Jump to content

ΟΛΑ είναι ΕΝΑ?


 Share

Recommended Posts

χμμ.. τώρα εδώ υπεισέρχεται καθαρά πλέον ο παράγοντας "υποκείμενο"

 

Κατ' αρχήν δεν μου στέκει καλά η λέξη "βολεύει"... τι εννοείς?

 

Δημιουργώ μιά κοσμοθεωρία που να βολεύει τον ήδη υπάρχοντα τρόπο συμπεριφοράς μου ή

δημιουργώ μιά κοσμοθεωρία που να με τραβά σε ένα ανώτερο επίπεδο συμπεριφοράς?

Εχει διαφορά...γιατί αν μιά κοσμοθεωρία λειτουργεί ως δικαιολογία για τα αδικαιολόγητα δεν μου φαίνεται και τόσο "αθώα", τουναντίον μιά κοσμοθεωρία που με κρατά σε συνεχή εγρήγορση με μόνιμο αντίπαλο τον ίδιο μου τον εαυτό που θέλω να ξεπεράσω νομίζω πως έχει κάτι να μας πεί..

 

Υ.Γ. όταν λέμε παρατήρηση εννοούμε την σωστή...αλλά ποιά είναι τάχα αυτή?

Σωστή παρατήρηση -για μένα πάντα- είναι αυτή που κλείνει μέσα της όλες τις δυνατές παραμέτρους και θέτει τα περισσότερα ερωτήματα....

Βασικα τιποτε απο τα Δυο η μαλλον ΚΑΙ τα Δυο,

για να γινω πιο σαφης, Δημιουργω μια γεφυρα οπου με παει σε ενα ανωτερο επιπεδο. Ουτε κοσμοθεωρειες Δημιουργω ουτε τιποτα περιπλοκο, απλα βαζοντας κατω οσα στοιχεια εχω καταφερει να μαζεψω διανοουμαι τον ευκολοτερο (και πρακτικοτερο σαφως) τροπο ωστε να καταφερω να μαζεψω κι αλλα.

1. Θελω να φτασω τη γνωση.

2. Που βρισκομαι τωρα;

3. Χρειαζομαι εναν "χαρτη" για να δω την "αποσταση" μου απο αυτην.

4. Για να φτιαξω αυτον τον χαρτη χρειαζεται η παρατηρηση του περιβαλλοντος μου.

5. Αρχιζω και παρατηρω "οπως με βολευει" (με οποιον τροπο κατανοω καλυτερα) το περιβαλλον μου.

Τελικα εννονω τα κοματια του παλζ οπου στη τελικη θα σχηματισουν τον χαρτη οπου θα με βοηθησει να βρω πιο μονοπατι πρεπει να διαβω απο το σημειο που βρισκομαι μεχρι να φτασω στον προορισμο μου ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

Σημ. Καλο θα ηταν ο "χαρτης" μας να ειναι καλα πληροφοριοδοτημενος, και να περιεχει καθε ειδους παγιδες, shortcuts(οπου ΔΕΝ συνιστανται), σημεια ξεκουρασης (οπου θα μπορουμε να αναλογιστουμε και να αναθεωρησουμε την διαδρομη μας) και αλλα...

 

Σε καλυψα?

 

ΥΓ. Το παραπανω ειναι εμπνευσμενο απο την βλεψη μου προς την ζωη...και την καθημερινοτητα μου.

 

Su.Co.Re.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασικα τιποτε απο τα Δυο η μαλλον ΚΑΙ τα Δυο,

για να γινω πιο σαφης, Δημιουργω μια γεφυρα οπου με παει σε ενα ανωτερο επιπεδο. Ουτε κοσμοθεωρειες Δημιουργω ουτε τιποτα περιπλοκο, απλα βαζοντας κατω οσα στοιχεια εχω καταφερει να μαζεψω διανοουμαι τον ευκολοτερο (και πρακτικοτερο σαφως) τροπο ωστε να καταφερω να μαζεψω κι αλλα.

1. Θελω να φτασω τη γνωση.

2. Που βρισκομαι τωρα;

3. Χρειαζομαι εναν "χαρτη" για να δω την "αποσταση" μου απο αυτην.

4. Για να φτιαξω αυτον τον χαρτη χρειαζεται η παρατηρηση του περιβαλλοντος μου.

5. Αρχιζω και παρατηρω "οπως με βολευει" (με οποιον τροπο κατανοω καλυτερα) το περιβαλλον μου.

