Jump to content

Περι Θανατου


Recommended Posts

Η ζωή είναι πολύτιμη για αυτόν ακριβώς το λόγο. Δεν ξέρεις ποτέ τι χαρτί θα σου έρθει την επόμενη μέρα, και αυτό που πίστευες αδύνατο, να γίνει δυνατό... Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι εμείς τα ορίζουμε αυτά. :yes:

Οι άνθρωποι δημιουργούν τις καταστάσεις και την ίδια τη ζωή.

Οι άνθρωποι είναι νήματα δεμένα μεταξύ τους που συντονίζονται σε κάθε ταλάντωση.

Αν δεν σου αρέσει κάποια από αυτές, δεν περιμένεις κάποιον Θεό να σε αποδεσμεύσει. Απλά λύνεσαι.

 

Πολύ σωστά. Μόνο που μας είναι πολύ δύσκολο να αποκολληθούμε απο τη ζωή, επειδή την αγαπάμε. Είμαστε εγωιστές. Ο εγωισμός μας είναι και αυτό που μας κάνει να φοβόμαστε το θάνατο (Λιαντίνης). Αγαπάμε τον εαυτούλη μας, τις ζωές μας, τόσο πολύ, που τρομοκρατούμαστε στην ιδέα οτι θα τα χάσουμε. Οταν λοιπόν φτάσουμε στο σημείο να κατανοήσουμε την ύπαρξη μας και το γεγονός οτι κάποια στιγμή θα φτάσει και αυτή στο τέλος της, χάνουμε σταδιακά τον φόβο μας για τον θάνατο. Εύκολο στη θεωρία, δύσκολο στη πράξη...

Edited by Ανίδεος
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

grey ο Λιαντίνης αυτοκτόνησε λόγω διαμαρτυρίας η οποία ήταν η εξής (απ το τελευταίο γράμμα στην κόρη του)

 

"Να ζήσεις απλά, σεμνόπρεπα, και τίμια, όπως σε δίδαξα. Να θυμάσαι ότι έρχουνται χαλεποί καιροί για τις νέες γενεές. Και είναι άδικο και μεγάλο παράξενο να χαρίζεται τέτοιο το δώρο της ζωής στους ανθρώπους, και οι πλείστοι να ζούνε μέσα στη ζάλη αυτού του αστείου παραλογισμού. Η τελευταία μου πράξη έχει το νόημα της διαμαρτύρησης για το κακό που ετοιμάζουμε εμείς οι ενήλικοι στις αθώες νέες γενεές που έρχουνται. Ζούμε τη ζωή μας τρώγοντας τις σάρκες τους. Ένα κακό αβυσσαλέο στη φρίκη του. Η λύπη μου γι' αυτό το έγκλημα με σκοτώνει"

 

βρίσκεται εδώ

 

Αυτό με κάνει να τον θαυμάζω κι άλλο, καθώς έχει επαναστατικές και αντιδραστικές τάσεις, πράγμα που μου αρέσει.. Πόσο μάλλον το οτι αφαίρεσε τη ζωή του για να διαμαρτυρηθεί. Δεν "αυτοκτόνησε", λοιπόν, γιατί ξενέρωσε με τη ζωή, θα έπρεπε να ήταν τρελός να σου λέει σήμερα "ρούφα τη ζωή" και αύριο να αυτοκτονεί.

Αλλά στην κοινή γνώμη αυτό έμεινε... Οτι ήταν παλαβός.. Οτι τρελάθηκε απο τις πολλές γνώσεις.. Χαχα, κούνια που τους κούναγε.

Ηξερε πολύ καλά τι έκανε.

 

Και μια παράκληση. Καλό είναι να μήν προτρέχουμε να δώσουμε γρήγορες απαντήσεις αν απλά θεωρούμε κάτι και δεν το γνωρίζουμε χωρίς να το ψάξουμε καθόλου.

ΠΧ

Ατομο Α: "αυτοκτόνησε ο Λιαντίνης"

Ατομο Β: "ααα μ@λακία έκανε"

Ατομο Γ: "μα καλά αυτός ήξερε το νόημα της ζωής.. και γω που τον είχα για λογικό και καλό.."

Πάντα φιλικά :angel_not:

Edited by Ανίδεος
Link to comment
Share on other sites

Το να επιλέξει κανείς να πεθάνει ενώ μπορεί να ζήσει είναι παράλογο και μάλλον είναι αρμοδιότητα των ψυχιάτρων... Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα υγιείας είναι πάντα εφικτό να έχεις μια καλή ζωή και να διασκεδάσεις...

