Jump to content

Απομάκρυνση του ανθρώπου απο τον πραγματικό προορισμό του.


 Share

Recommended Posts

Πάντως κ. Constantine κανένας δρόμος δεν είναι μοναχικός. Απλώς στον ευρύ δρόμο έχεις περισσότερες επιλογές όσον αφορά τις παρέες σου. Όσο δε για την αποκοπή από τον κόσμο προσωπικά την θεωρώ λάθος. Είναι μεγαλύτερη πρόκληση να προσπαθήσεις να ακολουθήσεις την πνευματική οδό μέσα στον κόσμο από το να απομακρυνθείς στην κορυφή κάποιου βουνού.

 

 

Υπάρχει πνευματική οδός σε αυτό τον κόσμο σε αυτή την καθημερινότητα.. και αν ναι που εντόπιζεται..?

Πως μπόρεις να εξασκίσεις το πνεύμα σε καθημερινότητες που σε "δεσμεύουν"..

Εκτός αν είναι θέμα αδυναμίας η δύναμης (ανθρώπινης πάντα)..

 

Γιατί αυτός που "φτάνει" ψήλα το πνεύμα του σε αυτή την καθημερινότητα μου μοιάζει κάτι παραπάνω απο Θεός.

Άλλωστε όλοι οι προφήτες και οι άγιοι όλων των θρησκειών χρείαστηκαν να μεταβουν κάποια στιγμή, κάπου μακρυά και απομονωμένα.

Δεν το θέτω σαν μονόδρομο επιλογής άλλα δεν νομίζω ότι θα υπάρξη πνευματική κατάνοιξη αν κάποιος ζει στην καθημερινότητα που ξέρουμε.

 

Θα πρέπει να είναι όπως προανέφερα εκτός του φυσικού κόσμου που εμείς γνορίζουμε..

Edited by John Constantine
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:offtopic: Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ένα απόσπασμα από τον Πλατωνικό διάλογο "Κρατύλος" σύμφωνα με το οποίο ο Σωκράτης αναφέρει ως ετυμολογία το αναθρώναόπωπε. Δηλαδή άνθρωπος είναι αυτός ο οποίος εξετάζει αυτά που παρατηρεί. :offtopic:
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως με τον Constantine.

Επισης η αποψη μου ειναι οτι μας εχουν βαλει σε ενα συστημα που μας εχουν χειραγωγησει ωστε να μην μπορουμε να δουμε παραπερα απο την υλη. Πρεπει να δουλευουμε ολη μερα καθε μερα για να πληρωνουμε τις υποχρεωσεις μας, για να μπορεσουμε να ζησουμε. Φυσικα αν θελουμε κατι παραπανω απο τα απλα πραγματα διαβιωσης τοτε σε βαζουν και στο συστημα τα δανειοδοτησης των τραπεζων και τοτε... ακομα χειροτερα....που να σηκωσουμε κεφαλι να δουμε κατι παραπανω... Ειναι ολα τοσο καλα στημενα που ο ανθρωπος δεν εχει καν μυαλο για να αναρωτηθει οτι η ζωη ισως να μην ειναι ετσι και οτι δεν ειμαστε μονο σαρκα που καταναλωνει διαρκως υλη.

Αφου ο Θεος ειναι παντου και μεσα μας, αρα και εμεις πρεπει να τον αναζητησουμε μεσα μας κι αν γινει αυτο πιστευω οτι τοτε θα ανακαληψουμε τις δυναμεις που τις εχουμε κοιμισμενες. Βεβαια με τον τροπο που ζουμε που να υπαρξει η ελευθερια για την αναζητηση αυτη... Ολα ειναι τοσο καλα στημενα και η γνωση πολυ καλα κρυμμενη ή διαβαλομενη.

Ισως να μπορεσουμε να βρουμε κατι αν ψαξουμε καλα μεσα στην ιστορια των αρχαιων Ελληνων.

Link to comment
Share on other sites

1.Υπάρχει πνευματική οδός σε αυτό τον κόσμο σε αυτή την καθημερινότητα.. και αν ναι που εντόπιζεται..?

