Jump to content

Ελληνες


 Share

Recommended Posts

Φίλη Λίθε, το αν δίνω περιθώρια, το ξέρεις πολύ καλά. Κηρύγματα πως "η επιστήμη δεν έχει κλείσει τα βιβλία της" το ξέρεις από πρώτο χέρι πως δεν τα χρειάζομαι. Αντίθετα, το ξέρεις καλά πως, όταν κάνω φασαρία, έχω τους λόγους μου.

 

Στο θέμα μας λοιπόν.

 

Για την έρευνα έδωσες ελάχιστες πληροφορίες κι έκατσα και σου έγραψα αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους δεν τη πιστεύω. Θα πειστώ μόνο:

α) αν μου δοθούν αντεπιχειρήματα

β) αν δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες για την έρευνα

 

Κατά τα άλλα πληροφορίες του στυλ "κάποιος κάπου κάποτε έκανε μια έρευνα και συμπέρανε το τάδε" θα μου επιτρέψεις να τις κοιτάζω με όση καχυποψία θέλω. Και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ότι το διάβασες σε αξιόπιστη εφημερίδα δε μου λέει πολλά: κι ο αστικός μύθος για το Hellenic Quest ξεκίνησε από το έντυπο του Τεχνικού Επιμελητηρίου...

 

Οι λαογραφικές σου παρατηρήσεις, θεωρώ πως είναι χιούμορ.

 

Αλλά, τέλος πάντων, αγνόησε όοοοολα τα προηγούμενα που σου γράφω στην τελική, κι απάντησέ μου στο παρακάτω ερώτημα (που σου ξαναέκανα): "έστω πως έγινε η έρευνα και πως βρέθηκε όντως πως από τους Έλληνες λείπουν δυο γονίδια. Αυτό σημαίνει πως όσοι ΕΧΟΥΝ τα συγκεκριμένα γονίδια ΔΕΝ είναι έλληνες;"

 

Αυτό το τελευταίο μόνο απάντησέ μου και δε θέλω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

....

"έστω πως έγινε η έρευνα και πως βρέθηκε όντως πως από τους Έλληνες λείπουν δυο γονίδια. Αυτό σημαίνει πως όσοι ΕΧΟΥΝ τα συγκεκριμένα γονίδια ΔΕΝ είναι έλληνες;"

Ακριβως αυτο σημαινει...

ΟΜΩΣ μονο σαρκικα...

Πνευματικα γνωριζω Αλβανους που ειναι Κλασεις ανωτεροι απο πολλους "Ελληνες",

Εξαρταται απο το πνευματικο επιπεδο του καθενα, εκει ισως το DNA να μη παιζει και μεγαλο ρολο...(Ισως και καθολου ομως δεν ειναι τιποτα σιγουρο μετα απο τοσα χρονια "μπασταρδοποιησης" των Λαων), Σιγουρα ομως παιζει ρολο η ανατροφη του καθενος.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο σημενει...

ΟΜΩΣ μονο σαρκικα...

Πνευματικα γνωριζω Αλβανους που ειναι Κλασεις ανωτεροι απο πολλους "Ελληνες",

Εξαρταται απο το πνευματικο επιπεδο του καθενα, εκει ισως το DNA να μη παιζει και μεγαλο ρολο...(Ισως και καθολου ομως δεν ειναι τιποτα σιγουρο μετα απο τοσα χρονια "μπασταρδοποιησης" των Λαων), Σιγουρα ομως παιζει ρολο η ανατροφη του καθενος.

 

Τι λέτε ωρέ παλικάρια! Ποιο ελληνικό DNA; Κοιτάξτε λίγο που βρίσκεται η Ελλάδα στο χάρτη και αναλογιστείτε πόσοι πέρασαν από εδώ και από τα περίχωρα (Μεσόγειο και Βαλκάνια) τα τελευταία 2000 χρόνια - "Σαρακηνοί και Βενετσάνοι"... Δείτε στα βιβλία Ιστορίας ποια μητρική γλώσσα είχαν ο Ανδρούτσος, ο Μπότσαρης, η Μπουμπουλίνα και μετά ελάτε να ξαναμιλήσουμε περί "ελληνικού DNA".

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορίες:

 

 

 

1. Το DNA μεταφέρει μόνο κληρονομημένες πληροφορίες, όχι επίκτητες: γενιές ολόκληρες εβραίων & μουσουλμάνων κάνουν περιτομή. Δεν καταλήξανε όμως να γεννιώνται περιτετμημένοι.

