Jump to content

Πνευματική Θέωση & Προσευχή


Recommended Posts

Και γιατί να πρέπει να προσευχηθώ στο θεό για να με βοηθήσει; Είναι σαν να κινδυνεύει το παιδί μου και να περιμένω να φωνάξει βοήθεια για να το σώσω.
Σωστά.

Και θα μάθει να μη κάνει τίποτα για να σώζεται - άλλο από το να σε περιμένει να το σώσεις αυτόματα - και θα μάθει να βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του αφού κάθε φορά που θα κινδυνεύει θα φωνάζει βοήθεια και θα το σώζεις, και τελικά...

Θα ήθελες τέτοιο πράγμα για το παιδί σου;

Link to comment
Share on other sites

Γκουντμορνινγκ του γιου ολ..

Νομίζω ότι η προσευχή έχει ώς σκοπό αφενώς την ένωση με το Θείο, όμως με ιδιοτελή στόχο να στείλει ο προσεύχών θεική ενέργεια για την επιτευξη μίας επιθυμίας του. Οσο μεγαλύτερη η ανάγκη του πιστού, η επιθυμία, τόσο δυνατότερη η προσευχή. Τοτε θυμάται τον Θεό.

Θεωρώ ότι αυτό είναι το κίνητρο για να προσευχηθεί κάποιος όπως τουλάχιστον το διαφημίζουν οι διάφορες θρησκείες. Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου έως τώρα θρησκεία που να μην υπόσχεται μία ευτυχισμένη μεταθανάτια ζωή και μία προθανάτια λυτρωμένη από ασθένειες, μίση, πολέμους, φτώχια, φυσικές καταστροφές. Θα ήθελα να ακούσω καποιον ιερέα να λέει δεχθείτε τις συμφορές της καθημερινής ζωής χωρίς να ζητήσετε την βοήθεια του Θεού, αυτά δεν είναι σημαντικά, δεν πειράζει που είστε φτωχοί, ασήμαντοι και άρρωστοι, αυτό που μετράει είναι μόνο να καθαρίσετε την ψυχή σας και έτσι θα αγγίξετε την θεία φώτιση, έτσι χωρίς αντάλλαγμα. Προσευχήσου χωρίς κανένα όφελος.

Link to comment
Share on other sites

...Θα ήθελα να ακούσω καποιον ιερέα να λέει δεχθείτε τις συμφορές της καθημερινής ζωής χωρίς να ζητήσετε την βοήθεια του Θεού, αυτά δεν είναι σημαντικά, δεν πειράζει που είστε φτωχοί, ασήμαντοι και άρρωστοι, αυτό που μετράει είναι μόνο να καθαρίσετε την ψυχή σας και έτσι θα αγγίξετε την θεία φώτιση, έτσι χωρίς αντάλλαγμα. Προσευχήσου χωρίς κανένα όφελος.
Μιλάς για αποδοχή της κακομοιριάς.

Αν το έλεγε αυτό κάποιος θα έλεγες ότι τα λέει αυτά για κάνει τους ανθρώπους να είναι πείθνια "πρόβατα" και να ανέχονται την καταπίεση "παίζοντας το παιχνίδι" των εκμεταλλευτών. Ένα.

Επιπλέον αν "καθαρίσεις την ψυχή σου" και τέλοσπάντων "αγγίξεις τη θεία φώτιση" με μια πορεία έστω καθαρισμού και φώτισης, είναι δυνατόν να μην έχει αντανάκλαση αυτό την πρακτική καθημερινή πλευρά της ζωής; Να φανεί δηλ. με πλούτο (όχι απαραίτητα σε χρήμα), επιρροή και υγεία; Δύο.

Έχει κι άλλα...

Άλλο "καθαρισμός" και "φώτιση" κι άλλο κακομοιριά.

Αν τώρα κάποιοι μπορούν να βρούν στην κακομοιριά ένα "μέσο" προς το "φωτισμό" και τον "καθαρισμό" και ως μέσο συνειδητά το χρησιμοποιούν. Άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Και θα μάθει να μη κάνει τίποτα για να σώζεται - άλλο από το να σε περιμένει να το σώσεις αυτόματα - και θα μάθει να βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του αφού κάθε φορά που θα κινδυνεύει θα φωνάζει βοήθεια και θα το σώζεις, και τελικά...

Θα ήθελες τέτοιο πράγμα για το παιδί σου;

 

Μιλάμε για ένα μικρό παιδί που κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα καταλάβει πως πρέπει να πορευθεί. Είναι σαν να μου λές ότι επειδή όταν είσουν βρέφος σε τάιζαν θα συνεχίσουν να το κάνουν κι όταν μεγαλώσεις γιατί έτσι είχες μάθει.

