Jump to content

Καθημερινή ζωή και μαγεία


Recommended Posts

Θυμήθηκα ένα παλιό θρεντ και μια διαφωνία που είχαμε για τη χρήση των δυνάμεων.

 

Συνειρμικά, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό εδώ το θέμα. Μια και κυκλοφορεί η άποψη πως η σφαίρα της μαγείας είναι κάτι τελείως ξεχωριστό από την καθημερινή ζωή.

 

Και σας ρωτάω λοιπόν: όταν εύχεσαι σε κάποιον "καλή επιτυχία", εκείνη την ώρα, κάνεις ξόρκι, ναι ή όχι;

 

Αν κάνεις, τότε προκαλείς ανισορροπία.

Αν δεν κάνεις, τότε οι ευχές είναι μάταιες.

 

Αντίθετα, όταν βρίζεις κάποιον και του λες "αει γ@μήσου" (άσχετο αν κι αυτό θα έπρεπε να είναι ευχή) κάνεις ή δεν κάνεις ξόρκι (και σχεδόν πάντα με άμεσα αποτελέσματα) ;

 

Από την άλλη, θα πάψεις να μοιράζεις ευχές;

Θα κρατάς μονίμως τα νεύρα σου μέσα σου;

 

Για να ακούσω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θεματάκι.

 

Νομίζω έγκειται στο κατα πόσο το ξέρεις, το πιστεύεις, το θέλεις και το μπορείς.

 

Αν δηλαδή δεν ξέρω ότι λέγοντας αι γ@μήσου ουσιαστικά κάνω κακό στον άλλο και σε συνδιασμό με το αν μπορώ εύκολα να πραγματοποιήσω κάτι τέτοιο και αν πιστεύω οτι μπορώ να πραγματοποιήσω κάτι τέτοιο, παίρνω το αποτέλεσμα. Συνήθως, οι ευχές σε αυτούς που αγαπάμε πιάνουν γιατί το θέλουμε και το πιστεύουμε.

 

Τα άλλα είναι αποτελέσματα συνδιασμών.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ ωραίο θέμα

νομίζω χάσαμε λίγο τη δύναμη που είχαμε καθώς λέμε ή εύχόμαστε κάτι να πραγματοποιείται αμέσως. Πρόσεξα όμως με συγκεκριμένες δηλώσεις που κάνουμε, λίγο το συλλογικό ασυνείδητο του εαυτού μας, λίγο της φύσης και λίγο των άλλων ανθρώπων καταγράφει και τις ευχούλες και κάνει οτιδήποτε να τις αποφύγει ή να τις πραγματοποιήσει. Δηλαδή άμα ευχηθείς σ' ένα φίλο: ''Μπορείς να πετύχει δοκίμασε'', στην ουσία όσο αδύνατη θέληση και να έχει αρχίζει να γίνεται μια όμορφη διαδικασία στο ασυνείδητο: Λες να μπορώ, ας δοκιμάσω και ότι βγει κτλ. Τώρα κατά πόσο τα στοιχεία του αέρα μετάφεραν τις λέξεις, τις μοιράστηκαν με τη δύναμη της φύσης και με την ψυχή του κόσμου αυτό είναι διφορούμενο. Είναι γιατί όπως λέει και η φίλη Νεφέλη έχει συγκεκριμένες ώρες, μέρές, διάθεση του γητευτή, εμπειρία κ.α. Νομίζω τις πιο πολλές φορές που ευχήθηκα σε κάποιον κάτι και συνέβηκε ήταν γιατί το έκανα αυθόρμητα και ασυναίσθητα και ήταν πιο αγνό, πιο ''μαγικό''. Όσο για την ανισορροπία δεν τίθεται θέμα γιατί και να μην ευχόμουν αν έπρεπε να γίνει θα γινόταν: Απλά με το να ευχηθώ, συνειδητοποιά και το άλλο άτομο ότι θα γίνει μιαν ώρα γρηγορότερα. Η αλλαγή αρχίζει από μέσα και θέλει μάτια να τη δούμε. (οκ βγήκα λίγο εκτός θέματος) :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρόνια παρατηρητής της Τέχνης και αυτό που θα ήθελα να πώ σε αυτό το θέμα είναι πως όλοι μας πιστεύω πως έχουμε το "χάρισμα" αυτό μιας και όλοι μας είμαστε κομμάτι από αυτό το οποίο χρησιμοποιούμε για να κάνουμε ένα ξόρκι, μια γητειά, δηλαδή της φύσεως. Η φύση είναι αυτή που μοιράζεται την ενέργεια και την δύναμή της για να καταφέρουμε αυτά που κάθε μέρα ευχόμαστε για τους άλλους ή που παρακαλάμε να γίνουν για τον εαυτό μας. Κάθε μέρα σκεφτόμαστε και επιθυμούμε κάποια πράγματα. Το θέμα είναι κατα πόσο μέσα μας πιστεύουμε οτι μπορούμε να τα καταφέρουμε και κατα πόσο νιώθουμε πραγματικά αυτό που λέμε σε κάποιον. Όταν λέμε σε κάποιον "καλή επιτυχία" αλλά μέσα μας τον ζηλέυουμε και τον φθονούμε τότε σίγουρα δεν τον βοηθάμε!

Έχει λοιπόν μια βάση αυτό που σκεφτόμαστε η λέμε και αυτό που πραγματικά επιθυμούμε.

