Jump to content

και που λες, είχα ένα οικοπεδάκι...


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Ο Λυκόφρων, την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου, στην ιστοσελίδα του www.12830.gr, έθιξε ένα σημαντικό θέμα, με μπόλικο χιούμορ. Πρόκειται για το θέμα της προστασίας αρχαιοτήτων και κατά πόσο είναι πράγματι προστασία αυτή που παρέχει το κράτος.

 

Παραθέτω ένα απόσπασμα του άρθρου, αλλά αξίζει να πάτε να το διαβάσετε ολόκληρο, εδώ:

<<...Φανταστείτε λοιπόν πως έχετε πάρει το οικοπεδάκι σας για να χτίσετε το εξοχικό σας, όταν, να πάρει η οργή! Βρίσκονται αρχαία από κάτω! Σας έχει βρει στ' αλήθεια πραγματική συμφορά!

 

Διότι τώρα, κανονικά, κι εφόσον θέλετε να ακολουθήσετε τον νόμο θα πρέπει να περιμένετε να φιλοτιμηθεί η οικεία Εφορεία αρχαιοτήτων να κάνει την αξιολόγηση του ευρήματος, να περιμένετε τη γνωμοδότηση κι ο χρόνος να κυλάει χωρίς να μπορείτε να χτίσετε ? χώρια τα έξοδα που σας βαρύνουν! Κι αν -ω! μη γένοιτο- τύχει και είναι σπουδαίο το εύρημα, πάει! Το χάσατε το οικοπεδάκι σας! Θα σας το πάρουν για μια χούφτα ευρώπουλα χωρίς να μπορείτε να βγάλετε κιχ...

 

Τώρα, δεδομένου πως στην πλειονότητα των περιπτώσεων, το εν λόγω εξοχικό θα είναι αυθαίρετο, είναι μάλλον απίθανο να θέλετε να ακολουθήσετε τον νόμο. Οπότε, τι να κάνουμε, η ζωή συνεχίζεται, έτσι κι αλλιώς παντού αρχαία έχει, τι πειράζει λίγο τσιμέντο παραπάνω και όλες οι δικαιολογίες που αναμασώνται σε παρόμοιες περιπτώσεις...>>

 

Είχε τύχει σε γνωστό γνωστού να βρει έναν αρχαίο τάφο στο οικόπεδό του, ενώ έχτιζε το σπίτι του. Πράγματι, προτίμησε τελικά να μην αναφέρει πουθενά τίποτα παρά κράτησε μονάχα 2-3 αμφορείς που βρήκε, οι οποίοι τώρα διακοσμούν το σαλόνι του.

Το κτίσμα δεν ήταν αυθαίρετο, αλλά φοβήθηκε τα μπλεξίματα, φοβήθηκε μη τυχόν και είναι κανένας σπουδαίος τάφος και τον αναγκάσει το κράτος να σταματήσει το χτίσιμο και ίσως-ίσως χάσει και το οικόπεδό του... ένα σωρό πράγματα φοβήθηκε ο άνθρωπος κι έφτασε ν' αποφασίσει να μην πει τίποτε σε κανέναν και να χτίσει το σπιτάκι του από πάνω...

...Δεν θα μάθουμε ποτέ τι ήταν αυτός ο τάφος... Ίσως να μην ήταν τίποτα το σπουδαίο, ίσως όμως και να ήταν!

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Στη Σαντορίνη, αν κάνεις μια βόλτα προς Ακρωτήρι μεριά είναι μια μεγάλη έκταση όπου απαγορεύεται από την αρχαιολογική υπηρεσία να χτίσεις ακόμα και με LEGO!

Εκεί, απλά περπατάς και μπορεί να σκοντάψεις σε κανά αμφορέα... :smilewink:

Αλλά είναι σχετικά αδύνατον να σκάψουν όλη εκείνη την περιοχή για αρχαία ευρήματα, πέρα από το ότι θα βρουν φοβερά πράγματα (από αρχαιολογικής πλευράς)...

