Jump to content

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Παιδιά σόρυ που καταχράζομαι το πόστ αλλά έχω φρικάρει και χριάζομαι λίγη βοήθεια. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είμαι σε μία σχέση 2 χρόνια τώρα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Η κοπέλα μου δεν μπορεί να βρεί καμία δουλεία και το χειρότερο όλων είναι η υγεία της.

Όσο είμαστε μαζί η η Υγεία της πάει απο το κακό στο χειρότερο. Όσο είμαι κοντά της όλο κατι πάει άσχημα. Μία πονοκέφαλοι μία η κοιλιά της κάποια ίωση και γενικά προβλήματα υγείας. Στην αρχή πίστευα ότι ήταν τυχαία αλλά όλο αυτό συμβαίνει 2 χρόνια τώρα. 6 Μήνες έληψα στη Κύπρο Φαντάρος και ήταν περδίκι (εκτός από τις άδειες μου φυσικά που ήταν πάλι χάλια!) Δεν ξέρω τι συμβαίνει μπορεί να φανταστεί κανεις????

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είναι λίγο οξύμωρο αυτό...

Το ψευδώνυμό σου είναι shadow, για άβαταρ έχεις μια μορφή ανάμεσα σε φλόγες και στην υπογραφή σου γράφεις "Ο ΘΕΟΣ ΣΥΝΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΕΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ"... Και μετά αναρωτιέσαι τί συμβαίνει και ζητάς βοήθεια?

 

Χαλάρωσε λίγο, καθάρισε όλη αυτή τη μαυρίλα, απόκτησε λίγο αυτοσεβασμό και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου δεν μπορεί να βρεί καμία δουλεία και το χειρότερο όλων είναι η υγεία της.

Όσο είμαστε μαζί η η Υγεία της πάει απο το κακό στο χειρότερο. Όσο είμαι κοντά της όλο κατι πάει άσχημα.

Όσο "είστε" ή όσο "είσαι"; Μήπως θέλει να χωρίσετε και όσο είσαι κοντά της είναι έτσι για να σου δημιουργήσει αρνητική διάθεση και κλίμα; Γιατί όσο είσαι κοντά σε ανθρώπους που αγαπάς είσαι καλύτερα ακόμη στη διάθεση, δε παίρνεις τον κατήφορο... Τόσο αρνητική αύρα πια;

Link to comment
Share on other sites

Όσο "είστε" ή όσο "είσαι"; Μήπως θέλει να χωρίσετε και όσο είσαι κοντά της είναι έτσι για να σου δημιουργήσει αρνητική διάθεση και κλίμα; Γιατί όσο είσαι κοντά σε ανθρώπους που αγαπάς είσαι καλύτερα ακόμη στη διάθεση, δε παίρνεις τον κατήφορο... Τόσο αρνητική αύρα πια;

Όσο είμαστε μαζί. Ακόμα και να είναι να βρεθούμε σε 10 Λεπτά. Από την ώρα που φέυγει από κάπου για να έρθει να με βρεί. Δίχνει ότι Με αγαπάει και δεν θέλει να χωρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είναι λίγο οξύμωρο αυτό...

Το ψευδώνυμό σου είναι shadow, για άβαταρ έχεις μια μορφή ανάμεσα σε φλόγες και στην υπογραφή σου γράφεις "Ο ΘΕΟΣ ΣΥΝΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΕΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ"... Και μετά αναρωτιέσαι τί συμβαίνει και ζητάς βοήθεια?

 

Χαλάρωσε λίγο, καθάρισε όλη αυτή τη μαυρίλα, απόκτησε λίγο αυτοσεβασμό και τα ξαναλέμε...

 

Το ψευδώνυμο το έχω χρόνια για διαφορα πράγματα. Η σιλουέτα αυτή ανήκει σε χαρακτήρα ενώς παλιού παιχνιδιού και δίχνει την ώρα που αυτός προσπαθή να μάθει το παρελθόν που του κρίβουν όλοι και χάρη σε αυτό τρελένετε.

Όσο αφορα την Υπογραφή είναι κάτι που μου κόλησαν κάτι φιλαράκια στο γυμνάσιο. Δεν έχω τόση Μαυρίλα όση φαίνεται αν και για τον αυτοσεβασμό πρέπει να συμφωνήσω. Αλλά το θέμα εδώ δεν είμαι εγώ johnny αλλά η κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι την αγαπάς αυτή την κοπέλα και θέλεις να είσαι κοντά της αλλά είναι τόσο έντονα τα συναισθήματα σου αυτά που δεν μπορείς να ελέγξεις την ''δύναμη'' που κατέχεις. Κάτι μου λέει ότι η αγάπη σου σε κάνει και ζηλεύεις αρκετά και νιώθεις πάρα πολύ και έντονα ένα αίσθημα ''εξάρτησης'' και πιθανόν κάποιας ζήλιας απέναντι της.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν την σκέφτεσαι συνέχεια και αν κάνεις ''έντονες σκέψεις'' γι αυτήν. Εγώ θα πρότεινα να χαλαρώσεις όπως πολύ καλά σε συμβουλέψανε και οι προηγούμενοι και αφέσου λιγάκι σε θετικές σκέψεις.

