Jump to content

Don't Drink and Fly ...



Recommended Posts

Ρε DarkLady... Ήταν ανάγκη να γίνουμε πιο υπεύθυνοι με αυτόν τον τρόπο?? :015annoyed:

 

Για όσους δεν πήγαν ακόμη στο Link, δε χρειάζεται... Μπορεί να μας γίνει συνείδηση να μην οδηγούμε μετά από ποτό και χωρίς να βλέπουμε τέτοιες σοκαριστικές εικόνες! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν πήγαν ακόμη στο Link, δε χρειάζεται...

Διαφωνώ!

Χριάζεται και παρα-χριάζεται!!

Να ταραχτούμε, να σοκαριστούμε και να χαραχτεί στην μνήμη μας αυτή η εικόνα, ώστε την επόμενη φορά που θα πάμε να σκεφτούμε "έλα μωρέ... 'ντάξει, ξέρω τι κάνω..." να μας έρθει αυτή η εικόνα στο νου και ν' αφήσουμε τις μ@λ@κίες στην άκρη! Και την επόμενη φορά που θα δούμε φίλο μας να μπαίνει στο αμάξι του μεθυσμένος, να μην τον αφήσουμε, περιοριζόμενοι στις ευχούλες "ας ελπίσουμε ότι δε θα σκωτωθεί στο δρόμο"!

 

:001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο. :(

 

Είναι πολύ λυπηρό το γεγονός και οι φωτογραφίες συχνά παίζουν ρόλο στην ευαισθητοποίηση του δέκτη. Καλό λοιπόν είναι να βλέπουμε τέτοιου είδους φωτογραφίες, μήπως και συνετιστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παιδαγωγικός τρόπος για... ξύπνημα! :headb:

Ξέρουμε ότι έχουν γίνει πάρα πολλά ατυχήματα λόγω του αλκοόλ, δε χρειάζεται να δούμε και ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για να πειστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παιδαγωγικός τρόπος για... ξύπνημα! :headb:

Κατ? αρχάς, δεν είμαστε πια παιδιά! :lol:

 

Ξέρουμε ότι έχουν γίνει πάρα πολλά ατυχήματα λόγω του αλκοόλ, δε χρειάζεται να δούμε και ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για να πειστούμε...

Κι όμως... Για κάποια πράγματα, χρειάζεται. Για να χαραχτούν στην μνήμη.

 

Οκ, ένα προσωπικό παράδειγμα:

Δεν πλησίασα ποτέ στην ζωή μου ναρκωτικά (ούτε πρόκειται) κι ούτε καν μπήκα ποτέ στον πειρασμό να δοκιμάσω, διότι σε ηλικία 5 ετών, ο πατέρας μου με πήγε να δω άνθρωπο ηρωινομανή ετοιμοθάνατο, λέγοντάς μου "αυτό κάνουν τα ναρκωτικά"...

Έφαγα τέτοιο σοκ, που έκανα να μιλήσω 2 μέρες! Αλλά μού ?μεινε... και με προστάτεψε :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως καμια φορά το σοκ είναι αναγκαίο και καταλαβαίνω και αυτό που λέει η Νεφέλη με την εμπειρία που είχε στα 5...Είναι καλό να βγαίνουμε από την αγνοιά μας,έστω και τόσο απότομα...

 

 

 

 

Απλά ξύπνησα λίγο πιο απότομα από ότι περίμενα το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια όσοι γίνανε ναρκωμανείς έγιναν επειδή δεν είχαν παρόμοια εμπειρία ή όσοι δεν γίνανε ναρκωμανείς δεν έγιναν γιατί είχαν παρόμοια εμπειρία.

 

Αυτά είναι χαζομάρες! Αν δλδ ο πατέρας σου δεν σε πήγαινε να τον δεις τώρα θα ήσουν με τους μπάφους στις τσέπες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι χαζομάρες! Αν δλδ ο πατέρας σου δεν σε πήγαινε να τον δεις τώρα θα ήσουν με τους μπάφους στις τσέπες;

13095[/snapback]

Νεφ, εδώ έχει κάποιο δίκιο ο Αυγερινός, το ένα δεν εξαρτάται απαραίτητα από το άλλο...