 

Μα καλά τί λες;;;;;

Ο άνθρωπος , να σου θυμίσω, έχει μία ιδιότητα που δεν μπορεί να του την αφαιρέσει ούτε ο ίδιος ο Θεός.

Την ελεύθερη βούληση.

Edited by Ανίδεος
Link to comment
Share on other sites

grey ο Λιαντίνης αυτοκτόνησε λόγω διαμαρτυρίας η οποία ήταν η εξής (απ το τελευταίο γράμμα στην κόρη του)

 

"Να ζήσεις απλά, σεμνόπρεπα, και τίμια, όπως σε δίδαξα. Να θυμάσαι ότι έρχουνται χαλεποί καιροί για τις νέες γενεές. Και είναι άδικο και μεγάλο παράξενο να χαρίζεται τέτοιο το δώρο της ζωής στους ανθρώπους, και οι πλείστοι να ζούνε μέσα στη ζάλη αυτού του αστείου παραλογισμού. Η τελευταία μου πράξη έχει το νόημα της διαμαρτύρησης για το κακό που ετοιμάζουμε εμείς οι ενήλικοι στις αθώες νέες γενεές που έρχουνται. Ζούμε τη ζωή μας τρώγοντας τις σάρκες τους. Ένα κακό αβυσσαλέο στη φρίκη του. Η λύπη μου γι' αυτό το έγκλημα με σκοτώνει"

 

Δεν ξέρω... με προβλημτίζει αρκετά το παραπάνω. Η αυτοκτονία ως διαμαρτυρία μου αρέσει σαν ιδέα, και με γοητεύει επίσης, αλλά δεν είναι όλοι σαν και μένα. Έχουμε δει πολλές στην ιστορία να γίνεται κάτι αντίστοιχο και τελικά το μόνο που συμβαίνει, είναι να χάνεται μια ψυχή. Αντί να σεβαστούν την πράξη, τον βγάζουν τρελλό όπως είπες.

Πιστεύω τελικά, όπως είπα και προηγουμένως, πως καλό θα ήταν να παραμείνει στη ζωή και να ταχθεί εναντίον και ενεργά αυτού του εγκλήματος.

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο μιλάμε για έγκλημα, διότι, πολύ εύκολα θεωρούμε ότι είμαστε υπαίτιοι για τα πάντα. Είμαστε εώς ένα βαθμό, αλλά όχι πλήρως. Μεγάλη κουβέντα όμως και εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ο θάνατος είναι παντού και τον βλέπουμε παντού. Ακόμα και τη στιγμή που μιλάμε κάποια απειροελάχιστα κομμάτια μας πεθαίνουν. Σκέφτομαι και φιλοσοφώ το θέμα θάνατος, φοβάμαι το θάνατο, λυπάμαι όταν χάνω αυτούς που αγαπώ. Το ότι νιώθω τον καθηγητή δε σημαίνει ότι αποζητώ το θάνατο.. κάθε άλλο. Λατρεύω τη ζωή, τις όμορφες ακόμα και τις άσχημες στιγμές της γιατί είναι κομμάτια της ύπαρξης μας, όλες αυτές οι χαρές, οι δυσκολίες, τα εμπόδια που έρχονται να μας θυμίσουν πόσο ωραία είναι η ζωή όταν το ξεχνάμε... Γιατί εμείς οι άνθρωποι είμαστε πολύ ξεχασιάρηδες κι αφηρημένοι και ζούμε αλλά δεν ΖΟΥΜΕ... Υπάρχουμε, αλλά κοιμόμαστε βαθιά.

 

 

Για να αγαπήσουμε τη ζωή και να εκτιμήσουμε το δώρο της ζωής πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι ο θάνατος είναι κοντά. Για αυτό ο θάνατος, η επίγνωση του θανάτου, μας βοηθάει να δούμε τη ζωή όπως είναι ένα ανεκτίμητο δώρο που θα είναι δικό μας για λίγο και μετά θα πάψει να είναι...

