Jump to content

έξορκισμός;;;


Recommended Posts

έψαχνα στον γούγλη για κάτι και έπεσα πάνω σε αυτό το σάιτ: http://www.exorcism.ru/ ομολογώ πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι αληθινό. πάντως συγκλονίστηκα. κάτι μου λέει πως είναι αυθυποβολή ή απλώς ψέμα. εσείς τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εμενα μια φορα τα βιντεακια μου θυμισαν κατι σκηνες απο το jesus camp οπου 5χρονα εκλαιγαν για τις αμαρτιες τους!!!

Οτι του φανει του Λωλοστεφανη ειμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα βιντεάκια δε τα είδα, αλλά το θέμα εξορκισμού πιστεύω ότι είναι αυθυποβολή. Μάλιστα είχα δει πριν κανά χρόνο ένα ντοκιμαντέρ στο discovery στο οποίο ήταν ένας δαιμονισμένος σε ένα χωριό, χρόνια δαιμονισμένος. Πηγαίνει σε κάποια φάση ένας -δημοσιογράφος ήταν; δε θυμάμαι, απλός άνθρωπος πάντως- ο οποίος το έπαιζε εξορκιστής (για να κάνει και καλά εξορκισμό και να δουν αποτελέσματα). Πάει λοιπόν, γιάμα γιάμα τον "ξορκίζει" και ξαφνικά γίνεται καλά.. Στη συνέχεια αποκάλυψε ότι το όλο σκηνικό ήτανε μούφα.. (αντιδράσεις δε θυμάμαι, αλλά δεν έχουν και σημασία) αλλά το συμπέρασμα ήταν δικό μας. Είχε πάντως και άλλες παρόμοιες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

δεισιδαιμονίες όντως αλλά σίγουρα και αυθυποβολή. προσωπικά δεν πιστεύω σε δαιμονισμούς αλλά τα βιντεάκια αυτά με τάραξαν. πάντως έχετε παρατηρήσει πως κάτι τέτοια γίνονται μόνο σε 3κοσμικές χώρες;;; δεν ξεχνάω το ρεπορτάζ του δανέζη για τους μικρούς μάγους της αφρικής

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχετε παρατηρήσει πως κάτι τέτοια γίνονται μόνο σε 3κοσμικές χώρες;;;

 

Μπα.. Σε ποια χώρα είναι -να δεις- ένας ο οποίος έχει κάνει show τον εξορκισμό; Και live show μάλιστα... Ζε συμάμαι..:P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνει κάποιος έναν εξορκισμό....

 

Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ...το θεωρώ λίγο άσκοπο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ;;; έμεινα όταν το είδα. ήταν σοκαριστικό. ωστόσο τι πιστεύετε οτι οδηγεί σε τέτοιες περιπτώσεις;;; προσωπικά πιστεύω πως είναι οι δεισιδαιμονίες και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ;;; έμεινα όταν το είδα. ήταν σοκαριστικό. ωστόσο τι πιστεύετε οτι οδηγεί σε τέτοιες περιπτώσεις;;; προσωπικά πιστεύω πως είναι οι δεισιδαιμονίες και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο

Ναι θα συμφωνήσω. Συν φόβος για το άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

ε βαλτε κ λιγη πλυση εγκεφαλου...

Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρξει ένα είδος εξορκισμού πρέπει να υπάρξει και Δαιμονισμένος. Ο δαιμονισμένος τι είναι ;;;;

 

Ένας άνθρωπος θα διαβάσει κάπου ότι οι δαίμονες είναι κάτι κακά όντα που μπαίνουν μέσα του και τον μεταχειρίζονται όπως θέλουν αυτά, με διάφορα ακραία φαινόμενα.

 

Ο αναγνώστης όταν διαβάσει αρκετά αυτές τις θεωρίες περί κακών Δαιμόνων, και αυθυποβάλει τον εαυτό του, τότε υπάρχει πιθανότητα να πέσει θύμα της συνείδησής του και αυτων των μυνημάτων που έχουν περάσει στο υποσυνείδητο του, και να κάνει πράξεις ίδιες με αυτές που του λένε οι γραφές για τους Δαίμονες.

