Jump to content

Εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα


 Share

Εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα  

21 members have voted

  1. 1. ???? ? ????? ??? ?? ??? ???????????? ??????????

    • ???? ?????? ??' ????? ?????????????
      2
    • ???? ?????? ??' ????? ????????????
      6
    • ??? ???? ??????, ???? ??? ?????? ?????????
      6
    • ??? ??? ????????? ?????? ?? ?? ????, ???? ?? ??????????
      5
    • ??? ??? ????? ????? ?? ?? ????
      2


Recommended Posts

Πέρα από τις επιλογές που υπάρχουν στην ψηφοφορία, οι οποίες είναι ανώνυμες και μόνο αν θέλετε τις κοινοποιείτε, σ' αυτό το τόπικ μπορούμε να κάνουμε και μια γενικότερη συζήτηση γύρω από τις εναλλακτικές θεραπείες...

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα σήμερα?

Είναι διαδεδομένες όσο θα 'πρεπε?

Προσεγγίζονται ουσιαστικά?

Υπάρχει σωστή εκπαίδευση και άσκηση?

 

 

 

Ενδεικτικά αναφέρω τις κυριότερες εναλλακτικές θεραπείες, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι:

 

  • Αγιουρβέδα
     
    Ανθοθεραπεία
     
    Aura-Soma
     
    Αρωματοθεραπεία
     
    Βοτανοθεραπεία
     
    Διατροφολογία -
    Oρθομοριακή θεραπευτική
     
    Ηλεκτροβελονισμός
     
    Ιριδολογία
     
    Κινέζικη θεραπευτική
     
    Κρυσταλλοθεραπεία
     
    Μάλαξη
     
    Φυσιοπαθητική
     
    Ομοιοπαθητική
     
    Πράνα θεραπευτική
     
    Ρεφλεξολογία
     
    Σαμανική θεραπευτική
     
    Reiki
     
    Σιάτσου
     
    Σου τζοκ
     
    Ταϊλανδική μάλαξη
     
    Φενγκ σούι
     
    Συμβουλευτική
    NLP
     
    κ.α.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε γενικές γραμμές δεν έχω ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το θέμα αν και έχω κάνει βελονισμό για λόγους ψυχικής υγείας...

..η εμπειρία έτσι όπως την κατέγραψα ήταν πως η "θεραπεία" προήλθε μόνο μέσα από την άμεση και δυναμική λήψη ριζικών αποφάσεων, ως εκ τούτου και χωρίς να θέλω να απορρίψω τις εν λόγω πρακτικές θεωρώ πως λειτουργούν βοηθητικά και μόνο και ίσως να ήταν και αχρείαστες αν δεν βρισκόμασταν στην δυσάρεστη θέση ανατροπής κατεστημένων αξιών διαδικασία που προϋποθέτει την αποτίναξη των όποιων μορφών τύψεων που απορρέουν από δαύτες..

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν έχω ασχοληθεί εμπεριστατωμένα με το θέμα αν και έχω κάνει βελονισμό για λόγους ψυχικής υγείας...

..η εμπειρία έτσι όπως την κατέγραψα ήταν πως η "θεραπεία" προήλθε μόνο μέσα από την άμεση και δυναμική λήψη ριζικών αποφάσεων, ως εκ τούτου και χωρίς να θέλω να απορρίψω τις εν λόγω πρακτικές θεωρώ πως λειτουργούν βοηθητικά και μόνο ....

Γι'αυτό και λέγονται - εναλλακτικά - "ήπιες"
Link to comment
Share on other sites

Ο γενετικός κώδικας του ανθρώπου έχει πλέον μεταλλαχθεί σε σημείο που πράγματι οι εναλλακτικές θεραπείες να είναι μονάχα βοηθητικές και "συμπληρωματικές". Παλαιότερα, μπορούσαν να "σταθούν" μόνες τους ως κύριες θεραπείες.

Link to comment
Share on other sites

Εξασκώ τις ακόλουθες εναλλακτικές θεραπείες στην Ελλάδα:

 

  1. Αρωματοθεραπεία
  2. Βοτανοθεραπεία

Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι η Βοτανοθεραπεία είναι εναλλακτική θεραπεία γιατί την χρησιμοποιούμε από την αρχή του κόσμου.

 

Στο Πήλιο που μένω περίσσοτερο θα δεις κάποιος να ασχολείται με την βοτανοθεραπεία παρά να πηγαίνει σε γιατρούς. (καλό αυτό για εμάς).

