Jump to content

Το μονοπάτι...


Recommended Posts

ειναι αυτη που προωθει την αληθεια και το ανωτερο αγαθο , την αγαπη , την αυτοθυσια για την σωτηρια του αλλου .

οχι υπαρξη εγωισμου κτλ

 

Ελπιζω να συνεχισεις σε αυτο το μονοπατι,αν αισθανεσαι ολοκληρωμενος με αυτο φιλε μου

 

 

 

:offtopic:

Σκεφτομαι να ανοιξω το τοπικ "Θρησκεια και Ενοχες"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αυτοι πουλανε καραμελιτσες για να μπορεσουν να σε απαγαγουν , εθισμος σε ναρκωτικα , να σε κανουν υποχειριο τους κτλ

αν το σκεφτει καποιος τιθεται θεμα γνωσης ή ελλειψης αυτης .

αν ηξεραν οι ανθρωποι τι κρυβετε θα επελεγαν το σωστο αλλα δεν το κανουν .

ο αποστολος παυλος ή πετρος ειχε πει πως θα ημασταν οι πιο αξιολυπητοι ανθρωποι στον κοσμο αν τα κανουμε ολα αυτα που κανουμε αν δεν υπαρχει πραγματικα ο θεος .

ειναι η γνωση λοιπον , αλλα μερικοι τα αγνουν αυτα και στρεφονται στην επιστημη , εννοω του φυσικου κοσμου .

ο ανθρωπος στην ουσι πρεπει να βγει απο το σκοταδι.

Αυτο θελω να πω ακριβως!

Λες οτι σου ειπαν για να προσεχεις, ΟΜΩΣ δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι γινεται...

 

Γνωριζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να πω ακριβως!

Λες οτι σου ειπαν για να προσεχεις, ΟΜΩΣ δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι γινεται...

 

Γνωριζεις;

 

ναι ! και δεν εχω καμμια αμφιβολια για τιποτα .

''αν γνωριζαν τι κρυβεται ....'' , ενωοω αυτους που τα αγνουν αυτα τα θεματα .

Link to comment
Share on other sites

ναι ! και δεν εχω καμμια αμφιβολια για τιποτα .

''αν γνωριζαν τι κρυβεται ....'' , ενωοω αυτους που τα αγνουν αυτα τα θεματα .

...

Γιατι δεν μας αναλυεις;

εις βαθος αναλυση ομως..

οχι με ενα απλο θα σε βιασουν...

βημα βημα αναλυση... και θα δουμε που θα οδηγησει αυτο.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

...

Γιατι δεν μας αναλυεις;

εις βαθος αναλυση ομως..

οχι με ενα απλο θα σε βιασουν...

βημα βημα αναλυση... και θα δουμε που θα οδηγησει αυτο.

 

 

 

μπορει να μην στα αναλυσω καλα περαν του οτι ειναι πολυ επιπονο εν μεσω αρνησεων .

απο μενα μονο οσα λεει η ορθοδοξια να περιμενεις , αρα αυτη να διαβασεις .

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην στα αναλυσω καλα περαν του οτι ειναι πολυ επιπονο εν μεσω αρνησεων .

απο μενα μονο οσα λεει η ορθοδοξια να περιμενεις , αρα αυτη να διαβασεις .

Μα αυτο υποστηριζω, πως το μονο που κανει η ορθοδοξια ειναι να τους χριζει επικινδυνους χωρις να εξηγει το γιατι...μονο πως θα μας απομακρυνουν απο αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο υποστηριζω, πως το μονο που κανει η ορθοδοξια ειναι να τους χριζει επικινδυνους χωρις να εξηγει το γιατι...μονο πως θα μας απομακρυνουν απο αυτη.

 

 

ριξε παρακαλω μια ματια σε μερικα θεματα:

 

http://www.egolpio.com/NEW_AGE/empeiries_Satanistwn.htm

http://www.metafysiko.gr/forum/showpost.ph...mp;postcount=59

 

http://satanicthule.blogspot.com/

http://camlad9.tripod.com/basic1.html

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread....age=9&pp=10

 

 

 

αν αυτα σου δινουν κατι θετικο , πες μου .αντικειμενικα κρινοντας παντα .

μην ακουω παλι ... γιατι υπαρχει το κακο ;....

 

 

η ιδια απαντηση σε δυο θεματα...

Link to comment
Share on other sites

ναι ! και δεν εχω καμμια αμφιβολια για τιποτα .

 

Κοίτα... ένας παλιός κανόνας λέει πως «αυτός που είναι σίγουρος πως ξέρει, δεν ξέρει τίποτα».

