Jump to content

Μονοθεϊσμός


 Share

Recommended Posts

Ίσως όμως είναι απλά ανασφάλεια...

11963[/snapback]

 

Δε λέω όχι, απλά δε το θεωρώ πρωταρχικό έναυσμα για την αναζήτηση ανώτερης δύναμης.

Κι όταν μιλάμε για πνευματική αναζήτηση, δε μιλάμε κατά βάση για κάλυψη ανασφαλειών. Βέβαια αναλόγως των ανθρώπων, στην πορεία της αναζήτησης και ανεξαρτήτως του βασικού κινήτρου, πολλές ανάγκες μπορούν να καλύψουν τα "ευρήματα"/νοήματα. Και ανάλογα να τα εκμεταλλευθούν οι διάφοροι επιτήδιοι που αποσκοπούν σε εξουσιαστικά θρησκευτικά συστήματα!

Στην περίπτωση που λες, πιο πέρα από προσωποποιημένους Θεούς αγαθούς και μπαμπούλες (μαζί), κανένας δε φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το (φυσικότατο) να θεωρεί ο άνθρωπος ότι υπάρχει ανώτερη δύναμη δεν είναι ούτε τρέλα ούτε παραξενιά
Δεν είπα ότι είναι τρέλα να πιστεύεις! Δεν είμαι αυτής της άποψης! Είπα ότι είναι τρέλα και παραξενιά απ'τη μιά να θέλουμε να είμαστε και να παίζουμε το θεό και απ'την άλλη να τρέμουμε τις "αντιδράσεις" του.

 

όταν μιλάμε για πνευματική αναζήτηση, δε μιλάμε κατά βάση για κάλυψη ανασφαλειών

Οταν μιλάμε για πνευματική αναζήτηση, όχι, δεν εννοούμε την κάλυψη ανασφαλειών, εκτός αν η αναζήτηση αυτή είναι μα'ι'μού ^_^ ...

Ομως, όταν κάποιος είναι στην κατάσταση που περιγράφω -και είναι ποοοολοίοίοίοί αυτοί οι άνθρωποι- δε μιλάμε για πνευματική αναζήτηση... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάμε για πνευματική αναζήτηση, δε μιλάμε κατά βάση για κάλυψη ανασφαλειών

Οταν μιλάμε για πνευματική αναζήτηση, όχι, δεν εννοούμε την κάλυψη ανασφαλειών, εκτός αν η αναζήτηση αυτή είναι μα'ι'μού ^_^ ...

11997[/snapback]

Γιατί έχω την εντύπωση πως η κάλυψη ανασφαλειών είναι μια από τις βάσεις που πρέπει να τίθενται για καλύτερη πνευματική αναζήτηση?!... :whistling:

Και όταν μιλάμε για ανασφάλεια, ουσιαστικά αναφερόμαστε στις απόρροιές της που έχουν πολλές μορφές εκδήλωσης στην καθημερινή συμπεριφορά και ψυχολογία... :smilewink:

Αν είμαι offtopic, να μου το πείτε... :)

Link to comment
Share on other sites

ομως, όταν κάποιος είναι στην κατάσταση που περιγράφω -και είναι ποοοολοίοίοίοί αυτοί οι άνθρωποι- δε μιλάμε για πνευματική αναζήτηση... :smilewink:

11997[/snapback]

 

μα οι άνθρωποι αυτοί δεν αναρωτιούντε για τέτοια πράγματα.. απλα καταπίνουν ότι δίνει η εκάστοτε παράδοση, η εκάστοτε ιεραρχεία κλπ... κ πίστεψε με δεν αξίζει τον κοπο να τους ανοίξουμε τα ματια γιατί θα μας πουνε και ΑΘΕΟΥΣ......

ομως παλι βγαινουμε :offtopic: και δεν κανει....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είσαι off topic! :)

 

Γιατί έχω την εντύπωση πως η κάλυψη ανασφαλειών είναι μια από τις βάσεις που πρέπει να τίθενται για καλύτερη πνευματική αναζήτηση?!... :whistling:

12028[/snapback]

Αν ξεκινήσεις με αυτοσκοπό να καλύψεις ανασφάλειες, κινδυνεύεις να βαλτώσεις νωρίς-νωρίς σε οτιδήποτε απλά σε βολεύει. Ή σε βολέψουν... Ένα σωρό ικανότατοι επιτήδιοι dealers έχουν έτοιμα διάφορα "ασφαλιστικά προγράμματα" για να καλύψουν πάσα νόσο, πριν από σένα για σένα, αρκεί εσύ να μη πας στο μετά και στο παραπέρα...

Ρόλο κινήτρου, αλλά όχι βασικό (και αναλόγως των ανθρώπων πάντα), παίζουν οι ανασφάλειες.