 

Γενικότερα βέβαια, θα μπορούσε κανείς να παρατηρήσει μια σχετική "στασιμότητα" των αρχαιολογικών ερευνών σε τέτοιες περιπτώσεις, για να μη μιλήσουμε για την αδιαφορία του Υπουργείου πολιτισμού... :headb:

 

Εγώ πάντως δε θα έχτιζα πάνω σε τάφο... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε θα έχτιζα πάνω σε τάφο... :huh:

Ουτ? εγώ Johnny, αλλά ας υποθέσουμε ότι θα το κάναμε (έτσι για χάρη της συζήτησης), φαντάζεσαι μετά από κάποιο καιρό, να διαβάζεις κάποιο άρθρο που να λέει π.χ. ότι ακόμα αναζητούν οι αρχαιολόγοι τον τάφο του Οδυσσέα (λέμε τώρα) και εικάζουν ότι πρέπει να είναι κάπου «εκεί»... και αυτό το «εκεί» να είναι στην περιοχή... του σπιτιού σου! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

...Πόσο μάλλον αν δε θέλει ο ίδιος ο Οδυσσέας να χτίσεις από πάνω του... :whistling:

:063laugh: καλά, αυτό είναι άλλο (πονεμένο) θέμα :lol:

προσωπικά θα προσπαθούσα να το πουλήσω και να πάρω άλλο κάπου χωρίς αρχαία (δυσκολο αλλά όχι ακατορθωτο...)

φαντάσου να ήσουν στην θέση του νεκρού....πως θα σου φαινόταν κάποιος να έχτιζε πάνω στον τάφο σου? αφου δεν το κάνουμε στους νέους τάφους γιατί να το κάνουμε στους παλιούς??? :huh::huh:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι παλιοί τάφοι δεν είναι χριστιανικοί και δεν θα ρίξει φωτιά ο καλός θεούλης να μας κάψει...για κάτσε να πάω να σκαλίσω κάνα αρχαίο ταφικό μνημείο,θα με πουν αρχαιοκάπηλο.Άμα όμως βεβηλώσω χριστιανικό τάφο...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ Ο ΜΑΓΟΣ.Έχουμε ξεχάσει μου φαίνεται ποίοι είμαστε και νομίζουμε ότι υπάρχουμε μόνο ως μέρος της χριστιανικής παράδοσης...Γιαυτό αδιαφορούμε για όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου να ήσουν στην θέση του νεκρού....πως θα σου φαινόταν κάποιος να έχτιζε πάνω στον τάφο σου?

Όταν θα είμαι πλέον «στην θέση του νεκρού», δε νομίζω ότι θα με πολυ-απασχολεί το τι συμβαίνει στον τάφο μου! Θα έχω πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα για ν? ασχοληθώ :lol:

Πιστεύω ότι το θέμα μας δεν είναι το «πως του φαίνεται του νεκρού», αλλά η αξία των ευρημάτων (και δεν εννοώ χρηματική αξία).

 

Γιατί οι παλιοί τάφοι δεν είναι χριστιανικοί και δεν θα ρίξει φωτιά ο καλός θεούλης να μας κάψει...για κάτσε να πάω να σκαλίσω κάνα αρχαίο ταφικό μνημείο,θα με πουν αρχαιοκάπηλο.Άμα όμως βεβηλώσω χριστιανικό τάφο...ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ Ο ΜΑΓΟΣ.Έχουμε ξεχάσει μου φαίνεται ποίοι είμαστε και νομίζουμε ότι υπάρχουμε μόνο ως μέρος της χριστιανικής παράδοσης...Γιαυτό αδιαφορούμε για όλα τα άλλα.

Ώπα φίλε μου... εδώ διαφωνώ. Διότι και σε αλλόθρησκου τον τάφο να πας και να σκαλίζεις (Βουδιστή π.χ. ή Μωαμεθανού κλπ), πάλι κατακραυγή θα έχεις να αντιμετωπίσεις, απ? όλους, Χριστιανούς και μη (κι εμένα μαζί).

 

Πιστεύω ότι το θέμα είναι ότι από κάποιο χρονικό σημείο και μετά ("και πίσω" σωστότερα), ένας τάφος έχει πλέον ιστορική αξία -όχι θρησκευτική, ούτε συναισθηματική. Για παράδειγμα, ο τάφος του Καραϊσκάκη (ή του Κανάρη; Δεν θυμάμαι, συγνώμη... :wacko: ) : αλλού ήτανε αρχικά, τώρα μεταφέρθηκε σε άλλο σημείο στην Σαλαμίνα και έχει διαμορφωθεί από πάνω με τρόπο τέτοιο, που θυμίζει περισσότερο μουσειακό στοιχείο, παρά τάφο.

