Jump to content

Ευφυΐα : εκ γεννετής ή επίκτητη ;


Recommended Posts

Κάθομαι λοιπόν εδώ στο γραφείο μου, κοιτάζω το αφεντικό μου απέναντι και αναρωτιέμαι: «μα πως είναι δυνατόν, ένας άνθρωπος με τόσα πτυχία, με εκπαίδευση από τα καλύτερα σχολεία και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, με γνώση 3 γλωσσών, κοσμογυρισμένος και σε επαφή με την ?αφρόκρεμα? της κάθε χώρας... να είναι τόσο μα ΤΟΣΟ ?στόκος?, αδυνατώντας να καταλάβει απλά πράματα λογικής, της τάξης του ?1+1=2? ...;;!»

Ταυτόχρονα, σκέφτομαι την μακαρίτισσα την γιαγιάκα μου, που ήταν μια γυναίκα αμόρφωτη, που δεν ήξερε ούτε τ? όνομά της να γράψει, όλη της την ζωή μέσα στο σπίτι της να φροντίζει την οικογένειά της... μα εντυπωσιακά εύστροφη και δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα να ?στριμώχνει? σε συζητήσεις ανθρώπους διαβασμένους, αφήνοντάς τους με το στόμα ανοιχτό με την γρήγορη αντίληψή της, τις έξυπνες παρατηρήσεις, ερωτήσεις και επιχειρήματά της.

 

Έτσι, αναρωτιέμαι : η υψηλή (ή χαμηλή) ευφυία, είναι εκ γεννετής ή επίκτητη;

Διότι, εάν είναι εκ γεννετής, τότε εξηγείται εύκολα το... φαινόμενο του αφεντικού και της γιαγιάς μου αντίστοιχα, μα ταυτόχρονα καταλήγω στο (αντιπαθητικό - για μένα) συμπέρασμα του «όσο και να το θες, αν δεν τό ?χεις μέσα σου, τζάμπα σπαταλάς τον χρόνο σου».

Εάν είναι επίκτητη, τότε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να εξηγήσω το φαινόμενο, αλλά τουλάχιστον αποφεύγω το «μοιρολατρικό» συμπέρασμα που ανέφερα προηγουμένως...

 

...Ποιά είναι η δική σας γνώμη;

 

 

(ίσως να έχουμε ξανακάνει την ίδια συζήτηση, αλλά η μνήμη μου είναι, ως γνωστόν... 'χρυσόψαρου' :019blush: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασικά αν εξαιρέσουμε τις ακραίες περιπτώσεις (σύνδρομο Down κλπ..) όλοι πάνω κάτω έχουμε το ίδιο μέτρο ευφυίας...Απλά είναι ανάλογα πώς έχουμε προπονήσει το μυαλό μας..Είναι πολύ διαφορετικό το να είναι κάποιος ευφυής απ'το να είναι πρακτικός.Οπότε δεν είναι ούτε κληρονομική αλλα ούτε και επίκτητη...Όλοι την έχουμε εξ'αρχής και είναι ανάλογα με το πώς την εξασκούμε..Κάτι που δέν έχει σχέση με το αμέτρητο διάβασμα....

 

Απλά αυτός που έχει το κάτι παραπάνω,θα μπορέσει πίο εύκολα να αφομοιώσει ένα είδος γνώσης απο κάποιον άλλον..Άν όμως δέν κάτσει στην ζωή του να το κάνει,αποκλείεται να αναδειχτεί η ευφυία του.Τεράστιο ρόλο παίζει βέβαια και η κλιση κάποιου...Γιατι και τον πιο έξυπνο να βάλεις ,να ασχοληθεί με ένα θέμα που δεν του αρέσει,δεν πιστεύω οτι θα έχεις καλα αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Ως φανατικός της γενετικής ψυχολογίας ξέρω πως αν πάρω θέσει είμαι καταδικασμένος να φάω τομάτες γι αυτό σιωπώ (δεν ανέχομαι αντίθετες απόψεις και κριτική εκ γεννετής :018bleh: )...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τον Φοίβο το έχω ξαναπεί ότι τον πάω. Αλλά ρε φίλε, μην μας "κοπανάς" τόσο δυνατά, μερικοί δεν το αντέχουν και θα φάμε ντομάτες! :smilewink: ^_^

 

Στο θέμα μας...

 

Άλλο έξυπνος(ευφυής) και άλλο εύστροφος.

 

Η ευστροφία σου δείχνει πόσο γρήγορα μπορείς να εκμεταλευτείς το 100% της σκέψης σου.

Η ευφυία απ'την άλλη, σου δείχνει πόσο μεγάλο είναι αυτό το 100%.

Μετά υπάρχει και το είδος ευφυίας βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο.

 

και δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα να ?στριμώχνει? σε συζητήσεις ανθρώπους διαβασμένους, αφήνοντάς τους με το στόμα ανοιχτό με την γρήγορη αντίληψή της, τις έξυπνες παρατηρήσεις, ερωτήσεις και επιχειρήματά της.

