Jump to content

666


 Share

Recommended Posts

δεν έχω χρόνο να σχολιάσω... απο Δευτέρα ίσως για την αποκάλυψη που είναι πράγματι απο τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία, μιας και μιλάει για προφητείες...

 

Απλά για το 999 ενα ακόμα μαθηματικό στοιχείο, σαν κύριος αριθμός και μοναδικός που το έχει σαν χαρακτηριστικό...

 

Προπαίδεια...

 

1Χ9=9

2Χ9=18=1+8=9

3Χ9=27=2+7=9

..

..κοκ

11Χ9=99=18=1+8=9

12Χ9=108=1+8+8=9

 

 

Και έχω και άλλα, αλλά βράστε στο ζουμί σας πρώτα....χεχεχε...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λένε ότι εκείνη την εποχή "σφράγιζαν" τους δούλους (με κάτι πυρωμένο) ως βεβαίωση ιδιοκτησίας. Με αυτό στο νου, τουλάχιστον οι αρχικοί αναγνώστες κάτι τέτοιο θα καταλάβαιναν.

και εγω αυτο σκεφτηκα

βασικα τωρα πια (εδω και ποσο;) καθε χωρα δεν εχει τους υπηκοους της (μη πω τπτ αλλο και...παρεξηγηθω χεμ)

 

Οποτε ειμαστε ελευθεροι να βλαπτουμε τη φυση;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλά εγώ ξέρω ότι στα Unix με την εντολη 666 δίνει άδεια ανάγνωσης, εκτέλεσης και συγγραφής σε καταλόγους, υποκαταλόγους και αρχεία. Εχω, λοιπόν, να καταγγείλω τα Unix για....δαιμονισμό..λολ!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή η ερμηνεία/συσχέτιση με το απόκρυφο σύμβολο του Απόλλωνα, σηκώνει συζήτηση μέχρι ξεκατινιάσματος, εμπλέκοντας πολλά πράματα.

 

 

 

Ι Α Π Ε Τ Ο Σ

10+1+80+5+300+70+200=666

 

Ο προπάτορας της ελληνικής φυλής...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Σύμφωνα με άλλο, νεότερο της γνωστής Αποκάλυψης, κείμενο, ο σωστός αριθμός για το Θηρίο είναι το 616 (χις) και όχι το 666.

Πρόκειται για τον πάπυρο 115 της Οξύρρυγχου. 

p115-late-3d-c-ms-616-byz-txt.jpg

 

Νέα δεδομένα προς συζήτηση, λοιπόν  :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...
 
http://www.arithmosofia.com/ResultsByValue.aspx?value=616
 
ΕΝΤΡΟΠΙΑ, ΚΑΙΣΑΡ θΕΟΣ, ΑΕΡΟΔΟΝΗΤΗ (τσπ;;;), ΔΕΣΜΙΣ ΛΕΙΖΕΡ, ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΤΗ (!!!), Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΥΡΑ, θΕΟΣ ΠΑΝΑΣ (Νά'τος πάλι ο κατσικοπόδαρος), ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ (λες; ), ΣΤΕΡΙΑ, ΤΟ ΕΛΛΑΝΙΟΝ, ΧΑΔΙΑ (ουπς!).

 

Από όλα αυτά, εμένα μου κολλάει ο Μπιν Λάντεν. Στην Αποκάλυψη του Ιωάννη υπάρχει περιγραφή του Αγάλματος της Ελευθερίας, κοντά εκεί που λέει πως οι δύο προφήτες θα εκτελεστούν σε ζωντανή μετάδοση (και αναρωτιέμαι μήπως οι δύο προφήτες είναι οι Δίδυμοι Πύργοι).

Link to comment
Share on other sites

 

Στην Αποκάλυψη του Ιωάννη υπάρχει περιγραφή του Αγάλματος της Ελευθερίας, κοντά εκεί που λέει πως οι δύο προφήτες θα εκτελεστούν σε ζωντανή μετάδοση (και αναρωτιέμαι μήπως οι δύο προφήτες είναι οι Δίδυμοι Πύργοι).
 