 

Προσωπική εμπειρία : (δεν είναι εκτός θέματος)

Όταν παλιότερα περνούσα μια πολύ δύσκολη περίοδο της ζωής μου και είχα απογοητευτεί πάρα πολύ άρχισα να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι την κάθε μέρα που ξυπνάω θα είμαι καλύτερα και θα είμαι ευτυχισμένος. Πέρασαν μέρες και μέρες και δεν γινότανε τίποτα γιατί μέσα μου πίστευα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο. Όταν όμως μια μέρα ξύπνησα μέσα στην τρελή απογοήτευση και πήρα την απόφαση πώς τίποτα δεν θα με εμποδείσει να συνεχίσω τη ζωή μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και από εκέινη τη στιγμή ένοιωσα όλη την αρνητική ενέργεια του εαυτού μου να φεύγει από μέσα μου και να διασκορπίζεται στο γύρω περιβάλλον.

 

Συμπέρασμα : Είμαστε ότι θέλουμε και θέλουμε για τους άλλους αυτό που πραγματικά νιώθουμε και όχι αυτό που επιφανειακά δείχνουμε.

 

Ελπίζω να μην βγήκα πολύ εκτός θέματος. :4_1_7v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, όταν βρίζεις κάποιον και του λες "αει γ@μήσου" (άσχετο αν κι αυτό θα έπρεπε να είναι ευχή) κάνεις ή δεν κάνεις ξόρκι (και σχεδόν πάντα με άμεσα αποτελέσματα) ;

Ένας φίλος μου gay όταν του λένε αντε γ....σου, απαντάει :

 

Αυτό είναι ευχή ή κατάρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή ζωή και η μαγεία είναι κάτι ξεχωριστό ώσπου να κάνουμε μαγεία την ζωή μας

14601[/snapback]

 

Κάτσε, ω! Δάκκωνα, αυτό είτε είναι άλλο τόπικ, ή πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα μετά από 20-25 τοστς...

 

Μη βιάζεσαι τόσο γμτ....

Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή ζωή και η μαγεία είναι κάτι ξεχωριστό ώσπου να κάνουμε μαγεία την ζωή μας

Κάτσε, ω! Δάκκωνα, αυτό είτε είναι άλλο τόπικ, ή πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα μετά από 20-25 τοστς...

 

Μη βιάζεσαι τόσο γμτ....

... η Ζωή είναι ένας ...Ερωτας. Ο Ερωτας είναι ...Μαγεία!

 

Αρα, η Ζωή είναι Μαγεία!

 

Τά παιδιά τό βιώνουν καθημερινά. Γι αυτούς όλα είναι θέμα συμπτωσεων! Τήν απάντηση τήν ξέρουν από τόν φυσικό δρόμο.

 

Δέν είναι σάν κι εμάς πού πρέπει νά ...θυμηθούμε!

 

:019blush:

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, μας έλειψες..

14639[/snapback]

 

 

λίγο off topic αλλά συμφωνω.

 

Μαγεία και Ζωή.....το είπαν και πρίν....πάνε μαζί όταν τα συνδιάσουμε....

 

:019blush:

Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή ζωή και η μαγεία είναι κάτι ξεχωριστό ώσπου να κάνουμε μαγεία την ζωή μας

Κάτσε, ω! Δάκκωνα, αυτό είτε είναι άλλο τόπικ, ή πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα μετά από 20-25 τοστς...

 

Μη βιάζεσαι τόσο γμτ....

... η Ζωή είναι ένας ...Ερωτας. Ο Ερωτας είναι ...Μαγεία!

 

Αρα, η Ζωή είναι Μαγεία!

 

Τά παιδιά τό βιώνουν καθημερινά. Γι αυτούς όλα είναι θέμα συμπτωσεων! Τήν απάντηση τήν ξέρουν από τόν φυσικό δρόμο.

 

Δέν είναι σάν κι εμάς πού πρέπει νά ...θυμηθούμε!

 

:019blush:

14622[/snapback]

 

 

Σείριε, θα σου πω καμμιά κουβέντα. Ένα ενδιαφέρον θέμα μπήκε, και βάλθηκες να το κλείσεις! :censored: :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, θα σου πω καμμιά κουβέντα. Ένα ενδιαφέρον θέμα μπήκε, και βάλθηκες να το κλείσεις!  :censored:  :018bleh:

 

:019blush:

 

pardon me!

Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή ζωή και η μαγεία είναι κάτι ξεχωριστό ώσπου να κάνουμε μαγεία την ζωή μας

Κάτσε, ω! Δάκκωνα, αυτό είτε είναι άλλο τόπικ, ή πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το συμπέρασμα μετά από 20-25 τοστς...

 

Μη βιάζεσαι τόσο γμτ....

... η Ζωή είναι ένας ...Ερωτας. Ο Ερωτας είναι ...Μαγεία!

 

Αρα, η Ζωή είναι Μαγεία!

 

Τά παιδιά τό βιώνουν καθημερινά. Γι αυτούς όλα είναι θέμα συμπτωσεων! Τήν απάντηση τήν ξέρουν από τόν φυσικό δρόμο.

 

Δέν είναι σάν κι εμάς πού πρέπει νά ...θυμηθούμε!

 

:019blush:

Σείριε, θα σου πω καμμιά κουβέντα. Ένα ενδιαφέρον θέμα μπήκε, και βάλθηκες να το κλείσεις! :censored: :018bleh:

:063laugh:

 

Το θέμα το έκλεισε ήδη ο Δάκκον... Ήρθε κι ο Σείριος και τού 'ριξε την χαριστική βολή! :063laugh:

 

Κερατάκι... μου φαίνεται ότι παραμαζεύτηκαν σοφοί εδώ μέσα, και δεν μπορεί πια κανείς να αναλύσει με την ησυχία του!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...