Jump to content

Η ζωή μας, μια ταινία...


Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το θεμα ειναι να βρουμε την χρυση τομη. Να ζουμε το παρον οσο πιο εντονα μπορουμε "σαν να ηταν η τελευταια σου μερα στη γη" αλλα και να μπορουμε να βλεπουμε και λιγο πιο μακρυα. Αν στα πλαισια βλεπω λιγο πιο μακρυα και μπορω να κανω κατι για να σκηνοθετησω μονη μου την πορεια μου ισως και να αλλαξω λιγο τα πραγματα, εγω λεω why not?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ναm. Δεν θα πρέπει να κοιτάμε μόνο το παρόν αλλά και λίγο παραπέρα. Σκέψου, πας να κάνεις κάτι(καλό ή κακό) δεν θα έπρεπε να κοιτάξεις και τι αλλαγές θα προκαλέσεις(καλές ή κακίες) ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε Ιχωρ????

 

Τι ειπα εκτος θεματος?

Link to comment
Share on other sites

μπα, μάλλον αυτό που πήγε να πει ο ίδιος ήτανε εκτός...

 

Φίλε, Seahawk... Συμφωνώ μαζί σου, εκφράζεις και εμένα!!

 

Θα πεις ότι, το παρελθόν δεν έχει αξία??

Το παρόν, δεν έχει αξία??

Το μέλλον δεν έχει αξία??

 

Το ποιό πιασάρικο ρητό πάτε να βρείτε???????

Παιχνίδια είναι αυτά... Όλα μετράνε, χώρια και μαζί...

 

Θα κρίνεις το παρελθόν σου, πραγματικά όμως χωρίς να ξεφύγεις σε σημείο που να μπλεχτεί παραπάνω από

όσο πραγματικά θες με το παρόν και το μέλλον, για να σε βοηθήσει στο παρόν και το μέλλον..

Να σε βοηθήσει να κάνεις την ζωή σου, πραγματικότητα όπως την θες και όπως η σοφία που αποκτάς σου ορίσει σαν "σωστό", "λάθος", για σένα, τους άλλους και τα άλλα...

 

Δεν θα ζεις, χωρίς να σκέφτεσαι, να κρίνεις, να παρατηρείς... Αλλά ούτε όλα αυτά θα σου γίνουν εμπόδιο σε αυτά που θέλεις πραγματικά....

 

Και το μυαλλό πρέπει να έχει όρια (έστω να ξέρουμε που το παρακάνει και που ξεφεύγει) και η καρδιά.....

Μπορεί να το παρατραβήξει π.χ. η καρδιά και η σοφία που έχεις να σε κρίνει δίκαια σαν λάθος ή κάπως...

Το ίδιο και με το μυαλλό...

Αλλά αν πας μία από την μία, μία από την άλλη δεν την παλεύεις, θα γεμίσεις ενοχές, ανασφάλειες, αμφιβολίες, φοβίες, άρνηση, αβεβαιότητα και γενικά παράνοια η κατάσταση....

Θα λες, εκεί.... Αφού μπορούσα να το ζήσω, γιατί δεν το έζησα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ή αφού μπορούσα να το σκεφτώ, γιατί δεν το σκέφτηκα!!!!!!!

 

Ξέρω γω ρε παιδιά..(?)

Ζεις λίγο από την μία, ζεις και από την άλλη, χωρίς να ξεφύγεις (ή μπορεί και να πρέπει να ξεφύγεις, αλλά να το αναγνωρίσεις ή έστω υποσυνείδητα να το ξέρεις) με κάποια και ψάχνοντας την "λύση" και μιά σοφή συνεργασία, καρδιάς και μυαλλού, υποσυνείδητου και συνειδητού....

 

Δεν μπορείς μόνο έχοντας το ένα, να χαρείς, μπορείς και με τα δύο και εκεί θα είναι της πραγματικότητας το πραγματικό και η σοφία της ζωής σου... Εκεί που δεν θα προσπαθείς να σκεφτείς τι "πρέπει" ή τι μπορείς να κάνεις, αλλά εκεί που θα φτάσεις και δεν θα χρειάζεται να το σκεφτείς άλλο, εκεί που θα ξέρεις...

Που θα ξέρεις, γιατί τόσο καιρό έψαχνες και το ένα και το άλλο.. Αλλά έψαχνες, όχι χαζοχαιρόσουν...

Αν ψάχνεις την αλήθεια και θες να την δεις, θα την βρείς!!

 

Εκεί που θα νιώσεις και θα εκτιμήσεις, με την προσωπική σου αλήθεια, την ύπαρξη της λύπης και της χαράς, "μυαλλού" και "καρδιάς"... Για την φύση τους και για αυτό που πραγματικά είναι... Εκεί είναι για μένα η τομή... Εκεί θα ξεχωρίσεις τι είναι της πραγματικότητάς σου και τι μαγνητίζεις εσύ, πάνω σου να έρθει και να ενωθεί στην πραγματικότητά σου,,,,,, για όποιους λόγους και αν είναι....

