Jump to content

Ελληνες


 Share

Recommended Posts

Για να μιλάνε αρβανίτικα, τα γονίδιά τους δεν ήταν αμιγώς ελληνικά.

Πες μου σε παρακαλω πως αστειευεσαι!!!! :blink:

Δηλαδη Ο καθαροαιμος Ελληνας φαινεται απο το τι Γλωσσα μιλαει κ την Διαλεκτο που χρησιμοποιει;;

Δεν μπορει δηλαδη να μεγαλωσει σε ενα περιβαλλον οπου να εμαθε να χρησιμοποιει αυτην τη Γλωσσα;;;

 

Αν δεν το εννοεις ετσι σε παρακαλω εξηγησε το μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πες μου σε παρακαλω πως αστειευεσαι!!!! :blink:

Δηλαδη Ο καθαροαιμος Ελληνας φαινεται απο το τι Γλωσσα μιλαει κ την Διαλεκτο που χρησιμοποιει;;

Δεν μπορει δηλαδη να μεγαλωσει σε ενα περιβαλλον οπου να εμαθε να χρησιμοποιει αυτην τη Γλωσσα;;;

 

Αν δεν το εννοεις ετσι σε παρακαλω εξηγησε το μου!!

 

 

Δεν υπάρχουν "αμιγώς Έλληνες". Εχουν γίνει χιλιάδες επιμειξίες. Οι Σλάβοι είχαν κατέβει μέχρι την Πελοπόνησσο. Προφανώς για να έχει μητρική γλώσσα τα αρβανίτικα ένας τουλάχιστον από τους γονείς του ήταν Αρβανίτης.

Link to comment
Share on other sites

................

3) Άρα, όσοι έχουν αυτά τα γονίδια και καλούνται έλληνες, κακώς καλούνται έλληνες

................

Να το συνεχίσω...; :angel:

 

Ασε ... το πιάνω από 'δω! :018bleh:

 

Λοιπόν : γίνεται μία έρευνα. Η ιατρική ομάδα που την κάνει παίρνει δείγματα γεννετικού υλικού. Από που τα πήρε τα δείγματα; Από την μάσκα του Αγαμέμνωνα; Νούκου! Από ανθρώπους εν ζωή τα παίρνει. Σημερινούς έλληνες.

 

Πάει αυτό.

 

Ποιός καλείται σήμερα έλληνας; Ποιός καλείται γάλλος; Ο έχων την υπηκοότητα. Αρα δεν θέτω θέμα του αν κακώς ή καλώς αποκαλούνται σήμερα, έλληνες οι φέροντες τα γονίδια που δεν πρέπει να φέρουν.

 

Τώρα το τι αποδεικνύει η έρευνα αυτή; Οι μελετητές δεν φέρνουν τις απαντήσεις σε φιλοσοφικό επίπεδο. Δίνουν κάποια στοιχεία που βρήκαν. Από το μυαλό του καθένα μας εξαρτάται το πως θα δούμε το θέμα φιλοσοφικά. Ας μην μπλέξουμε την ιατρική με την φιλοσοφία.

 

Ιατρικώς (ή βιολογικώς αν προτιμάς) :

Εγινε μία έρευνα.

Η οποία έφερε αποτελέσματα.

Τα οποία τα είπαμε.

 

Στρίβει η κουβέντα εδώ και ...

 

Φιλοσοφικώς :

Γιατί από τους έλληνες λείπουν δύο γονίδια;

Είναι ανώτεροι;

Μήπως απλώς δεν τα χρειάζεται αναλόγως με την περιοχή που μένει και την διατροφή που κάνει;

Οι "Ε" έρχονται;

 

Δεν βλέπω το θέμα από το βάθρο της "εκλεκτής" ελληνίδας (εξ' άλλου δεν πήραν δείγμα από εμένα...).

 

Βλέπω απλά ένα θέμα!

 

Το οποίο θίγω και αναλύω μέχρι εκεί που φτάνει το μυαλουδάκι μου.

 

Αν τα συμπεράσματά μου δεν συμφωνούν με τα δικά σου είναι άλλο καπέλο. Δεν ακυρώνει τα γεγονότα.

