Jump to content

Ένας Σούφι μιλά για... τον Θεό και τον Άνθρωπο


Recommended Posts

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

~ Lbn Arabi ? Σουφιστής ~

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

~ Lbn Arabi ? Σουφιστής ~

 

 

...Σχόλια;

 

Ναι, πως ακριβώς προφέρεται το όνομα του κύριου;

Link to comment
Share on other sites

«Ο Θεός είναι ο καθρέφτης σου, στον οποίο καθρεφτίζεις τον εαυτό σου.

Κι εσύ είσαι ο καθρέφτης του Θεού, στον οποίο καθρεφτίζει τα Θεϊκά Του γνωρίσματα»

~ Lbn Arabi ? Σουφιστής ~

 

 

...Σχόλια;

 

Το σύμπαν είναι μια αντανάκλαση στην οποία βλέπω την ψυχή μου

Η ψυχή μου είναι μια αντανάκλαση για το σύμπαν και εγώ είμαι κομμάτι του

 

Έτσι το βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η ισορροπια βρισκεται εκει που ειναι ο καθρεπτης (διπλης οψης παρακαλω)..

Για να καταφερουμε να φτασουμε εκει πρεπει να μην φοβομαστε ή κρυβουμε τον εαυτο μας..

μολις φτασουμε εκει, δεν χρειαζεται να ανεβουμε κι αλλο μιας και καταλαβαινουμε πως εξ'αρχης κατηχαμε αυτα που κυνηγαγαμε...

Ο Θεος ειναι ο καθρεπτης μας, εμεις του Θεου..

Συναντιομαστε καπου στη μεση, αναλογα με το ποσο πρεπει να προχωρησει ο καθενας μας.. (ως εννοιες παντα).

 

 

(αντι για σουφι δν ανοιγεις την Αλικη στη Χωρα των Θαυματων;ή αυτο με τον καθρεπτη..καλυτερα ειναι!! :P )

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ο καθρέφτης αποτελεί την πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να πλησιάσει τους Θεούς. Συμβάλει στην αυτογνωσία του ανθρώπου αφού μας παρέχει τη δυνατότητα της αυτοπαρατήρησης και αυξάνει το επίπεδο συνείδησης μας.

Για να αυτοπαρατηρηθούμε, πρέπει να διαχωριστούμε σε παρατηρητή και παρατηρούμενο. Πρέπει να έχουμε συνέχεια απέναντι μας ένα καθρέφτη ώστε να παρατηρούμε τις σκέψεις και τις ενέργειες μας. Κοιτάζουμε λοιπόν τον εαυτό μας μέσα από τον καθρέφτη σαν έναν άλλον άνθρωπο. Η συνείδηση μας παρατηρεί και κατανοεί. Ενεργοποιούμε τη συνείδηση μας.

Για να αντιληφθεί ο άνθρωπος την δομή του και να γνωριστεί με το Σύμπαν χρειάζεται το καθημερινό νυστέρι της αυτοπαρατήρησης. Η αυτοπαρατήρηση είναι το κλειδί της αυτογνωσίας και ρίχνει φως στην άγνοια μας.

Μέσα από τον καθρέφτη μπορεί ο άνθρωπος σταδιακά να ατενίσει το Σύμπαν και να γνωρίσει τους Θεούς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πως ακριβώς προφέρεται το όνομα του κύριου;

?Που το πας; :unsure:

 

~*~*~

 

Το σύμπαν είναι μια αντανάκλαση στην οποία βλέπω την ψυχή μου

Η ψυχή μου είναι μια αντανάκλαση για το σύμπαν και εγώ είμαι κομμάτι του

:cheerful:

 

~*~*~

 

:blink: Πιο μπερδεψιάρικος ο σουφισμός από το ζεν... :wacko:

Μπααα? δεν θα το έλεγα.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει πραγματικά ?μπερδεψιάρικο? ζεν. :lol:

 

~*~*~

 

Σιγουρα η ισορροπια βρισκεται εκει που ειναι ο καθρεπτης (διπλης οψης παρακαλω)..

Για να καταφερουμε να φτασουμε εκει πρεπει να μην φοβομαστε ή κρυβουμε τον εαυτο μας..

μολις φτασουμε εκει, δεν χρειαζεται να ανεβουμε κι αλλο μιας και καταλαβαινουμε πως εξ'αρχης κατηχαμε αυτα που κυνηγαγαμε...

Ο Θεος ειναι ο καθρεπτης μας, εμεις του Θεου..

Συναντιομαστε καπου στη μεση, αναλογα με το ποσο πρεπει να προχωρησει ο καθενας μας.. (ως εννοιες παντα).

Μ?αρέσει αυτό που λες, αλλά δεν βρίσκω τη σύνδεση με την ρήση?