 

Το ίδιο κάνω και προσωπικά εγώ (μόνο βότανα και όχι γιατροί). :stretcher:

Link to comment
Share on other sites

Ο γενετικός κώδικας του ανθρώπου έχει πλέον μεταλλαχθεί σε σημείο που πράγματι οι εναλλακτικές θεραπείες να είναι μονάχα βοηθητικές και "συμπληρωματικές". Παλαιότερα, μπορούσαν να "σταθούν" μόνες τους ως κύριες θεραπείες.
Αχεμ.... και τότε γιατί χρειάστηκε να βρεθούν άλλες - αν υπήρχε ικανοποίηση των πελατών απ' τις "εναλλακτικές";

Απλά ήταν οι μόνες διαθέσιμες "κύριες θεραπείες" - αφού είναι φυσικές υπήρχαν πάντα και χρησιμοποιούνται (ορισμένες) κι από ζώα (που μάλλον ενέπνευσαν την χρήση από ανθρώπους)

Link to comment
Share on other sites

Ο γενετικός κώδικας του ανθρώπου έχει πλέον μεταλλαχθεί σε σημείο που πράγματι οι εναλλακτικές θεραπείες να είναι μονάχα βοηθητικές και "συμπληρωματικές". Παλαιότερα, μπορούσαν να "σταθούν" μόνες τους ως κύριες θεραπείες.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό! :blink:

Κατά τη γνώμη μου, μια χαρά μπορούν να σταθούν και σήμερα ως κύριες θεραπείες.

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο όμως?

 

Αχεμ.... και τότε γιατί χρειάστηκε να βρεθούν άλλες - αν υπήρχε ικανοποίηση των πελατών απ' τις "εναλλακτικές";

Γιατί αυτοί που τις ασκούσαν ήταν "οι μάγοι του χωριού", και κατά καιρούς το θρησκευτικό κατεστημένο έκρινε πως έπρεπε να τους καίει.

 

Στην πραγματικότητα, αυτό που σήμερα ονομάζουμε "εναλλακτικές θεραπείες" μέχρι και πριν έναν αιώνα θεωρούνταν "μαγικές πρακτικές".

Και ουσιαστικά, αυτό που τώρα τελευταία έχει αρχίσει να υιοθετείται δειλά-δειλά από την κλασσική ιατρική, ότι δηλαδή υπάρχουν αρκετές παθολογικές καταστάσεις που προκαλούνται από ψυχο-νοητικούς παράγοντες, είναι μια θέση που εξ' αρχής είχε η ολιστική ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

Ο γενετικός κώδικας του ανθρώπου έχει πλέον μεταλλαχθεί σε σημείο που πράγματι οι εναλλακτικές θεραπείες να είναι μονάχα βοηθητικές και "συμπληρωματικές". Παλαιότερα, μπορούσαν να "σταθούν" μόνες τους ως κύριες θεραπείες.

Αμ όταν πλακώνεστε καθημερινά με ένα mesulid τι περιμένεις να σου κάνει η εναλλακτική;

 

Μια φίλη μου έδωσε σε μια φίλη της πιο μικρή σε ηλικία (19) mesulid, η οποία όμως δεν είχε ξαναπάρει ποτέ ούτε χρησιμοποιούσε γενικά χάπια, και η μικρή κοιμότανε για 31 ώρες!

Αφού με φωνάξανε να ξυπνήσω τη μικρή! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

....Γιατί αυτοί που τις ασκούσαν ήταν "οι μάγοι του χωριού", και κατά καιρούς το θρησκευτικό κατεστημένο έκρινε πως έπρεπε να τους καίει.

 

Στην πραγματικότητα, αυτό που σήμερα ονομάζουμε "εναλλακτικές θεραπείες" μέχρι και πριν έναν αιώνα θεωρούνταν "μαγικές πρακτικές".

Και ουσιαστικά, αυτό που τώρα τελευταία έχει αρχίσει να υιοθετείται δειλά-δειλά από την κλασσική ιατρική, ότι δηλαδή υπάρχουν αρκετές παθολογικές καταστάσεις που προκαλούνται από ψυχο-νοητικούς παράγοντες, είναι μια θέση που εξ' αρχής είχε η ολιστική ιατρική.

Ακόμα και με την αντίληψη ότι Κόσμος=Ευρώπη, αυτό δεν ισχύει.

Άσε που πριν έναν αιώνα πολλές δεν τις ήξερε κανείς πέρα από το "χώρο" τους.

Πρώτ' απ' όλα ο παραμερισμός ήταν συνολικός - σε όλη τη Γη οι άνθρωποι αν είχαν ασπιρίνες και μπορούσαν να αγοράσουν, παρατούσαν τα γιατροσόφια, άσχετα με τη θρησκεία τους. Έπειτα δεν θεωρούνταν όλες "μαγικές πρακτικές". Ούτε πρωτοπόρησε η θρησκεία. Η "σκληρή" ιατρική συγκρούεται από τον Ιπποκράτη ακόμα με τις εναλλακτικές ή τις "δεισιδαιμονίες".