Που είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με άλλο, νεότερο της γνωστής Αποκάλυψης, κείμενο, ο σωστός αριθμός για το Θηρίο είναι το 616 (χις) και όχι το 666.

Πρόκειται για τον πάπυρο 115 της Οξύρρυγχου. 

p115-late-3d-c-ms-616-byz-txt.jpg

 

Νέα δεδομένα προς συζήτηση, λοιπόν  :cheerful_h4h:

Το XIC (άραγε καμιά σχέση με το χι΄κ;;;!) είναι παλιά ιστορία και το "νεο"ανακαλυφθέν θραύσμα δεν προσφέρει νέο φως. Υπάρχουν Καινές Διαθήκες που το έχουν σε υποσημείωση (προσωπικά το πρωτοείδα κάπου το 1984 αλλά είναι γνωστή υπόθεση από την αρχαιότητα, και όλα δείχνουν πως δεν έχει ουσιαστική ρόλο η διαφορά. Για την ώρα έχει πετυχημένα υποστηρικτεί ότι το αυθεντικό είναι το ΧΞς' και πως το XIC' είναι λάθος αντιγραφέα.)

Link to comment
Share on other sites

Κεφάλαια 10-11.

 

Στο κεφ. 10 δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει με αυτά που λες.

Στο κεφ. 11, με αρκετή προσπάθεια και φαντασία, θυμίζουν τους Τζιχάντ και το χτύπημα στους δίδυμους πύργους.

 

Όμως φαίνεται οι Τζιχάντ να είναι "οι δύο προφήτες"

3 Και θα δώσω στους δύο μάρτυρές μου να προφητεύσουν για 1.260 ημέρες, ντυμένοι με σάκους. 4 Αυτά είναι τα δύο ελιόδεντρα, και οι δύο λυχνίες, που στέκονται μπροστά στον Θεό τής γης (αναφορά σε Ζαχαρία κεφ. 4) Και αν κάποιος θέλει να τους βλάψει, βγαίνει από το στόμα τους φωτιά και κατατρώει τους εχθρούς τους· και αν κάποιος θέλει να τους βλάψει, έτσι πρέπει κι αυτός να θανατωθεί.

 

που τελικά το θηρίο θα πολεμήσει μαζί τους και θα τους θανατώσει

7 Και όταν τελειώσουν τη μαρτυρία τους, το θηρίο, αυτό που ανεβαίνει από την άβυσσο, θα κάνει μαζί τους πόλεμο, και θα τους νικήσει, και θα τους θανατώσει. 8 Και τα πτώματά τους θα βρίσκονται επάνω στην πλατεία της μεγάλης πόλης, που πνευματικά αποκαλείται Σόδομα και Αίγυπτος, όπου και ο Κύριός μας σταυρώθηκε. 9 Και οι άνθρωποι από τους λαούς και τις φυλές και τις γλώσσες και τα έθνη θα βλέπουν τα πτώματά τους για τρεις ημέρες και μισή, και δεν θα αφήσουν τα πτώματά τους να μπουν σε μνήματα. 10 Και εκείνοι που κατοικούν στη γη θα χαρούν γι' αυτούς, και θα ευφρανθούν· και θα στείλουν δώρα ο ένας προς τον άλλον, επειδή αυτοί οι δύο προφήτες βασάνισαν εκείνους που κατοικούν επάνω στη γη.

 

Αλλά μετά ανασταίνονται και προκαλούν κάτι που (με πολύ φαντασία) μπορεί να θυμίσει την 9/11

11 Και ύστερα από τις τρεις ημέρες και μισή, μπήκε μέσα σ' αυτούς πνεύμα ζωής από τον Θεό· και στάθηκαν επάνω στα πόδια τους, και μεγάλος φόβος έπεσε επάνω σ' εκείνους που τους κοίταζαν. 12 Και άκουσαν μια δυνατή φωνή από τον ουρανό που τους έλεγε: Ανεβείτε εδώ. Και ανέβηκαν στον ουρανό μέσα στη νεφέλη· και τους είδαν οι εχθροί τους.