 

Όσο ανούσιο και ανόητο είναι να προσπαθείς «να» «στριμώξεις» «κάποιον» «σε» «συζήτηση», άλλο τόσο είναι να μένει ο στριμωγμένος με ανοιχτό το στόμα.

 

Πες μου γρήγορα χημικέ, το νερό τι είναι;

-Η2Ο

-Και ποιος το έφτιαξε έτσι;

-Η Φύση

-Γιατί;

-Για να μπορούμε να πίνουμε το νερό και να επιβιώνουμε.

-Γιατί;

-......

-Γιατί;

-......

-Γιατί;

-Δεν ξέρω... εχμ... ο.Ο

-{πονηρό χαμόγελο.... τον στρίμωξα...χμμμ...χεεχεε........}

-{Τι να της έλεγα τώρα; Ερωτήσεις είναι αυτές;}

 

Έφαγε ένα στρίμωγμα ο χημικός...άλλο πράγμα. :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά είδη ευφυίας και νομίζω πως ανακαλύπτουν ακόμα νέα. Κάθε άνθρωπος μπορεί να αναπτύξει ξεχωριστά κάποια από αυτά ανάλογα με την γενικότερη πορεία του. Παράδειγμα υπάρχουν τρομερά "μυαλά" που αν τους δείξεις ένα είδος χορού ή κάτι που άπαιτεί δεξιοτεχνία τα κάνουν θάλασσα.Αυτό συμβαίνει γιατί δεν είναι κινησιολογικά ευφιείς. Κάποιοι άλλοι δεν έχουν αντίληψη καλή αλλά αν "πιάσουν' κάτι μπορούν να σου κάνουν "παππάδες". Σϊγουρα παίζουν ρόλο και τα γεννετικά χαρακτηριστικά αλλά πάντα υπάρχει βελτίωση αν προσπαθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι παίζουν εξίσου μεγάλο ρόλο και τα δύο. Βασικό να έχεις κληρονομήσει "έξυπνα" γονίδια, εξίσου βασικό (ίσως και λίγο περισσότερο) να τα εξασκήσεις. Αλλιώς ο γονιδιακά έξυπνος, θα καταλήξει να είναι απλά πρακτικός και εύστροφος σαν την γιαγιά της Νεφέλης ή την δική μου ή και πολλούς άλλους ανθρώπους που ενώ ήταν "έξυπνοι", οι καταστάσεις δεν τους επέτρεψαν να το αναπτύξουν μέσω σπουδών..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι παίζουν εξίσου μεγάλο ρόλο και τα δύο. Βασικό να έχεις κληρονομήσει "έξυπνα" γονίδια, εξίσου βασικό (ίσως και λίγο περισσότερο) να τα εξασκήσεις. Αλλιώς ο γονιδιακά έξυπνος, θα καταλήξει να είναι απλά πρακτικός και εύστροφος σαν την γιαγιά της Νεφέλης ή την δική μου ή και πολλούς άλλους ανθρώπους που ενώ ήταν "έξυπνοι", οι καταστάσεις δεν τους επέτρεψαν να το αναπτύξουν μέσω σπουδών..

Συμφωνώ κι εγώ με τη σειρά μου...

Link to comment
Share on other sites

"Έξυπνα γονίδια"? Ερεθίσματα αν θες να πάρεις, αν μπορείς και σκέφτεσαι....

Έξυπνος γίνεσαι.. Παίζει βέβαια ρόλο η φύση σου, αν ψάχνεις και λοιπά.. Αλλά δεν γεννιέσαι (πιστεύω) γίνεσαι, έξυπνος..

Απλά είναι μερικοί που τα ψάχνουνε πιό πολύ, από την φύση τους, περιέργεια, εγωισμός, πείσμα και προχωρούν...

 

αν και είναι μεγάλο θέμα... Δεν θα το κάνω "θέμα"...

Link to comment
Share on other sites

Η ευφυία είναι κληρονομική από την πλευρά της μητέρας. Αυτό λένε οι τελευταίες ανακαλύψεις της Γενετικής.Σοφή μητέρα , σοφό παιδί και όχι σοφός πατέρας σοφός παππούς όπου βγήκε το συμπέρασμα ότι η αρετή δεν διδάσκεται .

 

Γ' αυτό αγόρια αν θέλετε έξυπνα παιδιά κάντε τα με έξυπνες γυναίκες !!

 

Βέβαια αν ένας άντρας είναι έξυπνος αυτό δεν αλλάζει , επίσης αν είναι χαζός και αυτό δεν αλλάζει.

 

Οι γυναίκες μόνο μπορούν να αλλάξουν από έξυπνες χαζές και από χαζές σε έξυπνες.Κι αυτό ωφείλεται στα χρωμωσώματα τους που είναι ΧΧ.