 

(ω ρε γαμώ το ... πολλά έγραψα :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν "αμιγώς Έλληνες". Εχουν γίνει χιλιάδες επιμειξίες. Οι Σλάβοι είχαν κατέβει μέχρι την Πελοπόνησσο. Προφανώς για να έχει μητρική γλώσσα τα αρβανίτικα ένας τουλάχιστον από τους γονείς του ήταν Αρβανίτης.

 

Αυτό με τις επιμειξίες, πάλι ... !

 

Το έχω ακούσει από πολλούς : "έχουμε ανακατευτεί με άλλους λαούς".

 

Να σας πω πως όποιος λαός ερχόταν στην Ελλάδα ερχόταν για λάφυρο!!! Πολύ λάφυρο παιδιά μου! Τρε μποκού!!! ( :063laugh: )

 

Οι κάτοικοι αυτής της περιοχής (θέμα : Ελλάδα) λοιπόν δεν δέχονταν να ζευγαρώσουν με "εισβολείς". Επί φραγκοκρατίας, όποια παιδιά γεννήθηκαν από μητέρα ελληνίδα και πατέρα ιταλό τα έλεγαν περιφρονητικά "γασμούλους". Τα παιδιά αυτά δεν τα σήκωνε το κλίμα εδώ και έφυγαν προς τις δεύτερες χώρες τους. Το όμοιον έγινε και με τους τούρκους : αν έκλεβαν κάποια κοπέλα ... δεν την κρατούσαν εδώ. Την ΄φυγάδευαν στην Τουρκία. Την επιμειξία την απέφευγαν οι άνθρωποι κάποτε. Την απέφευγαν μέχρι παρεξηγήσεως. Πολλές κοπέλες έμειναν ανύπανδρες (τότε ...!!!) μόνο και μόνο για να μην ζευγαρώσουν όχι απλά με ξένο ακόμη και με έλληνα που δεν ήταν της "τάξης" τους.

 

Μην αναμασάμε, λοιπόν, την καραμέλα που κάποιοι μας έχωσαν στο στόμα χωρίς να το ερευνήσουμε πρώτα! Μόνο και μόνο γαι να μας κάνουν να νιώθουμε "σαλάτα" ως λαός. Για να μειώσουν το εθνικό μας φρόνημα.

 

Οσο για το "προφανώς ήταν ένας τουλάχιστον, από τους γονείς του αρβανίτης" ... άσ'το! Η γιαγιά μου μιλούσε αρβανίτικα επειδή δούλευε με ανθρώπους που τα μιλούσαν λόγω καταγωγής.

 

Μιλώ αγγλικά. Είμαι αγγλίδα;

 

Μιλώ γαλλικά. Είμαι γαλλίδα;

 

Τι είναι αυτά ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

 

Οι κάτοικοι αυτής της περιοχής (θέμα : Ελλάδα) λοιπόν δεν δέχονταν να ζευγαρώσουν με "εισβολείς". Επί φραγκοκρατίας, όποια παιδιά γεννήθηκαν από μητέρα ελληνίδα και πατέρα ιταλό τα έλεγαν περιφρονητικά "γασμούλους". Τα παιδιά αυτά δεν τα σήκωνε το κλίμα εδώ και έφυγαν προς τις δεύτερες χώρες τους. Το όμοιον έγινε και με τους τούρκους : αν έκλεβαν κάποια κοπέλα ... δεν την κρατούσαν εδώ. Την ΄φυγάδευαν στην Τουρκία. Την επιμειξία την απέφευγαν οι άνθρωποι κάποτε. Την απέφευγαν μέχρι παρεξηγήσεως. Πολλές κοπέλες έμειναν ανύπανδρες (τότε ...!!!) μόνο και μόνο για να μην ζευγαρώσουν όχι απλά με ξένο ακόμη και με έλληνα που δεν ήταν της "τάξης" τους.

 

 

Οσο για το "προφανώς ήταν ένας τουλάχιστον, από τους γονείς του αρβανίτης" ... άσ'το! Η γιαγιά μου μιλούσε αρβανίτικα επειδή δούλευε με ανθρώπους που τα μιλούσαν λόγω καταγωγής.