 

Για μένα είναι να αποκτήσεις την σοφία για να ζήσεις σαν την τελευταία σου στιγμή, την ζωή σου...

Και όχι μόνο να ψάχνεις τις λέξεις...

 

Γιατί σαν φράση μπορεί και για μένα να κρύβει πολλές αλήθειες, αλλά δεν είναι όλα....

Απλά, ίσως μόνο έτσι μπορούσε να εκφράσει το πώς έβλεπε τα πράγματα και τα ένιωθε εκείνος...

Σαν να ζούσε την τελευταία του στιγμή....!!!!!!!!!

 

Αλλά δεν σημαίνει πως επειδή το έβλεπε έτσι, ένιωθε έτσι...

Η αν το δεις εσύ, ή εγώ έτσι, θα νιώθουμε το ίδιο.....

Το τι νιώθω γίνεται να το εκφράσω απόλυτα....???

Για μένα είναι γαλήνη, αρμονία, χαρά-λύπη, ελευθερία....

Αλλά για σένα είναι λέξεις, είναι το πώς θα αποκωδικοποιήσεις αυτά που νιώθω, εσύ...

Και αυτό που θα νιώσεις, ή θα καταλάβεις δεν σημαίνει πως θα είναι το ίδιο!!

 

Για να το νιώσεις εσύ, πρέπεις και να (το) ζήσεις και να (το) σκεφτείς... Για να γίνει και δικιά σου πραγματικότητα, αυτός ο συνδυασμός λέξεων....

Link to comment
Share on other sites

μπα, μάλλον αυτό που πήγε να πει ο ίδιος ήτανε εκτός...
:063laugh: :063laugh: (χωρις παρεξηγηση Ιχώρ..)

 

καλα καμμια απαντηση δεν ηταν τοσο :offtopic:

 

Φίλε, Seahawk... Συμφωνώ μαζί σου, εκφράζεις και εμένα!!

 

Άγρυπνε χαιρομε :):) (αν και καποιες φορες δεν καταλαβαινω πληρως τις αναλυσεις σου)

 

ε, όχι και πουθενά...Τι κάνεις εδώ κάθε μέρα;

 

προσπαθω να βρω κατι εξω απο τον δυαδισμο..

 

ενα σημειο "εξω" η "πανω" απο τετοια αδιεξοδα ,που θα εδινε την λυση..

Link to comment
Share on other sites

Και γω για αυτό το είπα... Δεν είδα κάτι εκτός..

 

Καλά, οι αναλύσεις, βασισμένεις στο πώς εγώ τα βλέπω και πώς εμένα μου φαίνονται και τι μου έρχεται στο μυαλλό...

 

Αλλά, ζεις το ένα, το άλλο και μετά κοιτάς ανάμεσα, με κάποια γνώση που έχεις, για να βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα λες, εκεί.... Αφού μπορούσα να το ζήσω, γιατί δεν το έζησα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ή αφού μπορούσα να το σκεφτώ, γιατί δεν το σκέφτηκα!!!!!!!

Πολυ σωστο αλλα το θεμα ειναι να μην φτανεις εως εκει , γιατι εκει εχουν κριθει ολα και το παιχνιδη εχει τελειωσει..

 

Πολλες φορες η ζωη μας δοκιμαζει τοσο σκληρα που απαιτει να παρουμε αποφασεις που βαζουν σε δοκιμασια οτι εχουμε ζησει μεχρι τωρα καθως και τις ιδιοτητες και τις ικανοτητες που εχουμε αποκομιση απο προηγουμενες εμπειριες...

 

Και το απαιτει να γινει και γρηγορα χωρις την πολυτελεια του χρονου...

 

Για να το νιώσεις εσύ, πρέπεις και να (το) ζήσεις και να (το) σκεφτείς... Για να γίνει και δικιά σου πραγματικότητα, αυτός ο συνδυασμός λέξεων....

 

Οι λεξεις λειτουργουν σαν σημειο αναφορας.Εαν ο αλλος εχει ζησει παρομοια κατασταση σε καταλαβαινει και ανασυρει τα δικα του συναισθηματα..

Εαν οχι τοτε απλα καταλαβαινει την εννοια εγκεφαλικα η δεν σε καταλαβαινει καθολου..

 

Και αυτο γιατι το μονοπατι πρεπι να το βαδισεις εσυ με τα δικα σου ποδια και κανενας αλλος δεν μπορει να το βαδισει για σενα, γιαυτο τελικα ειμαστε μονοι..

