Jump to content

Μαγεία στο Σχολείο


Greek Goddess
 Share

Recommended Posts

~Καταρχάς συγχωρέστε με αν ανοίγω τόπικ σε λάθος σημείο~

 

 

Πριν 5 χρόνια.

Είχαμε θρησκευτικά, και μιλούσαμε για την μαγεία, με μία θεολόγο που δεν δίσταζε να μας απαντήσει οποιαδήποτε ερωτήματα γεννιώντουσαν στα εφηβικά μας κεφάλια. Ήμασταν 16 ετών, 1η λυκείου. Ένας συμμαθητής μου λοιπόν ασχολούταν πρακτικά με την Σολομονική. Λέει στην θεολόγο διχνοντας το μπουκάλι που υπήρχε πάνω στην έδρα:

-''Κυρία, εγώ αυτό το ποτήρι μπορώ να το κάνω να πετάει στην τάξη.''

Η καθηγήτρια τον κοίταξε σκεφτηκή, και του είπε:

-''Θα ήθελα να το κάνεις μέσα στην τάξη, αλλά εγώ μπορώ με μία βίβλο να κάνω το ποτήρι να πέσει χωρίς να το ακουμπίσω.''

 

Ο συμμαθητής μου πράγματι διάβασε κάτι μέσα από το βιβλίο-το οποιό δεν θυμάμαι κατά λέξη, και το ποτήρι περιφερόταν στον αέριο χώρο της τάξης.

Η Θεολόγος πήρε μία Αγία Γραφή και αργά την τοποθέτησε πάνω από το ποτήρι έτσι ώστε να μήν το ακουμπά, αλλά να αιωρήται πάνω του.

΄Ηταν απο αυτές τις στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου. Ήταν σαν το ποτήρι και η Αγία Γραφή να ''μάχονται'' στον αέρα. Την μάχη αυτή φαίνεται ότι η Βίβλος την κέρδισε... Το ποτήρι έπεσε στο πάτωμα και έσπασε, ενώ η Αγία Γραφή συνέχισε να αιωρήται μέχρι που την πήρε η Θεολόγος και γύρισε στην έδρα της.

 

Αυτό που θυμάμαι πιο καθαρά είναι η έκφραση όλων αυτών το μαθητών που δεν πίστεθαν ότι μαγεία θπάρχει, όταν το ποτήρι περιφερόταν στον αέριο χώρο της τάξης. Δεν θα σας κρύψω ότι είμουν μία από αυτούς.

 

Το παρακάτω γεγονός ήταν αυτό που ουσιαστικά με όθησε να ασχοληθώ και να ψάξω το θέμα της μαγείας.

Την απάντηση δεν την έχω πάρει ακόμα.

Τί συμαίνει αυτό?

Το να εξασκούμε την μαγεία είναι σατανικό, γι αυτό η θεολόγος ''νίκησε'' με την Βίβλο την Σολωμονική?

Σας παρακαλώ απαντήστε...

Ψάχνω εδω και πολύ καιρό μία απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγαπητή Greek Goddess, δε θα ασχοληθώ με τα δεδομένα της ιστορίας, τα οποία (δικαίωμά μου) αμφισβητώ από τη βάση τους.

 

Να τονίσω ότι η μαγεία δεν περιορίζεται στη Σολωμονική.

Θα μείνω στο ερώτημα αν είναι σατανικό ή όχι να "εξασκούμε τη μαγεία".

Άποψή μου είναι ότι οτιδήποτε γύρω μας μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για καλό και για κακό. Το καλό και το κακό εξαρτώνται από τις αξίες της εκάστοτε κοινωνίας.

Σε μια περιορισμένη θεώρηση αποδεχόμαστε ότι κακό είναι να κάνουμε κάτι που δυσαρεστεί κάποιο ον και που δεν μπορούμε να αντιστρέψουμε και ότι καλό είναι κάτι που κάνουμε και βελτιώνει τη ζωή όλων (ανθρώπων/ζώων/φυτών).