 

 

Σημασία έχει να καταλάβουμε τι σημαίνει το να ζούμε όταν είμαστε νέοι και γεροί. Γιατί αν πλησιάσουμε στο θάνατο και καταλάβουμε τι θα πει ζωή θα φύγουμε με τύψεις... είναι κακό να στερούμε από την ύπαρξή μας τη χαρά της ζωής... Ενώ, τι αγαλίαση , τι ευτυχία να πλησιάζει το τέλος και να φεύγεις χορτασμένος από τη ζωή, να νιώθεις γεμάτος από αυτή, το μυαλό να ξεχειλίζει από εικόνες, εμπειρίες και έντονες στιγμές...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Η εξαιρετική περίπτωση συνίσταται στο ότι μια καλή φίλη (εσύ) κάνει σκέψεις η οποίες με ανησύχησαν και προσπάθησα να σε πείσω να τις διώξεις από το μυαλό σου. Ξέρω ότι ίσως μου τα "ψάλλεις" που σου υποδεικνύω τι να σκεφτείς αλλά χειρότερα θα νιώσω αν τυχόν μάθω ότι αυτοκτόνησες...

 

Μια διευκρίνιση θα ήθελα να κάνω. Δεν εννοώ ότι η Ντάλια θα... αυτοκτονήσει! Εννοώ ότι το σκεπτικό Λιαντίνη είναι επικίνδυνο αν το υιοθετήσει κανείς. Αυτά και συγγνώμη Ντάλια για την αναστάτωση. Καμιά φορά δε μας βγαίνει αυτό που εννοούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τί λες;;;;;

Ο άνθρωπος , να σου θυμίσω, έχει μία ιδιότητα που δεν μπορεί να του την αφαιρέσει ούτε ο ίδιος ο Θεός.

Την ελεύθερη βούληση.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλες οι επιλογές είναι οι σωστές. Είμαστε μεν ελεύθεροι αλλά μπορεί να κάνουμε τη λάθος επιλογή. Και μια τέτοια επιλογή είναι ακραία λάθος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλες οι επιλογές είναι οι σωστές. Είμαστε μεν ελεύθεροι αλλά μπορεί να κάνουμε τη λάθος επιλογή. Και μια τέτοια επιλογή είναι ακραία λάθος.

 

 

 

 

Για σένα, για μένα και για εκατομύρια ακόμα, ναι, θα ήταν λάθος. Αν έστω και ένας πιστεύει οτι είναι σωστό, δικαίωμά του και, φυσικά, υποχρέωση μας να σεβαστούμε την άποψή του. Αυτο βέβαια είναι κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει παντού, σε όλες τις περιπτώσεις. Συμφωνώ, λοιπόν, μαζί σου, στο οτι είναι λάθος να αφήσεις τη ρημάδα τη ζωή, μιας που υπάρχει και αρχή στη φύση για αυτό, να συνεχίσεις δηλαδή να ζείς όσο μπορείς πιο πολύ. Οπότε ερχόμαστε στα ίδια. Λάθος απ' τη μια γιατί έτσι είναι για μας, σωστό απ' την άλλη γιατί έτσι είναι για αυτούς.

 

Σε έχω συμπαθήσει και για αυτό το λόγο θέλω να σου πω οτι κάποιες φορές είσαι πολύ απόλυτος και αυτό για κάποιους, μπορεί να είναι ερριστικό. Επίσης βιάζεσαι να γράψεις και αυτό θέλει προσοχή, γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πανεύκολα. Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλες οι επιλογές είναι οι σωστές. Είμαστε μεν ελεύθεροι αλλά μπορεί να κάνουμε τη λάθος επιλογή. Και μια τέτοια επιλογή είναι ακραία λάθος.

 

 

 

 

Για σένα, για μένα και για εκατομύρια ακόμα, ναι, θα ήταν λάθος. Αν έστω και ένας πιστεύει οτι είναι σωστό, δικαίωμά του και, φυσικά, υποχρέωση μας να σεβαστούμε την άποψή του. Αυτο βέβαια είναι κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει παντού, σε όλες τις περιπτώσεις. Συμφωνώ, λοιπόν, μαζί σου, στο οτι είναι λάθος να αφήσεις τη ρημάδα τη ζωή, μιας που υπάρχει και αρχή στη φύση για αυτό, να συνεχίσεις δηλαδή να ζείς όσο μπορείς πιο πολύ. Οπότε ερχόμαστε στα ίδια. Λάθος απ' τη μια γιατί έτσι είναι για μας, σωστό απ' την άλλη γιατί έτσι είναι για αυτούς.

