Jump to content

Ευφυής Σχεδιασμός


 Share

Recommended Posts

Ο Ευφυής Σχεδιασμός (ΕΣ) είναι μια αντι-εξελικτική θεωρία που ισχυρίζεται ότι η προέλευση του σύμπαντος και της ζωής, σε όλη της την ποικιλία, οφείλεται σε καποιες αιτίες που είχαν ευφυΐα*. Οι υπέρμαχοι του ΕΣ ισχυρίζονται ότι η θεωρία τους είναι επιστημονική και ότι παρέχει εμπειρικές αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού ή υπερ-ευφυών εξωγήινων. Πιστεύουν ότι στη φύση και στους ζώντες οργανισμούς είναι εμπειρικά ανιχεύσιμος κάποιος σχεδιασμός. Ισχυρίζονται ότι ο ΕΣ πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία επειδή είναι μια εναλλακτική της επιστημονικής θεωρίας της φυσικης επιλογής.

Πηγή: skepdic.gr

 

Συγκεκριμένα, το άρθρο στο skepdic.gr που επιχειρεί να προσεγγίσει αυτή τη σχετικά καινούρια θεωρία είναι "κάπως" μεροληπτικό και κουράζει τον αναγνώστη.

(Βέβαια, ο καθένας στη θέση του αρθρογράφου, θα έπρεπε να καταβάλλει μεγάλες προσπάθειες για να ΜΗΝ πάρει θέση... :whistling: )

 

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι πρόσφατα ο συνήθης ύποπτος George Bush (γνωστός για το δημοκρατικό του πνεύμα) δήλωσε ότι καλό θα ήταν να διδάσκονται και οι δύο απόψεις στα σχολεία (Ε.Σ. και φυσική δημιουργία), προκειμένου να έχουν μια πιο "αντικειμενική άποψη".

 

Και τώρα το καλύτερο: Ο Ευφυής Σχεδιασμός προωθείται κυρίως από το ίδρυμα Discovery Institute το οποίο με τη σειρά του χρηματοδοτείται κυρίως από τη χριστιανική δεξιά αλλά και από άλλους επιφανείς επιχειρηματίες (ο Bill Gates σας λέει κάτι?).

Πάλι καλά τουλάχιστον με απόφαση του Ανώτατου αμερικανικού Δικαστηρίου το 1987, κρίθηκε άκυρος ένας πολιτειακός νόμος που επέβαλλε την υποχρεωτική διδασκαλεία τόσο του Ε.Σ. όσο και τη Δαρβινική θεωρία της εξέλιξης.

Η μόνιμη περιέργεια όσον αφορά την προέλευσή μας είναι ένα γερό σκαλοπάτι σε όσους διεκδικούν την ελεύθερη βούλησή μας, το δικαίωμα αυτοδιάθεσης και άλλα πολύτιμα ιδανικά.

 

Τα ερωτήματα εδώ είναι αρκετά... Πόση επιρροή μπορούν να ασκήσουν οι φονταμενταλιστές σε κλάδους όπως η επιστήμη και η θρησκεία? Ποιά άλλα κενά των δύο αυτών κλάδων θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν προκειμένου να κερδίσουν ψηφοφόρους?

Και γενικότερα, αν επιχειρούσαμε να δώσουμε τη δική μας εκδοχή όσον αφορά την προέλευση του κόσμου και των ανθρώπων, τί θα λέγαμε?

Είναι όλα τόσο τυχαία ή πρέπει οπωσδήποτε να ευθύνεται ένας θεός (ή μια θεά, ή ένα ον) για όλη τη δημιουργία?

Link to comment
Share on other sites

Η ακόρεστη μανία του ανθρώπου να ψάχνει να βρει μία αρχή, μία δημιουργία, και να την προσωποποιεί. Δεν κατάλαβα.. Οι αριθμοί έχουν τέλος και αρχή; Η ενέργεια εχει αρχή και τέλος; Μήπως δεν μπορούμε να συλλάβουμε το άπειρο; Μήπως η σκέψη μας έχει μόνο όρια τελικά;

 

Η συγκεκριμένη θεωρία μου "κάνει" κάτι σαν μοντέρνα Θεοσοφία. Πιστεύω και εμείς μέσα από αυτό το site αν στίψουμε το κεφάλι μας κάτι θα κατεβάσουμε και ίσως είναι και καλύτερο.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω τίποτα αλλά και όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φάινεται ότι σου αρέσει η συνωμοσιολογία... Παρακάμπτω και συνεχίζω.

Λοιπόν άκου μια ωραία θεωρία.

