Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Εμένα πάντως αν μου πει κάποιος/α "είμαι μάγος/μάγισσα" θα απαντήσω όπως πρέπει:

 

"Μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου..."

 

:063laugh: καλό!! :clapping:

 

 

Υπάρχει κι άλλη απάντηση:

 

"...κινδυνεύω να μεταμορφωθώ σε βατράχι;;..."

 

(όχι, δεν είναι δικό μου!)

Link to comment
Share on other sites

[...]Παρακολουθούνται συνεχώς από αυτούς που πρέπει να παρακολουθούνται και είναι γνωστή η κάθε τους κίνηση [...]

 

 

lg-karma-police.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμένα πάντως αν μου πει κάποιος/α "είμαι μάγος/μάγισσα" θα απαντήσω όπως πρέπει:

 

"Μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου..."

 

"Ξέρεις είμαι λαλημένος/λαλημένη".

Πώς το σερβίρετε?

"Η απάντηση, απλούστατη, μπορεί να δόθηκε μέσα στα πολλά που ειπώθηκαν, την αναφέρω για να συνοψίσω: "ΔΕΝ ΤΟ ΣΕΡΒΙΡΕΙΣ". Δεν το λες, δεν το αναφέρεις, δεν το διαφημίζεις"

"Σ' αυτόν τον χώρο υπάρχει μια περίεργη συνήθεια. Αυτοί που ΣΕ ξέρουν δεν σου λένε ποτέ τίποτα. Αλλά αν και όταν αντιληφθούν ότι "ξέρεις" ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΛΑΛΗΣΕΙ- επειδή το έχεις μέσα σου. "

Οι απίθανες δισ-τρισυπόστατες απαντήσεις που ταιριάζουν σε κάθε κατάσταση, είναι μέρος της ΤΕΧΝΗΣ.

Νεφελίτσα, σμουτς καρδούλα μου γλυκιά...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥμφωνώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει λόγος να το διατυμπανίζεις αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει και μία τρελλή μυστικοπάθεια. Ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο είναι νορμάλ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥμφωνώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει λόγος να το διατυμπανίζεις αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει και μία τρελλή μυστικοπάθεια. Ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο είναι νορμάλ.

 

Γι'αυτό η μέση λύση, να είμαστε,να το συζητάμε αλλά να μην το κράζουμε κιόλας,ό,τι είμαστε, είναι το καλύτερο υποθέτω..τώρα κατα πόσον θα είμαστε αποδεκτοί θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

Και νασου πάλι το πνεύμα αντιλογίας που ξαναχτυπά.

Pure energy.

Και κάτι τελευταίο η νεκρομαντεία δεν είναι κάτι σκοτεινό είναι απλά επικοινωνία με τους νεκρούς.

Αυτά να είστε καλά και να προσέχετε.

 

 

Mιχαλάκη, μια και είμαι και του Τάγματος των Μυροφόρων του Ταξιάρχη, να σε ενημερώσω ότι σαφώς και ΔΕΝ είναι απλά επικοινωνία. Πρώτον διότι δεν είσαι στην ίδια κοινωνία και άρα διάσταση μαζί τους. Μια και η λέξη επικοινωνία είναι σύνθετη, ε.. μην ξεχνιόμαστε. Δεύτερον, ΔΕΝ γνωρίζεις σε τι βαθμό κάθαρσης βρίσκεται εκείνη την ώρα ο νεκρούλης, ή πού και αν έχει εγκλωβιστεί. Τρίτον, ΔΕΝ είναι σωστό για τους δικούς σου (το σου, για τον κάθε έναν μας) εγωιστικούς λόγους να μην τους αφήνεις σε ησυχία. Αν κι εφόσον υπάρχει λόγος να "μηνύσουν" κάτι, θα γίνει χωρίς να το ζητήσεις εσύ... που ΔΕΝ ξέρεις αν το ζητάς από αυτόν ή κάποιον που μιμείται ή εμφανίζεται με την μορφή του. Τέλος, κάνε ο,τι θες ΜΗΝ παίρνεις στο λαιμό σου κανέναν όμως! Ούτε ζωντανό, ούτε νεκρό.

Οχι τίποτα άλλο, αλλά ο Michael του οποίου το όνομα φέρεις ώς όνομα, κρατάει μια σπάθα ναααααααααααα και κόβει γόνατα.

Μάκια παληκάρι μ΄.

Link to comment
Share on other sites

Και νασου πάλι το πνεύμα αντιλογίας που ξαναχτυπά.

Pure energy.