 

Μιλώ αγγλικά. Είμαι αγγλίδα;

 

Μιλώ γαλλικά. Είμαι γαλλίδα;

 

Τι είναι αυτά ... :blink:

 

Lithos, η δική μου καταγωγή και όσων κατάγονται από τα Επτάνησα διαψεύδει πανηγυρικά αυτά που λες περί ..."φραγκοκρατίας".

 

Μήπως πάσχω από σύμπλεγμα κατωτερότητας και γι' αυτό φέρνω αυτό το επιχείρημα; :unsure: Και καλά εγώ, πες ότι πάσχω και θέλω να σας εμφανίσω όλους σαλάτα για να πλήξω το εθνικό φρόνημα. Οι Επτανήσιοι γεννήτορες / εκπρόσωποι του ελληνικού διαφωτισμού, πολλοί Φαναριώτες και στελέχη των παραδουνάβιων ηγεμονιών, όλοι αυτοί, με τις διγενείς καταβολές, που πρωτοστάτησαν ιδεολογικά στην ελληνική επανάσταση ...έπασχαν;

 

 

Η γιαγιά σου μπορεί να καταλάβαινε αρβανίτικα επειδή δούλευε με Αρβανίτες αλλά προφανώς μιλούσε και ελληνικά. Δεν τα είχε ως μητρική γλώσσα. Στα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη αναφέρονται "πρωτοκλασάτοι" ήρωες της επανάστασης που δε μιλούσαν γρυ ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός καλείται σήμερα έλληνας; Ποιός καλείται γάλλος; Ο έχων την υπηκοότητα. Αρα δεν θέτω θέμα του αν κακώς ή καλώς αποκαλούνται σήμερα, έλληνες οι φέροντες τα γονίδια που δεν πρέπει να φέρουν.

 

Τώρα το τι αποδεικνύει η έρευνα αυτή; Οι μελετητές δεν φέρνουν τις απαντήσεις σε φιλοσοφικό επίπεδο. Δίνουν κάποια στοιχεία που βρήκαν. Από το μυαλό του καθένα μας εξαρτάται το πως θα δούμε το θέμα φιλοσοφικά. Ας μην μπλέξουμε την ιατρική με την φιλοσοφία.

 

Χεχ... φάουλ. Όπως μας το μετέφερες, οι ερευνητές αυτοί είπαν "οι έχοντες την τάδε εθνικότητα φέρουν δύο γονίδια λιγότερα", άρα, από τη στιγμή που χρησιμοποιούν εθνικό όρο, μόνοι τους μπήκαν σε κοινωνιολογικά χωράφια. Απαντήσεις σε φιλοσοφικό επίπεδο δε φέρουν, πήραν όμως θέση υπέρ της άποψης που υποστηρίζει πως τον έλληνα τον κάνει η καταγωγή. Έστω και χωρίς να το καταλάβουν! Πήραν όμως θέση!

 

Άρα δεν τους μπλέκω εγώ. Μόνοι τους μπλέκονται!

 

Ιατρικώς (ή βιολογικώς αν προτιμάς) :

Εγινε μία έρευνα.

Η οποία έφερε αποτελέσματα.

Τα οποία τα είπαμε.

 

Στρίβει η κουβέντα εδώ και ...

 

Φιλοσοφικώς :

Γιατί από τους έλληνες λείπουν δύο γονίδια;

...

Αν τα συμπεράσματά μου δεν συμφωνούν με τα δικά σου είναι άλλο καπέλο. Δεν ακυρώνει τα γεγονότα.

 

Νο-νο-νο... Κοίτα, εγώ σου έγραψα τους λόγους για τους οποίους δεν πιστεύω πως είναι έγκυρη η πληροφορία και παραμένω ανοιχτός στο να μου ακυρώσεις τα επιχειρήματα. Πλην όμως, αφού αμφισβητώ την έρευνα, δεν είναι δυνατόν να έχω συμπεράσματα περί αυτής! :smilewink:

 

Ακόμα, σου υπενθυμίζω πως πουθενά δεν έγραψα εγώ πως υποστήριξες ανωτερότητα των ελλήνων... στα δικά σου γραφόμενα τριγυρίζει! :whistling:

 

(ω ρε γαμώ το ... πολλά έγραψα :wacko: )

 

Όντως. Γι' αυτό τα σύμπτυξα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις επιμειξίες, πάλι ... !