Ο κόσμος αποτελείται από μόρια και αυτά από άτομα και αυτά από νετρόνια πρωτόνια και ηλεκτρόνια που το καθένα δεν ξέρω σε τι διασπάται. κάποτε ας πούμε πως υπήρχαν διασκορπισμένα στο καινό άτομα τα οποία απλώς αιωρούνταν σε κάποιες αποστάσεις μέσα στο άπειρο. Κάποτε κάποιες από αυτές συγκούονται (άγνωστο ποιες) δημιουργώντας καινούρια στοιχεία. Έτσι μπορούμε να υποθέσουμε πως προήλθε ό άνθρακας δημιουργώντας την οργανική χημεία μεταξύ σωματιδίων φυσικά κάποιες άλλες ενώσεις έθεσαν τις βάσεις της ανόργανης χημείας. Μέσα από συνεχείς εκρήξεις και ενώσεις φτάσαμε να έχουμε την πρώτη μορφή πλανητών, την πρώτη μορφή της Γης. Από κει και πέρα τη συνέχεια την ξέρουμε ή την υποθέτουμε.

Φυσικά συναντάμε ένα άλλο ερώτημα μέσα από αυτή την υποθετική θεωρία. Από που προήλθαν οι πρώτες ουσίες? Αυτό μπορούμε να το υποθέσουμε. ΣΑς παρακινώ λοιπόν να σκεφτείτε πως ο γαλαξίας δεν είναι μοναδικός, άρα οι συνθήκες που επικρατούν σε αυτόν δεν είναι ίδιες στο άπειρο σύμπαν κάπου λογικά θα αλλάζουν. Κάπου θα υπάρχει κάτι άλλο. Υπόψιν σας να έχετε πως πολλοί είναι αυτοί που υποθέτουν πως η Γη και ο γαλαξίας μας δεν είναι οι πρώτοι πλανήτες που δημιουργήθηκαν, υποθέτουν πως μπορεί πριν να υπήρχαν άλλοι πολιτισμοί και άλλοι πλανήτες που καταστράφηκαν και μετά δημιουργήθηκε το δικό μας Σύστημα.... Αυτά

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Μου φάινεται ότι σου αρέσει η συνωμοσιολογία...

Γιατί το λες αυτό??? :angel:

 

Γενικώς, η θεωρία σου δεν είναι καθόλου άσχημη, ούτε είναι η πρώτη φορά που ακούγεται (μάλιστα, είναι και η πιο διαδεδομένη θα έλεγα :blblbl: ). Απλά, τα κίνητρα για την απόρριψη μιας τέτοιας θεωρίας, συχνά θα πρέπει να εξετάζονται υπό το πρίσμα της συνομωσιολογίας (η οποία δεν έχει αρνητική σημασία, μια πολιτική θεώρηση είναι και αυτή. :smilewink: )

 

Μιχαηλ

johnny... (κάθε ποστ συνοδεύεται από το nick μας ξέρεις)! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαηλ

johnny... (κάθε ποστ συνοδεύεται από το nick μας ξέρεις)! :018bleh:

 

Μα το ονομά μου και το ψευδώνυμό μου είναι ένα και το αυτό. Όλοι το ξερούν. Αν δεν το ξέρουν να διαβάσουν το σχετικό post.

 

Λοιπόν ξέρω πως αυτή τη θεωρία την έχουν πει και άλλοι απλά εγώ τα γράφω κατανοητά και βατά έτσι που να μπορούν να διαβαστούν από τον καθένα.... Επίσης υπάρχει η θεωρία της Αντιύλης που ενώνει το Big Bang με μια "εξώκοσμη" δύναμη (Θεος οποιασδήποτε φύσης). Σωστά?

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου johnny, γιατί πέρα από την κάθε ιδέα είναι λογικό το να αμφισβητούμε τις προθέσεις των προσώπων που τις εκφράζουν...

 

 

 

 

:offtopic::offtopic::offtopic:

 

Άλλο τέτοιο παράδειγμα που μας κάνει να αμφισβητούμε προθέσεις είναι η απόφαση της Ε.Ε. να δικαστούν όλοι οι κομμουνιστές εγκληματίες πολέμου,όπως έγινε και με τους ναζί.

Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να αφανίσω κάτι φονιάδες τύπου Στάλιν από την γη,αλλά δεν ξέρω μήπως το σχέδιο της Ε.Ε. είναι κάποιο άλλο,πέρα από το Δίκαιο(πχ μια επιθετική τακτική, εναντίον της αριστεράς)

:offtopic::offtopic::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τέτοιο παράδειγμα που μας κάνει να αμφισβητούμε προθέσεις είναι η απόφαση της Ε.Ε. να δικαστούν όλοι οι κομμουνιστές εγκληματίες πολέμου,όπως έγινε και με τους ναζί.

Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να αφανίσω κάτι φονιάδες τύπου Στάλιν από την γη,αλλά δεν ξέρω μήπως το σχέδιο της Ε.Ε. είναι κάποιο άλλο,πέρα από το Δίκαιο(πχ μια επιθετική τακτική, εναντίον της αριστεράς)

:offtopic::offtopic::offtopic:

 

Αυτό με την αριστερά σηκώνει αντίρρηση αλλά επειδή δε θέλω να κομματοποιήσω το Forum δεν το προχωράω. Λοιπόν εγώ θα ήθελα να ξεκάνουμε ή γενικότερα να βάλουμε στη θέση τους κάτι εγκληματίεσ τύπου ΜΠους και Λάντεν και Σαντάμ και κάτι τέτοιους. Ειμαι off topic I know.