 

 

Μια διευκρίνιση θα ήθελα να κάνω. Δεν εννοώ ότι η Ντάλια θα... αυτοκτονήσει! Εννοώ ότι το σκεπτικό Λιαντίνη είναι επικίνδυνο αν το υιοθετήσει κανείς. Αυτά και συγγνώμη Ντάλια για την αναστάτωση. Καμιά φορά δε μας βγαίνει αυτό που εννοούμε...

 

Σε έχω συμπαθήσει και για αυτό το λόγο θέλω να σου πω οτι κάποιες φορές είσαι πολύ απόλυτος και αυτό για κάποιους, μπορεί να είναι ερριστικό. Επίσης βιάζεσαι να γράψεις και αυτό θέλει προσοχή, γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πανεύκολα. Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Για σένα, για μένα και για εκατομύρια ακόμα, ναι, θα ήταν λάθος. Αν έστω και ένας πιστεύει οτι είναι σωστό, δικαίωμά του και, φυσικά, υποχρέωση μας να σεβαστούμε την άποψή του. Αυτο βέβαια είναι κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει παντού, σε όλες τις περιπτώσεις. Συμφωνώ, λοιπόν, μαζί σου, στο οτι είναι λάθος να αφήσεις τη ρημάδα τη ζωή, μιας που υπάρχει και αρχή στη φύση για αυτό, να συνεχίσεις δηλαδή να ζείς όσο μπορείς πιο πολύ. Οπότε ερχόμαστε στα ίδια. Λάθος απ' τη μια γιατί έτσι είναι για μας, σωστό απ' την άλλη γιατί έτσι είναι για αυτούς.

 

Εμμ... Τώρα όμως έχουμε ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Ένας ψυχίατρος έχει μπροστά του κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει. Πρέπει ή δεν πρέπει να τον αποτρέψει; Τη δική μου απάντηση τη μαντεύεις... Η ψυχιατρική θεωρεί την τάση αυτοκτονίας σοβαρή ψυχική διαταραχή. Αν εφαρμόσουμε το σκεπτικό σου στους ψυχασθενής γενικώς και λέμε " Λάθος απ' τη μια γιατί έτσι είναι για μας, σωστό απ' την άλλη γιατί έτσι είναι για αυτούς.", ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου...

 

 

Σε έχω συμπαθήσει και για αυτό το λόγο θέλω να σου πω οτι κάποιες φορές είσαι πολύ απόλυτος και αυτό για κάποιους, μπορεί να είναι ερριστικό.

 

Η ακρότητα και η επικινδυνότητα του σκεπτικού του Λιαντίνη είναι που με κάνει απόλυτο. Άσε που η ιδιότητα του Λιαντίνη προσδίδει κύρος σε αυτό... Επίσης σε θέματα που η επιστήμη έχει απαντήσει οριστικά και αμετάκλητα είμαι επίσης απόλυτος. Και τέλος απόλυτος είμαι και σε περίπτωση που έχουμε ψευδοεπιστήμη (pseudo-science). Όλα τα άλλα τα συζητάω.

 

Φαντάζεσαι να 'βγαινε κάποιος και να 'λεγε " θέλω να μπορώ ελεύθερα να βασανίζω, να βιάζω και να σκοτώνω γιατί έτσι λειτουργεί η φύση κλπ. κλπ."; Και όμως υπάρχουν κάποιοι που λένε και αυτό. Το λένε οι οπαδοί του Ντε Σαντ. Τον θυμάσαι εκείνον τον cult leader που οργάνωσε μαζική αυτοκτονία όλων των οπαδών του;

 

Γιαυτό κάπου πρέπει να βάλουμε κόκκινη γραμμή...

 

 

Επίσης βιάζεσαι να γράψεις και αυτό θέλει προσοχή, γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πανεύκολα.

 

Παρεξηγείται δεν θα πει τπτ, φίλε μου και είναι κρίμα...

 

 

Φιλικά πάντα

 

Εννοείται φίλε μου...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε ανίδεε, εγω πάντως απο όπου έψαξα μόνο στον Λιαντίνη βρήκα απαντήσεις.

 

Επλίζω να είσαι πάντα καλα :-)

 

Όπως είχα παραθέσει και παλιότερα

 

Ο θάνατος είναι συνέχεια δίπλα μας. Από το πρώτο λεπτό που γεννιόμαστε ξεκινά και η αντίστροφη μέτρηση. Είμαστε εμείς που θέλουμε να τον ξεχάσουμε, να τον βγάλουμε απο την ζωή μας.