Και κάτι τελευταίο η νεκρομαντεία δεν είναι κάτι σκοτεινό είναι απλά επικοινωνία με τους νεκρούς.

Αυτά να είστε καλά και να προσέχετε.

 

 

Mιχαλάκη, μια και είμαι και του Τάγματος των Μυροφόρων του Ταξιάρχη, να σε ενημερώσω ότι σαφώς και ΔΕΝ είναι απλά επικοινωνία. Πρώτον διότι δεν είσαι στην ίδια κοινωνία και άρα διάσταση μαζί τους. Μια και η λέξη επικοινωνία είναι σύνθετη, ε.. μην ξεχνιόμαστε. Δεύτερον, ΔΕΝ γνωρίζεις σε τι βαθμό κάθαρσης βρίσκεται εκείνη την ώρα ο νεκρούλης, ή πού και αν έχει εγκλωβιστεί. Τρίτον, ΔΕΝ είναι σωστό για τους δικούς σου (το σου, για τον κάθε έναν μας) εγωιστικούς λόγους να μην τους αφήνεις σε ησυχία. Αν κι εφόσον υπάρχει λόγος να "μηνύσουν" κάτι, θα γίνει χωρίς να το ζητήσεις εσύ... που ΔΕΝ ξέρεις αν το ζητάς από αυτόν ή κάποιον που μιμείται ή εμφανίζεται με την μορφή του. Τέλος, κάνε ο,τι θες ΜΗΝ παίρνεις στο λαιμό σου κανέναν όμως! Ούτε ζωντανό, ούτε νεκρό.

Οχι τίποτα άλλο, αλλά ο Michael του οποίου το όνομα φέρεις ώς όνομα, κρατάει μια σπάθα ναααααααααααα και κόβει γόνατα.

Μάκια παληκάρι μ΄.

 

 

Xm... μια και το τραβάει ο οργανισμός σας για την διατήρηση επαφής με νεκρούς, αναρωτήθηκα... βρε μπας και το τράβαγε ο οργανισμός τους να γίνουν παπάδες και υποσυνείδητα λειτουργεί αυτή η ανάγκη...

Για διαβάστε την αληθινή δύναμη που έχει το μνημόνιο, το να μνημονεύεις ονόματα... ούτε επικλήσεις, ούτε μέντιουμ που πληρώνονται... και δείτε πώς επικοινωνούν και τι δύναμη σου χαρίζουν!!!

 

"....Στον καιρό της Τουρκοκρατίας γύριζαν πολλοί παπάδες, άλλά ένας παπάς γύριζε και μάζευε ονόματα και τα μνημόνευε στη Λειτουργία. Και είπε ο καϊμακάκης, ο Τούρκος αστυνομικός: «Βρε, αυτός εγείρει τον κόσμο σε επανάσταση». Τον πιάνει και τον βάζει μέσα. Και στον ύπνο του φανερώνονται όλοι αυτοί που μνημόνευε και λένε: «Άκουσε, ή βγάζεις τον παπά έξω, διότι αυτός μας μνημονεύει και μας παρηγορεί, ή θα σου πάρουμε το πρώτο παιδί». Κι ο Τούρκος φοβήθηκε. Επί Τουρκοκρατίας. «Άντε, παπά, πάνε στο καλό», λέει, «πάνε, εγώ θα χάσω το παιδί μου;»

 

Μεγάλη δύναμη έχει το πετραχήλι, παιδί μου, μεγάλη δύναμη. Όσο μπορείς περισσότερα ονόματα να μνημονεύεις.

...............

Ο παπα-Πλανάς* γιατί αγίασε; Εμνημόνευε ολόκληρα χαρτιά, εμνημόνευε. Κι εγώ θυμήθηκα κάτι ονόματα και τα τοιχοκόλλησα στην Προσκομιδή. Εκεί εκ του προχείρου. Και στον ύπνο μου βλέπω, λοιπόν, ότι ήρθαν κάτι γέροι παλαιοί, με παλαιϊκά ρούχα, όπως άκουγα εγώ από την μητέρα του πατέρα μου. Λένε: «Εσύ, παιδί μου, μας έγραψες, αλλά ο Γέροντας, παιδί μου, δεν μας μνημονεύει».

 

-Έλα, λέω του Γέροντα, γιατί δεν τα μνημονεύεις;

 

-Δεν τα έβλεπα καθαρά, λέει.

 

-Γέροντα, αυτό κι αυτό είδα: ότι ο Γέροντας δεν μας μνημονεύει, λέει.