 

Λίθος,

 

α) μερικές διευκρινίσεις εδώ. Αμιγής λαός, και μάλιστα επί 2,000 και πλέον, δεν υπάρχει και δεν είναι και καλό να υπάρχει - η ενδογαμία εξασθενεί μια φυλή.

β) υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ρεαλιστικό "έγιναν επιμειξείες" μέχρι το απαξιωτικό "είμαστε τουρκόσποροι" το οποίο με κάνει κι εμένα τούρκο όταν το ακούω.

 

Οι κάτοικοι αυτής της περιοχής (θέμα : Ελλάδα) λοιπόν δεν δέχονταν να ζευγαρώσουν με "εισβολείς".

 

Βρε Λίθος, να "ζευγαρώσουν"; Το γράφεις λες και οι κοπελιές ήταν φοράδες! :018bleh: Το οποίο βέβαια, δεν απέχει και πολύ από αυτό που συνέβαινε για πολλούς αιώνες στην ελληνική ύπαιθρο, η οποία μέχρι πολύ πρόσφατα δε φημιζόταν για τα δικαιώματα που ανεγνώριζε στη γυναίκα. Το οποίο όμως σημαίνει πως, οι καημένες οι γυναίκες εκείνης της εποχής, συνήθως, δεν ήταν σε θέση να επιλέξουν ποιος θα τις *αχεμ* γονιμοποιήσει.

 

Πολλές κοπέλες έμειναν ανύπανδρες (τότε ...!!!) μόνο και μόνο για να μην ζευγαρώσουν όχι απλά με ξένο ακόμη και με έλληνα που δεν ήταν της "τάξης" τους.

 

Πρόσεξε αυτό το λεπτό σημείο: το εμπόδιο της τάξης, όπως έχουν αποδείξει κοινωνιολογικές έρευνες, είναι το πιο ισχυρό "εμπόδιο" για ένα γάμο. Αλλά, πρόσεξε: δε σημαίνει πως ακυρώνονται γάμοι λόγω διαφορετικής κοινωνικής τάξης, σημαίνει πως άτομα από διαφορετική τάξη, κατά κανόνα, δεν ερωτεύονται καν το ένα το άλλο! Αντίθετα με όσα ισχυρίζονται οι ελληνικές ταινίες του '60-'70, ουδέποτε η κόρη του εφοπλιστή καρδιοχτύπησε για τον πτωχό πλην τίμιο μπουζουκτζή.

 

Υπάρχει και εμπόδιο εθνότητας, αλλά, ποτέ δεν ήταν τόσο ισχυρό όσο η τάξη (οπότε άστοχος κάθε παραλληλισμός), δεύτερον, η ισχύς του εμποδίου αυτού διαφέρει από εποχή σε εποχή κι από κουλτούρα σε κουλτούρα.

 

Τι σχέση έχει αυτό θα μου πεις τώρα.... Το πώς ζευγάρωναν οι κάτοικοι αυτής της χώρας κατά τα τελευταία 2000 χρόνια (με ένα σκασμό από πολιτικο-κοινωνικές αλλαγές) δε γίνεται να συνοψιστεί ούτε σε αφορισμούς "ήταν τουρκόσποροι" αλλά ούτε και σε έξιδανικεύσεις "δεν δέχονταν την επιμειξεία". Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ένας μόνο κανόνας που να ίσχυε επί Βυζαντίου, Φραγκοκρατίας, Τουρκοκρατίας, στην Κρήτη, στη Μάνη, στα Επτάνησα και στη Θράκη!

 

Μέσα σ' αυτό το χάος, το μόνο που είναι βέβαιο είναι η επιμειξεία. Τώρα, για το ποσοστό της επιμειξείας, τόσοι και τόσοι έχουν διαφωνήσει χωρίς να βρουν άκρη, εγώ θα σου πω ένα πράγμα.... μας νοιάζει στ' αλήθεια;

 

Μην αναμασάμε, λοιπόν, την καραμέλα που κάποιοι μας έχωσαν στο στόμα χωρίς να το ερευνήσουμε πρώτα! Μόνο και μόνο γαι να μας κάνουν να νιώθουμε "σαλάτα" ως λαός. Για να μειώσουν το εθνικό μας φρόνημα.