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

... αν επιχειρούσαμε να δώσουμε τη δική μας εκδοχή όσον αφορά την προέλευση του κόσμου και των ανθρώπων, τί θα λέγαμε?

Είναι όλα τόσο τυχαία ή πρέπει οπωσδήποτε να ευθύνεται ένας θεός (ή μια θεά, ή ένα ον) για όλη τη δημιουργία?

 

... έχετε δοκιμάσει τό φρούτο ponelo; Κατάγεται από τήν Κίνα καί είναι ...εσπεριδοειδές!!!! Οι σφελίδες του, μοιάζουν μέ τού πορτοκαλιού καί ο καρπός είναι ημίγλυκος μέ μία διακριτική γεύση grape-fruit. Μ΄αρέσει πολύ καί άν αποφασίσω νά ψάξω γιά τήν καταγωγή του, νομίζω ότι θά μού πάρει πολύ καιρό. Θά μού πάρει πολύ καιρό γιά νά μάθω γιά κάτι πού κάποιοι βρήκαν καί εξευγένησαν. Δέν νομίζω ότι έχω τόσο διαθέσιμο χρόνο. Ισως προτιμώ, απλά, νά τό ...γεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

... έχετε δοκιμάσει τό φρούτο ponelo; Κατάγεται από τήν Κίνα καί είναι ...εσπεριδοειδές!!!! Οι σφελίδες του, μοιάζουν μέ τού πορτοκαλιού καί ο καρπός είναι ημίγλυκος μέ μία διακριτική γεύση grape-fruit. Μ΄αρέσει πολύ καί άν αποφασίσω νά ψάξω γιά τήν καταγωγή του, νομίζω ότι θά μού πάρει πολύ καιρό. Θά μού πάρει πολύ καιρό γιά νά μάθω γιά κάτι πού κάποιοι βρήκαν καί εξευγένησαν. Δέν νομίζω ότι έχω τόσο διαθέσιμο χρόνο. Ισως προτιμώ, απλά, νά τό ...γεύομαι!

 

 

Σε πιάνω απόλυτα. Απλώς πρέπει να τον δεχόμαστε από όπου και να έρχεται ε?

 

μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνω απόλυτα. Απλώς πρέπει να τον δεχόμαστε από όπου και να έρχεται ε?

Καλά, το ότι εξετάζουμε κάποια πράγματα αποσκοπεί στο να δούμε αν μας κάνουν ή όχι για να τα δεχτούμε ή να τα απορρίψουμε...

Το να δεχόμαστε τα πάντα επειδή δεν έχουμε χρόνο να τα διασταυρώσουμε δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

... Το να δεχόμαστε τα πάντα επειδή δεν έχουμε χρόνο να τα διασταυρώσουμε δεν είναι λύση.

 

...τό νά συζούμε φιλικά μέ ότι μάς ταιριάζει, ακόμα κι άν πρός στιγμήν δέν μπορούμε νά τό ερμηνεύσουμε, λειτουργεί ...ανακουφιστικά!

Link to comment
Share on other sites

...τό νά συζούμε φιλικά μέ ότι μάς ταιριάζει, ακόμα κι άν πρός στιγμήν δέν μπορούμε νά τό ερμηνεύσουμε, λειτουργεί ...ανακουφιστικά!

Αν μας ταιριάζει το ponelo, δεν υπάρχει αντίρρηση... Αν όμως προκύψει ότι το εν λόγω εσπεριδοειδές έχει, για παράδειγμα, μια "παραισθησιογόνο ουσία", τότε ναι μεν μπορεί να μας ανακουφίζει αλλά...... πόσο θα μας ταιριάζει?

Link to comment
Share on other sites

...τό νά συζούμε φιλικά μέ ότι μάς ταιριάζει, ακόμα κι άν πρός στιγμήν δέν μπορούμε νά τό ερμηνεύσουμε, λειτουργεί ...ανακουφιστικά!

Αν μας ταιριάζει το ponelo, δεν υπάρχει αντίρρηση... Αν όμως προκύψει ότι το εν λόγω εσπεριδοειδές έχει, για παράδειγμα, μια "παραισθησιογόνο ουσία", τότε ναι μεν μπορεί να μας ανακουφίζει αλλά...... πόσο θα μας ταιριάζει?

 

...Αγχίνοα Δυϊστή,

 

Τό "ταιρίαζει" προηγείται. Οι συνέπειες, ...έπονται! Η διερεύνηση αποτελεί προσωπική ευθύνη!!!!

 

:headb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...