Νομίζω ότι υπάρχουν ήδη πάρα πολλές συζητήσεις στα θέματα του φόρουμ, όπου μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις γύρω από το τι θεωρείται καλό και τι κακό και τη χρήση της μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είμαι αντίθετη με αυτό που έγινε μέσα στην τάξη;; :unsure:

Επίδειξη δυνάμεων και ικανοτήτων ήθελε να δείξει και η καθηγήτρια;

 

Απλά, άλλο να είσαι ανοιχτόμυαλος και να συζητάς μέσα στην τάξη για θέματα πέρα της Ορθοδοξίας και του Χριστιανισμού, και άλλο αυτό.. Τελοσπάντων..

 

Όσον αφορά το ερώτημά σου θα συμφωνήσω με τη Δανάη

 

Να τονίσω ότι η μαγεία δεν περιορίζεται στη Σολωμονική

 

[...]

 

Νομίζω ότι υπάρχουν ήδη πάρα πολλές συζητήσεις στα θέματα του φόρουμ, όπου μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις γύρω από το τι θεωρείται καλό και τι κακό και τη χρήση της μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

{Δανάη Posted Today, 06:06 PM

Αγαπητή Greek Goddess, δε θα ασχοληθώ με τα δεδομένα της ιστορίας, τα οποία (δικαίωμά μου) αμφισβητώ από τη βάση τους.

 

Να τονίσω ότι η μαγεία δεν περιορίζεται στη Σολωμονική.

Θα μείνω στο ερώτημα αν είναι σατανικό ή όχι να "εξασκούμε τη μαγεία".

Άποψή μου είναι ότι οτιδήποτε γύρω μας μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για καλό και για κακό. Το καλό και το κακό εξαρτώνται από τις αξίες της εκάστοτε κοινωνίας.

Σε μια περιορισμένη θεώρηση αποδεχόμαστε ότι κακό είναι να κάνουμε κάτι που δυσαρεστεί κάποιο ον και που δεν μπορούμε να αντιστρέψουμε και ότι καλό είναι κάτι που κάνουμε και βελτιώνει τη ζωή όλων (ανθρώπων/ζώων/φυτών).

Νομίζω ότι υπάρχουν ήδη πάρα πολλές συζητήσεις στα θέματα του φόρουμ, όπου μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις γύρω από το τι θεωρείται καλό και τι κακό και τη χρήση της μαγείας}.

 

 

 

 

{Greek Goddess Posted Today, 04:30 PM

~Καταρχάς συγχωρέστε με αν ανοίγω τόπικ σε λάθος σημείο~

 

 

Πριν 5 χρόνια.

Είχαμε θρησκευτικά, και μιλούσαμε για την μαγεία, με μία θεολόγο που δεν δίσταζε να μας απαντήσει οποιαδήποτε ερωτήματα γεννιώντουσαν στα εφηβικά μας κεφάλια. Ήμασταν 16 ετών, 1η λυκείου. Ένας συμμαθητής μου λοιπόν ασχολούταν πρακτικά με την Σολομονική. Λέει στην θεολόγο διχνοντας το μπουκάλι που υπήρχε πάνω στην έδρα:

-''Κυρία, εγώ αυτό το ποτήρι μπορώ να το κάνω να πετάει στην τάξη.''

Η καθηγήτρια τον κοίταξε σκεφτηκή, και του είπε:

-''Θα ήθελα να το κάνεις μέσα στην τάξη, αλλά εγώ μπορώ με μία βίβλο να κάνω το ποτήρι να πέσει χωρίς να το ακουμπίσω.''}

 

 

Καταρχάς συγνώμη για την μορφή του κειμένου έχω κάποια προβληματάκια.

Θα συμφωνήσω και γω με την Δανάη και θα ήθελα να προσθέσω ότι κάτι τέτοιες περιπτώσεις ενοχοποιούν την μαγεία.

Είχα ακούσει μια παρόμοια περίπτωση που ένας που γνώριζε από Σολωμονική έβαλε στοίχημα ότι μπορεί να εμφανίσει κάποιους διαβόλου και είπε κάτι λόγια και πέρασαν από μπροστά τους.