Τελικα εννονω τα κοματια του παλζ οπου στη τελικη θα σχηματισουν τον χαρτη οπου θα με βοηθησει να βρω πιο μονοπατι πρεπει να διαβω απο το σημειο που βρισκομαι μεχρι να φτασω στον προορισμο μου ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

Σημ. Καλο θα ηταν ο "χαρτης" μας να ειναι καλα πληροφοριοδοτημενος, και να περιεχει καθε ειδους παγιδες, shortcuts(οπου ΔΕΝ συνιστανται), σημεια ξεκουρασης (οπου θα μπορουμε να αναλογιστουμε και να αναθεωρησουμε την διαδρομη μας) και αλλα...

 

Σε καλυψα?

 

ΥΓ. Το παραπανω ειναι εμπνευσμενο απο την βλεψη μου προς την ζωη...και την καθημερινοτητα μου.

 

Su.Co.Re.

 

Ξεκινώντας να διευκρινήσω ότι κακώς δεν έκλεισα την λέξη "κοσμοθεωρία" σε εισαγωγικά καθώς την χρησιμοποίησα με την ευρύτερη έννοια της , περισσότερο αναφερόμενη στην προσωπική φιλοσοφία περί λόγου ύπαρξης και ελάχιστα ως μιά επιστημονική εξήγηση για ό,τι βλέπουμε γύρω μας...συνεπώς δεν αναφέρομαι σε κάτι εξαιρετικά πολύπλοκο αλλά το αντίθετο σε κάτι πολύ απλό αλλά περιεκτικό σε νόημα,ικανό να μας κάνει να σταθούμε σε αυτόν τον κόσμο ως άνω θρώσκοντα πλάσματα...

 

Τώρα αυτό στο οποίο αναφερόμουν σχετίζεται περισσότερο με αυτό που αναφέρεις επιγραμματικά στο ν.(1)

δηλαδή στην Γνώση...στο ανώτερο επίπεδο ,σε τι έγκειται αυτό κατά την άποψή σου?

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις αφορούν τρόπους κατάκτησης του πρώτου(ν.1)...εδώ πρόκειται για προσωπικές "πατέντες" που δημιουργεί ο καθένας ώστε να προσεγγίσει όσο το δυνατό περισσότερο τον τελικό σκοπό του...συνεπώς ναι μεν μπορούν να συζητηθούν αλλά στην παρούσα φάση καλύτερα να προσδιορίσουμε την "Γνώση" πριν καταλήξουμε στους τρόπους προσέγγισής της ..

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

...οκ, να μάθω πως ξεκίνησε το όλο θέμα και τις πιθανές εκδοχές του....αλλά ποιά η σκοπιμότητα ?

Ποια η σκοπιμότητα κι ο λογος, που ο ανθρωπος ζητα παντα να μαθαινει ολο και περισσοτερα γι'αυτον και το κοσμο που τον περιβαλει?

Για καποιους η αναζητηση του μυστηριου της αρχης ισοδυναμει με την αναζητηση του Θείου μυστηρίου.

Αλλους τους ενδιαφερει να το ψαχνουν και αλλους τους αφηνει αδιαφορους, η σκοπιμοτητα κι οι λογοι λοιπον ειναι καθαρα υποκειμενικοι.

 

 

ΞΑΝΑρχομαστε επομενως στις θεωριες..

 

Η βασικη διαφορα της θεωριας Big Bang απ'αυτη της Συνεχους δημιουργίας (δλδ του αιθερα) ειναι οτι στη 2η περιπτωση η υλη δημιουργειται (και εξαφανιζεται) συνεχως , ακομη κι αυτη τη στιγμη..

Δεν συνεβη μ'ενα μπαμ και κατω αλλα ειναι κατι που γινεται αδιακοπα σ'ενα κυκλο σύνθεσης-αποσύνθεσης.

 

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

@martina

Η Γνωση ειναι η επαφη μας με την Αιτια ας πουμε, η κατανοηση του περιβαλλοντος μας ΟΧΙ με επιστημονικο τροπο, αλλα με πνευματικο.

Πετυχενοντας το θα εισαι σε πνευματικο οργασμο συνεχως και οχι μονο οταν σου ερχετε μια λαμπρη ιδεα...

 

@rasputin

Συνφωνω με την 2η θεωρεια, ομως εδω μπλεκεται και το θεμα της Dark Matter(Μαυρης Υλης) οπου ειναι κατι αγνωστο προς το παρον για τους επιστημονικους-μη θρησκευτικους κυκλους.