Το θέμα είναι πως να μη καταλήξει στην πορεία ο ανασφαλής μονίμως φοβισμένος και "βολεμένος" αδρανής κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως να μη καταλήξει στην πορεία ο ανασφαλής μονίμως φοβισμένος και "βολεμένος" αδρανής κάπου.

Ο ανασφαλής μόνιμα θα βρίσκει κάπου να βολευτεί, να λουφάξει. Ότι και να γίνει, ότι κι αν αλλάξει, ο άνθρωπος που "τό 'χει μέσα του" να λουφάζει, θα βρει να λουφάξει...

Link to comment
Share on other sites

Jalbani, δε μίλησα για αυτοσκοπό, μίλησα για βάση...

Αν συμφωνούμε πως για μια σωστή αναζήτηση πρέπει να αποποιηθούμε κάποια κατάλοιπα ανασφαλειών, τότε συμφωνούμε πως η κάλυψή τους είναι προυπόθεση για να πάμε παραπέρα... :)

Link to comment
Share on other sites

μα οι άνθρωποι αυτοί δεν αναρωτιούντε για τέτοια πράγματα.. απλα καταπίνουν ότι δίνει η εκάστοτε παράδοση, η εκάστοτε ιεραρχεία κλπ... κ πίστεψε με δεν αξίζει τον κοπο να τους ανοίξουμε τα ματια γιατί θα μας πουνε και ΑΘΕΟΥΣ......

Ναι...το ξέρω και συμφωνώ...είναι και λυπηρό και εκνευριστικό! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

μα οι άνθρωποι αυτοί δεν αναρωτιούντε για τέτοια πράγματα.. απλα καταπίνουν ότι δίνει η εκάστοτε παράδοση, η εκάστοτε ιεραρχεία κλπ... κ πίστεψε με δεν αξίζει τον κοπο να τους ανοίξουμε τα ματια γιατί θα μας πουνε και ΑΘΕΟΥΣ......

Ναι...το ξέρω και συμφωνώ...είναι και λυπηρό και εκνευριστικό! :015annoyed:

Λυπηρό -ναι

Εκνευριστικό -όχι

 

Προσωπικά, το βρίσκω τραγελαφικό... Γιατί να εκνευριζόμαστε με την στραβομάρα του άλλου; :huh:

Link to comment
Share on other sites

τραγελαφικό Νεφελάκι όμως κ αληθινό.. κ δεν ειναι λιγοι αυτοί....

 

Αν συμφωνούμε πως για μια σωστή αναζήτηση πρέπει να αποποιηθούμε κάποια κατάλοιπα ανασφαλειών, τότε συμφωνούμε πως η κάλυψή τους είναι προυπόθεση για να πάμε παραπέρα...

 

βασικά αυτό δεν το πολυκατάλαβα...... αλλα στο κάτω κάτ.. αφού τα αποποιήσε τα κατάλοιπα..γιατί βαζείς την κάλυψη τους σαν προυπόθεση???? :headb:

 

και μην 3εχνάμε... ότι αποποιούμαστε δε σημαίνει ότι το κάλύψαμε.. ισα ίσα που ΄δημιουργούμε ΕΜΜΟΝΕΣ κ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ...(γενικα μιλώντας πάντα..) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να εκνευριζόμαστε με την στραβομάρα του άλλου;

 

Ας πούμε στο σχολείο...τα περισσότερα άτομα που είναι στην παρέα μου είναι έτσι...και μου σπάει τα νεύρα που δεν μπορούμε να μιλήσουμε για τέτοιου είδους θέματα.... :015annoyed:

Γι'αυτό με εκνευρίζει! Γιατί δε συνεννοήσε με δαύτους... <_<

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε στο σχολείο...τα περισσότερα άτομα που είναι στην παρέα μου είναι έτσι...και μου σπάει τα νεύρα που δεν μπορούμε να μιλήσουμε για τέτοιου είδους θέματα.... :015annoyed:

Γι'αυτό με εκνευρίζει! Γιατί δε συνεννοήσε με δαύτους... <_<

12379[/snapback]

 

θα μάθεις κάποτε ότι οι παρέες έχουν πολλά να κουβεντιάσεις.. εγω με την κολλητη μου μιλάμε για COSMOPOLITAN κ με τον κολλητό μου τσακωνομαστε για τη ΒΑΝΔΗ κ τη ΒΙΣΣΗ.... όμως εχω μια παρέα που είμαστε ικανοί να περάσουμε 4 μερες ασταμάτητα για φυσικο..θρησκευτικο.. πνευματικο.. κλπ κλπ.. λογικα θεματα...

κάθε παρέα εχει τον χαρακτήρα της.. και πιστεψε με.. όταν θα έρθει η ώρα να κουβεντιάσεις με μια τέτοια παρέα .. τότε θα τη βρεις μπροστά σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...