Αυτό το άκουσα από τρίτους που μας έλεγαν για πιο λόγο δεν πρέπει να μας αρέσουν τα έργα με μαγεία γιατί εθιζόμαστε σε πράγματα σατανιστικά :headb: .

Τι να πω; :censored:

Κάτω οι κακοβουλες προκαταλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Greek Goddess, δε θα ασχοληθώ με τα δεδομένα της ιστορίας, τα οποία (δικαίωμά μου) αμφισβητώ από τη βάση τους.

 

 

 

Τα δεδομένα της ιστοριας, όντως είναι δικαίωμά σου να τα αμφισβητείς.

Εγω απλά τόσα χρόνια έψαχνα μια απάντηση σε αυτό που έγινα μάρτυρας,

και αν σκεφτείς ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ότι υπαρχει η μαγεία,

είχα σοκαριστεί.

Την ιστορία δεν την άκουσα απο τρίτους, την είδα να εξελίσεται μπροστά στα μάτια μου.

Και στο κάτω-κάτω ποιος θα ήταν ο λόγος να την φτιάξω με το μυαλό μου?

Είμαι απλά μία τελείως άσχετη, με καποιες πολύ λίγες γνώσεις επί του θέματος (τις οποιες αντλησα από το φορουμ αυτό).

Απλά εφ όσων εσείς σίγουρα γνωρίζεται πολύ περισσότερα, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας...

 

 

 

Εγώ γιατί είμαι αντίθετη με αυτό που έγινε μέσα στην τάξη;; :unsure:

Επίδειξη δυνάμεων και ικανοτήτων ήθελε να δείξει και η καθηγήτρια;

 

Απλά, άλλο να είσαι ανοιχτόμυαλος και να συζητάς μέσα στην τάξη για θέματα πέρα της Ορθοδοξίας και του Χριστιανισμού, και άλλο αυτό.. Τελοσπάντων..

 

 

 

Η εν λόγω θεολόγος ήταν μόλις 23 ετών τότε. Νέα και άμαθη, δεν ήξερε πως να αντιδράσει στον μαθητή.

Δίδασκε για πρώτη χρονιά σε σχολείο.

Σήμερα έχει φτάσει να θεωρείται η καλύτερη θεολόγος στην πόλη μας...

Link to comment
Share on other sites

Η Σολομονική έχει μέσα κάθε είδους ξόρκι κατάρα και γυτεία.

Κατα κύριο λόγο χρησιμοποιήσεις την βοήθεια κακόβουλων πνευμάτων για να πετήχεις κάτι.

Έτσι λοιπόν είναι λογικό η Βίβλος να "νίκησε" το ποτήρι μιάς και βρησκόταν στον αέρα λόγο κάποιου κακόβουλου πνεύματος.

Άν κάποιος απο εμάς που ασχολούμαστε με την Τέχνη είχε την δύναμη της τηλεκίνησεις δεν 8α νικούσε μιάς και δεν θα υπήρχε κάτι κακό για να νικήσει.

Καταλαβαίνεις τον τρόπο σκέψης μου.

Αυτη είανι η διαφορά μαγείας από μαγεία μην βάζεις ταμπέλες. να σε παραπεμψω σε ένα κείμενο περι της Μαγείας και του "χρώματος" της:

 

http://homepages.pathfinder.gr/frank_nulle...lackMagick.html

 

Εδώ θα βρείς και άλλα κείμενα για ανάγνωση που πιστεύω ότι θα σου λείσουν κάποιες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

http://homepages.pathfinder.gr/frank_nulle...lackMagick.html

 

Εδώ θα βρείς και άλλα κείμενα για ανάγνωση που πιστεύω ότι θα σου λείσουν κάποιες απορίες.

 

χαχαχαχα! Θεος... οχι Γιαννης, Γιαννακης.. :P

 

Εγω εχω αλλη απορια..

Οι γονεις των μαθητων τι εκαναν???

