Jump to content

Περί "αναστάσεως"


Recommended Posts

Γνώριζα την διαδικασία αναστάσεως και μπορούσα να τον τον φέρω πίσω, αλλά δεν είχα το δικαίωμα.

 

Εχω δυο αποριες πανω στο θεμα.

 

 

1ον. Ηθελες να τον αναστησεις?

 

2ον.Αν ΝΑΙ τι θα εδινες ως ανταλαγμα για να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εχω δυο αποριες πανω στο θεμα.

1ον. Ηθελες να τον αναστησεις?

 

2ον.Αν ΝΑΙ τι θα εδινες ως ανταλαγμα για να το κανεις?

Ανταλαγμα θα σου ζητηθει μοναχα αν η ζωη του εδω ειναι καλυτερη απο οτι η μετα-θανατον, καλυτερη σε γενικη βαση.

Αλιως κατι μου λεει πως ή δεν θα κανει τον κοπο να αναστηθει καθολου, ειτε αν με τα χιλια ζορια καταφερεις να τον φερεις στη "ζωη" (μας) τοτε αν δεν σου ξαναμιλησει να αισθανεσαι ΠΟΛΥ τυχερος :whistling:

 

Γιατι να αναστησεις καποιον?

Ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εγωιστικη πραξη!!

Αναγκαζεις τον αλλον να κανει κατι που εχει βαρεθει και μαλλον ΣΙΧΑΘΕΙ επειτα απο την συγκριση με την αλλη ζωη του...

Για να μην εχουμε ιδεα για το πως μπορει να ειναι η οποια μετα-θανατον ζωη, παει να πει πως δεν εχουμε δικαιωμα να γνωριζουμε...

Ομως μεσα μας πραγματικα μπορουμε να παρουμε μια μικρη ιδεα (οχι αρκετη ομως για να μας αναγκασει να τα παρατησουμε εδω) για το πως μπορει να ειναι, αρκετη ωστε να καταλαβουμε τι πρεπει να κανουμε εδω ομως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναγκαστικά να έχει κάποιο αντάλλαγμα;

Ούτε το φως δεν μπορείς να ανάψεις χωρίς "ανάλλαγμα", θερμίδες που καίγονται καθώς κινείσαι προς το διακόπτη και απλώνεις το χέρι, φαγητό που "πέθαίνει" για να έχεις θερμίδες, ρεύμα που πληρώνεις στη ΔΕΗ, κάρβουνο που καίγεται για το ρεύμα.... μια επ' άπειρο ακολουθία που συνδέει ίσως και τα πάντα σε μια αλυσίδα ανταλλαγών...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το φως δεν μπορείς να ανάψεις χωρίς "ανάλλαγμα", θερμίδες που καίγονται καθώς κινείσαι προς το διακόπτη και απλώνεις το χέρι, φαγητό που "πέθαίνει" για να έχεις θερμίδες, ρεύμα που πληρώνεις στη ΔΕΗ, κάρβουνο που καίγεται για το ρεύμα.... μια επ' άπειρο ακολουθία που συνδέει ίσως και τα πάντα σε μια αλυσίδα ανταλλαγών...

Εμ.. δε νομίζω ότι ο @rktouros εννοούσε πόσες θερμίδες θα κάψουμε για να σηκώσουμε το τηλέφωνο ή πόσο σάλιο θα κάψουμε, αλλά ηθικής άποψης.

Και δε νομίζω ότι συγκρίνεται το ηθικό αντάλλαγμα με το ρεύμα που πληρώνεις στη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Εμ.. δε νομίζω ότι ο @rktouros εννοούσε πόσες θερμίδες θα κάψουμε για να σηκώσουμε το τηλέφωνο ή πόσο σάλιο θα κάψουμε, αλλά ηθικής άποψης.

Και δε νομίζω ότι συγκρίνεται το ηθικό αντάλλαγμα με το ρεύμα που πληρώνεις στη ΔΕΗ.

Το αντάλλαγμα είναι πάντα ανάλογο του ζητούμενου, του επιθυμητού αποτελέσματος. Απλά τίποτα δεν γίνεται χωρίς αντάλλαγμα κι αν το ζητούμενο είναι επαναφορά στη ζωή το αντάλλαγμα τι μπορεί να είναι;

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Το αντάλλαγμα είναι πάντα ανάλογο του ζητούμενου, του επιθυμητού αποτελέσματος. Απλά τίποτα δεν γίνεται χωρίς αντάλλαγμα κι αν το ζητούμενο είναι επαναφορά στη ζωή το αντάλλαγμα τι μπορεί να είναι;

Μιλάς για αντάλλαγμα προσωπικό; Γιατί δε βρίσκω κάποιο προσωπικό αντάλλαγμα σε αυτή την περίπτωση αν το όλο σκηνικό γίνεται με ανιδιοτέλεια..

