Jump to content

Υποσυνείδητο


Recommended Posts

Δε νομίζω πως υφίσταται στην πραγματικότητα διαχωρισμός μεταξύ των συνειδητών και ασυνειδήτων πράξεών μας, γιατί είναι οι πρώτες είναι απόρροια των δεύτερων και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δε νομίζω πως υφίσταται στην πραγματικότητα διαχωρισμός μεταξύ των συνειδητών και ασυνειδήτων πράξεών μας, γιατί είναι οι πρώτες είναι απόρροια των δεύτερων και αντίστροφα.

15407[/snapback]

Καλα τα ειπες>

Ερωτηση..Πως μπορω να βαλω το υποσυνειδητο μου να κατσει στα αυγα του και να παψει να με ενοχλει???μου δειχνει πως υστερω σε πολλα θεματα(ψυχολογικης συμπεριφορας περισσοτερο), τα οποια συμφωνα με τις υποδειξεις του ειναι πραγματικα γελοια, επισης(συμφωνα παντα με αυτο) ΟΛΟΙ οι γυρω μου βρισκονται σε "ανωτερα" επιπεδα απο εμενα...ΟΜΩΣ δεν ειναι λιγες οι φορες που τους εχω ξεπερασει κατα πολυ και εχω κρατησει αυτη τη θεση μεχρι να αλλαξω περιβαλλον...

Εχω φτασει σε σημειο να πιστευω(για τη πλειοψηφια)οτι δεν ξερουν τι τους γινεται και οτι απλα ακολουθουν εντολες...τωρα απο που ερχονται και ποιοι οι σκοποι των πολυ μπερδεμενο θεμα...Βασιζομαι σε καποια βοηθεια απο οποιον θελει και πιστευει οτι ξερει κατι απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα πρεπει να φοβομαστε τη δυναμη του Νου, κι ετσι να τον κραταμε φυλακισμενο δημιουργωντας ολες αυτες τις υπεκφυγες μονο και μονο για να δικαιολογηθουμε στον εαυτο μας και τους γυρω μας(που εχουν τα ιδια προβληματα,αν εχουν καθολου νοηση that is) Ή θα επρεπε να αφηνουμε ελευθερο το μυαλο μας να ταξιδευει οπου θελει-πρεπει και εμεις να μαθαινουμε απο τα "ταξιδια" αυτα?

Ομως κανοντας το δευτερο θα ειμαστε αρεστοι στους υπολοιπους?

Θα πρεπει να μας ενδιαφερει η γνωμη αυτων που φοβουνται να σκεφτουν,ακομη κι αν ειναι η πλειοψηφια, ή θα πρεπει να τους αποδεικνυουμε συνεχως οτι η σκεψη ειναι η μονη οδος διαφυγης απο το αδιεξοδο που η καθημερινοτητα και οι αναγκες της μας ριχνουν μεσα και μας σκλαβωνουν?? :offtopic::23_31_4[1]::23_31_4[1]::23_31_4[1]::23_31_4[1]: im seeking-beging 4 an answer....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το υποσυνείδητο το θέμα δε το έχω ψάξει από την πλευρά των ψυχολόγων.. Αυτό που ξέρω είναι απλά ότι είναι το ενδιάμεσο επίπεδο μεταξύ ασυνείδητου και συνειδητού. Το μέρος οπου γίνεται η μεταφορά των σκέψεων από το πρώτο στο δεύτερο καθώς και ο έλεγχός του.. Αν εκει οι σκέψεις δε γίνονται αποδεκτές από αυτά που έχει μάθει ο άνθρωπος και από τα κοινωνικά -και όχι μόνο- πιστεύω του, τότε μένουν εκει και δε βγαίνουν στην επιφάνεια...

Όπως και να έχει όμως, από προσωπική εμπειρία, επειδή ορισμένα πράγματα τα σκαλίζω πολύ και συνεχώς ψάχνω αρνητικά στοιχεία στις καταστάσεις ώστε να αποφύγω δυσάρεστα αποτελέσματα για τον εαυτό μου, το υποσυνείδητο κάθε άλλο παρά φιλαράκι μου είναι.. Τις περισσότερες φορές ζημιά μου έχει προκαλέσει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Seirios εριξα και μια και δυο ματιες, και οχι μονο ματιες...

 

η γνωμη μου δεν αλλαζει, πολυ πιθανον να ειναι (και ειναι) πολυ πιο bruttal απο τiς sabrinas!

το υποσυνειδητο μας εχει :censored: κανονικα!!

 

κοιτα γυρω σου!!απο ποιον νομιζεις οτι ειναι ελεγχομενοι ολοι αυτοι?

 

οσον αφορα εμενα αντιστεκομαι καθημερινα στους λογους του, λογοι που πρεπει να αντισταθω μονο οταν βρισκομαι κοντα σε "ποιμνια", οταν ειμαι μονος το στρεφω αλλου και ειναι μια ενδιαφερουσα παρεα...

 

Ομως μονος μου μενω το 20% του χρονου μου...το υπολοιπο 50% αγκομαχω να κρατηθω σε ενα επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...