Jump to content

Ποιος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου????


Recommended Posts

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλα ολα αυτα περι συνομοσειων κλπ κλπ εγω ομως νομιζω οτι ειμαστε θυματα των εαυτων μας.

 

Ο Ασίμοφ πρότεινε τους τρεις κανόνες στους οποίους πρέπει να υπακούει ένα ευφυές ρομπότ :

 

Κανόνας Α : Δεν βλάπτω τους ανθρώπους με τα έργα μου ή με την αδράνειά μου .

Κανόνας Β : Υπακούω στους ανθρώπους εκτός εάν αυτό συγκρούεται με τον Κανόνα Α .

Κανόνας Γ : Υπερασπίζω τον εαυτό μου εκτός εάν αυτό συγκρούεται με τους Κανόνες Α και Β .

 

Αυτοί οι κανόνες είναι ανθρωποκεντρικοί . Σκοπο εχουν την δημιουργεια μηχανηματων μεγαλυτερης νοημοσυνης απο τον ανθρωπο αλλα κατασκευασμενα να μας υπηρετουν οχι να μας διαδεχτουν.

 

Αυτο ομως ειναι ηθικο ή ωριμο?

 

Για παράδειγμα, ο ενάρετος στρατηγός διακρίνει ότι η νίκη του στρατού του αξίζει περισσότερο από την δική του ζωη και μερικων οπλιτων του.

 

Με την ιδια λογικη ειναι ηθικο και ωριμο

-να δημιουργηθουνε ρομποτ οπου να εχουν ισα δικαιωματα με τους ανθρωπους

-να γινονται επεμβασεις στο DNA και γονιδιωματα των ανθρωπων για την δημιουργια μιας εξελιγμενης φυλης ανθρωπων

 

Ποιος ειναι ο τελικος σκοπος της ανθρωποτητας?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο τελικος σκοπος της ανθρωποτητας?

 

Να τρώει, να πίνει, να περνάει καλά... Αλλά να μην ξεχνάει και το σωστό! Σωστό για τον εαυτό του, αλλά και για τους γύρο. Το κοινωνικό καλό; Ίσως...

 

Ο σκοπός της ανθρωπότητας δεν μπορεί να αναλυθεί τόσο εύκολα, εν τέλη ο κάθε ένας έχει τις δικές του απόψεις περί του θέματος. Γιατί η παραπάνω λογοδιάρια όμως; Διότι σαν άνθωποι έχουμε μάθει να υπερογγόνουμε τα πράγματα ώστε να ξεχνάμε αυτά που πραγματικά έχουν νόημα στην ζωή. Έρμαια της δικής μας ανασφάλιας και υπεροψίας.

 

Ερωτόμαι λοιπόν, πως θα "αποφασίσει" η ανθρωπότητα τον σκοπό της, αν οι άνθρωποι που την αποτελούν δεν χαλαρώσουν λίγο επιτέλους και σκεφτούν...

Link to comment
Share on other sites

Να αυξανεται και να πληθαινει σε ενα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΑΝΤΡΙ εν ειρηνη(γιατι αλλιως δε θα πληθενε)

και να ακουει τον μεγαλοδυναμο ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ τις πολλες σκεψεις γιατι ετσι κανει αμαρτωλες πραξεις...

(απομακρυνεται απο τον Θεο δηλαδη...) :angel:

 

 

ΧΜΜ

λες??

 

Μπααα

Link to comment
Share on other sites

Να αυξανεται και να πληθαινει σε ενα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΑΝΤΡΙ εν ειρηνη(γιατι αλλιως δε θα πληθενε)

και να ακουει τον μεγαλοδυναμο ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ τις πολλες σκεψεις γιατι ετσι κανει αμαρτωλες πραξεις...

(απομακρυνεται απο τον Θεο δηλαδη...) :angel:

 

 

ΧΜΜ

λες??

