Jump to content

Πώς να γνωρίσουμε τον Θεό


Rafael
 Share

Recommended Posts

Αντιγραφω σχολιο του εκδοτη

 

"Σε αυτό το εξαιρετικό βιβλίο, ο Ντίπακ Τσόπρα μας οδηγεί βήμα προς βήμα από το πρώτο στάδιο, όπου η αντίδραση "μάχης ή φυγής" του εγκεφάλου μας οδηγεί σε έναν Θεό που είναι ένας παντοδύναμος και μερικές φορές απρόβλεπτος "πατέρας", μέχρι το έβδομο στάδιο, όπου ο εγκέφαλος βιώνει τον Θεό ως καθαρή ύπαρξη πέρα από κάθε σκέψη, σαν μια ιερή παρουσία."

 

Το εχει διαβασει κανεις?

Και ποια ειναι τα σχολια σας?

 

Φιλικα...

post-8-1101512355_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το βιβλίο αυτό το έχω αγοράσει αλλά λυπάμαι δεν μπορώ να λύσω την απορία σου καθότι δεν το διάβασα όλο ακόμη !

ενα κομμάτι μέχρι εκεί που διάβασα και μου έκανε εντύπωση είναι αυτό που σου γράφω παρακάτω :

Αυτές είναι μερικές γνωστές εμπειρίες ,

ΌΤΑΝ ΒΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,ΝΙΩΘΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.

ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ Η ΚΡΙΣΗ ΕΠΕΛΘΕΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΗΡΕΜΙΑ.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΝΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΞΑΦΝΙΚΗ ΕΞΑΡΣΗ ΑΓΑΠΗΣ.

ΕΝΑ ΒΡΕΦΟΣ Η ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙΑ ΨΥΧΗ .

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟΥΓΙΜΑ.

ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΙΥ ΑΠΕΙΡΟΥ ΧΩΡΟΥ .

ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΥΝΤΡΑΚΤΙΚΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ .

Κάθε φορά λοιπόν που έχετε μια τέτιοα εμπειρία ,ο εγκέφαλος σας έχει αντιδράσει στην επαφή με τον Θεό . :angel:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αντιγραφω σχολιο του εκδοτη

 

"Σε αυτό το εξαιρετικό βιβλίο, ο Ντίπακ Τσόπρα μας οδηγεί βήμα προς βήμα από το πρώτο στάδιο, όπου η αντίδραση "μάχης ή φυγής" του εγκεφάλου μας οδηγεί σε έναν Θεό που είναι ένας παντοδύναμος και μερικές φορές απρόβλεπτος "πατέρας", μέχρι το έβδομο στάδιο, όπου ο εγκέφαλος βιώνει τον Θεό ως καθαρή ύπαρξη πέρα από κάθε σκέψη, σαν μια ιερή παρουσία."

 

Το εχει διαβασει κανεις?

Και ποια ειναι τα σχολια σας?

 

Φιλικα...

 

 

 

Πως να γνωρισουμε τον θεο ? μια ματια γυρω μας ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αντιγραφω σχολιο του εκδοτη

 

"Σε αυτό το εξαιρετικό βιβλίο, ο Ντίπακ Τσόπρα μας οδηγεί βήμα προς βήμα από το πρώτο στάδιο, όπου η αντίδραση "μάχης ή φυγής" του εγκεφάλου μας οδηγεί σε έναν Θεό που είναι ένας παντοδύναμος και μερικές φορές απρόβλεπτος "πατέρας", μέχρι το έβδομο στάδιο, όπου ο εγκέφαλος βιώνει τον Θεό ως καθαρή ύπαρξη πέρα από κάθε σκέψη, σαν μια ιερή παρουσία."

 

Το εχει διαβασει κανεις?

Και ποια ειναι τα σχολια σας?

 

Φιλικα...

Το έχω αλλά έχω διαβάσει μόνο την αρχή. Μέχρι εκεί φάνηκε ενδιαφέρον και έδειξε να ξέρει τι λέει και γιατί. Δεν το συνέχισα θέλω να το διαβάσω χωρίς πίεση από άλλα πράγματα, ίσως τον άλλο μήνα....
Link to comment
Share on other sites

Πως να γνωρισουμε τον θεο ? μια ματια γυρω μας ειναι αρκετη.

Συφωνω, μια ματια ειναι αρκετη, ομως οχι βιαστικη ~ Βιαια..

Μια ματια οπου να κρυβει την θεληση του να μαθουμε ειναι αρκετη!

Αγνη, διχως το απροσπελαστο φιλτρο της προκαταληψης..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός θέματος. Γνώρισα έναν θεό προ ημερών! Είχα χάσει τον δρόμο μου και προσφέρθηκε να με οδηγήσει αυτός!

 

Αλήθεια λέω! :)

:offtopic: Χε χε χε...

Το κιν του το πηρες;

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...