Jump to content

Αναρωτιέμαι...


 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως εννοούσαν πως της ?αρέσει? να μην αποκαλύπτει εύκολα την ουσία των πραγμάτων η την φύση τους καθώς και τους νόμους που διέπουν αυτά..

 

Η ?οικονομία? της φύσης έγκειται στο ότι θέλοντας να φτάσει σε κάποιο στόχο , επιλέγει τον τρόπο (όταν υπάρχει επιλογή βέβαια) με την λιγότερη κατανάλωση ενέργειας η ξόδεμα των πόρων για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Η ?οικονομία? της φύσης έγκειται στο ότι θέλοντας να φτάσει σε κάποιο στόχο , επιλέγει τον τρόπο (όταν υπάρχει επιλογή βέβαια) με την λιγότερη κατανάλωση ενέργειας η ξόδεμα των πόρων για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μας "οικονομική" πολιτική ως άνθρωποι...

"Άρα έτσι πρέπει να λειτουργεί και η φύση" είναι η δεύτερη προκείμενη...

Όσο σίγουρο το θεωρούμε, μήπως άλλο τόσο σχετικό είναι?!...

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως

αλλά υπάρχει κάτι άλλο?

 

Νομίζω πως η διατύπωση αυτή προήλθε από την παρατήρηση φαινομένων καθώς και από την τάση της που έχει σε συγκεκριμένα π.χ. σχήματα..

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κι εγώ στην εκδικητικότητα. Άμυνα είναι, απλά εμείς το εκλαμβάνουμε ως επίθεση για να κρύψουμε την δική μας (γιατί από μας αμύνεται)... :smilewink:

Νομίζω ότι άμυνα το ονομάζουμε εμείς, ενώ στην πραγματικότητα είναι επίθεση...Εμείς νομίζουμε ότι επιτιθέμεθα γιατί νομίζουμε ότι είμαστε πολύ δυνατοί.

 

Η οικονομία με συνώνυμο τη σιωπή και την ακοή. Πρέπει να δώσουμε χώρο, όπως είπες Σείριε, σε αυτά που βρίσκονται μέσα μας, ώστε να τα κρίνουμε και να τα ακούσουμε..

Εργον δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κι εγώ στην εκδικητικότητα. Άμυνα είναι, απλά εμείς το εκλαμβάνουμε ως επίθεση για να κρύψουμε την δική μας (γιατί από μας αμύνεται)... :smilewink:

Νομίζω ότι άμυνα το ονομάζουμε εμείς, ενώ στην πραγματικότητα είναι επίθεση...Εμείς νομίζουμε ότι επιτιθέμεθα γιατί νομίζουμε ότι είμαστε πολύ δυνατοί.

...Το αντίθετο! :)

Όντως νομίζουμε ότι είμαστε πιό δυνατοί όταν εκμεταλλευόμαστε τους πόρους της, όταν όμως αυτή η εκμετάλλευση γυρνά εναντίον μας (γιατί την ξεζουμίζουμε χωρίς να νοιαζόμαστε καθόλου για την ίδια), τότε "μας επιτίθεται". Και "μας επιτίθεται" μόνο και μόνο επειδή είμαστε πολύ εγωιστές και στρουνθοκαμηλίζουμε - δε μπορούμε να δεχτούμε ότι "αμυνόμαστε" γιατί έχουμε υποθέση ήδη ότι "είμαστε πιό δυνατοί" (ψευδαίσθηση).

Διάβασέ το πιό προσεκτικά, όπως και το προηγούμενο στο οποίο απάντησες... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ?οικονομία? της φύσης έγκειται στο ότι θέλοντας να φτάσει σε κάποιο στόχο , επιλέγει τον τρόπο (όταν υπάρχει επιλογή βέβαια) με την λιγότερη κατανάλωση ενέργειας η ξόδεμα των πόρων για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μας "οικονομική" πολιτική ως άνθρωποι...

"Άρα έτσι πρέπει να λειτουργεί και η φύση" είναι η δεύτερη προκείμενη...

Όσο σίγουρο το θεωρούμε, μήπως άλλο τόσο σχετικό είναι?!...

:unsure:

 

Εδώ θα διαφωνήσω με τον Johnny και θα συμφωνήσω με τον SeaHawk.

Όντως η οικονομία της φύσης είναι όπως την προσδιόρησε ο SeaHawk. Όντως η Φύση, σε αντίθεση με τον άνθρωπο, χρησιμοποιεί την λιγότερη ενέργεια για τα πάντα. Σκέψου τις κυψέλες της μέλισσας, σκέψου τα φύλλα του κάκτου (τα λεγόμενα αγκάθια), σκέψου την ροή του ποταμού, σκέψου το σχήμα της σταγόνας, σκέψου τον τροφικό κύκλο, σκέψου τον κύκλο του νερού..... Όπου και να κοιτάξεις, η φύση κάνει οικονομία.

Η οικονομική πολιτική του ανθρώπου δεν είναι αυτή. Ο άνθρωπος είναι σπάταλος.

Κάνει οικονομία για να αγοράσει πολύτιμα υλικά αγαθά (αυτοκίνητο, καινούριο κινητό, ρούχα κλπ κλπ) που στην πραγματικότητα δεν του χρειάζονται. Κάνει οικονομία για να σπαταλήσει τα χρήματά του στο τέλος. Αυτό δεν είναι οικονομία, είναι αποταμίευση. Και από την άλλη ο άνθρωπος κάνει οικονομία στα χρήματα. Όχι στους πόρους. Είδες κανέναν να κάνει οικονομία στο νερό ή να προστατεύει τις αποθήκες νερού? Για τις πηγές ενέργειας δεν το συζητάμε καν.

Που είδες την φύση να κάνει σπατάλη και που είδες τον άνθρωπο να κάνει οικονομία???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...