 

Όπως λέει και ένας πολύ καλός μου φίλος:

Ο άνθρωπος όσο ζεί, ζει σαν να μην πρόκειται να πεθάνει ποτέ

και όταν πεθαίνει πεθαίνει σαν να μην έζησες τίποτε....

 

Θανατος και Έρωτας θα είναι για πάντα οι κινητήριες δυνάμεις του ανθρώπου...

 

Καλή σας νύχτα

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/2710-euiaoio-eae-iaaouaaoc/page__st__30

 

Εύχομαι να είστε ολοι καλά και να ξέρετε οτι σας θυμάμαι που και που (και ας έχω χαθεί απο το forum)

Καληνύχτα!!

Link to comment
Share on other sites

...Η ψυχιατρική θεωρεί την τάση αυτοκτονίας σοβαρή ψυχική διαταραχή. Αν εφαρμόσουμε το σκεπτικό σου στους ψυχασθενής γενικώς και λέμε " Λάθος απ' τη μια γιατί έτσι είναι για μας, σωστό απ' την άλλη γιατί έτσι είναι για αυτούς.", ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου......
Αυτοί άνοιξαν από τα χρόνια που γύριζε ο Οδυσσέας στην Ιθάκη.

Η αυτοκτονία είναι πράξη νοητική (μέσα από "λογικές" διαδικασίες, παίρνει ο άνθρωπος την απόφαση να τερματίσει τη ζωή του) και ως τέτοια αντιτίθεται τις βιολογικές ορμές (επιβίωση, αυτοσυντήρηση) και στις κοινωνικές (άμα αυτοκτονούσαν όλοι ποιοι θα έμεναν να πληρώνουν φόρους, να "καταναλώνουν", να δουλεύουν κτλ;;;

Οπότε και οι θρησκείες και οι κοινωνικοί θεσμοί (νόμοι, "επιστήμες") αντιτίθενται για δικούς τους λόγους (ως αφορμή) αλλά για τις ίδιες αιτίες (βιολογία/κοινωνία).

Η "διαταραχή" είναι "διαταραχή από το κοινωνικά και βιολογικά δεδομένο ως 'φυσιολογικό'".

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί άνοιξαν από τα χρόνια που γύριζε ο Οδυσσέας στην Ιθάκη.

 

Και είδες τι έπαθε... Μη τους ξανανοίξουμε λοιπόν...

 

 

Η αυτοκτονία είναι πράξη νοητική (μέσα από "λογικές" διαδικασίες, παίρνει ο άνθρωπος την απόφαση να τερματίσει τη ζωή του) και ως τέτοια αντιτίθεται τις βιολογικές ορμές (επιβίωση, αυτοσυντήρηση) και στις κοινωνικές (άμα αυτοκτονούσαν όλοι ποιοι θα έμεναν να πληρώνουν φόρους, να "καταναλώνουν", να δουλεύουν κτλ;;;

 

Μόνο λογικές δεν είναι οι διαδικασίες που φέρνουν κάποιον στην αυτοκτονία. Δε νομίζω ότι γενικά κάποιος που αυτοκτονεί έχει στο νου του την αντίσταση στους φόρους και τον αστικό τρόπο ζωής. Είναι προσωπικη απόφαση για προσωπικούς λόγους. Οπότε μόνο οι βιολογικές ορμές θα αποτελέσουν ανάχωμα και τα προσωπικά αισθήματα για προσωπικές καταστάσεις και για κοντινά πρόσωπα, είτε σπρώχνουν είτε αποτρέπουν.

 

Η διαταραχή είναι αντικειμενικά διαταραχή αν τον οδηγεί να κάνει κακό στον εαυτό του ή σε άλλους. Το "Do what you will, as you harm none." είναι εφαρμόσιμο και σε αυτή την περίπτωση, αφου το "none" συμπεριλαμβανεί και τον εαυτό σου.

 

 

Οπότε και οι θρησκείες και οι κοινωνικοί θεσμοί (νόμοι, "επιστήμες") αντιτίθενται για δικούς τους λόγους (ως αφορμή) αλλά για τις ίδιες αιτίες (βιολογία/κοινωνία).

 

Οι θρησκείες μπορεί να κάνουν ότι θέλουν, η επιστήμη θα υποδείξει το αντικειμενικώς ορθό με τα μέχρι στιγμής δεδομένα...

 

 

Η "διαταραχή" είναι "διαταραχή από το κοινωνικά και βιολογικά δεδομένο ως 'φυσιολογικό'".