 

Ετσι και αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πολύ ωραία το πραγματεύεται η παρακάτω φράση:

 

-να ονειρεύεσαι σαν αθάνατος και να ζείς σαν ετοιμοθάνατος-

 

το μυαλό να σε απογειώνει και το σώμα να σε προσγειώνει- να μπορείς να ισορροπήσεις ανάμεσα στο

 

μεγαλεπίβολο και στο θνητό χωρίς να σε παρασύρει ούτε το ένα ούτε το άλλο-

 

με πλήρη επίγνωση οτι η στιγμή περνάει και χάνεται..

Link to comment
Share on other sites

σκ :headb: @τ@' έγραφα 1.30 ώρα και έσβησε το πισινοΨ..... :headb:

 

Φίλε Seahawk, δεν συμφωνώ στο ότι όλα έχουν κριθεί τότε.... Ίσως έτσι βρίσκεις την αξία και των δύο...

 

Για τις σκέψεις είναι πολύ δύσκολο να τις εκφράσεις με λόγια γιατι τις εκφράζεις σύμφωνα με το "εσύ πως βλέπεις" και πως έφτασες εκεί... Άλλο να μιλάμε για εμπειρίες στον υλικό κόσμο και άλλο για σκέψεις και σχετικά αόρατα και ακατανόητα σε άλλους.... Φαντάσου, να μιλάμε και για αποτελέσματα και τύπους στην ζωή άλλων που ήτανε λυμένοι για αυτούς και σήμαιναν και έξέφραζαν πολλά περισσότερα από ότι καταλαβαίνουμε...

 

Άλλη, ώρα....

 

Αλλά, τέτοια σοφία, για το πώς να ζούμε παραμυθένια, τόσες λύσεις και όμως εμείς τι ζούμε?

 

Από αυτούς τους σοφούς, έχουμε κανένα κείμενο??????

Το αποτέλεσμα τι να το κάνω? και αυτό αρκεί για να το ψάξεις αλλά, να δούμε πώς το είδαν??

Φώτιση ήταν, θέωση, έμπνευση ή απλή δικαιολογία??

 

Καλημέρα... Και, την γλιτώσατε.. όσοι θα διάβαζαν ότι θα έγραφα...

Link to comment
Share on other sites

σκ @τ@' έγραφα 1.30 ώρα και έσβησε το πισινοΨ.....
γκαντεμια!! εχει συμβει και σε μενα, αντε να τα συμαζεψεις ξανα..

 

 

Άλλο να μιλάμε για εμπειρίες στον υλικό κόσμο και άλλο για σκέψεις και σχετικά αόρατα και ακατανόητα σε άλλους....

 

οκ! ετσι ναι το ξεκαθαρισες..

 

Τα υπολοιπα μαλλον ανοιγεις κατι καινουργιο..

 

Καλημέρα... Και, την γλιτώσατε.. όσοι θα διάβαζαν ότι θα έγραφα...

 

Ευτυχως... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

να ονειρεύεσαι σαν αθάνατος και να ζείς σαν ετοιμοθάνατος-

 

το μυαλό να σε απογειώνει και το σώμα να σε προσγειώνει- να μπορείς να ισορροπήσεις ανάμεσα στο

 

μεγαλεπίβολο και στο θνητό χωρίς να σε παρασύρει ούτε το ένα ούτε το άλλο-

 

με πλήρη επίγνωση οτι η στιγμή περνάει και χάνεται..

Πολλη ωραιο..... Ποιανου είναι???

 

 

Χιχιχιχι..... Την γλυτωσαμε και σημερα φιλε μου Αγρυπνε?????? :blblbl: :blblbl: :blblbl:

 

Αλλά, τέτοια σοφία, για το πώς να ζούμε παραμυθένια, τόσες λύσεις και όμως εμείς τι ζούμε?

 

Την πραγματικότητα με οσο το δυνατον λιγοτερους συμβιβασμους........

Link to comment
Share on other sites

-να ονειρεύεσαι σαν αθάνατος και να ζείς σαν ετοιμοθάνατος-

 

martina εβαλες τριποντο.. :clapping::clapping:

 

 

Πραγματικά, ακούγεται όμορφο και ποιητικό...αλλά τι σε συμβουλεύει, δεν κατάλαβα.

 

Πως γίνεται κάτι τέτοιο;

Να ονειρεύσαι δηλαδή μονάχα, αλλά να μην προσπαθείς να πραγματοποιήσεις τα όνειρα σου, επειδή πεθαίνεις την επόμενη μέρα;

 

Σημείωση: Τα μεγάλα όνειρα, δεν ολοκληρώνονται σε μια μέρα. Δεν είναι δλδ όνειρο το να δω τον Nick Cave

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...