 

Γιατί σου μειώνει το εθνικό σου φρόνημα;

 

Πρόσεξε, σου επικολλώ ένα απόσπασμα από την πρώτη μου δημοσίευση στο θρεντ:

 

3) Σκαμπάζετε καθόλου μαθηματικά; Σε κάθε γενιά, περνάνε από τους γονείς στους απογόνους τα ΜΙΣΑ ακριβώς γονίδια. Δηλαδή, τα μισά γονίδια ενός δεδομένου ανθρώπου διασκορπίζονται με κάθε παιδί. Μετά από καμιά χιλιάρα χρόνια, είναι πολύ πιθανό να μη σας έχει μείνει ΟΥΤΕ ΕΝΑ κοινό γονίδιο με τον πρόγονο, δεν πα' να 'στε και κατευθείαν απόγονοι του Μεγαλέξαντρου! Μην καυχιέστε για τους υψηλούς σας προγόνους, εκτός αν σας έχει μείνει απ' αυτούς και κάτι άλλο εκτός από, ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ !! ...γονίδια.

 

 

Οσο για το "προφανώς ήταν ένας τουλάχιστον, από τους γονείς του αρβανίτης" ... άσ'το! Η γιαγιά μου μιλούσε αρβανίτικα επειδή δούλευε με ανθρώπους που τα μιλούσαν λόγω καταγωγής.

 

Ουπς! Σε τσάκωσα!

 

Αυτοί οι άνθρωποι τα μιλούσαν λόγω καταγωγής; Πού ζούσαν αυτοί οι άνθρωποι; Τι υπηκοότητα είχαν; Τι έγιναν οι απόγονοί τους; Ήταν έλληνες ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να αποδείξεις; Πως έγιναν επιμειξίες; Δεν το αρνήθηκα. Εδωσα όμως και την κοινωνική συνέχεια της επιμειξίας. Και επιμένω : ήταν σε μειωμένα νούμερα! :015annoyed:

 

Ναι η γιαγιά μου έμαθε τα αρβανίτικα γιατί δούλευε με αρβανίτες : ποιά είναι η ιστορία τους; Πως ξεκίνησαν να υπάρχουν μέσα στα βιβλία της ιστορίας; Πως πρωτοεμφανίστηκαν; Θέλετε να μάθετε ή γνωρίζετε ήδη; Ποιός ήταν ο Σκεντέρμπεης που έφιαξε έναν στρατό; Τους μετέπειτα, αρβανίτες; Τι απέγινε αυτό το στράτευμα μετά τον θάνατό του; :smilewink: (προσοχή!: μιλάω για αρβανίτες και όχι για τους σημερινούς αλβανούς.)

 

Και ναι, πήραν δείγματα από φέροντες την ελληνική υπηκοότητα. Οι σημερινοί έλληνες δεν λένε πως όλοι κατάγονται από τον μέγα Αλέξανδρο ... Ελεος ... με πόσες ποια να έκανε έρωτα αυτός ο έρμος; :blblbl:

 

Οσο για τα υπόλοιπα που μου γράφεις Τραγουλάκο ... μάλλον πρέπει να πιω τον 3ο καφέ και να τα ξαναδιαβάσω. Δεν κατάλαβα τίποτε άλλο παρά μόνο πως διαφωνείς για την διαφωνία. Αρα πρέπει να πιω καφέ! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να αποδείξεις; Πως έγιναν επιμειξίες; Δεν το αρνήθηκα. Εδωσα όμως και την κοινωνική συνέχεια της επιμειξίας. Και επιμένω : ήταν σε μειωμένα νούμερα! :015annoyed:

 

 

 

Μία κοινωνική συνέπεια ήταν αυτή...

 

Άλλη κοινωνική συνέπεια είναι, δυστυχώς, αυτή...