Μέχρι να σταθείς στα πόδια σου σε βοηθάνε μετά προχωράς μόνος σου.

Η προσευχή είναι μια μικρή θεατρική παράσταση με τον εαυτό μας. Αν έχει επιτυχία παίρνουμε δύναμη και αυτοπεποίθηση να προχωρήσουμε μπροστά. Τίποτε άλλο. Παίρνω δύναμη από τον ίδιο μου τον εαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ... που πήγατε όλοι;! :unsure:

 

Κανείς δεν έχει άποψη για την προσευχή;! :blink:

 

πήγα στο σάτρουμ να τιμήσω το Χ Χ Χ επιπεδό του,αλλά τζίφος: σοκαρίστηκαν πια οι κορασίδες... :019blush:

 

Προσευχή; Personal Affair το όλο ζήτημα...ίσως...

Είναι το πως τη προσδιορίζει κανείς: δεν υπάρχει ουσιαστικά μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μέθοδος. Αλλιώς θα μιλάγαμε για κρούσμα μονολιθικότητας... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αποδοχή της κακομοιριάς.

Αν το έλεγε αυτό κάποιος θα έλεγες ότι τα λέει αυτά για κάνει τους ανθρώπους να είναι πείθνια "πρόβατα" και να ανέχονται την καταπίεση "παίζοντας το παιχνίδι" των εκμεταλλευτών. Ένα.

Επιπλέον αν "καθαρίσεις την ψυχή σου" και τέλοσπάντων "αγγίξεις τη θεία φώτιση" με μια πορεία έστω καθαρισμού και φώτισης, είναι δυνατόν να μην έχει αντανάκλαση αυτό την πρακτική καθημερινή πλευρά της ζωής; Να φανεί δηλ. με πλούτο (όχι απαραίτητα σε χρήμα), επιρροή και υγεία; Δύο.

Έχει κι άλλα...

Άλλο "καθαρισμός" και "φώτιση" κι άλλο κακομοιριά.

Αν τώρα κάποιοι μπορούν να βρούν στην κακομοιριά ένα "μέσο" προς το "φωτισμό" και τον "καθαρισμό" και ως μέσο συνειδητά το χρησιμοποιούν. Άλλο πράγμα.

Δεν μιλάω για αποδοχή της κακομοιριάς. Απλά δε μου αρέσει να η ιδέα να προσεύχομαι για την ανθρώπινη υπόστασή μου, τις καθημερινές μου ανάγκες, ενώ αυτό μπορώ να το παλέψω ως άνθρωπος. Η ανάγκη μου να αγγίξω οτιδήποτε θείο θέλω να σχετίζεται μόνο με την ψυχή μου. Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να προσευχόμαστε για την πορεία των ψυχών μας.

 

Τώρα αν η αντανάκλαση μίας καθαρής και φωτισμένης ψυχής στην καθημερινή ζωή είναι θετική καλώς να έρθει. Ομως δεν μου αρέσει να είναι αυτό το κίνητρό μου αυτό. Και επίσης δεν μου αρέσει να μου το 'πουλάνε' για να με κερδίσουν

Link to comment
Share on other sites

Ας διατυπώσω κι εγώ κάποιες σκέψεις σχετικά με την προσευχή.

 

 

Η προσευχή, ετυμολογικά, αναλύεται ως ??προς+ευχή?? (προς την ευχήν) ? φαίνεται λοιπόν να αναφέρεται σε έναν προσανατολισμό του ανθρώπου (της ψυχής, του νου του).

 

Κατά την γνώμη μου, πίσω από την πρακτική της προσευχής βρίσκεται η αντίληψη πως : όλα τα φαινόμενα γεννιόνται από μία πρόθεση. Ό,τι εμφανίζεται μέσα στον κόσμο, ό,τι εκδηλώνεται κι ό,τι βιώνουμε, όλες οι εξωτερικές και εσωτερικές εκδηλώσεις, προέρχονται από τον νου μας. Κι αυτό σημαίνει ότι για να εμφανιστεί οποιοδήποτε φαινόμενο θα πρέπει πρώτα να έχει ??φυτευτεί?? ο σπόρος, θα πρέπει η δυνατότητα του φαινομένου να έχει εδραιωθεί μέσα στον νου και στο συναίσθημα του ανθρώπου.