 

Επειδή όμως παραδίπλα αναφέρθηκες στα βιώματά σου, αυτά είναι απολύτως σεβαστά κι αν σου έδειξαν πως είναι σωστό το μονοπάτι που ακολουθείς, τότε ναι, είναι σωστό για σένα, χωρίς αμφιβολία.

 

Από κει και πέρα, άλλο το να είναι σωστό το δικό σου μονοπάτι κι άλλο να είναι λάθος τα μονοπάτια των άλλων. Στο κάτω κάτω, που ξέρεις εσύ τι βιώματα έχουμε εμείς και τι νοιώσαμε από αυτά; Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να αμφισβητήσεις τα δικά μας βιώματα;

 

Στο κάτω κάτω, άλλο ένα πράγμα που διδάσκει η ζωή είναι πως, όποιος πραγματικά έχει φτάσει ψηλά, νοιώθει ασφάλεια και δεν έχει ανάγκη να υποτιμήσει τον άλλον για να νοιώσει ψηλότερα.

 

Με άλλα λόγια, έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς σωστό το δρόμο σου για σένα. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να υποτιμάς τους δρόμους των άλλων, όπως κάνεις.

 

Συνοπτικά, ξεκαβάλα, κι αυτό σου το λέω πραγματικά με αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... ένας παλιός κανόνας λέει πως «αυτός που είναι σίγουρος πως ξέρει, δεν ξέρει τίποτα».

 

Επειδή όμως παραδίπλα αναφέρθηκες στα βιώματά σου, αυτά είναι απολύτως σεβαστά κι αν σου έδειξαν πως είναι σωστό το μονοπάτι που ακολουθείς, τότε ναι, είναι σωστό για σένα, χωρίς αμφιβολία.

 

Από κει και πέρα, άλλο το να είναι σωστό το δικό σου μονοπάτι κι άλλο να είναι λάθος τα μονοπάτια των άλλων. Στο κάτω κάτω, που ξέρεις εσύ τι βιώματα έχουμε εμείς και τι νοιώσαμε από αυτά; Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να αμφισβητήσεις τα δικά μας βιώματα;

 

Στο κάτω κάτω, άλλο ένα πράγμα που διδάσκει η ζωή είναι πως, όποιος πραγματικά έχει φτάσει ψηλά, νοιώθει ασφάλεια και δεν έχει ανάγκη να υποτιμήσει τον άλλον για να νοιώσει ψηλότερα.

 

Με άλλα λόγια, έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς σωστό το δρόμο σου για σένα. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα όμως να υποτιμάς τους δρόμους των άλλων, όπως κάνεις.

 

Συνοπτικά, ξεκαβάλα, κι αυτό σου το λέω πραγματικά με αγάπη.

 

 

ναι πραγματικα , σε αυτο εχεις δικιο , αλλα δεν υποτιμω κανεναν . δεν αμφισβητω καθολου τα βιωματα σου .

σεβαστα τα οποια βιωματα , αποδοχη της υπαρξης αυτων που πιστευει ο αλλος προφανως υπαρχει .

το μονο που επισημαινω ειναι ποιο ειναι το πιο σωστο και πιο ασφαλες αντικειμενικα .

το να επεμβαινει καποιος , ως περιορισμενο ον σε κατι που υπερκαλυπυει τα ορια του ειναι αντικειμενικα επικινδυνο .

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματικα , σε αυτο εχεις δικιο , αλλα δεν υποτιμω κανεναν . δεν αμφισβητω καθολου τα βιωματα σου .

σεβαστα τα οποια βιωματα , αποδοχη της υπαρξης αυτων που πιστευει ο αλλος προφανως υπαρχει .

το μονο που επισημαινω ειναι ποιο ειναι το πιο σωστο και πιο ασφαλες αντικειμενικα .

το να επεμβαινει καποιος , ως περιορισμενο ον σε κατι που υπερκαλυπυει τα ορια του ειναι αντικειμενικα επικινδυνο .

Δηλαδη για να μην χτυπησω να ΜΗΝ βγαινω απο το σπιτι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να μην χτυπησω να ΜΗΝ βγαινω απο το σπιτι;

 

 

στη συγκεκριμενη περιπτωση απο τον κοσμο σου . αν εκει μπορεις με τον ευκολο τροπο να αποκτησεις αυτο που θελεις ποιος ο λογος να το κανεις ;

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

στη συγκεκριμενη περιπτωση απο τον κοσμο σου . αν εκει μπορεις με τον ευκολο τροπο να αποκτησεις αυτο που θελεις ποιος ο λογος να το κανεις ;

Προσπαθω να κατασκευασω εναν κοσμο που να εσωκλειει καθε στοιχειο καθε μορφης και καθε κατευθηνσης, ωστε να ειμαι οσο το δυνατον πιο κοντα στην επιλυση του κοινωνικου προβληματος που με βασανιζει..(στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαω για καποιον εθελοτυφλουντα και μαλιστα αυτοπρογραματιζομενο σε αυτο..)