2.Πως μπόρεις να εξασκίσεις το πνεύμα σε καθημερινότητες που σε "δεσμεύουν"..

1. Οχι δεν υπαρχει μεσα σε αυτην την καθημερινοτητα.

2. Εξασκειται απο μονο του! Οσο πιο Δυνατα και σφικτα ειναι τα δεσμα του, τοσο περισσοτερο ΠΑΛΕΥΕΙ για να ελευθερωθει (με την προϋποθεση οτι θελει), ετσι τελικα σαν ελευθερωθει (οπου ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ, αν θελει) και θα ειναι ΠΟΛΥ δυνατο και ΑΔΕΣΜΕΥΤΟ τωρα πια!!

 

Πιστευω πως η απομονωση ειναι το επομενο βημα μετα της απελευθερωσης του πνευματος (υπο την προϋποθεση πως το ατομο επιθυμει να λαβει αυτο το κατι παραπανω το οποιο ΥΠΑΡΧΕΙ εκει εξω στην ερημια -Δηλαδη μεσα μας!!). Υστερα το ιδιο το ατομο θα επιλεξει το πως θα επενδυσει την Γνωση οπου κατελαβε ~ κατανοησε.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιέμαι και γω με την σειρά μου κατά πόσο έχουμε συνηδητοποιήσει σε τι δρόμο περπατάμε..

Όλοι έχουμε επαναπαυτεί σε αυτή την μέρα που το "φως" της σκιάζει το πνεύμα μας.. Όλοι μας ξέρουμε τι συμβαίνει μα δεν αντιδρούμε..

Βέβαια για τον καθένα μας το σωστό είναι υποκειμενικό..

Άραγε ξέρουμε αλήθεια ποιό είναι αυτό..

 

Με το πέρασμα των ημέρων όλο και περισσότερο μας είναι δύσκολο να βρούμε το πραγματικό μας δρόμο..

 

Μήπως κάποια στιγμή θα είναι ήδη αργά... :crying:

Link to comment
Share on other sites

Aργά θα είναι μόλις πεθάνουμε, τότε όμως δεν θα μας ενδιαφέρει.

 

 

Συγνώμη αλλά ποιός δεν νοιάζεται για το μετά του θανάτου του..?

Μην ξεγιελιέμαστε.. όλους αυτό μας φοβίζει και όλοι μας για αυτό δια λέγουμε τρόπο ζωής.

Μου είναι αδύνατο να μην με ενδιαφέρει για όταν φτάσει αυτή την ώρα που θα πάω..

Αν και εδώ οι απόψεις διίστανται και όχι μόνο ανάλογα τα πιστεύω του καθενός..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ποιός δεν νοιάζεται για το μετά του θανάτου του..?

 

 

Πολύς κόσμος

 

Ο παππούς μου που ήταν επικούρειος μέχρι το μεδούλι έλεγε ότι πως δεν τον ενδιέφερε τι θα κάνουν το λείψανό του:

 

"Και στα σκυλιά να πετάξετε το κουφάρι μου δε με νοιάζει".

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος

 

Ο παππούς μου που ήταν επικούρειος μέχρι το μεδούλι έλεγε ότι πως δεν τον ενδιέφερε τι θα κάνουν το λείψανό του:

 

"Και στα σκυλιά να πετάξετε το κουφάρι μου δε με νοιάζει".

 

 

Δεν μιλώ για το σώμα μα για την ψυχή..

 

Και τουλάχιστόν απευθύνομαι σε όσους πιστεύουν στην ύπαρξη της..

 

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ για το σώμα μα για την ψυχή..

 

Και τουλάχιστόν απευθύνομαι σε όσους πιστεύουν στην ύπαρξη της..

 

:angel:

 

Mα το θέμα είναι ότι δεν πιστεύουν όλοι στην (μεταθανάτια) ύπαρξή της. Αυτό προσπαθώ να πω.