 

Μπααα

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

χααχαχαχαχα αχαχαχαχαχαχα

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

ωραιος :clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα διαφωνίσω με την πορεία της εξέλιξης του Δαρβίνου.

 

Οσο για το σκοπό του ανθρώπου...μμμ...πιστεύω ότι είναι -εκτός της επιβίωσης- και η Αλήθεια. Τώρα ποιά Αλήθεια? Πρώτα τη δικιά του και με το πέρασμα των χιλιετιών την μία Αλήθεια (αν αυτή υπάρχει!).

Ο άνθρωπος είναι περίεργος..καλό και κακό αυτό! Καλό γιατί μαθαίνει και κακό γιατί ανακαλύπτοντας χάνεται η μαγεία της φαντασίας, της σκέψης, της αναζήτησης, της ύπαρξης..

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του ανθρώπου......

για μένα θα ήταν να βρεί τον εαυτό του! δεν πιστεύω οτί είμαστε δούλοι ή σκλάβοι σε κανέναν άλλο εκτός από τον εαυτό μας! τις αντιλήψεις μας και τις παροπίδες που φοράμε!

η εξέλιξη θα συμβεί! η φύση το έχει αποδείξει χιλιετίες τώρα ότι μπορεί να αποφασίζει για το μέλλον της μόνη της! εμείς είμαστε περαστικοί, ας αρχίσουμε να ψάχνουμε τον εσωτερικό εαυτό μας αρχικά και ίσως στην πορεία δούμε τα πάντα πιο καθαρά, ποιός ξέρει ίσως δούμε και την αλήθεια στο τέλος..............

 

ίσως να είμαι λάθος αλλά πάντα μου άρεσε η ελευθερία.....η σκλαβιά πάντα με αποθούσε....... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του ανθρώπου......

για μένα θα ήταν να βρεί τον εαυτό του! δεν πιστεύω οτί είμαστε δούλοι ή σκλάβοι σε κανέναν άλλο εκτός από τον εαυτό μας! τις αντιλήψεις μας και τις παροπίδες που φοράμε!

η εξέλιξη θα συμβεί! η φύση το έχει αποδείξει χιλιετίες τώρα ότι μπορεί να αποφασίζει για το μέλλον της μόνη της! εμείς είμαστε περαστικοί, ας αρχίσουμε να ψάχνουμε τον εσωτερικό εαυτό μας αρχικά και ίσως στην πορεία δούμε τα πάντα πιο καθαρά, ποιός ξέρει ίσως δούμε και την αλήθεια στο τέλος..............

 

ίσως να είμαι λάθος αλλά πάντα μου άρεσε η ελευθερία.....η σκλαβιά πάντα με αποθούσε....... :019blush:

 

Χμμμ..... Καπου ειχα διαβασει το ακολουθο, και μου το θυμησες

 

" Only a man himself can be the master of himself:

who else outside could be his master?

when the master and the servant are one,

then the is true help and self-possession"

 

(Buddha the Dhammapada)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν οι "έξυπνοι" οργανισμοί είναι αυτοί. Αυτοί επιβιώνουν, αλλά έχουν τις πιο πολλές ανάγκες.

Για να γίνεις κάτι, τα κίνητρα, οι Λόγοι είναι που σε οδηγούν..

Νιώθεις φόβο, την ανάγκη να προστατευθείς, προστατέβεσαι.

είσαι έξυπνος? Μπορεί και όχι, μπορεί απλά να είσαι παρανο'ι'κός, να μην αρκείσαι και ικανοποιήσαι με τίποτα.

 

Πες ότι έχεις ένα 1 εαυτό, σε έναν θρόνο ανάμεσα στα αστέρια, αποχωρίζεται ένα κομμάτι του για να πλάσει το είδωλό του, ένα είδωλο που θα στείλει στην ζωή, αυτός προτού σε αποχωριστεί σου δίνει κάποιες εντολές, διαμορφώνει τους δρόμους της σκέψης σου, τα αισθήματα και ένστικτα έτσι ώστε να πράξεις όπως "πρέπει"

και να φέρεις πίσω αυτό που χρει'αζεται.