Τώρα αν θεωρείς την ανθρωπιά και την καλοσύνη κάτι το ανταλλάξιμο, τότε δε συμβαδίζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αντάλλαγμα προσωπικό; Γιατί δε βρίσκω κάποιο προσωπικό αντάλλαγμα σε αυτή την περίπτωση αν το όλο σκηνικό γίνεται με ανιδιοτέλεια..

Τώρα αν θεωρείς την ανθρωπιά και την καλοσύνη κάτι το ανταλλάξιμο, τότε δε συμβαδίζουμε..

Όχι δεν μιλώ για προσωπικό αντάλλαγμα - αν και φυσικά το "λογαριασμό" τον πληρώνει ο "καταναλωτής".

Ούτε μιλώ για ανθρωπιά και καλοσύνη (θα έπρεπε να γνωρίζουμε αν η "επαναφορά" συνιστά ανθρωπιά και καλοσύνη στην περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε έχουμε στο μυαλό μας διαφορετικές περιπτώσεις.. Με τον όρο "ανάσταση" εγώ εννοώ ξύπνημα από λήθαργο και ταρακούνημα. Και το έχω κάνει χωρίς να επιδιώκω κάποιο αντάλλαγμα..

 

Και τώρα που είπα επιδιώκω.. Εκεί είναι η διαφορά μας ε; Τότε μιλώ για επιδιωκόμενο αντάλλαγμα :)

Γιατί η περίπτωση δράσης - αντίδρασης υπάρχει ναι..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μιλώ για προσωπικό αντάλλαγμα - αν και φυσικά το "λογαριασμό" τον πληρώνει ο "καταναλωτής".

Ούτε μιλώ για ανθρωπιά και καλοσύνη (θα έπρεπε να γνωρίζουμε αν η "επαναφορά" συνιστά ανθρωπιά και καλοσύνη στην περίπτωση.

Για τί μιλάς όμως?

 

Δηλαδή, ένας θεραπευτής ρέικι για παράδειγμα, τί αντάλλαγμα έχει όταν κάνει ρέικι σε άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Για τί μιλάς όμως?

 

Δηλαδή, ένας θεραπευτής ρέικι για παράδειγμα, τί αντάλλαγμα έχει όταν κάνει ρέικι σε άλλους?

Για να δώσει λέμε, όχι να πάρει.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση του θεραπευτή, αυτή/ος δρούνε ως καταλύτες - επανακατευθύνουν υπάρχουσες ενέργειες οπότε το κόστος είναι του κόπου και του χρόνου. Ο επαγγελματίας

Φράγκα ... ικανοποίηση.
ο ερασιτέχνης.
Link to comment
Share on other sites

οχι ο ερασιτεχνης μονο, ειδικα ο επαγγελματιας θεραπευτης εχει ως ανταλλαγμα πρωτα την ικανοποιηση που του προσφερει η διερευση ενεργειας μεσω αυτου στον πασχοντα και επειτα (αν δεν βγαινει αλιως) τα φραγκα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά φράγκα ρε παιδιά, αφού οι περισσότεροι δίνουν τσάμπα ρέικι (εννοώ θεραπευτική συνεδρία, όχι να σου δώσουν βαθμό μύησης, που και πάλι μπορείς να βρεις τσάμπα αλλά με λίγο περισσότερο ψάξιμο).

Ούτε νομίζω πως υπάρχουν ερασιτέχνες και επαγγελματίες σε αυτό. Υπάρχουν ποιοτικές διαφορές που εξαρτώνται τόσο από τη μύηση που δέχεσαι όσο και από εσένα τον ίδιο, αλλά δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ επαγγελματιών και ερασιτεχνών.

Δέχομαι την ικανοποίηση ως ηθική ανταμοιβή, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάτι περισσότερο απ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε ένα ωδείο για φωνητική και συζητήσεις με σοβαρό καθηγητή, θα σου μιλήσει περί ενέργειας. Αυτό που θα σου πει λοιπόν είναι πως δίνεις ενέργεια όταν τραγουδάς (σωστά) σε αυτούς που σε ακούνε. Εύλογη απορία λοιπόν, είναι το πόση ενέργεια δίνεις και κατά πόσο κουράζεσαι. Η απάντηση που θα λάβεις είναι πως δίνοντας ενέργεια επικοινωνώντας με ανθρώπους, σου επιστρέφεται πολλαπλάσια. Και είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...