Κάνε σκέψεις με αυτήν αλλά να την βλέπεις σαν κάτι λαμπερό και προστατευόμενο. Κλείσε τα μάτια σου και προσπάθησε να την φανταστείς έτσι. Και όσο την περιμένεις ή να κάνεις θετικές σκέψεις , ή να σκέφτεσαι κάτι άλλο που σε κάνει να χαλαρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου shadow.

Βασικά οι περισσότεροι άνθρωποι κάποια στιγμή στη ζωή μας και συνήθως στην ηλικία σου, έχουμε περάσει ένα στάδιο αμφισβήτησης και αντιδραστικότητας. Δεν είναι και κακό. Ισα ίσα το οτι αντέδρασες σε κάποια πράγματα σε οδήγησε στο δρόμο της αναζήτησης. Ολοι μάλλον κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Τουλάχιστον εγώ σίγουρα. Αρκεί να το παραδεχτείς αυτό στον εαυτό σου και να του ζητήσεις καθοδήγηση για να προχωρησεις παραπέρα. Μόνο αυτός μπορεί να σου πεί αυτό που χρειάζεσαι.

Αυτή όμως η στάση μπορεί να απομακρύνει τους ανθρώπους που είναι κοντά μας αν εκείνοι δεν είναι έτοιμοι να ακολουθήσουν αυτό το μονοπάτι. Δεν ξέρω τι συζητάς με την κοπέλα σου όταν είστε μαζί, αλλά μήπως τις δίνεις περισσότερες πληροφορίες απο όσες μπορεί να κατανοήσει? Μήπως την ¨φοβίζεις" λίγο και δεν στο λέει για χίλιους δυο λόγους? Προσωπικά θα συμφωνήσω 1000% με τη Sabrina. Όταν αγαπάμε κάποιον και είμαστε ερωτευμένοι και καλά να μην είμαστε στην υγεία μας, για όσο είμαστε μαζί με αυτόν σταματάει ο χρόνος.

Δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς γιατί δεν εχω σφαιρική άποψη της κατάστασης, όμως οι μόνοι που μπορεί να βλάψουν τη σχέση σας, είστε εσέις οι ίδιοι. Μήπως, ήρθε η ώρα να κάνεις μια γλυκιά και όμορφή συζήτηση με την κοπέλα σου?

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σόρυ που καταχράζομαι το πόστ αλλά έχω φρικάρει και χριάζομαι λίγη βοήθεια. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είμαι σε μία σχέση 2 χρόνια τώρα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο.

Η κοπέλα μου δεν μπορεί να βρεί καμία δουλεία και το χειρότερο όλων είναι η υγεία της.

Όσο είμαστε μαζί η η Υγεία της πάει απο το κακό στο χειρότερο. Όσο είμαι κοντά της όλο κατι πάει άσχημα. Μία πονοκέφαλοι μία η κοιλιά της κάποια ίωση και γενικά προβλήματα υγείας. Στην αρχή πίστευα ότι ήταν τυχαία αλλά όλο αυτό συμβαίνει 2 χρόνια τώρα. 6 Μήνες έληψα στη Κύπρο Φαντάρος και ήταν περδίκι (εκτός από τις άδειες μου φυσικά που ήταν πάλι χάλια!) Δεν ξέρω τι συμβαίνει μπορεί να φανταστεί κανεις????

Τόσο αρνητική αύρα πια;

Με το που διάβασα το ποστ σου αυτό που μου βγήκε είναι ότι έχεις αρνητική αύρα ή ότι αναζητάς τόσο πολύ την αγάπη της κοπέλας που χωρίς να το θες της "ρουφάς" ενέργεια.

Οπότε και γω με την σειρά μου προτείνω να χαλαρώσεις και να βρεις τι φταίει χωρίς πανικό.

Φιλικά

Μάτζικα Ντε Σπελ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έλεος! Λίγη κοινή λογική παρακαλώ! Εάν ο Shadow είχε πράγματι ΤΟΣΟ αρνητική αύρα (που μη τρελλαθούμε -κανείς δεν έχει ΤΟΣΟ αρνητική αύρα!), θα ήταν κι άλλοι άνθρωποι χάλια με το που θα τον συναντούσαν, όχι μόνο η εν λόγω κοπελιά! Εκτός πια αν είναι κι αυτή ΤΟΣΟ ευαίσθητη και διαισθητική... ε, δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

Προσωπικά, το χειρότερο που μου έχει συμβεί όντας κοντά σε άνθρωπο με έντονη αρνητική ενέργεια, είναι μια ιδιαίτερη αίσθηση που μοιάζει με ανακατοσούρα και τάση για εμετό, χωρίς να είναι ακριβώς αυτό. Ως εκεί! (Θυμίζω ότι συνήθως αυτά τα πράματα "χτυπάνε" κατ'ευθείαν στο ενεργειακό κέντρο).