Μπορεί να έρθεις στην ζωή, να βρεις κάποια πράγματα, να φύγεις. Στην συνάντηση με αυτόν τον 1ο εαυτό σου, θα δει ότι δεν έφερες η έφερες αυτό που χρειαζόταν, αν το έφερες θα νιώσεις την αρμονία και θα γίνεται πάλι ένα, αν όχι, πιθανότατα θα ξαναέρθεις στην ζωή για να αναζητήσεις..

πες πως είναι έτσι.. Τώρα σε ρωτώ ΑΝ ένας εκ γεννετής παράλειτος, που θα ψάξει λίγα πράγματα στην ζωή είναι πιο χαζός, είναι πιο αδύναμο από έναν "φυσιολογικό" ανικανοποίητο?

Όσο περισσότερες ανάγκες, να κάνεις, να νιώσεις έχεις, είσαι σε καλύτερη ή χειρότερη θέση?

 

Ίσως όσες περισσότερες ανάγκες νιώθουμε τόσο χειρότερα να είναι..

 

 

Μπορεί να είμαστε απλοί οργανισμοί σε ένα πιο πολύπλοκο σύστημα..

Μπορεί να είμαστε πολύπλοκοι οργανισμοί σε ένα απλό σύστημα..

 

Πάντως η πλειοψηφία μας είναι απογοήτευση..

 

Δεν βλέπουμε ακόμα την όλη εικόνα.

Και σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να την δούμε μιας και είμαστε πεσμένοι με τα μούτρα σε ότι υπάρχει, είμαστε μέσα στο λαβύρινθο και η έξοδος φαίνεται μόνο από έξω..

 

Πάντως για τον άνθρωπο, το να περνάει καλά είναι αυταπάτη, ΑΝ είναι μόνο αυτό.

Αδικεί τον ίδιο του τον εαυτό που ίσως να ήθελε πραγματικά να κάνει και κάτι άλλο, κάτι πιο απλό, ίσως πιο αληθινό, από αυτό που κάνει ήδη..

 

Ενστικτοδώς ο άνθρωπος οδηγείται, σαν κάθε άλλο οργανισμό στην αυτοβελτίωση, αυτο'ι'κανοποίηση, επιβίωση. Απλά, πρέπει να υπάρχει και λίγη έγνοια για μιά μεγαλύτερη ιδέα, για εκεί που μας οδηγούν όσα βλέπουμε, η προσωπική σειρά των πραγμάτων στον καθένα, για την μεγαλύτερη αλήθεια..

 

Εκτός θέματος??? χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν με πρόλαβαν εγώ θα το πω...

Ο σκοπός του ανθρώπου από τη στιγμή που θα μπει στη ζωή και εξέλθει στον κόσμο, σε αυτό το θαύμα που λέμε ζωή, σε αυτόν τον αέναο κύκλο...ο σκοπός του λοιπόν είναι να πεθάνει.

Αυτά τα λίγα ελπίζω να σας έφτιαξα το κέφι.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είναι ανάγκη ρε παιδιά να υπάρχει σκοπός; Απλά ο εγωισμός μας πιστεύω μας θέλει να έχουμε σκοπό δηλαδή να είμαστε "σημαντικοί". Δηλαδή μια κατσαρίδα στο τοίχο έχει κάποιο απώτερο σκοπό; Το σαλιγκάρι που πατήσατε χθές και ούτε το προσέξατε είχε σκοπό; Τώρα θα μου πείτε μπορεί και να έχουν όλα τον ρόλο τους στο κοσμικό πάζλ. Ναί έχουν λειτουργικότητα αλλά έχουν Σκοπό; Πώς τολμάω να συγκρίνω τον άνθρωπο με κατσαρίδες και σαλιγκάρια; Αν αύριο πέσει ένας κομήτης και τα καταστρέψει όλα αυτά τι θα αλλάξει στο σύμπαν; Τίποτα.