 

Γι? αυτό, άλλωστε, όταν προσευχόμαστε, θεωρούμε ότι είναι πολύ σημαντικό να το κάνουμε με ιδιαίτερη ενέργεια, να είμαστε σίγουροι για τις προθέσεις μας και συνειδητοί σε ό,τι λέμε, πρέπει δηλαδή προσευχόμενοι να είμαστε συγκεντρωμένοι.

 

Κάτι που επίσης θεωρείτε σημαντικό είναι η κανονικότητα με την οποία γίνονται οι προσευχές. Είναι κάτι που επίσης τους προσδίδει ένταση και αποτελεσματικότητα. Δηλαδή, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να αφιερώσουμε κάποια στιγμή για να προσευχηθούμε και μετά να το ξεχάσουμε, τίποτα άλλο να μην ακολουθήσει. Η συνέχεια είναι η λέξη-κλειδί προς την πνευματικότητα, κι αν θέλουμε πραγματικά να αναπτύξουμε το δυναμικό μας προς αυτήν την κατεύθυνση, θα πρέπει να μπούμε σταδιακά σε μία ροή προσευχών, μία ροή καθημερινής άσκησης. Φαίνεται δηλαδή εδώ πως κάτι ??γνώριζαν?? οι παλαιότεροι που είχαν εντάξει την προσευχή σταθερά μέσα στο καθημερινό τους πρόγραμμα ? κάθε πρωί όταν ξυπνούσαν, στο μεσημεριανό γεύμα, κάθε βράδυ πριν τον ύπνο ? και ούτε βέβαια είναι τυχαίο πως όσοι αφιερώνονται αφοσιωμένα σε κάποια θρησκεία - χριστιανοί, μουσουλμάνοι και βουδιστές μοναχοί ? περιλαμβάνουν στο καθημερινό τους πρόγραμμα συχνές προσευχές.

 

 

Απ όσο γνωρίζω, σύμφωνα με τις πνευματικές παραδόσεις η προσευχή θεωρείτε μία πολύ σημαντική πράξη, και θα μπορούσαμε να πούμε, σε σχέση με την καθημερινή συμπεριφορά μας, πως πρόκειται για ένα ακόμη Όπλο που το έχουμε μετατρέψει σε παιχνιδάκι?

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά η προσευχη ειναι μια επικοινωνια με τον θεο....το θεμα για μενα ειναι αν η επικοινωνια αυτξ ειναι μια ψευδαιστηση η αν πραγματικα υπαρχει...Σε συζητησεις φιλων εντοπισαμε το ενδεχομενο απλα να ειναι ολα στο κεφαλι των ανθρωπων γιατι ειτε ψαχνουν δυναμη ειτε ψαχνουν το ανωτερο...και οτι αισθανονται καλυτερα οχι γιατι τους βοηθαει αλλα γιατι αυτοι πιστευουν οτι τους βοηθαει...

πειτε μου τη γνωμη σας παρακαλω...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα πω και ότι καταλάβει ο καθένας.

 

"Είσαι σε ένα πλοίο και το πλοί ετοιμάζεται να βουλιάξει. Μια γριά κάθεται και προσεύχεται ""Θεέ μου θα πεθάνω βοήθησε με να μην πνιγώ" και ένας κύριος τρέχει και βουτάει στην θάλασσα."

 

Ποιός πιστεύεται πως θα σωθεί?

 

Εάν περιμένουμε από την προσευχή να σωθούμε καλύτερα να βάλουμε ένα πιστόλι στο κεφάλι μας και να πατήσουμε και την σκανδάλη (για μερικές περιπτώσεις, όπως η παραπάνω).

 

Η προσευχή δεν βοηθάει πάντα, απλώς μας κάνει να νιώθουμε πιο σίγουροι για τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα πω και ότι καταλάβει ο καθένας.

 

"Είσαι σε ένα πλοίο και το πλοί ετοιμάζεται να βουλιάξει. Μια γριά κάθεται και προσεύχεται ""Θεέ μου θα πεθάνω βοήθησε με να μην πνιγώ" και ένας κύριος τρέχει και βουτάει στην θάλασσα."

 

Ποιός πιστεύεται πως θα σωθεί?...

Φυσικά η γιαγιά - τον άλλο δύσκολα θα τον βρει στη θάλασσα το ελικόπτερο που έρχεται :063laugh: Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η γιαγιά - τον άλλο δύσκολα θα τον βρει στη θάλασσα το ελικόπτερο που έρχεται :063laugh:

 

Εμ βέβαια το ελικόπτερο:ο...από μηχανής θεός!!! :cheerful: :063laugh::063laugh::063laugh:

 

 

Γιαγιά:Που ΄πα ρε παιδάκι μου;

 

Κύριος: Βουλιάζει το πλοίο γιαγιά!! Βούτα!!!

