τριάδα είναι το ίδιο άτομο...

 

:) :cheerful: :D:lol::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Μα, νόμιζα, ότι η Αγία Τριάδα είναι το ίδιο άτομο...

 

:) :cheerful: :D:lol::063laugh:

 

Συγνώμη, μα είμαι :wizard: !!! Που να το ξέρω;;; Στο μάθημα των Θρησκευτικών εγώ πάντα κοπάνα έκανα... :lololol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, σύμφωνα με αυτά;; Και γιατί εξαρχής, αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν σε τι πραγματικά πιστεύουν, μας κάνουν με το "ζόρι" και εμάς να πιστεύουμε σε κάτι, άσχετα αν πιστεύουμε σε αυτό ή όχι...;;; Γιατί δεν μας αφήνουν να αποφασίσουμε μόνοι μας στο τι να πιστέψουμε μόνο πρέπει να πιστέψουμε σε ότι και αυτοί;;; Και γιατί στο τέλος, ενώ τους τα λέμε αυτά, οι περισσότεροι κατακρίνουν αυτό στο οποίο πραγματικά πιστεύουμε;;; :huh:

Link to comment
Share on other sites

αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν σε τι πραγματικά πιστεύουν, μας κάνουν με το "ζόρι" και εμάς να πιστεύουμε σε κάτι, άσχετα αν πιστεύουμε σε αυτό ή όχι...;;; Γιατί δεν μας αφήνουν να αποφασίσουμε μόνοι μας στο τι να πιστέψουμε μόνο πρέπει να πιστέψουμε σε ότι και αυτοί;;;
Βασικά, κατά τη γνώμη μου, ο προσηλυτισμός αρχίζει από τους "μεγάλους" των θρησκειών που (κατά τη γνώμη μου πάντα) ανήκουν σε οργανώσεις τύπου Μασόνων ή Πεφωτισμένων που έχουν μακρινό στόχο τον έλεγχο όσο το δυνατόν περισσότερων ανθρώπων. Φυσικά, όλους τους "μεγάλους" τους συμφέρει να υπάρχουν φανατισμένοι απλοί άνθρωποι που να διευκολύνουν το έργο τους. Τους συμφέρει να ελέγχουν τα "πρόβατα" για πολιτικούς π.χ. σκοπούς (όπως η εκάστοτε κυβέρνηση).

 

Γιατί δεν μας αφήνουν να αποφασίσουμε μόνοι μας στο τι να πιστέψουμε μόνο πρέπει να πιστέψουμε σε ότι και αυτοί;;;

 

Γιατί οι περισσότεροι έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε μια θρησκεία (στην Ελλάδα ο χριστιανισμός). Εχουν γεννηθεί και μεγαλώσει με τέτοιο τρόπο που δε γνωρίζουν τις άλλες θρησκείες και δεν ασχολούνται μαζί τους γιατί "είναι κακό,πολύ κακό".

 

Και γιατί στο τέλος, ενώ τους τα λέμε αυτά, οι περισσότεροι κατακρίνουν αυτό στο οποίο πραγματικά πιστεύουμε;;;

 

Και να τους πούμε δεν πολυκαταλαβαίνουν,διότι, είτε δε θέλουν να έχουν σχέση με οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που πιστεύουν είτε δε θέλουν να μάθουν τι είναι αυτό που πιστεύουμε λόγω φόβου ή είναι "πραγματικοί πιστοί" αλλά και πάλι οι τελευταίοι θα μας άκουγαν.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν σε τι πραγματικά πιστεύουν, μας κάνουν με το "ζόρι" και εμάς να πιστεύουμε σε κάτι, άσχετα αν πιστεύουμε σε αυτό ή όχι...;;; Γιατί δεν μας αφήνουν να αποφασίσουμε μόνοι μας στο τι να πιστέψουμε μόνο πρέπει να πιστέψουμε σε ότι και αυτοί;;;

 

Βασικά, κατά τη γνώμη μου, ο προσηλυτισμός αρχίζει από τους "μεγάλους" των θρησκειών που (κατά τη γνώμη μου πάντα) ανήκουν σε οργανώσεις τύπου Μασόνων ή Πεφωτισμένων που έχουν μακρινό στόχο τον έλεγχο όσο το δυνατόν περισσότερων ανθρώπων. Φυσικά, όλους τους "μεγάλους" τους συμφέρει να υπάρχουν φανατισμένοι απλοί άνθρωποι που να διευκολύνουν το έργο τους. Τους συμφέρει να ελέγχουν τα "πρόβατα" για πολιτικούς π.χ. σκοπούς (όπως η εκάστοτε κυβέρνηση).

