Jump to content

Η δύναμη του Χιούμορ


Recommended Posts

Μιας λοιπόν που όλοι συμφωνούμε στο ότι οι άνθρωποι με χιούμορ είναι σαφώς πιο συμπαθητικοί, εγώ τώρα ρωτάω: μήπως αυτό επηρεάζει την κρίση μας για την ορθότητα των όσων λένε οι άνθρωποι με χιούμορ; (φυσικά μιλάω για όταν δεν κάνουν πλάκα) ;  :unsure:

14404[/snapback]

 

Εμένα προσωπικά δε με επηρεάζει.. Αντιθέτως,νομίζω και θέλω να πιστεύω ότι άνθρωποι με χιούμορ λένε τα πράγματα όπως τα πιστεύουν χωρίς "ταμπου". Και όσοι έχουν καλό χιούμορ, για εμένα είναι και πανέξυπνοι. Γιατί για να πεις κάτι αστείο και μάλιστα καλό, πρέπει να έχεις νιονιό. Οπότε γιατί να μην έχουν ορθότητα τα.. σοβαρά λεγόμενά τους;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν ηγείται άνθρωπος με χιούμορ. Απλά τον εκμεταλεύονται...

Αρπάζουν την εφυία που ο χιουμορίστας δεν μπορεί να πει σοβαρά...

Και ο "σοβαρός" ηγείται...

Τον ακολουθούν μονάχα πρόβατα βέβαια, άβουλα, σοβαρά και αυτά...

Αλλά ο χιουμορίστας δεν είναι "σοβαρός"...

Αυτό έχει σημασία για τα πρόβατα....

:(

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν ηγείται άνθρωπος με χιούμορ. Απλά τον εκμεταλεύονται...

Αρπάζουν την εφυία που ο χιουμορίστας δεν μπορεί να πει σοβαρά...

Και ο "σοβαρός" ηγείται...

Τον ακολουθούν μονάχα πρόβατα βέβαια, άβουλα, σοβαρά και αυτά...

Αλλά ο χιουμορίστας δεν είναι "σοβαρός"...

Αυτό έχει σημασία για τα πρόβατα....

:(

14415[/snapback]

Θα διαφωνήσω με αυτό! Αλλος είναι ο τύπος ανθρώπου που έχει καλό χιούμορ και άλλος είναι ο μόνιμος φαρσερ! Για μένα είναι αυτό ακριβώς που προείπε η Namiarlda...

Τι σχεση εχει η ορθοτητα των λογων καποιου με τον αν κανει χιουμορ? Οταν κανεις χιουμορ δεν κανεις φαρσες. Ισως να σαρκαζεις ή να αυτοσαρκαζεσαι. Τωρα το αν καταλαβαίνεις τι εννοει ο "ποιητης" ειναι θεμα εφυιας.......
Link to comment
Share on other sites

Και για τους χιουμορίστες ισχύει...σκέψου τους ηγέτες, όχι την παρέα.

14470[/snapback]

 

Τωρα αυτο που λεω ισως να ειναι λιγο off topic αλλα κατα την γνώμη μου η ηγέτες δεν ειναι εφυής συνήθως ειναι φοβερα οργανωτικοι, ευγλωτοι και μπορουν να διαχειριστουν ευκολα τους γυρω τους. Σκεψου ενας ηγετης αυτο που χρειαζεται ειναι ενα επιτελειο γυρω του να κανουν ολη την δουλεια και αυτος απλα να διοργανωνη την κατασταση αλλα και να ειναι το προσωπο της ομαδας στον εξω κόσμο. Για αυτο δεν χρειαζεται εφυία. Για να μπορεσει ομως καποιος να δει λιγο πιο περα απο το δαχτυλό του και να εκφράσει αυτο που βλέπει τοσο αφοπλιστικά που ο αλλος να το θεωρίσει και χιουμορ θελει γερες δοσεις απο εφυία.

Link to comment
Share on other sites

Και για τους χιουμορίστες ισχύει...σκέψου τους ηγέτες, όχι την παρέα.

Τωρα αυτο που λεω ισως να ειναι λιγο off topic αλλα κατα την γνώμη μου η ηγέτες δεν ειναι εφυής συνήθως ειναι φοβερα οργανωτικοι, ευγλωτοι και μπορουν να διαχειριστουν ευκολα τους γυρω τους. Σκεψου ενας ηγετης αυτο που χρειαζεται ειναι ενα επιτελειο γυρω του να κανουν ολη την δουλεια και αυτος απλα να διοργανωνη την κατασταση αλλα και να ειναι το προσωπο της ομαδας στον εξω κόσμο. Για αυτο δεν χρειαζεται εφυία.

Έτσι είναι. Δεν θα έπρεπε όμως να αλλάξει αυτό; Πως μπορεί ένας ηγέτης να παρακολουθεί τους από κάτω (που τον αντιπροσωπεύουν), εάν δεν γνωρίζει το αντικείμενο; (Καλό θα ήταν να μεταφερθεί κάπου αλλού αυτό, :offtopic: )

Link to comment
Share on other sites

Και για τους χιουμορίστες ισχύει...σκέψου τους ηγέτες, όχι την παρέα.

Τωρα αυτο που λεω ισως να ειναι λιγο off topic αλλα κατα την γνώμη μου η ηγέτες δεν ειναι εφυής συνήθως ειναι φοβερα οργανωτικοι, ευγλωτοι και μπορουν να διαχειριστουν ευκολα τους γυρω τους. Σκεψου ενας ηγετης αυτο που χρειαζεται ειναι ενα επιτελειο γυρω του να κανουν ολη την δουλεια και αυτος απλα να διοργανωνη την κατασταση αλλα και να ειναι το προσωπο της ομαδας στον εξω κόσμο. Για αυτο δεν χρειαζεται εφυία.

Έτσι είναι. Δεν θα έπρεπε όμως να αλλάξει αυτό; Πως μπορεί ένας ηγέτης να παρακολουθεί τους από κάτω (που τον αντιπροσωπεύουν), εάν δεν γνωρίζει το αντικείμενο; (Καλό θα ήταν να μεταφερθεί κάπου αλλού αυτό, :offtopic: )

Σε αυτο δεν θα συμφωνίσω μια και για καθε δουλεια χρειαζεσαι διαφορετικες ικανότητες. Ενας επιστιμονικός ερευνιτης με ηγετικές ικανοτητες μπορει να καταστρέψει την ισορροπια της ομαδας δημιουργοντας ιντριγκες. Σε αυτην την περιπτωση αρκει να ειναι δημιουργικός και εφυής. Ενω ενας ενημερωμένος πολιτικός με ηγετικές ικανότητες μπορει να γινει πρωθηπουργος μιας χωρας, με αρκετα μικρότερη εφυία.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό χιούμορ μάλλον έχει να κάνει με το σωστό timing. Η κατάλληλη ατάκα ή γκριμάτσα την κατάλληλη στιγμή θα κάνει τους πάντες να γελάσουν - ανεξαρτήτου νοητικού επιπέδου. (εξαιρούνται τα πολύ... ντουβάρια :headb: )

Μπορούμε να το δούμε σαν ένα είδος τέχνης που θέλει δηλ. και λίγο ταλέντο. Αλλά θέλει να ξέρεις και πότε να σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...