 

Γιαγιά:Τι λε'ρε παιδάκι μ' που θα βουτήξω με το καλό μου φόρεμα!

 

Κύριος: Θα πνιγείς αμά κάτσεις εδώ πέρα, γιαγιάκα...

 

Γιαγιά:Τα @@ σου να πνιγούν!!! Άμα θες,βούτα!!! Μίλησα με τον εγγονό μου στο κινητό...έρχεται...

 

Κύριος:(βουτάει-και καθώς προσπαθεί να επιπλέυσει στα παγωμένα νερά) Ααααα!!!Κρύο!! Κρύο!!!Τα καημένα μ΄ τα @@ μου...!

 

Γιαγιά: Είδες και στ' άπα! Άμα μυαλό δε βάζεις...

 

(έρχεται το κόκκικο ελικόπτερο των Πρώτων Βοήθειων- από τη θύρα εμφανίζεται ένας κρανοφόρος νεαρός με κόκκινη στολή)

 

Γιαγιά: Α! Εγγονάκι μ' ήρθες...

 

Εγγονός: Έφτασα γιαγιά!!! Κρατήσου!!! Στο κινητό μου΄λεγες για έναν κύριο. Που'ντος;?

 

Γιαγιά: Βούτηξε! Είπε να αγιάσει τα @@ του...

 

:4_1_72[1]: :lololol:

Link to comment
Share on other sites

Η προσευχή δεν βοηθάει πάντα, απλώς μας κάνει να νιώθουμε πιο σίγουροι για τον εαυτό μας.

 

Νομίζω το έχω ξαναγράψει, αλλά μου θύμισες το παρακάτω:

 

Σε ένα σπίτι, στο χωριό, έχουν φωνάξει τον παπά να κάνει αγιασμό για να φύγουν τα ποντίκια (καλά, δεν παίρνω όρκο πως ήταν αγιασμός πάντως και τέτοιες εργασίες κάνανε παλιά οι παπάδες, τεσπα). Όταν τελειώνει ο παπάς, τον ρωτάνε οι σπιτονοικοκύρηδες:

-Και τώρα παπά μου; Θα φύγουν τα ποντίκια;

-Βεβαίως! λέει ο παπάς.

 

Και συμπληρώνει:

-Αλλά, καλού-κακού, πάρτε και μια γάτα.

Link to comment
Share on other sites

-Αλλά, καλού-κακού, πάρτε και μια γάτα.

 

Συν Αθηνά και χείρα κίνει σαν να λέμε... :clapping:

 

Περι προσευχής μια παρένθεση να κάνω, οτι στα παλαιοχριστιανικά κείμενα αναφέρεται σαν προσπάθεια (έκκληση) ένωσης του ατόμου με τον πυρρήνα του Θείου, όπου σαν θυσία (του εγώ μας) προσφέρουμε τον εαυτό μας στην Θεία Βούληση μέσω υπέρβασης.

Ένας δίαυλος με το Όλον. Και ένα μέτρο τελείωσης όπου η ατομικότητα υπερβαίνοντας τα προσωπικά θέλω και την αυταπάτη της ύλης παραδίδεται στην Θεία Βούληση, στην πραγματική ύπαρξη δηλαδή.

 

Αν αποσκοπεί σε ιδιοτελή οφέλη, τότε εξ'ορισμού δεν είναι προσευχή αλλά έκκληση βοηθείας ( έκκληση στον νόμο της Θείας Πρόνοιας το ονομάζουν ) όπου αναλόγως δρα η μενει αδρανής.

 

Εκεί "κολλάει " μάλλον η πρόληψη απο την πλευρά μας, προλαμβάνουμε μέχρι εκεί που δυνάμεθα και κατόπιν επικαλούμαστε την βοήθεια του υπερβατικού.

 

Συμπληρωματικά

 

1. FONS VIVUS IGNIS CARITA = Πηγή ζώσα Πυρ αγάπη ( σε λατινικά κείμενα περι προσευχής ) Το πυρ αγάπης συνιστά τον δίαυλο με την ζώσα πηγή

2. "... εάν ζητούν προσωπικά αγαθά ας μην εκπλήσσονται αν δεν λαμβάνουν τίποτε. Η βασιλεία του Χριστού δεν είναι του κόσμου τούτου..." ( περι προσευχής )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...