Jump to content

ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ


Seirios
 Share

Recommended Posts

Αρχή 1η: Έχω το δικαίωμα νά διαλλέγω τόν δρόμο μου.

Αρχή 2η: Είναι τό ίδιο τό δικαίωμα, πού αναγνωρίζω καί γιά όλους τούς άλλους.

 

Αρχή 3η: Είμαι διαθέσιμος νά συμπαρασταθώ σέ κάθε ταξιδιώτη, ελπίζοντας ότι κι εγώ θά βρώ συμπαράσταση σέ δύσκολες στιγμές.

 

Αρχή 4η: ...κι όλα αυτά έχουν αξία όταν δέν υπάρχει ...πάθος!!

 

Γιατί όλα αυτά έχουν αξία μόνο όταν υπάρχει μέσα μου η καθαρή, ισχυρή θέληση γιά προσωπική αλλαγή.

 

Γιατί όλα αυτά έχουν αξία όταν είμαι έτοιμος νά εργαστώ σκληρά γιά νά μάθω.

 

Γιατί όλα αυτά έχουν αξία όταν είμαι ικανός νά διαχειριστώ τήν γνώση πού θά αποκτήσω, μέ ευαισθησία καί σεβασμό γιά τόν Κόσμο πού μέ περιβάλλει.

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος αν κ διαφονω στην τεταρτη αρχη: αν δεν εχεις παθος δε θα εισαι διατεθιμενος να κανεις τα παντα ετσι ωστε να βρεις τον δρομο σθ κ να τον ακολουθησεις μεχρι τελους.

 

Αυτο πιστεβω εγω τουλαχιστων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος αν κ διαφονω στην τεταρτη αρχη: αν δεν εχεις παθος δε θα εισαι διατεθιμενος να κανεις τα παντα ετσι ωστε να βρεις τον δρομο σθ κ να τον ακολουθησεις μεχρι τελους.

 

Αυτο πιστεβω εγω τουλαχιστων.

 

Το πάθος όμως μπορεί να οδηγήσει σε ακραίες καταστάσεις. Δεν είναι παράγοντας που κρατά τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχή 1η: Έχω το δικαίωμα νά διαλλέγω τόν δρόμο μου.

Αρχή 2η: Είναι τό ίδιο τό δικαίωμα, πού αναγνωρίζω καί γιά όλους τούς άλλους.

 

Αρχή 3η: Είμαι διαθέσιμος νά συμπαρασταθώ σέ κάθε ταξιδιώτη, ελπίζοντας ότι κι εγώ θά βρώ συμπαράσταση σέ δύσκολες στιγμές.

...

Μερικά σχόλια.

Κατανοητά τα παραπάνω.

...Αρχή 4η: ...κι όλα αυτά έχουν αξία όταν δέν υπάρχει ...πάθος!!...
Μμμμ... θα λέγαμε δηλαδή "πάθος" = φανατισμός; (βρήκαμε επιτέλους την αρχαιοελληνική λέξη για το "φανατισμό";)
......Γιατί όλα αυτά έχουν αξία μόνο όταν υπάρχει μέσα μου η καθαρή, ισχυρή θέληση γιά προσωπική αλλαγή.

 

Γιατί όλα αυτά έχουν αξία όταν είμαι έτοιμος νά εργαστώ σκληρά γιά νά μάθω.

 

Γιατί όλα αυτά έχουν αξία όταν είμαι ικανός νά διαχειριστώ τήν γνώση πού θά αποκτήσω, μέ ευαισθησία καί σεβασμό γιά τόν Κόσμο πού μέ περιβάλλει.

:rose:

Δυστυχώς ξέρω πολύ λίγους που αν ερωτηθούν αν έχουν "καθαρή, ισχυρή θέληση γιά προσωπική αλλαγή" ή είναι έτοιμοι νά εργαστούν "σκληρά" γιά νά μάθουν ή άν είναι ικανοί νά διαχειριστούν "τήν γνώση" πού θά αποκτήσουν, "μέ ευαισθησία καί σεβασμό γιά τόν Κόσμο" πού μας περιβάλλει, θα έλεγαν α, μπά εγώ δεν είμαι έτσι...
Link to comment
Share on other sites

Το πάθος όμως μπορεί να οδηγήσει σε ακραίες καταστάσεις. Δεν είναι παράγοντας που κρατά τις ισορροπίες.

 

kαι αυτη ειναι κ μια απο τις δυσκολοτερες προκλισεις, να εχεις παθος σε οτι κανεις ετσι ατι και αν ειναι αυτο που κανεις να αποκτα ουσια κ πνευμα, αλλα ταυτοχρωνα να μην αφηνεις το παθος σου να σε κυριευσει!

Link to comment
Share on other sites

"κι όλα αυτά έχουν αξία όταν δέν υπάρχει ...πάθος!!"

 

Το πάθος είναι ενα όπλο σαν το δίκοπο μαχαίρι. Μπορεί να σε βοηθήσει να κόψεις αλλά και να κοπείς... θα πρόσθετα στο παραπάνω την ισορροπία πάθους και λογικής.

Link to comment
Share on other sites

kαι αυτη ειναι κ μια απο τις δυσκολοτερες προκλισεις, να εχεις παθος σε οτι κανεις ετσι ατι και αν ειναι αυτο που κανεις να αποκτα ουσια κ πνευμα, αλλα ταυτοχρωνα να μην αφηνεις το παθος σου να σε κυριευσει!

 

πόσο εύκολο όμως είναι αυτό που λες? όταν έχεις πάθος δύσκολα να μη σε κυριεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Φανατισμός που ως όρος προέρχεται εκ της λατινικής λέξης "fanum" (=ιερόν), σημαίνει την μετ΄ εγωισμού και εμπάθειας προσήλωση σε κάποιες αντιλήψεις, ανεξάρτητα της ορθότητας ή όχι αυτών."

