Jump to content

Don't Drink and Fly ...



Recommended Posts

...Πόσους όμως ναρκομανείς βλέπεις γύρω σου συνέχεια και καθημερινά...;;

13131[/snapback]

:063laugh: Έπεσες στην περίπτωση! Κάθε μέρα! Τους ξέρω μάλιστα και φατσικά γιατί ανάμεσά τους περπατάω για να πάω στη δουλειά... Βέβαια δεν είναι τόσοι όσοι ήταν πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες (που να πήγαν άραγε :whistling: ) αλλά το κέντρο δεν "καθαρίζει" τόσο εύκολα... :smilewink:

Κι όμως, εγώ δεν έχω γίνει ναρκομανής! (με πιάνεις; :smilewink: )

Και σε αυτό το σημείο είναι που θα συμφωνήσω με τον Σείριο...

Θέλω να πω με αυτό πως αν έχει κάποιος αυτοέλεγχο και γνωρίζει τα όρια του, ώντας υπεύθυνος στην τελική, δεν πρόκειται να πέσει στην παγίδα, ούτε να πάρει ναρκωτικά, ούτε να οδηγήσει πιωμένος...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια σοκάρουν και κάποια όχι, σε κάποιους. Και σίγουρα παίζει ρόλο και η στιγμή.

Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο topic "Ωρίμανση" στη "φιλοσοφία-θεολογία".

Εκεί είχα γράψει το παρακάτω:

 

Βασικά δίνουν τον σπινθήρα, αλλά αν δεν ρίξεις κι εσύ λίγο καύσιμο, η καύση δεν πραγματοποιείται.

Εκτός από αυτό όμως, θα πρέπει η αναλογία καυσίμου με τον αέρα που έχεις γύρω σου , να είναι σωστή. Εάν δώσεις λιγότερο καύσιμο, η κάυση θα είναι ημιτελής (0 το αποτέλεσμα) , εάν δώσεις παραπάνω θα μπουκώσεις (δεν θα αντέξεις το μέγεθος της εμπειρίας, απορίπτωντας την. Κοινώς: Τρως φρίκη).

Link to comment
Share on other sites

:063laugh: Έπεσες στην περίπτωση! Κάθε μέρα! Τους ξέρω μάλιστα και φατσικά γιατί ανάμεσά τους περπατάω για να πάω στη δουλειά...

Πράγματι έπεσα στην περίπτωση!! :063laugh:

Το καταλαβαίνεις πάντως ότι μάλλον αποτελείς εξαίρεση, έτσι; :unsure:

 

Θέλω να πω με αυτό πως αν έχει κάποιος αυτοέλεγχο και γνωρίζει τα όρια του, ώντας υπεύθυνος στην τελική, δεν πρόκειται να πέσει στην παγίδα, ούτε να πάρει ναρκωτικά, ούτε να οδηγήσει πιωμένος...

Δεκτό και συμφωνώ απόλυτα!! :cheerful:

Όμως... πόσους ανθρώπους γνωρίζεις με αυτοέλεγχο;

Ή μάλλον, για να το θέσω αλλιώς: πόσοι πιστεύεις ότι είναι οι άνθρωποι με αυτοέλεγχο; Διότι, εάν ήταν η πλειοψηφία, τότε δεν θα είχαμε τιγκάρει παγκοσμίως σε τόσα... :censored:

 

Επιπλέον, σκέψου εάν ήσουν γονιός με το παιδί σου σε μικρή ηλικία: Σαφώς στοχεύεις στο να το γαλουχήσεις με τρόπο τέτοιο, ώστε να έχει αυτοέλεγχο και συνειδητότητα... Αλλά ξέρεις, πολλές φορές τα πράματα δεν συμβαίνουν όπως τα θέλουμε, για ποικίλους λόγους. Εάν λοιπόν σου δοθεί η ευκαιρία να σοκάρεις το παιδάκι σου, για το καλό του στο μέλλον, θα την αρπάξεις ή όχι;

 

Κάποια σοκάρουν και κάποια όχι, σε κάποιους. Και σίγουρα παίζει ρόλο και η στιγμή.

Σαφώς παίζει ρόλο!! Eίναι ο «απρόβλεπτος παράγων» που πάντα παίζει (μεταξύ άλλων, βέβαια).

 

Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ξανά στο topic "Ωρίμανση" στη "φιλοσοφία-θεολογία".

Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν βοηθάει ή όχι το σοκ.....το μόνο που ξέρω είναι πως διαφορετικοί άνθρωποι έχουν και διαφορετικές αντιδράσεις....κάποιοι αν σοκαριστούν από κάτι ίσως να μην το κάνουν ποτέ καποιοι άλλοι ίσως να μην το κάνουν για μια βδομάδα....μετά ξαναγυρίζουν....και έχω παράδειγμα σ'αυτό...στο γύμνάσιο (όταν ήμουν) είχε σκοτωθεί με μηχανή ένας 18χρονος, οι γονείς των φίλων του τους πήραν να τον δουν στο νεκροτομείο μήπως και σταματήσουν τις κόντρες με τις μηχανές...ξέρετε τι έγινε....μια βδομάδα όλοι σταμάτησαν την επόμενη όλοι είχαν γυρίσει στις παλιές συνήθειες.....

προσωπικά νομίζω πως το τσιγάρο είναι όπως όλες οι κακές συνήθειες...ξεκίνησα πέρσι ήμουν σε μια χάλια ψυχολογική κατάσταση και έπρεπε κάπου να ξεσπάσω...τώρα κάνω από 1 εως 4 τσιγάρα την ημέρα...αν και μπορεί να μην καπνίσω για μήνες κάποια στιγμή πάντα το ξανακάνω....(η ταπεινή μου αποψη και μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...