 

Κι από τότες έλαβα προθυμία να μνημονεύω όσα ονόματα περισσότερα. Όσα ονόματα περισσότερα, περισσότερο μισθό λαμβάνεις. Αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη ελεημοσύνη: να ενώσεις τον άνθρωπο με τον Θεό. Αυτή είναι η μεγαλύτερη ελεημοσύνη. Και μπορείς να το κάνεις. Όσα, παιδί μου, περισσότερα ονόματα μνημονεύεις, τόσο περισσότερο μισθό λαμβάνεις. Ναι.'

 

*Αγιος Νικόλαος ο Πλανάς

(από τους λόγους του Γέροντα Εφραίμ)

 

Εσάς που δεν είστε ιερείς, να χαρτάκι τόσο δα, με μερικά ονόματα συγγενών και φίλων σας που δεν είναι εν ζωή, ούτε φαντάζεστε τι δύναμη θα σας δώσουν όταν το παραδώσετε για να μνημονευθούν.

Αλλά, μην περιμένετε τίποτα. Μερικά πράγματα δεν δίνονται με συμφωνία, ούτε αντιπαροχή. Ο,τι είναι να σας δωθεί, κατά το βαθμό σας, αυτό θα σας δοθεί. Το παιδί κλαίει όταν πεινάει και σπαράζει πολλές φορές. Ο ενήλικας υποφέρει μεν, αλλά δεν βαλαντώνει κιόλας. Κι όμως, μικρή η μπουκιά του μωρού, και μερίδα ολόκληρη του ενήλικα.

Γιατί; γιατί έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να τα μνημονεύει ο παπάς;  :huh:  <_<

2148[/snapback]

 

Εσύ τη δουλειά σου, να τα σκεφτείς και να τα παραδώσεις στον ιερέα. Ο ιερέας τη δική του, να τα παραλάβει και να τα παραδώσει στο αυτί του Θεού.

Για να έχει το χρίσμα, κάτι παραπάνω από μας θα κάνει.. μμμ.. τι λες; Κάνει την επίκληση, την τελετουργία... Εσύ τι λες, για να γίνει βάφτιση, δεν είναι απαραίτητος ο παπάς; Οταν ο παπας διαβάζει το πρόσφορο και κόβει, τεμαχίζει τα ψυχία της σφραγίδας που έχει πάνω του, με όλα αυτά τα σύμβολα, όταν έχει νηστέψει και έχει δακρύσει για να τελέσει την λειτουργία υπέρ αναπαύσεως, όταν έχει ψάλει τους ανάλογους ψαλμούς, αυτούς που ξέρεις κι αυτούς που δεν ξέρεις, ε... κάτι τις παραπάνω κάνει. Εν απουσία του, αν είσαι σε απόμακρο μέρος και είσαι χαρισματικός τότε ίσως τον πλησιάσεις.

Ο παπάς φοράει και πετραχήλι. Εχει κι αυτό τις μυστηριακές του ιδιότητες. Λίγο ίσως τις έχεις αντιληφθεί εάν έχεις ζητήσει ευχή, ή έχεις εξομολογηθεί. Η ιερά εξομολόγηση, πάντως είναι η μόνη πράξη που διαγράφει τις πράξεις μας απο τα Ακασικά Αρχεία, (να τα θυμίσουμε κι αυτά εφόσον ο οργανισμός μας τραβάει και άλλες κουλτούρες). Αυτό το έχουν παραδεχτεί και Δαλάι και πολλοί άλλοι.

 

"Το πετραχήλι είναι ο διαλλάκτης του πεπτωκότος ανθρώπου με τον Πατέρα, με τον Δημιουργό του" λέει ο πατήρΕφραίμ.

 

Για το δε λειτούργημα του ιερέα, λέει σε έναν νέο ιερέα:

"Όταν λειτουργάς, νά 'χεις υπόψη σου ότι είσαι μεσίτης. Παραλαμβάνεις από τον κόσμο πόνο, δάκρυα, ασθένειες, παρακλήσεις και τ' αναφέρεις επάνω εις το θρόνο της θεότητος. Και μεταφέρεις κατόπιν στον κόσμο παρηγοριά, θεραπεία, ό,τι έχει ανάγκη ο καθένας. Μεγάλο αξίωμα σ' έχει αξιώσει, παιδί μου, ο Θεός. Να το καλλιεργήσεις. Το αυτί του Θεού είναι στο στόμα του ιερέως"

 