 

Άρα, ο shadow μια χαρά είναι. Η κοπέλα έχει θέμα. Το οποίο θέμα μπορεί να είναι άμεσα άσχετο με τον shadow, αλλά έμεσα σχετικό... πάμε σε ψυχολογία δηλαδή (ψυχοσωματικά συμπτώματα... you know?). Μπορεί βέβαια να είναι και ακόμα πιο απλό: είτε δεν γουστάρει και θέλει να χωρίσει αλλά δεν ξέρει πως να το κάνει, είτε ανήκει στον τύπο των γυναικών που γενικά κλαίγεται στους γκόμενους/σύζυγους/γιούς της για την υγεία της, για να κερδίσει την προσοχή τους.

 

Αυτά είχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαστε μαζί η η Υγεία της πάει απο το κακό στο χειρότερο. Όσο είμαι κοντά της όλο κατι πάει άσχημα. Μία πονοκέφαλοι μία η κοιλιά της κάποια ίωση και γενικά προβλήματα υγείας. Στην αρχή πίστευα ότι ήταν τυχαία αλλά όλο αυτό συμβαίνει 2 χρόνια τώρα. 6 Μήνες έληψα στη Κύπρο Φαντάρος και ήταν περδίκι (εκτός από τις άδειες μου φυσικά που ήταν πάλι χάλια!) Δεν ξέρω τι συμβαίνει μπορεί να φανταστεί κανεις????

 

Mην το παρεις προσωπικα και ξεχνα για λιγο της αρνητικες αυρες.

Την εχεις ρωτησει γιατι ειναι μαζι σου? Νιωθεις οτι σε αγαπαει? Μηπως προτιμαει την μοναξια?

Εχει κατι να μοιραστει μαζι σου? Δες τα λιγο (που θα τα δεις δηλαδη...) και αστω να παρει τον δρομο του ειτε ειναι μαζι,ειτε χωρια.

Μην αρχισεις μονο να καθαριζεις αυρες γιατι αν η δικια σου αυρα κανει αρρωστη την συγκεκριμενη κοπελα,καποια αλλη ισως την κανει υγιεστατη και ευτυχισμενη :smilewink:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

...θα ήταν κι άλλοι άνθρωποι χάλια με το που θα τον συναντούσαν, όχι μόνο η εν λόγω κοπελιά!

Μα η εν λόγω κοπελιά δεν είναι κάποια τυχαία, έχει συναισθηματικούς δεσμούς με τον shadow. Αυτό από μόνο του αυξάνει σημαντικά το βαθμό στον οποίο επηρεάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνετε σαν δεδομένα, πράγματα που δεν είναι δεδομένα.

Δεν ξέρουμε αν είναι αλήθεια αυτά που μας είπε ο φίλος shadow3363. Και δεν εννοώ ότι θέλει να μας πει ψέμματα, αλλά το ότι δεν έχει καταλάβει και αυτός ποιά είναι η αλήθεια, ώστε να την μεταφέρει. Τα στοιχεία που χρειαζόμαστε για να καταλάβουμε τί γίνεται στην πραγματικότητα είναι τόσα πολλά, που μόνο μία συνάντηση από κοντά θα μπορέσει να τα προσφέρει. Όλα τα άλλα που σκέφτεστε, τα θεωρώ αβάσιμα. Πόσο μάλλον το να μπείτε στην διαδικασία να διαφωνήσετε για αυτά.

 

Η δική μου συμβουλή shadow3363 είναι να κουβεντιάσεις με την κοπέλα και να την ρωτήσεις τί αισθάνεται όταν είναι μαζί σου. Να την ακούσεις προσεκτικά, να την αφήσεις να εκφραστεί και να είσαι προετοιμασμένος για αυτά που θα σου πει, διότι δεν πιστεύω ότι θα είναι ευχάριστα.

Από την στιγμή που χάσαμε την ευαισθησία να αισθανόμαστε το τί γίνεται γύρω μας, το μόνο που μας απομένει είναι ο διάλογος. Αυτά που δεν αισθανόμαστε, να μας τα πούνε και εμείς πρέπει να τα ακούσουμε. Άσε την να μιλήσει και το πρόβλημα θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο φίλος μας Shadow ξέρει πολλά περισσότερα από ότι μας έχει πει.

Αν ήταν περισσότερο ειλικρινείς με τον ίδιο του τον εαυτό καταρχήν ίσως να μη χρειαζόταν να μας ρωτήσει για την βοήθεια που λέει ότι θέλει.

 

Μερικά πράγματα όσο και αν θέλουμε να τα κρύψουμε αυτά στο τέλος αποκαλύπτονται. Και όπως λέει και ένα ρητό μας :

Οτι η αλήθεια αργά ή γρήγορα απολύπτεται.

 

Και αναφέρομαι όχι μόνο σε καταστάσεις αλλά και σε ενδόμυχες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...