 

Τό πάθος αφορά τόν τρόπο, τήν ένταση, με τήν οποία μεταφέρεται καί αποκτά υπόσταση ένα έντονο συναίσθημα στήν Ζωή.

 

Τά θεμελιώδη συναισθήματα καί τά παράγωγά τους, οδηγούν τά είδη, από τήν αρχή τής δημιουργίας τους, στόν αγώνα τής επιβίωσης καί τής προσαρμογής.

Είναι ισχυρά καί πιθανά κάποιοι συνδιασμοί τους νά είναι επικίνδυνοι.

 

Ολοι, γιά παράδειγμα, γνωρίζουμε τί σημαίνει φόβος.

 

Είναι ένα υγειές συναίσθημα! Κι όμως ο φόβος παρέα μέ τήν άγνοια - κατάσταση πού αφορά τήν διανοητική εξέλιξη τού ατόμου - ευνοούν τήν καλλιέργεια τού ψεύδους καί τού σκοταδισμού πού έκφρασή τους είναι καί ο φανατισμός.

 

Ακόμα, η ένταση - πάθος - μέ τήν οποία βιώνουμε κάποια γεγονότα, μπορεί νά έχει σάν αποτέλεσμα τήν μονομερή αντίληψη καί ερμηνεία τών φαινομένων. Σέ κάποιες περιπτώσεις μπορεί ακόμα καί νά μάς περιπλέξει σέ μία "εμπαθή προσήλωση"... πού δέν απέχει από τόν φανατισμό!

 

Τέλος, ...γιά νά νιώσουμε καλά, έστω καί άν πρόκειτα γιά ένα διάλειμα ολίγων λεπτών, δύο πράγματα πρέπει νά συμβούν:

Πρώτα πρέπει νά τά βρούμε μέ τόν εαυτό μας καί κατόπιν μέ τόν κόσμο πού μάς περιβάλλει. Κι αυτό είναι μία κατάσταση ήπιων αισθημάτων καί φιλικών σκέψεων.

Είναι μία διανοητική κατάσταση πού εμείς, καθαρά, επιβάλλουμε στόν εαυτό μας!

 

Υπάρχει λοιπόν άλλος ασφαλής τρόπος γιά νά πάρουμε τό μονοπάτι τού βουνού εκτός από αυτόν, τόν άνευ ...πάθους;;;

Link to comment
Share on other sites

Εκτως κ αν για καποιους λογουσ εχεις ειδη καταφερει (η προσπαθεις εστω) να πειθαρχισεις τον εαυτο σου ετσι ωστε εσυ να ελενχεις τις παρωρμησεισ σου κ οχι να ελγχουν αυτες εσενα.

(ενας τροπος ειναι κ οι πολεμικες τεχνες, ειμαι σιγουρος πως υπαρχουν κ αλλοι τροποι για να τισαθευσεις τις παρωρμησεις σου)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ...γιά νά νιώσουμε καλά, έστω καί άν πρόκειτα γιά ένα διάλειμα ολίγων λεπτών, δύο πράγματα πρέπει νά συμβούν:

Πρώτα πρέπει νά τά βρούμε μέ τόν εαυτό μας καί κατόπιν μέ τόν κόσμο πού μάς περιβάλλει. Κι αυτό είναι μία κατάσταση ήπιων αισθημάτων καί φιλικών σκέψεων.

Είναι μία διανοητική κατάσταση πού εμείς, καθαρά, επιβάλλουμε στόν εαυτό μας!

 

Υπάρχει λοιπόν άλλος ασφαλής τρόπος γιά νά πάρουμε τό μονοπάτι τού βουνού εκτός από αυτόν, τόν άνευ ...πάθους;;;[/color]

 

H εικονα ειναι φωτια

η αφη ειναι φωτια

η γευση ειναι φωτια

η ακοη ειναι φωτια

η οσμη ειναι φωτια

ο νους ειναι φωτια

 

Αυτος που εχει καθυποταξει την "φωτια του παθους" ποτε δεν παρασυρεται και δεν ξαναμπαινει σε μητρα

Βουδας

 

Κι ομως ισως χρειαστουν πολλες ζωες για να τα εγκαταλειψες ολα αυτα...

 

Ο νους που βρισκεται στην σωστη κατευθυνση φερνει ευδαιμονια

Ακομα και αν ο ανοητος συναναστρεφεται ενα σοφο για ολη του την ζωη θα καταλαβει οσο το κουταλι γευεται την σουπα

Ρησεις απο βουδιστικα κειμενα

 

Συμφωνα με τον Βουδισμο υπαρχουν 4 σταδια εξελιξης του ανθρωπου

1) Αυτος που βλεπει τον σωστο δρομο

2) Αυτος που μολις εχει εισελθει στο "ρευμα"

3) Αυτος που γυριζει μια φορα

4) Αυτος που δεν γυριζει ποτε (Αρχατ)

 

Ο καθενας λοιπον κανει οτι μπορει με τα "μεσα" που διαθετει σε αυτην την ζωη

Αν δεν μαθεις τι ειναι φωτια και τι ειναι παθος πως μπορεις να τα υπερβεις?

Αν δεν μαθεις τι ειναι πονος πως μπορεις να δεις τι ειναι χαρα?

 

Υ.Γ Ελπιζω να μην παρεξηγηθει το κολημα μου με τον Βουδα,απλα μου αρεσει ο τροπος που εξηγει καποια πραγματα..και τα γραφω για να τα βλεπω πρωτα απο ολα εγω

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...