240370538_7454865ff1_o.gif

 

(To σκίτσο του Καλαϊτζή από την Ελευθεροτυπία του Σαββάτου, 9/9).

Link to comment
Share on other sites

Ανάθεμα με και αν κατάλαβα τί συμπέρασμα θέλει ο καθένας σας να βγάλει.... και γιατί....και στηριζόμενος πού;;;

Ανάθεμά με και αν κατάλαβα γιατί έγραψα αυτό το σχόλιο....

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα υπόλοιπα που μου γράφεις Τραγουλάκο ... μάλλον πρέπει να πιω τον 3ο καφέ και να τα ξαναδιαβάσω. Δεν κατάλαβα τίποτε άλλο παρά μόνο πως διαφωνείς για την διαφωνία. Αρα πρέπει να πιω καφέ! :063laugh:

 

Περίμενα αυτόν τον έρμο τον καφέ, περίμενα... ας είναι.

 

Τι θες να αποδείξεις; Πως έγιναν επιμειξίες; Δεν το αρνήθηκα. Εδωσα όμως και την κοινωνική συνέχεια της επιμειξίας. Και επιμένω : ήταν σε μειωμένα νούμερα! :015annoyed:

...

Και ναι, πήραν δείγματα από φέροντες την ελληνική υπηκοότητα. Οι σημερινοί έλληνες δεν λένε πως όλοι κατάγονται από τον μέγα Αλέξανδρο ... Ελεος ... με πόσες ποια να έκανε έρωτα αυτός ο έρμος; :blblbl:

 

Καλά, δε βλέπεις την τρανταχτή αντίφαση σε αυτά που λες;

α) γίνανε επιμειξείες

β) ωστόσο από ΟΛΟΥΣ τους έλληνες λείπουν τα δύο γονίδια

 

Δεδομένου πως η έρευνα έγινε στο σήμερα, άρα αυτά τα γονίδια λείπουν από τους σημερινούς έλληνες. Άρα, δυο τα ενδεχόμενα:

 

Α' περίπτωση: η έλλειψη των συγκεκριμένων γονιδίων είναι κάτι που προέκυψε "στην πορεία" και εξαιτίας των επιμειξιών

i) άρα οι αρχαίοι Έλληνες είχαν αυτά τα δύο γονίδια

ii) άρα, αφού όσοι έχουν τα συγκεκριμένα δεν είναι Έλληνες, άρα οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν Έλληνες.

 

:wacko:

 

Β' περίπτωση: η έλλειψη των συγκεκριμένων γονιδίων είναι διαχρονικό χαρακτηριστικό της ελληνικής φυλής.

i) άρα οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν αυτά τα δύο γονίδια

ii) άρα, θα πρέπει να εξηγήσουμε πώς, παρά τις επιμειξείες, διατηρήθηκε η έλλειψη δυο γονιδίων τόσους αιώνες. Με δυο λόγια, πώς, ένα υπολειπόμενο χαρακτηριστικό κατάφερε να επικρατήσει.

 

:wacko:

 

Παράλογες και οι δύο περιπτώσεις.

 

Κοίτα, φίλη Λίθε, εγώ σου δίνω απλώς αντεπιχειρήματα του για ποιο λόγο δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που μου γράφεις, έτσι όπως το γράφεις.

 

Ωστόσο, θεωρώ πολύ σημαντικότερο φάουλ το ότι με βάση αυτήν την έρευνα, καθόρισες την ελληνικότητα με βάση το DNA. Από τον Καποδίστρια και τον Μπότσαρη θα ζητούσες αλήθεια εξέταση DNA για να δεις αν λείπουν αυτά τα γονίδια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

...Ωστόσο, θεωρώ πολύ σημαντικότερο φάουλ το ότι με βάση αυτήν την έρευνα, καθόρισες την ελληνικότητα με βάση το DNA. Από τον Καποδίστρια και τον Μπότσαρη θα ζητούσες αλήθεια εξέταση DNA για να δεις αν λείπουν αυτά τα γονίδια ή όχι;

Και, εννοείται, σε αλβανικές, σκοπιανές και τουρκικές ιστοσελίδες παρουσιάζονται γενετικές και αιματολογικές αναλύσεις που υποστηρίζουν ότι το αίμα και το DNA των σημερινών "βαλκανίων" (αναλόγως της σελίδας) εχούν μεγαλύτερες ομοιότητες με εκείνα των αρχαίων Ελλήνων από όσο των σημερινών Ελλήνων...