 

Όταν λες έλεγχο, τι εννοείς; Δεν πολυκατάλαβα τι θες να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για τον εκάστοτε απλό πολίτη που είτε θέλει να μας προσηλυτίσει είτε απλά θεωρεί πως οτιδήποτε άλλο πέραν της δικής του θρησκείας είναι κακό, τότε μιλάμε για μια από τις παρακάτω πιθανότητες:

 

1 ~ Όταν προσπαθεί να προσηλυτίσει, το έχουμε δεδομένο ότι δεν γνωρίζει την πίστη του και

α) αισθάνεται ανασφάλεια γι αυτό, είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα. Η προσπάθειά του να «σώσει» κι άλλους, είναι ουσιαστικά προσπάθεια να σώσει τον ίδιο του τον εαυτό. Αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη περίπτωση.

β) Έτσι έμαθε ότι πρέπει να κάνει από μικρός ή έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου αργότερα, από κάποιον από τους «μεγάλους» που αναφέρει η Saginie.

γ) Συνδυασμός όλων των ανωτέρω.

 

2 ~ Όταν δεν προσπαθεί να προσηλυτίσει αλλά θεωρεί οτιδήποτε άλλο κακό, τότε

α) φοβάται ότι παρεκκλίνοντας απ? αυτά που (νομίζει) ότι γνωρίζει ή/και εμφανίζοντας «φιλική» στάση στα μη συμβατά της θρησκείας του, κάνει «απιστίες» στην πίστη του.

β) Φοβάται γενικότερα το νέο και άγνωστο.

γ) Έτσι τον έμαθαν (γονείς ή οι «μεγάλοι»).

δ) Συνδυασμός όλων των ανωτέρω.

 

 

Όταν μιλάμε για ανθρώπους μέσα στην θρησκευτική ιεραρχία, τότε έχουμε τις πιθανότητες:

 

1 - Του συνήθως χαμηλά στην ιεραρχία που ανήκει σε κάποια από τις προηγούμενες πιθανότητες.

 

2 - Του συνήθως λίγο πιο ψηλά στην ιεραρχία που φοβάται μήπως χάσει «την κουτάλα» ή/και απογοητεύσει τους ανώτερούς του.

 

3 - Αυτούς που ανέφερε η Saginie, που συνήθως κατέχουν τις υψηλές θέσεις στην ιεραρχία.

 

 

Υπ? όψη ότι όλ? αυτά δεν είναι μονάχα Χριστιανικό φαινόμενο. Είναι παν-θρησκευτικό... Κάθε μα κάθε θρησκεία έχει αυτούς τους ανθρώπους και το τραγικό είναι ότι είναι πολλοί. :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έλεγχο, τι εννοείς;
Εννοώ πως θέλουν να κατευθύνουν τον κοσμάκι προς τις κατευθύνσεις που αυτοί θέλουν είτε είναι πολιτικές ή οτιδήποτε άλλο...

 

Υπ? όψη ότι όλ? αυτά δεν είναι μονάχα Χριστιανικό φαινόμενο. Είναι παν-θρησκευτικό... Κάθε μα κάθε θρησκεία έχει αυτούς τους ανθρώπους και το τραγικό είναι ότι είναι πολλοί.

 

Γι'αυτό και όσοι έχουν ψαχτεί και δεν ανήκουν καθαρά σε μια θρησκεία, αλλά έχουν δημιουργήσει δική τους θεωρία (οι άθρησκοι) είναι πιο ανοιχτόμυαλα άτομα όσο αφορά στα πιστεύω των ανθρώπων. Είναι θλιβερό αυτό που γίνεται με τις θρησκείες..είναι σαν να προσπαθεί η κάθε θρησκεία να επιβληθεί παγκοσμίως..σα να μιλάμε για παγκοσμιοποίηση της πίστης. Έλεος! :isaygrrr: :yuk:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...