Άλλο παράδειγμα, είναι οι τόσοι τάφοι που έχουν βρεθεί κατά καιρούς, χρονολογημένοι μ.Χ. και είναι Χριστιανικοί, που όμως έχουν ιστορική αξία: φυσικά ανοίχτηκαν από τους αρχαιολόγους! Και κανείς δεν τους κατηγόρησε γι αυτό!

 

Κι όπως κι αν το κάνουμε, είτε αρχαιοκάπηλος είσαι, είτε βέβηλος... εξίσου κατακριτέα είναι και τα δύο! :nono:

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου να ήσουν στην θέση του νεκρού....πως θα σου φαινόταν κάποιος να έχτιζε πάνω στον τάφο σου?

Όταν θα είμαι πλέον «στην θέση του νεκρού», δε νομίζω ότι θα με πολυ-απασχολεί το τι συμβαίνει στον τάφο μου! Θα έχω πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα για ν? ασχοληθώ

Πιστεύω ότι το θέμα είναι ότι από κάποιο χρονικό σημείο και μετά ("και πίσω" σωστότερα), ένας τάφος έχει πλέον ιστορική αξία -όχι θρησκευτική, ούτε συναισθηματική. Για παράδειγμα, ο τάφος του Καραϊσκάκη (ή του Κανάρη; Δεν θυμάμαι, συγνώμη... :wacko: ) : αλλού ήτανε αρχικά, τώρα μεταφέρθηκε σε άλλο σημείο στην Σαλαμίνα και έχει διαμορφωθεί από πάνω με τρόπο τέτοιο, που θυμίζει περισσότερο μουσειακό στοιχείο, παρά τάφο.

Άλλο παράδειγμα, είναι οι τόσοι τάφοι που έχουν βρεθεί κατά καιρούς, χρονολογημένοι μ.Χ. και είναι Χριστιανικοί, που όμως έχουν ιστορική αξία: φυσικά ανοίχτηκαν από τους αρχαιολόγους! Και κανείς δεν τους κατηγόρησε γι αυτό!...

Πραγματικά για κάποιους λόγους που μας δείχνουν ότι για τη δόξα και το χρήμα όλα είναι επιτρεπτά, το "ταμπού" της βεβήλωσης νεκρού/τάφου θεωρείται παραβιάσιμο και κανενός η θρησκεία δεν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα είπα,τα είπα διότι πιστεύω πως στη συνείδηση του νεοέλληνα είναι βαθεία ριζομένος ο χριστιανισμός. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις που θα έκριναν σωστά ανεξαρτήτου θρησκείας,αλλά όσο να'ναι αλλίως σέβονται οι περισσότεροι κάτι που νίωθουν δικό τους,οπώς πχ το χριστιανισμό και αλλίως κάτι το ξένο,όπως μια άλλη θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites

αλλά όσο να'ναι αλλίως σέβονται οι περισσότεροι κάτι που νίωθουν δικό τους,οπώς πχ το χριστιανισμό και αλλίως κάτι το ξένο, όπως μια άλλη θρησκεία.

Πράγματι, αυτό είναι αλήθεια...

Αλλά κάτι τέτοια είναι που προδίδουν και το ποιόν του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Διότι ο σωστός άνθρωπος, έχει σεβασμό ανεξάρτητα θρησκείας.

Link to comment
Share on other sites

αλλά όσο να'ναι αλλίως σέβονται οι περισσότεροι κάτι που νίωθουν δικό τους,οπώς πχ το χριστιανισμό και αλλίως κάτι το ξένο, όπως μια άλλη θρησκεία.

Πράγματι, αυτό είναι αλήθεια...

Αλλά κάτι τέτοια είναι που προδίδουν και το ποιόν του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά. Διότι ο σωστός άνθρωπος, έχει σεβασμό ανεξάρτητα θρησκείας.

συμφωνώ απόλυτα δεν έχει σχέση με την θρησκεία (για μένα τουλάχισστον) αλλά με τον σεβασμό.... :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...