Εχω μαθει να ζω, με τον δικο μου τροπο, εχω τσακιστει και μαλιστα αυτο με εμαθε να ζω..

Τωρα απολαμβανω τα παντα!

οτι και να συμβει ειναι για καλο, και οχι για να με τεσταρει καποιος που οπως λενε ενδιαφερεται μονο για το τι κανουν οι ανθρωποι στα σπιτια τους....Ξυπνα!!Τα σπιτια ειναι ψεμματα...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κατασκευασω εναν κοσμο που να εσωκλειει καθε στοιχειο καθε μορφης και καθε κατευθηνσης, ωστε να ειμαι οσο το δυνατον πιο κοντα στην επιλυση του κοινωνικου προβληματος που με βασανιζει..(στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαω για καποιον εθελοτυφλουντα και μαλιστα αυτοπρογραματιζομενο σε αυτο..)

Εχω μαθει να ζω, με τον δικο μου τροπο, εχω τσακιστει και μαλιστα αυτο με εμαθε να ζω..

Τωρα απολαμβανω τα παντα!

οτι και να συμβει ειναι για καλο, και οχι για να με τεσταρει καποιος που οπως λενε ενδιαφερεται μονο για το τι κανουν οι ανθρωποι στα σπιτια τους....Ξυπνα!!Τα σπιτια ειναι ψεμματα...

 

 

ελπιζω να καταφερεις αυτο που θελεις , με τον τροπο που θελεις .

δεν λεω ο,τι λεω για κακο .

αλλα ο ανθρωπος ειναι αδυναμος και για τιποτα κανεις δεν ειναι σιγουρος .

οι περιορισμενες δυνατοτητες μας , μας εμποδιζουν να δουμε τα πραγματα και τη θεση μας και εξαπατουμαστε .

ελπιζω ο τροπος σου να ειναι σωστος , οπως και ολων των αλλων .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα πράγματά νομίζω είναι πολύ ποιο απλά απ όσο φανταζόμαστε.

 

Ο Σατανισμός είναι όλη η ενσάρκωση των αρχαίων θρησκειών που ο Ιουδεο-Χριστιανισμός καταδίκασε στην κόλαση.

 

Όλες οι αρχαίοι θεότητες, μεταξύ αυτών και των κερασφόρων θεών των Ευρωπαϊκών χωρών που συμβόλιζαν την γονιμότητά και την Σοφία μετατράπηκαν σε Σατανά και σε Δαίμονες από τον χριστιανισμό.

 

Ο Εωσφόρος και ο Lucifer που σημαίνει αυτός που φέρει το φως στην Αρχαία Ελληνική και Ιταλική Γλώσσα, μετατράπηκε σε αυτόν που φέρει το σκοτάδι. LOL

 

Οι Σεληνιακές θεότητες που μετατράπηκαν στους βασικότερους Δαίμονες της Κόλασης ήταν η Ίσις, η Ιννανα, η Αστάρτη, η Ισταρ, αυτές γίνανε o Ασταροθ, ένας μεγάλος Δούκας στην Κόλαση που ο Σολομώντας απειλούσε με βασανιστήρια και κεραυνοβόλους ράβδους (σαν δεν ντρέπεται ο Σολομώντας ΛΟΛ). Λατρεύω τον Ασταροθ, δεν νιώθω ότι είναι κακουλης. :cheerful:

 

Τώρα ποιος ο λόγος να γκρεμιστούν οι αρχαίες θρησκείες, να καούν τόσοι άνθρωποι στην πυρά και να επικρατήσει ο Ιουδεο-Χριστιανισμός, δεν το ξέρω, σίγουρα θα παίζανε συμφέροντά. :)

 

Ευχαριστώ.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Ο Σατανισμός είναι όλη η ενσάρκωση των αρχαίων θρησκειών που ο Ιουδεο-Χριστιανισμός καταδίκασε στην κόλαση.

 

Καλά.... Θά'θελαν τα σατάνια.

 

Πες ΤΑ πως είναι ανεστραμμένος χριστιανισμός και να κάτσουν φρόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...