 

Πως ακριβώς «κληρονομήθηκε» η πληροφορία ότι οι φρονιμίτες π.χ., είναι παντελώς άχρηστοι και η νέα γενιά δεν έχει αυτά τα δόντια; Πότε περίπου «κληρονομήθηκε» η πληροφορία ότι οι φρονιμίτες δεν είναι και τόσο χρήσιμοι, ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να είναι και τόσο σταθεροί, ως εκ τούτου στη δική μας/σας γενιά βγαίνουν με δύο ρίζες μόνον κι όχι με τρεις όπως στο παρελθόν; Δεν πρόκειται για μια μετάλλαξη του DNA επηρεασμένη από εξωτερικούς παράγοντες (διατροφικές συνήθειες);

 

 

 

... τα οποία μόλις οι γονείς σου φτάσουν στην ηλικία της εφηβείας θα αρχίσουν να παραγάγουν αντίστοιχα σπερματοζοάρια και ωάρια.

 

Τα ωάρια υπάρχουν στη γυναικεία ωοθήκη, έτοιμα, από τη μέρα της γέννησης. Δημιουργούνται δε, από την εμβρυακή κατάσταση ακόμη. Οπότε ότι κληρονομικό είναι να περάσει, πέρασε. Όλες οι μετέπειτα επιρροές είναι τριτογενείς και εξωγενείς (άρα δεν τίθεται θέμα «κληρονομιάς» με την παραπάνω έννοια).

Link to comment
Share on other sites

Τα ωάρια υπάρχουν στη γυναικεία ωοθήκη, έτοιμα, από τη μέρα της γέννησης. Δημιουργούνται δε, από την εμβρυακή κατάσταση ακόμη.

 

Δε με τσακίζει που το λες, με τσακίζει η σιγουριά σου! Ε λοιπόν δεν υπάρχουν πριν την εφηβεία ωάρια υπάρχουν άωρα γεννητικά κύτταρα ή αν προτιμάς ωογόνια από τα οποία με τη διαδικασία της μείωσης προκύπτουν και τα ωάρια.

 

Οπότε ότι κληρονομικό είναι να περάσει, πέρασε.Όλες οι μετέπειτα επιρροές είναι τριτογενείς και εξωγενείς (άρα δεν τίθεται θέμα «κληρονομιάς» με την παραπάνω έννοια).

 

Δε διαφωνώ απόλυτα αλλά ακόμη και σ' αυτό το στάδιο μπορούν να προκύψουν κάποιες αλλοιώσεις του γεννετικού υλικού που θα επιρεάσουν τον απόγονο, και αν δεν είναι άμεσα κληρονομικά (με την έννοια ότι τα ίδια χαρακτηρηστικά δεν εντοπίζονται αυτούσια στη μητέρα) αλλά είναι κατά κάποιο τρόπο κληρονομιά εφόσον εντάσονται σε φυσικές λειτουργίες και εξυπηρετούν την βιοποικιλότητα και την εξέληξη.

 

Πως ακριβώς «κληρονομήθηκε» η πληροφορία ότι οι φρονιμίτες π.χ., είναι παντελώς άχρηστοι και η νέα γενιά δεν έχει αυτά τα δόντια; Πότε περίπου «κληρονομήθηκε» η πληροφορία ότι οι φρονιμίτες δεν είναι και τόσο χρήσιμοι, ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να είναι και τόσο σταθεροί, ως εκ τούτου στη δική μας/σας γενιά βγαίνουν με δύο ρίζες μόνον κι όχι με τρεις όπως στο παρελθόν; Δεν πρόκειται για μια μετάλλαξη του DNA επηρεασμένη από εξωτερικούς παράγοντες (διατροφικές συνήθειες);

 

:headb: Ρε παιδιά τι λέμε τόση ώρα! Πάμε πάλι:

Η τυχαίες μεταλλάξεις δίνουν νέα γνωρίσματα σε έναν οργανισμό (πχ γεννήθηκα χωρίς φρονημήτη) και με τη Φυσική επιλογή, τη διαδικασία που καθορίζει ποια μεταλλαγμένα γονίδια θα επιζήσουν και ποια θα εκλείψουν, προωθούνται και κατευθύνονται οι εξελικτικές αλλαγές (δε τρώω ωμά κρέτα δε χρειάζομαι τόσα δόντια ή δε ξέρω τι άλλο οπότε αυτή η αλλαγή με ευνοεί). Όσο καλύτερη είναι η προσαρμογή των οργανισμών στις απαιτήσεις του περιβάλλοντός τόσο μεγαλύτερη είναι η δυνατότητα επιβίωσης τους!