το ειμαστε στη μεση των δυο αυτων Δυναμεων (οπως και να το δει κανεις) μας δινει την δυνατοτητα να κανουμε πολλων ειδων παρατηρησεις..φτανει να ξερουμε που να ψαξουμε.

Link to comment
Share on other sites

ομως εδω μπλεκεται και το θεμα της Dark Matter(Μαυρης Υλης) οπου ειναι κατι αγνωστο προς το παρον για τους επιστημονικους-μη θρησκευτικους κυκλους.

 

Για μαυρες τρυπες εχω ακουσει, για αντι-υλη εχω ακουσει, για μαυρη υλη ομως πρωτη φορα ακούω.. τι'ν τούτο?

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Μαύρη ύλη, σύμφωνα με τις νεότερες θεωρίες είναι το υλικό που αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος του σύμπαντος. Βρίσκεται εκεί που θεωρούσαμε πριν πως υπάρχει κενό και εικάζεται ότι έχει ιδιότητες απώθησης αντί για έλξης. Μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες ψάχνοντας για Dark Energy στην ιστοσελίδα της NASA αλλά και στο Google λογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@martina

Η Γνωση ειναι η επαφη μας με την Αιτια ας πουμε, η κατανοηση του περιβαλλοντος μας ΟΧΙ με επιστημονικο τροπο, αλλα με πνευματικο.

Πετυχενοντας το θα εισαι σε πνευματικο οργασμο συνεχως και οχι μονο οταν σου ερχετε μια λαμπρη ιδεα...

 

Φίλε μου δεν μπορείς να ξεφύγεις από την συμβολή της επιστήμης στο όλο θέμα...όταν πλέον ξέρεις ...ξέρεις...το θέμα είναι τι αλλάζει τώρα που γνωρίζεις....

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως το να είσαι σε "συνεχή πνευματικό οργασμό" είναι το ιδανικό? Εμένα μου φαίνεται κουραστικό έως ενοχλητικό .......δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι αλλά όποιος ασχολείται με δημιουργία νέων ιδεών καταλαβαίνει τι εννοώ...ανάμεσα σε δύο λαμπρές ιδέες επιβάλλεται ανάπαυση ...ακόμα και ο Θεός ξεκουράστηκε αν και η ιδέα Του δεν ήταν και τόσο ..λαμπρή...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 4 months later...

Τόσα χρόνια μετά χαίρομαι που οι βάσεις μου παραμένουν οι ίδιες, και δεν τις πρόδωσα ακόμα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είχα πολλές φαινομενικά άσχημες εμπειρίες που τελικά με οδήγησαν σε κάτι που φοβόμουν παλαιότερα, αλλά απολαμβάνω τώρα...(κλασικό σενάριο της ζωής μου).

 

Συνεχης πνευματικός οργασμός...

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/5718-%CE%BD%CF%8C%CE%B7%CF%83%CE%B7/page-4&do=findComment&comment=99690

είναι αυτό που ακόμα προσπαθώ να πετύχω, με τη διαφορά πως δε χρησιμοποιώ τίποτα από ότι την εποχή που συζητάγαμε για αυτα.

Όχι αγαπητή μαρτινα, δεν είναι κουραστικό, το αντίθετο μάλιστα!

Εγρήγορση, ευεξία, ενέργεια και καθαρη σκέψη.

Καλή διάθεση και επιθυμία να βοηθας τον άλλον.

Γνώση του καλού και του κακού (κλισέ :-P φοβού ).

 

 

Η επιστήμη όπως είχα πει κ παλαιότερα προσπαθεί να αναλύσει τα φαινόμενα από την καθαρά υλική μεριά τους, το οποίο είτε απαγορεύεται σε κάποια επίπεδα είτε διαστρεβλώνει τα γεγονότα όπως συχνά στη κβαντοφυσικη.

Δεν έχουν το αλάνθαστο, ίσα ίσα τελικά βλέπουμε που έχει οδηγηθεί ο κόσμος από την εκμετάλλευση της...γιατί φυσικά μόνο ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παραγωγή ευκολότερο κέρδους χρησιμοποιείται.

 

Συνεχίζω να υποστηρίζω πως βρισκόμαστε στη μέση των αντιθέτων του/των κόσμου/ων που βρισκόμαστε, και πως ως παρατηρητές διαλεγουμε την οπτική που ταιριάζει περισσότερο στις έως τώρα εμπειρίες μας.

Μας διαφεύγουν οι σύνδεσμοι που κρατάνε ενωμένο το όλον, και μάλλον είναι για καλό που ακόμα δεν έχουν ανακαλυφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...