 

Ρε παιδιά, που εξαφανίστηκε η δυνατότητα edit από το παρόν thread?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το ανω + θρωσκω που εγραψες ειναι οι λεξεις οι οποιες προερχεται η λεξη ανθρωπος ? γιατι αν ειναι αυτο τοτε ειναι μεγαλο λαθος.

 

Η λεξη ανθρωπος προερχεται απο το ανδρας και το οψ (απο το οραω-ορω στο παρακειμενο του οποπα ή κατι τετειο (δεν θυμαμαι παρακειμενο ),

 

μια αλλη ετοιμολογικη προσεγγιση , ανθρωπος = αυτο (το ον ) που μπορει να αρθρωσει

Link to comment
Share on other sites

το ανω + θρωσκω που εγραψες ειναι οι λεξεις οι οποιες προερχεται η λεξη ανθρωπος ? γιατι αν ειναι αυτο τοτε ειναι μεγαλο λαθος.

Δυστυχώς, μέχρι που είδα κάτι βιντεάκια του Λιαντίνη παλιότερα, αυτή την ιδέα είχα κι εγώ. Πράγματι έχει επικρατήσει αυτή η άποψη, αφού και στα σχολεία αυτό μας έλεγαν...

(το είχε αναφέρει και ο dimulator σε αυτό το θέμα.)

 

(δεν θυμαμαι παρακειμενο )

ὄπωπα :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μέχρι που είδα κάτι βιντεάκια του Λιαντίνη παλιότερα, αυτή την ιδέα είχα κι εγώ. Πράγματι έχει επικρατήσει αυτή η άποψη, αφού και στα σχολεία αυτό μας έλεγαν...

(το είχε αναφέρει και ο dimulator σε αυτό το θέμα.)

 

 

ὄπωπα :)

"Δυστυχώς", που λες, αν και ακούγονται πολλά άπόλυτα από εδώ κι εκεί, αρκετές "πιθανές" προελεύσεις "παίζουν" και το "άνω-θρώσκω" είναι από τις πιθανότερες. Τελευταία κυκλοφορούν όλο και περισσότερο έντονες "αρνήσεις" του "άνω-θρώσκω". Δεν βλέπω να είναι καλύτερα θεμελιωμένες από αυτό που θέλουν να "εκθρονίσουν". Αν ξέρει κανείς καλύτερη αιτιολόγηση μπορεί να την φέρει αλλά για την ώρα και από γλωσσολογικής άποψης το άνθρωπος φαίνεται ότι προέρχεται από μία λέξη που σχεδόν σίγουρα "δείχνει" στο "άνω" και μια άλλη που μπορεί να έχει διάφορες ετυμολογίες.

Το "ανήρ"+κάτι είναι γλωσσολογικά λάθος (αφού το ανήρ έχει το δικό του "άνω")

Link to comment
Share on other sites

...Το "ανήρ"+κάτι είναι γλωσσολογικά λάθος (αφού το ανήρ έχει το δικό του "άνω")
Σημ. με αυτό εννοώ ότι το "ανήρ" και το "όψω" (ή οτιδήποτε άλλο) δεν είναι καθόλου λιγότερο "παράγωγες" λέξεις από το "άνώ" και "θρώσκω" (στην περίπτωσή μας)
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, γιατί η "εκθρόνιση" της έννοιας άνω + θρώσκω μου μυρίζει λίγο κατάρευση "των όσων είμαστε" αναγκάζοντας μας να ξεχάσουμε τον προορισμό μας (ξαναμπήκα στο θέμα). Μήπως τελικά αυτός είναι ο σκοπός??

 

Να ξεχάσουμε από που ήρθαμε και που πάμε??? Άρα μήπως είναι περισσότερο δυνατή αυτή η έννοια από ότι υπολογίζαμε??

 

Και υπάρχει λόγος για την εξαφάνιση της μμε τον ένα τρόπο ή με τον άλλον??

 

Ότι είναι να εξαφανιστεί σιγά σιγά θα γίνει, πρώτα τα ήθη, μετά τα έθιμα κοκ. Δεν ειμαί συνωμοσιολόγος αλλά λέμε τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...