Γιατι σιγουρα ειναι απο τα πραγματα που θα πεις οταν γυρισεις σπιτι.. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτη είανι η διαφορά μαγείας από μαγεία μην βάζεις ταμπέλες. να σε παραπεμψω σε ένα κείμενο περι της Μαγείας και του "χρώματος" της:

 

http://homepages.pathfinder.gr/frank_nulle...lackMagick.html

Tα χρώματα και οι αντιστοιχίες στην εικόνα του άρθρου νομίζω πως είναι λάθος. :unsure:

 

Οι γονεις των μαθητων τι εκαναν???

...Σίγουρα πάντως θα προμηθεύτηκαν όλοι από μια Βίβλο. :P

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Για το περιστατικό δεν θα μιλήσω καθώς δεν ήμουν εκεί για να κρίνω.. μπορεί να ήταν απλά μια επίδειξη ψιονικής δύναμης , μπορεί να ήταν και αποτέλεσμα ενός ανεξήγητου (με τα σημερινά δεδομένα) φαινομένου.

 

Θα πώ όμως όπως προ-ειπώθηκε οτι η Σολωμονική αυτή-καθαυτή αναφέρεται στην χρήση δαιμόνων και κακόβουλων πνευμάτων. Την χρήση αρνητικής ενέργειας και όντων.

 

Η Βίβλος καθώς είναι κατα πολύ μεγάλο ποσοστό , βιβλίων προσευχών και δοξασιών (θετικής ενέργειας) σε ενα πολύ θεωρητικό επίπεδο που λέει πως αυτά που έγιναν ήταν πραγματικά και προκληθέντα απο ανεξήγητες πνευματικές δυνάμεις , είναι αναμενόμενο η να επικρατήσει η Βίβλος.

 

Σε επίπεδο Ψιονικής δύναμης άρα και demi-επιστημονικά εξηγήσιμο , έχει και πάλι την "λογική" οτι το αντικείμενο που ίπταται εκείνη την στιγμή επιφορτίζεται με την όποια υπόσταση του αντικειμένου απο πάνω του. Σαν αλληλεπίδραση σε ενα ενεργειακό πεδίο ας πούμε.

 

Επειδή όμως , όπως είπα .. γενικά δεν ήμουν εκεί και για να είμαι ειλικρινής η ρεαλιστική αντίδραση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο σκεπτικισμός, θα προτιμήσω να παραμείνω στην εξήγηση της Σολομωνικής που είναι και το μόνο σίγουρο σαν ερμηνεία. Οχι σε σχέση πάντα με το φαινόμενο και τις αιτίες του... αλλά με το τι είναι Σολομωνική και τι περικλείει σαν βιβλίο.

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ρωτάς την ίδια την θεολόγο;

Ήταν καθηγήτριά σου, σε σημάδεψε, είναι ανοιχτόμυαλη, είναι ακόμα στην πόλη και συνεχίζει το έργο της.

Τί σε εμποδίζει από το να το συζητήσεις με την ίδια;

Αν δεν ξέρει ο πρωταγωνιστής των γεγονότων να σου τα εξηγήσει και αναλύσει, ποιός θα ξέρει;

 

Μετά έλα να μας πεις και εμάς :D

Μη μας ξεχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις των μαθητων τι εκαναν???

Γιατι σιγουρα ειναι απο τα πραγματα που θα πεις οταν γυρισεις σπιτι.. :P

 

Άλλοι γονείς δεν το πίστεψαν, μα οι περισσότεροι της είναι ευγνώμονες ποιυ έδιξε στα παιδιά τους ότι το καλό υπερσχύει του κακού.

Οι δικοί μου πάντως την σέβονται υπέρ του δέοντος. Τότε ήταν μία ψηλή, ξανθία όμορφη θεολόγος με πράσινα μάτια, αλλα εμμελε να αλλάξουν γνώμη!

 

Και γιατί δεν ρωτάς την ίδια την θεολόγο;

Ήταν καθηγήτριά σου, σε σημάδεψε, είναι ανοιχτόμυαλη, είναι ακόμα στην πόλη και συνεχίζει το έργο της.