Help?? :unsure:

 

(αντι για σουφι δν ανοιγεις την Αλικη στη Χωρα των Θαυματων;ή αυτο με τον καθρεπτη..καλυτερα ειναι!! :P )

Χαχαχα?!!!

?Μη μου βάζεις ιδέες? :angel:

 

~*~*~

 

Ο καθρέφτης αποτελεί την πρώτη προσπάθεια του ανθρώπου να πλησιάσει τους Θεούς. Συμβάλει στην αυτογνωσία του ανθρώπου αφού μας παρέχει τη δυνατότητα της αυτοπαρατήρησης και αυξάνει το επίπεδο συνείδησης μας.

Για να αυτοπαρατηρηθούμε, πρέπει να διαχωριστούμε σε παρατηρητή και παρατηρούμενο. Πρέπει να έχουμε συνέχεια απέναντι μας ένα καθρέφτη ώστε να παρατηρούμε τις σκέψεις και τις ενέργειες μας. Κοιτάζουμε λοιπόν τον εαυτό μας μέσα από τον καθρέφτη σαν έναν άλλον άνθρωπο. Η συνείδηση μας παρατηρεί και κατανοεί. Ενεργοποιούμε τη συνείδηση μας.

Για να αντιληφθεί ο άνθρωπος την δομή του και να γνωριστεί με το Σύμπαν χρειάζεται το καθημερινό νυστέρι της αυτοπαρατήρησης. Η αυτοπαρατήρηση είναι το κλειδί της αυτογνωσίας και ρίχνει φως στην άγνοια μας.

Μέσα από τον καθρέφτη μπορεί ο άνθρωπος σταδιακά να ατενίσει το Σύμπαν και να γνωρίσει τους Θεούς.

Πολύ καλό! :clapping:

 

(και καλώς μας ήρθες, επί τη ευκαιρία :welcome: )

Link to comment
Share on other sites

?Που το πας; :unsure:

 

Το Lbn λέω, πως προφέρεται;