... νομίζω πως η DNA προσέγγιση (ή με φυλετικά χαρακτηριστικά ή με ομάδες αίματος) μπορεί να μας δώσει ότι αποτέλεσμα "θέλουμε".

 

 

... Κόπτεται τη μια στιγμή για την αλήθεια και την άλλη μισεί αυτόν που αρνιέται να υπηρετήσει το ψέμα.

Παράξενο πλάσμα, ατίθασο, περίεργο, εγωπαθές και σοφόμωρο ο Έλληνας.

..."

Μήπως το ένα δεν γίνεται χωρίς το άλλο;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανατρέχοντας στην πηγή...

 

Έλληνες ήσαν και οι Άνυτος και Μέλισσος, πασίγνωστοι συκοφάντες του Σωκράτους. Έλλην και ο Περικλής, ο δημαγωγός πολιτικάντης που έφερε τα δεινά του πελοποννησιακού πολέμου. Έλλην και ο Διονύσιος ο της Σικελίας τύραννος! Έλλην και ο Αναξαγόρας ο καταδικασθείς επ' ασέβεια, Έλλην και ο Θεόδωρος ο άθεος, του οποίου τα συγγράματα κάηκαν ολοσχερώς. 'Ελλην και ο Τιμοφάνης, ο προδότης της πατρίδας, τύραννος και δολοφόνος πολιτών, Έλλην και ο αδελφός του ο Τιμολέων που τον εφόνευσε και αργότερα απελευθέρωσε την Σικελία, νικώντας την τυραννία. Έλλην και ο Αχιλλεύς, Έλλην και ο Θερσίτης!

 

Αλλά τελικά απλώς κάποιοι ήσαν αισχροί. Διότι έφεραν όνομα δίχως τις ιδιότητες αυτού!

 

ΥΓ: Αυτό το τελευταίο....για εξασκημένους. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά τελικά απλώς κάποιοι ήσαν αισχροί. Διότι έφεραν όνομα δίχως τις ιδιότητες αυτού!...

Ή γιατί τελικά το όνομα δεν προσδιορίζει τις ιδιότητες, οι άνθρωποι τις προσδιορίζουν. Ή πάλι, ίσως γιατί όνομα και ιδιότητες είναι μεταξύ τους άσχετα, και οι τυχόν ομοιότητες είναι περιστασιακές και συμπτωματικές...
Link to comment
Share on other sites

... νομίζω πως η DNA προσέγγιση (ή με φυλετικά χαρακτηριστικά ή με ομάδες αίματος) μπορεί να μας δώσει ότι αποτέλεσμα "θέλουμε".

 

Για να μην είμαστε κι 100% άδικοι με τους μοριακούς βιολόγους, υπάρχουν αναλύσεις κι αναλύσεις. Για να είναι σωστή μια ανάλυση, πρέπει να γίνεται σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές του DNA, όπως π.χ. τα τεστ πατρότητας.

 

Αυτό δεν εμποδίζει βέβαια διάφορους να κάνουν μελέτες σε άσχετες περιοχές βγάζοντας αντιεπιστημονικά συμπεράσματα. Οι επιστήμονες -που ξέρουν-δεν τα λαμβάνουν υπόψη, αλλά ο κόσμος μαγεύεται στο άκουσμα της λέξης DNA και εντυπωσιάζεται.

 

Τεσπα... θυμήθηκα τα λόγια μιας φίλης μου:

 

«Κοίτα, κι εμείς οι Βούλγαροι αρεσκόμαστε στην ιδέα πως είμαστε ήδη 1000 χρόνια στην ίδια περιοχή κι είμαστε "παλιοί", αλλά τελικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα συγκλονιστικό. Τι το κοινό έχει η ζωή η δική μου με τη ζωή ενός βουλγάρου το χίλια τόσο;»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...