 

Ακόμα λένε ότι οι γυναίκες μετά τις 9μμ. χάνουν την μνήμη τους. Ίσως όχι δραματικά αλλά οι ρυθμοί τους εξασθενίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι μερικοί που τα ψάχνουνε πιό πολύ, από την φύση τους, περιέργεια, εγωισμός, πείσμα και προχωρούν...

 

Δεν νομίζω... Ξέρω πολλούς ανθρώπους που έστω από περιέργεια, εγωισμό ή πείσμα έχουν πάρει από 5-6 πτυχία αλλά αυτό δεν τους έχει κάνει έξυπνους... Απλά μορφωμένους....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαααααααααααααααααααααα :cheerful: Νηρηίδα...

Έτσι λένε?

εμμ, τι να πώ....

 

μπορεί να είναι ένα ποσοστό κληρονομικότητας, αλλά από κει και πέρα είναι στο χέρι σου, ψάχνεις, σκέφτεσαι ή όχι?

Όταν μιλάς για χαζό και για έξυπνο πώς τα εννοείς? (χαζός) Ύπαρξη μυαλλού και καθόλου?

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τίποτα, πόσο να προχωρήσει..

Αλλά αν καταλαβαίνει αρκετά, μπορεί να καταλάβει και άλλα....!!

 

Το χρωμόσωμα τι σχέση έχει με αλλαγή, εξυπνάδα?

 

Μορφωμένοι, ναι αυτοί που λες...

Αλλά, ψάχνανε τον κόσμο γύρω τους?? Άλλο να ψάχνεις μόνο τα βιβλία..

Ψάχνω, δεν κολάω... Αν βρεις κάτι, λες, σταμάτησα να ψάχνω γιατί βρήκα αυτό που έψαχνα..?

Ψάχνεις, όσα και να βρεις ποτέ δεν είναι αρκετά...

Και τα χαρακτηριστικά που είπα, δεν τα λέω με την στενή έννοια... Και σαν συνδυασμό, όχι χώρια...

Ζεις, ψάχνεις, σκέφτεσαι, ξεφεύγεις, επανέρχεσαι, μαθαίνεις, ονειρεύεσαι, σιγουρεύεσαι, αμφιβάλεις...

Πρέπει να δουλεύουν μπόλικα...

 

Δεν ξέρω δηλαδή, αν ψάχνεις πραγματικά και για τον εαυτό σου, αν κάπου μπορεί να σταματήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η ευφυ'ί'α είναι κληρονομική από την πλευρά της μητέρας. Αυτό λένε οι τελευταίες ανακαλύψεις της Γενετικής.Σοφή μητέρα , σοφό παιδί και όχι σοφός πατέρας σοφός παππούς όπου βγήκε το συμπέρασμα ότι η αρετή δεν διδάσκεται .

Σίγουρα έχουν καλά επιχειρήματα οι επιστήμονες για να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα... Αλλά ταυτόχρονα έχω τόσα πολλά ζωντανά παραδείγματα που υποδεικνύουν το αντίθετο, που δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Δεν μιλάω μονάχα για «σοφό πατέρα - σοφό παππού» αλλά γενικότερα «σοφοί γονείς - σοφά παιδιά», που είναι μάλλον ?άκυρο? (έως 'εντελώς άκυρο' τολμώ να πω...).

 

Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι «κουβαλάμε» γονίδια πολλών γενεών (7, νομίζω) και όχι μονάχα της προηγούμενης γενιάς (των γονιών μας δηλαδή), οπότε το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.

 

Πάντως, η όλη υπόθεση μου θυμίζει μια αστεία ρήση, που λέει ότι «κληρονομικότητα, είναι αυτό στο οποίο πιστεύουν οι γονείς με έξυπνα παιδιά» :lol:

 

Ακόμα λένε ότι οι γυναίκες μετά τις 9μμ. χάνουν την μνήμη τους. Ίσως όχι δραματικά αλλά οι ρυθμοί τους εξασθενίζουν..

Μου έρχονται μπόλικες σαρκαστικές απαντήσεις γι? αυτό, αλλά θα συγκρατηθώ... :lol:

 

Που στηρίζεται αυτό, Νηρηίδα; Ποιά είναι τα επιχειρήματα των επιστημόνων;

Link to comment
Share on other sites

Στηρίζομαι σ'αυτό που είπε η Morgainne (με την οποία και συμφωνώ), ότι δηλ. τα πτυχία τους καθιστούν απλά μορφωμένους...

Όλοι δεχόμαστε πληροφορίες, είτε σε σχολεία, είτε στα πανεπιστήμια, είτε στον εργασιακό χώρο, είτε οπουδήποτε. Σημασία όμως έχει να αξιοποιούμε αυτές τις πληροφορίες, χρησιμοποιώντας συνδυαστική σκέψη και λογική. Η συνδυαστική σκέψη είναι κάτι που αναπτύσσεται με τον καιρό, ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει κανείς.

Συνεπώς, μεγαλύτερη σημασία έχει το περιβάλλον παρά η ενδεχόμενη κληρονομικότητα (αν υφίσταται)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...