 

Τουλάχιστον την Ελλάδα οι "μάγοι-θεραπευτές/μαίες κτλ" του χώριού ήταν πολίτιμοι και δεν ξέρω να κάηκε κανείς τους - ακόμα Ευρώπη και χρονικά και χωρικά, ακόμα και εκεί που υπήρχε κυνήγι "μαγισσών, συνήθως δεν άγγιζε τέτοιους.

Link to comment
Share on other sites

Αμ όταν πλακώνεστε καθημερινά με ένα mesulid τι περιμένεις να σου κάνει η εναλλακτική;

 

Όντως, ειδικά τα παυσίπονα, όσο πιο συχνά τα χρησιμοποιείς, τόσο τα χρειάζεσαι σε μεγαλύτερη ποσότητα ή πιο ισχυρά φάρμακα.

 

Αφού με φωνάξανε να ξυπνήσω τη μικρή! :063laugh:

 

Τινί τρόπῳ; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΦΑΛΩΣ να δοκιμάζετε όσες και όποιες εναλλακτικές θεραπείες επιθυμείτε. Καλό κάνουν.

ΑΛΛΑ: ΔΕΝ είναι για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Να'μαστε σοβαροί. Αν κάποιος/οια πάσχει από την ..."επάρατη νόσο", δεν γίνεται να τη βγάλει με αρωματοθεραπείες/βελονοθεραπείες και τα συναφή...Για ήπιες ασθένειες είναι Ο.Κ.. Αλλά για τις αποκαλούμενες "βαριές",τότε κατευθείαν ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!

Link to comment
Share on other sites

ψιλο ασχετο αλλα εδω κ δυο χρονια περιπου εχω ενα προβληματακι με ημικρανιες. κρατουν ελαχιστα αλλα πονανε πολυ. πηγα σε γιατρους εκανα μαγνητικη τομογραφια και καποιες αλλες εξετασεις.Αλλα δεν εδειξαν τιποτα.Αν και αρκετα σπανιες ωστοσο ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικες...

 

Καμια ενναλακτικη κανεις...? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

ψιλο ασχετο αλλα εδω κ δυο χρονια περιπου εχω ενα προβληματακι με ημικρανιες. κρατουν ελαχιστα αλλα πονανε πολυ. πηγα σε γιατρους εκανα μαγνητικη τομογραφια και καποιες αλλες εξετασεις.Αλλα δεν εδειξαν τιποτα.Αν και αρκετα σπανιες ωστοσο ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικες...

 

Καμια ενναλακτικη κανεις...? :unsure5:

 

 

nenya, πόσων ετών είσαι;

Link to comment
Share on other sites

nenya, πόσων ετών είσαι;

 

20 κ 2 μηνων...:)

 

edit: αλλα τι σχεση εχει η ηλικια? :unsure5:

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Outis, δεν μου τα λες καλά... :unsure:

Δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να εντοπίσω κάποιο ιστορικό σφάλμα, αλλά το λογικό σφάλμα που μυρίζομαι είναι η κοινωνική θέση των μάγων-θεραπευτών μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Φυσικά δεν ήταν πάντοτε κυνηγημένοι και για αρκετούς αιώνες ήταν και κοινωνικά καταξιωμένοι, αφού και το λειτούργημα που εξασκούσαν ήταν σημαντικότατο για τις κοινωνίες.

Μέχρι που ήρθε ο χριστιανισμός και τους πήρε κι αυτούς η μπάλα... Δεν ξέρω αν τους πήρε πολή ή λίγο, αλλά ξέρω ότι οι ίδιοι δέχτηκαν και δεύτερο χαστούκι όταν "ξύπνησε" και η συμβατική ιατρική (όχι πριν τον 18ο αιώνα) όπου εκτός από "μαύροι μάγοι/ειδωλολάτρες" έγιναν και "τσαρλατάνοι/κομπογιαννήτες".

 

Αλήθεια, ποιά η άποψή σου για την εναλλακτική ιατρική (τότε και σήμερα, στην Ελλάδα και αλλού)?

 

ΑΛΛΑ: ΔΕΝ είναι για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Να'μαστε σοβαροί. Αν κάποιος/οια πάσχει από την ..."επάρατη νόσο", δεν γίνεται να τη βγάλει με αρωματοθεραπείες/βελονοθεραπείες και τα συναφή...Για ήπιες ασθένειες είναι Ο.Κ.. Αλλά για τις αποκαλούμενες "βαριές",τότε κατευθείαν ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!

Πες ότι δεν είμαι σοβαρός, αλλά δεν θα 'παιρνα κι όρκο για τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...