 

Οι γραφές λένε ότι μόνο με Σταυρό βγαίνουν τα δαιμόνια μέσα από τον άνθρωπο, το αυθηποβολημενο θύμα διάβασε και αυτήν την θεωρεία. Άρα και όταν δει σταυρό θα υποτροπιάσει.

 

Όταν κάποιος πιστεύει τόσο έντονα σε αυτό το περιεχόμενο μπορεί να γίνει δαιμονισμένος, τα μηνύματά που περάσανε στο υποσυνείδητο του είναι από τις γραφές ότι οι κακοί δαίμονες φεύγουν μονο με Σταυρό, άρα αφού το πιστεύει και ο ίδιος τόσο πολύ αυτό, αυθηποβαλει τον εαυτό του και όταν δει Σταυρό βγάζει αφρούς.

 

Για μένα είναι άπλα θύματά μιας θρησκείας, και όχι θύματά δαιμόνων.

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρξει ένα είδος εξορκισμού πρέπει να υπάρξει και Δαιμονισμένος. Ο δαιμονισμένος τι είναι ;;;;

 

Ένας άνθρωπος θα διαβάσει κάπου ότι οι δαίμονες είναι κάτι κακά όντα που μπαίνουν μέσα του και τον μεταχειρίζονται όπως θέλουν αυτά, με διάφορα ακραία φαινόμενα.

 

Ο αναγνώστης όταν διαβάσει αρκετά αυτές τις θεωρίες περί κακών Δαιμόνων, και αυθυποβάλει τον εαυτό του, τότε υπάρχει πιθανότητα να πέσει θύμα της συνείδησής του και αυτων των μυνημάτων που έχουν περάσει στο υποσυνείδητο του, και να κάνει πράξεις ίδιες με αυτές που του λένε οι γραφές για τους Δαίμονες.

 

Οι γραφές λένε ότι μόνο με Σταυρό βγαίνουν τα δαιμόνια μέσα από τον άνθρωπο, το αυθηποβολημενο θύμα διάβασε και αυτήν την θεωρεία. Άρα και όταν δει σταυρό θα υποτροπιάσει.

 

Όταν κάποιος πιστεύει τόσο έντονα σε αυτό το περιεχόμενο μπορεί να γίνει δαιμονισμένος, τα μηνύματά που περάσανε στο υποσυνείδητο του είναι από τις γραφές ότι οι κακοί δαίμονες φεύγουν μονο με Σταυρό, άρα αφού το πιστεύει και ο ίδιος τόσο πολύ αυτό, αυθηποβαλει τον εαυτό του και όταν δει Σταυρό βγάζει αφρούς.

 

Για μένα είναι άπλα θύματά μιας θρησκείας, και όχι θύματά δαιμόνων.

 

κοίταξε για να είμαστε ακριβείς είναι θύματα των ανθρώπων που έκαναν την θρησκεία μέσο εκφοβισμού. "μην αμαρταίνετε θα πάτε στην κόλαση" το θέμα είναι όλοι οι γελοίοι άνθρωποι που προσαρμόζουν την θρησκεία στα μέτρα τους. γι'αυτό τον λόγο είμαι χριστιανός αλλά μου τη σπάνε οι παππάδες και τα συναφή

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε για να είμαστε ακριβείς είναι θύματα των ανθρώπων που έκαναν την θρησκεία μέσο εκφοβισμού. "μην αμαρταίνετε θα πάτε στην κόλαση" το θέμα είναι όλοι οι γελοίοι άνθρωποι που προσαρμόζουν την θρησκεία στα μέτρα τους. γι'αυτό τον λόγο είμαι χριστιανός αλλά μου τη σπάνε οι παππάδες και τα συναφή

 

χμμμ...έμενα ένας γνωστός μου στο Internet, παλιά με αποκάλεσε μπερδεμένη ανεστραμμένη wicca. :063laugh:

 

Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύομαι κάποιες φορές γιατί όταν πάω σε ποιο βάθος μονος μου, συναντώ το Χάος. Θα βγάλω άκρη ομως, κανείς δεν είναι τέλειος. :cheerful:

 

Αλλά πολλές φορές νιώθω ότι πλησιάζω στην αλήθειά.... :)

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ να μην είστε απόλυτοι.