θες να σου φέρω και ένα αντιπαράδειγμα?

ο πατέρας μου όταν ήμουν πολύ μικρός (γύρω στα 5 νομίζω?!), έπειτα από δική μου επιθυμία, μου έδωσε να κάνω μια τζούρα τσιγάρο... Όπως καταλαβαίνεις, άλλαξα 45 χρώματα, έβηχα για καμιά ώρα και έκτοτε έγινα ο πιο φανατικός αντικαπνιστής!

Σήμερα? Κάνω σχεδόν ένα πακέτο την ημέρα, εδώ και 2-3 χρόνια... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...θά ξεφύγει κανείς από τήν κοινή μοίρα; Δέν νομίζω νά υπάρχουν εξαιρέσεις!

 

Σημασία έχει νά μήν πεθάνεις υγειής επειδή φέρθηκες απλά, απερίσκεπτα.

Η σύνεση δέν είναι κατασταλτικό τής απόλαυσης καί τό χύμα ξεκώλωμα σέ οτιδήποτε δέν είναι απόλαυση. Είναι μπάζωμα!

 

Ο αυτοέλεγχος είναι συστατικό μιάς ζωής πού διαχειρίζεται μέ σύνεση!

Σαφώς θά υπάρξουν καί στιγμές εκτόνωσης. Άς γίνει, ό,τι νιώθουμε ανάγκη, μέ τρόπο ασφαλή. Γιατί αυτό σημαίνει διαχείριση ζωής (δώρο απρόσμενο) μέ σοφία!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι χαζομάρες! Αν δλδ ο πατέρας σου δεν σε πήγαινε να τον δεις τώρα θα ήσουν με τους μπάφους στις τσέπες;

ο πατέρας μου όταν ήμουν πολύ μικρός (γύρω στα 5 νομίζω?!), έπειτα από δική μου επιθυμία, μου έδωσε να κάνω μια τζούρα τσιγάρο... Όπως καταλαβαίνεις, άλλαξα 45 χρώματα, έβηχα για καμιά ώρα και έκτοτε έγινα ο πιο φανατικός αντικαπνιστής!

Σήμερα? Κάνω σχεδόν ένα πακέτο την ημέρα, εδώ και 2-3 χρόνια... :smilewink:

Johnny, το ίδιο ακριβώς είχε κάνει ο παππούς μου στην μητέρα μου... Η οποία έκτοτε δεν κάπνισε ποτέ -σε αντίθεση με σένα- ! :blink:

 

Το κάπνισμα όμως εντάσσεται σε άλλη περίπτωση, διότι είναι κάτι πολύ κοινό, που ακόμα κι αν συμβεί κάτι να σε σοκάρει εναντίον του, βλέπεις γύρω σου συνέχεια και καθημερινά ένα σωρό κόσμο να καπνίζει και να μην παθαίνει τίποτα, οπότε αυτό λειτουργεί ως "αντίβαρο" του σοκ.

...Πόσους όμως ναρκομανείς βλέπεις γύρω σου συνέχεια και καθημερινά...;; (με πιάνεις; :smilewink: )

 

 

Αυγερινέ, δεν ξέρω τι θα συνέβαινε εάν δεν με πέρναγε απ' αυτό το σοκ ο πατέρας μου. Διότι τις "ευκαιρίες" μου να μπλέξω, σίγουρα τις είχα (φυσικά, δεν αναφέρομαι σε μπάφους, αλλά σε σκληρά ναρκωτικά)... και τις αρνήθηκα κάθετα, λόγω του σοκ. Εάν δεν είχε συμβεί αυτό... ειλικρινά, δεν ξέρω. Ίσως πάλι ν' αρνιόμουνα, αλλά για άλλους λόγους (τους κοινά γνωστούς για όλους μας), ίσως όμως και να μην αρνίομουνα.

 

Επίσης, ίσως η γιαγιά μου να ήταν τρόλεϋ, εάν είχε ρόδες! :lol:

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σίγουρα με ένα καλό σοκ δεν εξασφαλίζεις τα αποτελέσματα... Αλλά οποσδήποτε ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...