 

...και η διαταραχή είναι αντικειμενικά διαταραχή αφού οδηγεί στο να πάθει κάποιος κακό.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τη λέξη ''αντικειμενικό'' μεγάλη παγίδα... Κατά τη γνώμη μου,δεν υπάρχει πιο ουτοπική έννοια από αυτή της αντικειμενικότητας. Αυτό που θεωρούμε αντικειμενικό,είναι σώρευση πολλών υποκειμενικών στη σειρά,και επομένως η λέξη ''αντικειμενικός'' περιγράφει πλασματικά μια κατάσταση/γνώμη/αρχή που θεωρούμε ισχύουσα λόγω οπτικής/εμπειριών/συνθηκών τόπου,χρόνου κτλ κτλ. Επιπλέον,το να ταυτίζουμε την αντικειμενικότητα με τη στατιστική πλειοψηφία είναι εξίσου επισφαλές,γιατί υποτίθεται ότι η αντικειμενικότητα εκφράζει την πραγματικότητα και την αλήθεια (ποια είναι πράγματι η αλήθεια;),ενώ η πλειοψηφία αποτελεί απλά μια ένδειξη κάτω από συγκεκριμένες περιστάσεις. Ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπους,πιστεύω πως δε μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τις πράξεις,τα συναισθήματα και τις σκέψεις τους ''αντικειμενικά'',γιατί δεν υπάρχει ''αντικείμενο''. Οπότε,όλα τα παράγωγα της προσπάθειας να κατατάξουμε την ανθρώπινη συμπεριφορά (και εν γένει τις ανθρώπινες ενέργειες) σε είδη και να την τοποθετήσουμε σε καλούπια,είναι εκ φύσεως αποτυχημένα -πιο σωστά,είναι μη ανταποκρινόμενα στο σύνολο,και άρα μόνο εικονικώς μπορούν να χαρακτηριστούν αντικειμενικά... Και αναφέρομαι σε νόμους -παντός είδους-,κανόνες και πρότυπα συμπεριφοράς κτλ,που αποτελούν απλά αναγκαίο κακό,γιατί χωρίς αυτά δε θα μπορούσαμε να ζούμε αρμονικά. Στα παράγωγα αυτά ανήκουν και οι διαγνώσεις που έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση. Εφόσον είναι αδύνατο να προβλεφθούν,να ερευνηθούν εις βάθος και να χαρακτηριστούν όλες οι ανθρώπινες σκέψεις και πράξεις,τότε αντικειμενική κρίση δεν υπάρχει. (Γνώμη μου φυσικά,δεν προσπαθώ ούτε να πείσω ούτε να την επιβάλλω... εφόσον τα πάντα είναι υποκειμενικά ούτως ή άλλως! :whistling::019blush: )

Link to comment
Share on other sites

Και είδες τι έπαθε... Μη τους ξανανοίξουμε λοιπόν...

 

Μόνο λογικές δεν είναι οι διαδικασίες που φέρνουν κάποιον στην αυτοκτονία. Δε νομίζω ότι γενικά κάποιος που αυτοκτονεί έχει στο νου του την αντίσταση στους φόρους και τον αστικό τρόπο ζωής. Είναι προσωπικη απόφαση για προσωπικούς λόγους. Οπότε μόνο οι βιολογικές ορμές θα αποτελέσουν ανάχωμα και τα προσωπικά αισθήματα για προσωπικές καταστάσεις και για κοντινά πρόσωπα, είτε σπρώχνουν είτε αποτρέπουν.

 

Η διαταραχή είναι αντικειμενικά διαταραχή αν τον οδηγεί να κάνει κακό στον εαυτό του ή σε άλλους. Το "Do what you will, as you harm none." είναι εφαρμόσιμο και σε αυτή την περίπτωση, αφου το "none" συμπεριλαμβανεί και τον εαυτό σου.

 

Οι θρησκείες μπορεί να κάνουν ότι θέλουν, η επιστήμη θα υποδείξει το αντικειμενικώς ορθό με τα μέχρι στιγμής δεδομένα...

 

...και η διαταραχή είναι αντικειμενικά διαταραχή αφού οδηγεί στο να πάθει κάποιος κακό.

Είπα "λογικές" που σημαίνει ότι μιλούσα για την εσωτερική λογική όπως τη βλέπει ο αυτόχειρας. (δηλ. πονάω η ζωή δεν έχει αξία θα την τερματίσω, έχει τη "λογική" του κι ας μην είναι οι κοινά αποδεκτή).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...