 

Άποψη μου είναι ότι είμαστε εδώ για να χαρούμε τη ζωή όπως είναι. Να Παίξουμε με ότι μας κάνει κέφι και όσο κρατήσει. Να μεθύσουμε με το κρασί της ζωής και όχι να του κάνουμε χημική ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Κουράνη, απάντησες εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου με αυτό: "Πώς τολμάω να συγκρίνω τον άνθρωπο με κατσαρίδες και σαλιγκάρια;"

Όλα έχουν τον ρόλο τους πάνω σε αυτόν τον κόσμο, εσύ όμως ως το τελειότερο ον έχεις πολλούς περισσότερους. Έχεις νόηση, έχεις παρελθόν και έχεις και μέλλον...

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα πέσει κανένας κομήτης στη γη ώστε να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία μερικών, οπότε θα πρέπει να θέσεις κάποιους στόχους που να ανταποκρίνονται στη δική σου πραγματικότητα και να τους εκπληρώσεις. Αν καταφέρεις να τους εκπληρώσεις, τότε θα χαρείς πραγματικά τη ζωή, όχι όπως είναι, αλλά όπως την έφτιαξες. Τίποτα δεν έρχεται από μόνο του αν δεν κάνεις εσύ κάτι.

Και πίστεψέ με, σε όλες οι μορφές ψυχαγωγίας κάποτε υπησέρχεται ο κορεσμός... Μέχρι πότε θα ψάχνεις απλά τρόπους να ψυχαγωγηθείς, χωρίς να έχεις και κάποιο στόχο? Αργά ή γρήγορα θα βαρεθείς τη ζωή και θα καταλήξεις να την ζεις μέσω του αλκοόλ ή μέσω άλλων "συμβιβασμένων" τρόπων, έχοντας ουσιαστικά παραιτηθεί από τη ζωή.

Φυσικά, δεν λέω να θέτουμε στόχους για να μην καταλήξουμε αλκοολικοί, υπάρχουν και πολλά ισχυρότερα κίνητρα για να θέσει ο καθένας έναν στόχο... Για να ικανοποιήσει "τον προσωπικό του μύθο" όπως θα έλεγε και ο Coelho... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος φτιάχτηκε κατα εικοναι και ομοιωση με τον Θεό, αυτο ειναι ο σκοπός του ανθρώπου....

Με οποιον τρόπο μπορει και ξέρει (ευτυχως εχουμε πολλους). Να φτάσει στην φώτιση, στην θέοση, να σταματήσει τον κύκλο των μετανσαρκώσεων...

Να γίνει ενα κομμάτι του Συμπαντικού θεού και ετσι να σωθεί ο Θεός (πιστευω πως ο Θεός εχει πλέον παγώσει και πως εμεις οι άνθρωποι ειμαστε η σωτηρία του)...

Τωρα η φυση και τα ζωα?

Είμαστε κοτούλες και ζουμε σε εναν αγρό, ο αγρός ειναι η Γη....

Ας Ζούμε την Ζωή μας, όμορφα και γαλήνια, ισορροπημενα και ας μην νοιαζομαστε μονο για εμας αλλα και για τις αλλες τις κοτες( όπως στο "οι κοτες το εσκασαν" χρειαζεται συνεργασία για να φυγουμε απο εδω)....

Ουφ πολλες παρομοιωσεις ελπίζω να καταλαβατε τι θελω να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τι το ψαχνεις;

Μπορει το χρυσοψαρο απο τη γυαλα να καταλαβει τι ειναι η καρεκλα ή το PC,το NET κλπ;

Η μερα ζηγωνει,απλα κανε οτι μπορεις καλυτερα, καπου θα βολευτεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...