Τί σε εμποδίζει από το να το συζητήσεις με την ίδια;

Αν δεν ξέρει ο πρωταγωνιστής των γεγονότων να σου τα εξηγήσει και αναλύσει, ποιός θα ξέρει;

 

Μετά έλα να μας πεις και εμάς :D

Μη μας ξεχάσεις!

 

Την ρωτήσαμε. Μετά από κάτο τέτοιο θα ήταν αφύσικο αν σεν το κάναμε.

H θεολόγος μας απάντησε ότι ο μαθητής διαβάζοντας τα λόγια μέσα από το βιβλίο επικαλέστηκε πνεύματα του διαβόλου, και ότι-δέν ήταν η ίδια (μας το τόνισε αυτό), που ''εξοστράκισε'' τα κακά πνεύματα, αλλά η δύναμη που έχει η βίβλος.

Με δύο λόγια: το καλό υπερσχύει ΠΑΝΤΑ του κακού.

 

shadow3363 σε ευχαριστώ πολύ. Όντως το καίμενο με βοήθησε πααααααααααρα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω γεγονός ήταν αυτό που ουσιαστικά με όθησε να ασχοληθώ και να ψάξω το θέμα της μαγείας.

Την απάντηση δεν την έχω πάρει ακόμα.

Τί συμαίνει αυτό?

Το να εξασκούμε την μαγεία είναι σατανικό, γι αυτό η θεολόγος ''νίκησε'' με την Βίβλο την Σολωμονική?

Σας παρακαλώ απαντήστε...

Ψάχνω εδω και πολύ καιρό μία απάντηση...

 

 

Την ρωτήσαμε. Μετά από κάτο τέτοιο θα ήταν αφύσικο αν σεν το κάναμε.

H θεολόγος μας απάντησε ότι ο μαθητής διαβάζοντας τα λόγια μέσα από το βιβλίο επικαλέστηκε πνεύματα του διαβόλου, και ότι-δέν ήταν η ίδια (μας το τόνισε αυτό), που ''εξοστράκισε'' τα κακά πνεύματα, αλλά η δύναμη που έχει η βίβλος.

Με δύο λόγια: το καλό υπερσχύει ΠΑΝΤΑ του κακού.

 

:hm: :zipped:

 

Προσπαθώ ακόμα να καταλάβω ποιά είναι η ερώτηση....

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου πάντως την σέβονται υπέρ του δέοντος. Τότε ήταν μία ψηλή, ξανθία όμορφη θεολόγος με πράσινα μάτια, αλλα εμμελε να αλλάξουν γνώμη!

τα πρασινα ματια? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα! Θεος... οχι Γιαννης, Γιαννακης.. :P

 

Εγω εχω αλλη απορια..

Οι γονεις των μαθητων τι εκαναν???

Γιατι σιγουρα ειναι απο τα πραγματα που θα πεις οταν γυρισεις σπιτι.. :P

 

 

 

nenya εσείς τις είπατε να ψάξει σε συζητήσεις του forum να βγάλει άκρη πραγμα αδύνατο!!!! :018bleh:

 

Εγώ απλά ανέφερα μία ποιο αξιόπηστη πηγή και με λιγότερη ασάφεια.

Όσο αφορά τους γονείς είμαι σύγουρος ότι έκαναν ότι κάνουν πάντα:

ένα 20' κύρηγμα για την δύναμη της βίβλου του Θεού και της προσευχής

και ένα 40' κύρηγμα για να μην ξαναμιλήσουν στον "σατανιστή" συμμαθητή τους

 

johny να σε παραθέσω στο ίδιο κείμενο προς το τέλος:

"Τα χρώματα εδώ, είναι φυσικά συμβολικά, όπως επίσης και οι «ονομασίες»."

Όταν διαβάζουμε ένα τέτοιο κείμενο προσέχουμε και την λεπτομέρια.

Είναι σαν να διαβάζεις την Σολομονική ανάποδα"Σκέτη αυτοκτονία" :cheerful: :whistling:

Edited by shadow3363
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...