Link to comment
Share on other sites

.............

Για την έρευνα έδωσες ελάχιστες πληροφορίες κι έκατσα και σου έγραψα αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους δεν τη πιστεύω. Θα πειστώ μόνο:

α) αν μου δοθούν αντεπιχειρήματα

β) αν δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες για την έρευνα

 

......................

 

Αυτό σημαίνει πως όσοι ΕΧΟΥΝ τα συγκεκριμένα γονίδια ΔΕΝ είναι έλληνες;"[/b]

 

Αυτό το τελευταίο μόνο απάντησέ μου και δε θέλω άλλο.

 

Ε ναι ρε Τραγάκι! Δεν είναι Ελληνες! Είναι κάποιοι άλλοι (Νορβηγοί, Γάλλοι, Κέλτες)! Δηλαδή το να είσαι Ελληνας ή Ελληνίδα θεωρείται επίτευγμα; Ελα τώρα ... :063laugh:

 

Δεν είπα πουθενά πως όσοι δεν είναι Ελληνες είναι για τα μπάζα. Ασε που κατά τα γούστα μου, οι άρρενες Σκανδιναυοί είναι κούκλοι (άσε πια τους Σκώτους ... μαναράκια)!!! Είπα απλά πως έγινε μία έρευνα, ΑΑΑΑΝ θέλει κάποιος να ψάξει να την βρει, ας κοιτάξει σε 2 εφημερίδες. Σιγά μην κάτσω εγώ να ψάξω για να έχω το απόκομμα. Βαριέμαιαιαιαιαιαι!

 

Μπορείς να είσαι επιφυλακτικός, μανάρι μου, χωρίς να το ελέγξεις, αλλά ...... γιατί τόσο φωναχτά;

 

Οσο για το dna ... δεν διαφέρει κομματάκι από τα γονίδια; (Δεσοξιριβοζονουκλεϊκό οξύ ντε). Εγώ για γονίδια διάβασα ...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στα βιβλία Ιστορίας ποια μητρική γλώσσα είχαν ο Ανδρούτσος, ο Μπότσαρης, η Μπουμπουλίνα και οι Σουλιώτες και

 

Τι γλώσσα μιλούσαν;

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το να είσαι Ελληνας ή Ελληνίδα θεωρείται επίτευγμα; Ελα τώρα ... :063laugh:

 

Συ είπας... :angel:

 

Εγώ θα τον πάω παραπέρα το συλλογισμό.

 

1) Από τους Έλληνες λείπουν τα σχετικά γονίδια.

2) Άρα, όσοι έχουν αυτά τα γονίδια δεν είναι έλληνες

3) Άρα, όσοι έχουν αυτά τα γονίδια και καλούνται έλληνες, κακώς καλούνται έλληνες

4) Άρα, θα πρέπει να κάνουμε γενετικούς ελέγχους να επαναπροσδιορίσουμε το ποιος είναι έλληνας και ποιος όχι

5) Άρα, οι έλληνες γίνονται αποκλειστικά και μόνο εξ αίματος.

 

Να το συνεχίσω...; :angel:

Link to comment
Share on other sites

Αρβανίτικα

Και;

Σου δειχνω τους και καλα απογονους του Μ.Αλεξ που και αυτους Ελληνες τους βγαλαμε..

Αρχαια μιλανε;;Δε νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Και;

Σου δειχνω τους και καλα απογονους του Μ.Αλεξ που και αυτους Ελληνες τους βγαλαμε..

Αρχαια μιλανε;;Δε νομιζω

 

 

Για να μιλάνε αρβανίτικα, τα γονίδιά τους δεν ήταν αμιγώς ελληνικά. Ωστόσο, θεωρούσαν εαυτούς Ελληνες και το απέδειξαν μαχόμενοι στην επανάσταση του 1821. Ηθικό δίδαγμα: Τα γονίδια δεν φτιάχνουν τον Έλληνα (ούτε τον Γάλλο, τον Αφρικανό, τιν Σκανδιναβό κ.ο.κ.).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...