Jump to content

Όσον αφορά τη γνώση


 Share

Recommended Posts

"Don't ever fool yourself. You are your own Master." -Chuang Tzu

 

Μου θυμίζει το Πλατωνικό '...Ο δάσκαλος δεν σε μαθαίνει κάτι καινούργιο, παραμόνο σου ανακαλεί αυτά που είδη ξέρεις'.

 

Έπειτα μαγικές πρακτικές μας παραπέμπουν στην αυτογνωσία, σαν μέσο παιδείας και μάθησης, (τόσο να ξέρουμε τον εαυτό μας, τις φοβίες μας, τα δυνατά και αδύναμα σημεία του εαυτού μας). Τόσο με διαλογισμό όσο και μέσω των ονείρων να εισέλθουμε στα αρχεία του ανώτερου και κατώτερου εαυτού μας για να αντλίσουμε απαντήσεις όσον αφορά τα ερωτήματα ποιοί είμαστε, τι ήρθαμε να κάνουμε στη Γη (Ένωση του μικρόκοσμου με το μακρόκοσμο 5=6 πεντάλφα=εξάκτινος, κάρτα Ιεροφάντης στα Ταρό, στην πραγματικότητα το Εγώ ισούται με τον κόσμο, που το εγώ αντιστοιχεί με την πεντάλφα και ο κόσμος με τον μακρόκοσμο).

 

Όσο και αν είναι οι μύστες και οι δάσκαλοι απαραίτητοι, στην ουσία η γνώση βρίσκεται μέσα μας, αλλά αυτό δεν πάυει να είναι η άποψη της σχολής που το υποστηρίζει.

 

Ποιά η άποψη σας όσον αφορά την δήλωση του Chuang Tzh?

 

"Don't ever fool yourself. You are your own Master." -Chuang Tzu

Link to comment
Share on other sites

Ο Δασκαλος μπορει μονο να σου δειξει το "μονοπατι"..

 

Δεν μπορει αυτος να το βαδισει για σενα, αλλα ουτε και εσυ να το βαδισεις με δανεικά ποδια..

 

Γιαυτο ειμαστε Δασκαλοι του εαυτου μας..

 

και σε μια απλη συγχρονη μεταφορα ειναι αυτο που λενε..

 

"NO PAIN! NO GAME"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαστε αφέντες του εαυτού μας. Και με το να "fool ourselves" δείχνει ότι δεν έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας και τις ικανότητές μας.

Και ο δασκαλος πιστεύω ότι σου δίνει και γνωσεις, όχι ότι τις ανακαλεί. Και ανάλογα με τις ικανότητές σου τις δέχεσαι και τις αυξάνεις. (σε ορισμένα σημεία δεν είμαι φαν του Πλάτωνα...)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως συμβαινουν και τα δυο , αλλες φορες σου δινει και αλλες ειναι σαν να τις ανακαλυπτεις..

η μαλλον καλυτερα να τις ξανα-ανακαλυπτεις

 

Αλλα οπως και εχει πρεπει να περασουν μεσα απο το προσωπικο βιωμα και εμπειρια..

Αλλιως νομιζω πως δεν εχει μεγαλη αξια..

 

Συσσωρευεται σαν εγκεφαλικη γνωση και καποτε σβηνει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεται τις ένοιες δασκάλου - οδηγητή.

Δίδω+ασκώ --> διδάσκω- Διδάσκαλος. Άρα ο δάσκαλος δίνει.

Ο οδηγητής είναι αυτός που μας ερεθίζει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οι εννοιες ειναι πολυ κοντα η μια με την αλλη γιαυτο και μπερδευονται..

Ο οδηγητης και ο δασκαλος υποτιθεται πως βρισκοναται εξελικτικα και συνειδησειακα πιο "μπροστα"..

Δηλαδη εχουν περασει ηδη απο εκει που θα περασουμε εμεις μετα..

 

Αλλα και ο οδηγητης πως ερεθιζει?

 

Θα πρεπει να δωσει ,αρα γινετε δασκαλος η στην αλλη περιπτωση να δειξει τον δρομο...

Link to comment
Share on other sites

Μα το λες και μόνος σου. Κοντινές έννοιες αλλά καμία σχέση. Ο Διδάσκαλος σου δίνει ωμή γνώση που δεν αποκλείεται να την έχει πάρει και αυτός ωμή από κάποιον άλλον. Άρα ο Διδάσκαλος μπορεί σε πνευματικό επίπεδο να είναι πιο κάτω και από τον μαθητή (Να είναι κάτι σαν παπαγάλος ας πούμε).

 

Ο Οδηγητής όμως έιναι αυτός που θα σου μιλήσει με γρίφους για να φτάσεις στη γνώση. Δεν σου δίνει τη γνώση. Σε οδηγεί σε αυτή.

Edited by Ixwp
Link to comment
Share on other sites

Ο Οδηγητής όμως έιναι αυτός που θα σου μιλήσει με γρίφους

Ελα ρε Ιχώρ.... :worthy::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν νομίζω να ήταν σοφό να μας έδεινε ο 'οδηγητής' φαστφουτάδικες λύσεις. Ύστερα θα ήταν ''κάζουαλ'' οδηγητής.

 

^_^

Link to comment
Share on other sites

Ο Οδηγητής όμως έιναι αυτός που θα σου μιλήσει με γρίφους για να φτάσεις στη γνώση. Δεν σου δίνει τη γνώση. Σε οδηγεί σε αυτή.

 

Πας καλά; Ο Οδηγητής;

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου τουλάχιστον...

Βασικά πιο πολύ με εικόνες παίζει...

 

Ενώ ο δάσκαλος στο σχολείο μου έλεγε: Διάβασε αυτό, και έλα να μου το πεις αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο καθενας εχει κατι στο νου του και δινει διαφορετικές ιδιοτητες και ικανοτητες στην καθε εννοια..

 

Αν και νομιζω πως οι ταμπελες ανωτερο η κατωτερο ειναι λιγο αυθαιρετες και τις βαζουμε εμεις για να κατανοησουμε καποια πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ο Οδηγητής όμως έιναι αυτός που θα σου μιλήσει με γρίφους για να φτάσεις στη γνώση. Δεν σου δίνει τη γνώση. Σε οδηγεί σε αυτή.

 

Πας καλά; Ο Οδηγητής;

 

 

Προφανώς δεν καταλάβατε για ποιον Οδηγητή μιλάω... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...