...και συνεχίζει, όταν τον ρωτάνε για τα δάκρυα προ λειτουργίας

"τη Μετάληψη τη διαβάζει και ο λαϊκός, κι ο παπάς, κι ο δεσπότης, κι ο πατριάρχης. Αλλά δεν είναι όλοι ένα. Ο κόσμος τα παραλαμβάνει έτοιμα τα Δώρα. Ενώ ο παπάς είναι χασάπης. Θυσιάζει τον Χριστό και Τον μεταδίδει κατόπιν στο πλήρωμα του λαού. Έχει μεγάλη διαφορά, δεν είναι το ίδιο. Γι' αυτό, παιδί μου, αν θέλεις νά 'χεις κατάσταση, μην περιορίζεσαι στις ευχές της Μεταλήψεως. Γιατί εσύ είσαι χασάπης. Σφάζεις και θυσιάζεις. Ενώ ο άλλος τον παίρνει έτοιμο τον άγιο Άρτο. Γι' αυτό όλη την ημέρα να παρακαλάς την Παναγία, που έχεις κοντά: «Παναγία μου, αξίωσέ με να δω τι θυσιάζω, τι υπούργημα μού 'δωσε ο Θεός. Να το αισθανθώ». Και θα σου το δώσει η Παναγία. Ναι. Άμα λειτούργησες και δεν δάκρυσες, είσαι λιγάκι... υπό μέμψιν, είσαι υπό κατάκρισιν.

Μεγάλη παρρησία έχει το πετραχήλι, μεγάλη παρρησία. Γι' αυτό , παιδάκι μου, θες ν' αποκτήσεις κατάσταση; Άμα λειτουργήσεις και δεν κλάψεις, κάπου έπταισες, κάπου έκανες λάθος. Εγώ όλη την ημέρα προπαρασκεύαζα τον εαυτό μου για την ώρα της Λειτουργίας. Κι όταν έμπαινα στη Λειτουργία, δεν μπορούσα να σταματήσω τα δάκρυα. Ναι! Πολλές φορές δηλαδή είδα και απάνω στην αγία Τράπεζα σώμα νεκρό, να πούμε, σαν σε έκσταση, σώμα νεκρό.

Εκεί εις την Παναγία, να παρακαλάς την Παναγία, παιδί μου, διότι όλοι οι Άγιοι παρακάλεσαν την Παναγία. Δεν δίνεται ένα χάρισμα από τον Θεό εις τον άνθρωπο, ει μη διά μέσου της Παναγίας. Η Παναγία μοιράζει τα χαρίσματα στον κόσμο, η Παναγία τα μοιράζει."

 

Αμα μου πείτε ποιά και πώς λέγεται η εκστατική κατάσταση, το όραμα, το τι και το τι μπορεί να δει ποιός φτασμένος και με ποια τελετουργία, που δεν το περιλαμβάνει η δική μας θρησκεία στην οποία έχουμε βαφτιστεί, εγώ θα καθήσω να με φτύσετε! Εχει μόνο μια διαφορά. Δεν τα βγάζει ντελάλι. Ούτε θέλει να προσηλυτίσει. Είσαι ελεύθερος. Θες μάθε, δεν θες, μη μάθεις, πάλι θα ζήσεις και μάλιστα καλά, βαφτίστηκες, σφραγίστηκες. Σου αρκεί, τρόπο τινά.

 

Θες να τα μάθεις; Βρες πνευματικό να σε οδηγήσει. Δεν θες, πάλι καλώς έχει.

Γιατί πνευματικό; Γιατί άμα θες να κάνεις πρωταθλητισμό, γυμναστική έστω απλή, να αθληθείς, μόνο με dvd εσύ θα μάθεις τις ασκήσεις; Ναι, ε; Και όταν καταπονηθεί το σώμα σου, θα ψάχνεις τα αρχεία να βρεις τη λύση... μάλιστα. Σώθηκες κι εσύ και το άθλημα μαζί!!!

Ετσι είναι, για την γλώσσα θες δάσκαλο κι όχι μέθοδο άνευ διδασκάλου, για να τραγουδήσεις δασκάλα ορθοφωνίας, για να βάλεις γκόλ προπονητή, για να ασχοληθείς με τα πνευματικά, πνευματικό. Δύσκολη δουλειά, αλλά αν το ζητάς μέσα σου θα τον βρεις.

Είσαι στο σκοτάδι. Ζητάς το Φως. Θες Οδηγό.

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες!

Link to comment
Share on other sites

OK. Αν αυτό δεν είναι προσυλητισμός και προπαγάνδα τότε τι είναι?

"Απλά μια άποψη"?

Αν παρόμοιο ποστ μιλούσε για μη "αναγνωρισμένη" και "κρατούσα" θρησκεία θα ήταν προσυλητισμός, και θα κινδύνευαν αθώοι....

........................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...