 

~~~~

 

Τώρα για αυτό που είπε ο «Μπίρι»*..

 

Αν θεωρήσουμε (επιτέλους) ότι ο Θεός δεν μπορεί να είναι ένα ον παρόμοιο με εμάς, είναι δηλαδή ένα ον διαφορετικό από κάθε έννοια (ακόμη και αυτή του όντος) μπορούμε να πούμε το εξής:

 

Βάζουμε όπου Θεός = Σύμπαν...

 

...και όπως πολύ όμορφα είχε πει ο Καρλ Σάγκαν, ο άνθρωπος είναι το σημείο στο οποίο το σύμπαν μπόρεσε να δει τον εαυτό του.

 

*Μέχρι να μου πεις πως προφέρεται, θα τον λέω Μπίρι.

Link to comment
Share on other sites

Το Lbn λέω, πως προφέρεται;

Χαχαχα!!!

Όταν ιδωθούμε, θα σου πω (δε ξέρω πως να το γράψω)

 

Τώρα για αυτό που είπε ο «Μπίρι»*..

*Μέχρι να μου πεις πως προφέρεται, θα τον λέω Μπίρι.

Μπορείς να τον πεις και Arabi τον άνθρωπο! :018bleh:

 

Αν θεωρήσουμε (επιτέλους) ότι ο Θεός δεν μπορεί να είναι ένα ον παρόμοιο με εμάς, είναι δηλαδή ένα ον διαφορετικό από κάθε έννοια (ακόμη και αυτή του όντος) μπορούμε να πούμε το εξής:

 

Βάζουμε όπου Θεός = Σύμπαν...

Καλώς? αλλά έτσι καλύπτεις μονάχα το πρώτο μέρος της ρήσης? νομίζω? :unsure:

 

...και όπως πολύ όμορφα είχε πει ο Καρλ Σάγκαν, ο άνθρωπος είναι το σημείο στο οποίο το σύμπαν μπόρεσε να δει τον εαυτό του.

...και όπως ακόμα πιο φιλοσοφημένα είπε ο Λελού «κάθε άνθρωπος είναι ένα σημείο όπου το σύμπαν συνειδητοποιεί τον εαυτό του» (βλ. υπογραφή μου ? και κολλάει καλύτερα στην εν λόγω ρήση :018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

...και όπως ακόμα πιο φιλοσοφημένα είπε ο Λελού «κάθε άνθρωπος είναι ένα σημείο όπου το σύμπαν συνειδητοποιεί τον εαυτό του» (βλ. υπογραφή μου ? και κολλάει καλύτερα στην εν λόγω ρήση :018bleh: )

 

Ας κάνουμε μερικούς παραλληλισμούς

 

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος, εκτελεί κάποιες διεργασίες στο παρασκήνιο. Μερικές από αυτές είναι:

 

1) Να παράγει τα σωστά στοιχεία, όταν αυτά χρειάζονται

2) Να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος

3) Να σου λέει ότι πεινάς, όταν χρειάζεται ενέργεια

4) Να σου λέει ότι θέλεις ένα τσιγάρο, όταν έχεις συνηθίσει τους αντίστοιχους υποδοχέες νικοτίνης σε ένα συγκεκριμένο ρυθμό χρήσης

5) ....

....

1999439439439439439434) Να σου λέει ότι είσαι κουρασμένος, όταν χρειάζεσαι ξεκούραση.

 

Το σύμπαν, εκτελεί και αυτό κάποιες διεργασίες στο παρασκήνιο. Μερικές από αυτές είναι:

 

1) Να δημιουργεί άστρα τα οποία παράγουν συγκεκριμένες ουσίες

2) Να δημιουργεί δυνάμεις, κατάλληλες και απαραίτητες για διάφορες χρήσεις (πχ έλξη, βαρύτητα, ροπή κλπ)

3) Να δημιουργεί γαλαξίες

4) Να δημιουργεί ηλιακά συστήματα

....

999999999999999999999999^9999999999999^9999999999999^9999999) Να δημιουργεί οργανισμούς, και κέντρα ελέγχου που τους ρυθμίζει. Τα κέντρα αυτά ονομάζονται εγκέφαλοι των οργανισμών.

 

Δεν μπορούμε συνεπώς να μιλάμε για συνειδητοποίηση εαυτού, αναφορικά με τον άνθρωπο, του σύμπαντος.

Γιατί ο άνθρωπος είναι απλώς μια απ'τις τρις διεργασίες. Είναι η διεργασία που του επιτρέπει να κοιτάει τον εαυτό του. Είναι δηλαδή τα μάτια του, όχι ο εγκέφαλός του.

 

Αυτό που λες ισχύει εάν θεωρήσουμε ότι όλες αυτές οι διεργασίες του σύμπαντος γίνονται τυχαία και ότι ο άνθρωπος καλείτε να τις ανακαλύψει ώστε να τις μάθει με τη σειρά του το σύμπαν.

 

Αυτό που λέω ισχύει αν θεωρήσουμε ότι όλες αυτές οι διεργασίες του σύμπαντος είναι δομημένες, συγκεκριμένες και «μαθηματικές». Ο ρόλος του ανθρώπου εδώ; Να ανακαλύψει πάλι αυτές τις διεργασίες ώστε να μπορέσει να τις χρησιμοποιήσει στην εξέλιξη του, όχι στην εξέλιξη του σύμπαντος.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... κάτι δεν μου αρέσει σε αυτά που έγραψα από πάνω. Κάπου υπάρχει ένα σφάλμα σκέψης. Είμαι πολύ πτώμα, όποιος το εντοπίσει ας το αναφέρει :/

Link to comment
Share on other sites

Χμ... κάτι δεν μου αρέσει σε αυτά που έγραψα από πάνω. Κάπου υπάρχει ένα σφάλμα σκέψης. Είμαι πολύ πτώμα, όποιος το εντοπίσει ας το αναφέρει :/

προσπαθησες να αναλυσεις κατι που δεν οριζεται .. :P

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησες να αναλυσεις κατι που δεν οριζεται .. :P

Τα πάντα ορίζονται, απλώς όχι απαραίτητα από έναν άνθρωπο. Για βοήθα..

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα ορίζονται, απλώς όχι απαραίτητα από έναν άνθρωπο. Για βοήθα..

Πεσαμε στην αοριστια μαλλον!

Αντιθετως πιστευω πως οταν ενας οριζει κατι, αυτο οριζεται τελεια!(ισως οχι στην ολοτητα του..)

Για την ολοτητα δεν εχω κατι να πω, μιας και οχι μονο δεν εχω ιδεα, αλλα και πραγματικα δεν εχει καμια χρησιμοτητα στη ζωη μου, παρα μονο για τη ζωη μου..

(εσυ πτωμα, εγω κρασομενος! καλα παμε!!)

Link to comment
Share on other sites

Πεσαμε στην αοριστια μαλλον!

Αντιθετως πιστευω πως οταν ενας οριζει κατι, αυτο οριζεται τελεια!(ισως οχι στην ολοτητα του..)

Για την ολοτητα δεν εχω κατι να πω, μιας και οχι μονο δεν εχω ιδεα, αλλα και πραγματικα δεν εχει καμια χρησιμοτητα στη ζωη μου, παρα μονο για τη ζωη μου..

(εσυ πτωμα, εγω κρασομενος! καλα παμε!!)

Sucore, τις καλύτερες συζητήσεις τις κάνεις με κρασί. Αλλά ναι, πέσαμε σε αοριστία. Ίσως αν βάλουν και άλλοι το χεράκι τους...

 

/me summons: rasputin, Αρχάγγελο, Speedy, Τράγο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...