 

Δαιμονισμός σαφώς και υπάρχει... όπως υπάρχει και εξορκισμός. Αλλά αυτοί είναι ζήτημα να έχουν καταγραφεί πάνω απο μερικές δεκάδες στα χρόνια της ανθρωπότητας, ώς αληθινοί άρα και ανεξήγητοι ώς συμπτώματα. Σίγουρα δεν μιλάμε για αντιδράσεις like Hollywood του θύματος, αλλά υπάρχουν σημεία δαιμονισμού και έχουν να κάνουν περισσότερο με σωματικές αντιδράσεις που δεν μπορούν ούτε αυθυποβολή να χαρακτηριστούν , ούτε ώς ιατρικά φαινόμενα.

π.χ. αλλαγή χρώματος ίριδος ματιού!

 

Απο εκεί και πέρα, αρκετοί ασθενείς με επιληψία έχουν χαρακτηριστεί δαιμονισμένοι ή κάποιοι απλά κονομάνε απο αυτή την προβολή και τους απλούς ανθρώπους που σπεύδουν να αγοράσουν φυλαχτά απο τον ναό/μονή για να είναι προστατευμένοι (και μετά ξορκίζουν την μαγεία... τέλος πάντων! )...

 

Οτι βλέπετε πάντως τηλεοπτικό ή σε streaming media, κατά 99,9% δεν είναι δαιμονισμός ούτε εξορκισμός. Το όλο τελετουργικό του εξορκισμού θέλει τεράστια δύναμη και δεν μπορεί να γίνει σε σημείο που θα αποσπαστεί ο εξορκιστής , αφού οι συνέπειες μπορεί να είναι καταστροφικές τόσο για το θύμα όσο και για τους γύρω απο αυτό. Την κουβέντα αυτή την είχα με κάποιο πατέρα στο Αγ.Όρος , όπου και έμαθα οτι ο εξορκισμός ουσιαστικά είναι τελετουργικό που γίνεται με 1-2 ειδικές προσευχές και σίγουρα δεν γίνεται μπροστά στα μάτια κοινού... χώρια για την περίοδο , που θέλει ο εξορκιστής μετά με δικές του προσευχές για να παραμείνει δυνατός και να μην γίνει με την σειρά του θύμα του δαιμονίου αυτού , κάποιου άλλου ή και του συνόλου αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορείτε μαγόπουλα! Τώρα που οι γερμανοί άρχισαν να δένονται με "τα δεσμά του Διαβόλου", έχει αυξηθεί η ζήτηση (και η ταρίφα :cool4: ) για εξορκιστές εκεί, καθώς οι καθολικοί ιερείς δεν επιτρέπεται να κάνουν εξορκισμό!

(click)

Είναι πολλά τα λεφτά λέμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ε βαλτε κ λιγη πλυση εγκεφαλου...
Ξέρεις κάτι ή έτσι το λες...;

 

Νομίζω λίγο υπερβολικές τέτοιες αντιδράσεις για ένα θέμα - όταν δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία ή έστω κάτι περισσότερο από τα δημοφιλή στερεότυπα του πράγματος.

 

Αυθυποβολή;

Οι άνθρωποι οι οποίοι βιώνουν τέτοιες καταστάσεις νομίζω πως θα το αρνιόταν με βάση την εμπειρία καθ' αυτή. Όχι πως δεν θα υπάρχουν και περιστατικά αυθυποβολής - αυτά όμως εύκολα ξεχωρίζουν.

Υπάρχουν όμως και άλλα για τα οποία η ταμπέλα "αυθυποβολή" είναι ανεπαρκής αφού δεν μπορεί καθόλου να εξηγησει το τι γίνεται.

 

Τι είναι;

Κατ' αρχήν να δεχτούμε ότι υπάρχει κάποιο "φαινόμενο" (ή μια σειρά φαινομένων) που ορισμένοι κύκλοι αποκαλούν "δαιμονισμό" ΄ή "κατάληψη", αν δεν το δεχόμαστε αυτό δεν έχει νόημα να το αναλύουμε. Είναι όμως νομίζω προφανές ότι υπάρχει.

Καθώς και το ότι υπάρχουν κάποιες διαδικασίες για την αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου τις οποίες οι ίδιοι κύκλοι, αλλά και άλλοι αποκαλούν "εξορκισμός" (που θα πει "λύσιμο" - απελευθέρωση από δεσμά - αφού όρκος=δέσμευση/δεσμά)

...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...