13 Και κατά την ώρα εκείνη έγινε μεγάλος σεισμός, και το ένα δέκατο της πόλης έπεσε, και θανατώθηκαν στον σεισμό 7.000 ξακουστά ονόματα ανθρώπων· και οι υπόλοιποι έγιναν έντρομοι, και έδωσαν δόξα στον Θεό τού ουρανού.

 

Οπότε, λίγο μπάχαλο η υπόθεση για να συνδυαστεί. 

 

Το Άγαλμα της Ελευθερίας, δεν το βρήκα (ή έστω κάτι που να το θυμίζει).

 

~~~

 

 

και όλα δείχνουν πως δεν έχει ουσιαστική ρόλο η διαφορά

 

Διαφωνώ.

Εάν στο αρχικό κείμενο ήταν το 616/χις και όχι το 666/χξς, και δεν πρόκειται για λάθος του αντιγραφέα, τότε αλλάζουν πολλά πράγματα ως προς το πως διαβάζουμε/κρίνουμε την Αποκάλυψη.

Η Αποκάλυψη, όπως την διαβάζουμε στην επικρατούσα ΚΔ, είναι ένα βιβλίο που βρίθει από μυστικιστικούς συμβολισμούς και ως τέτοιο θα πρέπει να το διαβάζουμε. Το 666 είναι ένας από αυτούς τους συμβολισμούς.

Εάν αρχικά ήταν 616, αμέσως αλλάζει ριζικά ο τρόπος ανάγνωσής της και παύει να είναι ένα μυστικιστικό βιβλίο.

Διότι, το 616 είναι ένα... τίποτα. Άρα, ίσως και το υπόλοιπο βιβλίο αρχικά να ήταν ένα τίποτα, μια συλλογή παραλογισμών και παραισθήσεων ενός γέρου ανθρώπου.

Ότι αξία έχει, προστέθηκε αργότερα, με όλα όσα αυτό σημαίνει.

Άρα, ναι, είναι σημαντική διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Στο κεφ. 10 δεν βρήκα κάτι που να μοιάζει με αυτά που λες.

Στο κεφ. 11, με αρκετή προσπάθεια και φαντασία, θυμίζουν τους Τζιχάντ και το χτύπημα στους δίδυμους πύργους.

 

Όμως φαίνεται οι Τζιχάντ να είναι "οι δύο προφήτες"

3 Και θα δώσω στους δύο μάρτυρές μου να προφητεύσουν για 1.260 ημέρες, ντυμένοι με σάκους. 4 Αυτά είναι τα δύο ελιόδεντρα, και οι δύο λυχνίες, που στέκονται μπροστά στον Θεό τής γης (αναφορά σε Ζαχαρία κεφ. 4) Και αν κάποιος θέλει να τους βλάψει, βγαίνει από το στόμα τους φωτιά και κατατρώει τους εχθρούς τους· και αν κάποιος θέλει να τους βλάψει, έτσι πρέπει κι αυτός να θανατωθεί.

 

που τελικά το θηρίο θα πολεμήσει μαζί τους και θα τους θανατώσει

7 Και όταν τελειώσουν τη μαρτυρία τους, το θηρίο, αυτό που ανεβαίνει από την άβυσσο, θα κάνει μαζί τους πόλεμο, και θα τους νικήσει, και θα τους θανατώσει. 8 Και τα πτώματά τους θα βρίσκονται επάνω στην πλατεία της μεγάλης πόλης, που πνευματικά αποκαλείται Σόδομα και Αίγυπτος, όπου και ο Κύριός μας σταυρώθηκε. 9 Και οι άνθρωποι από τους λαούς και τις φυλές και τις γλώσσες και τα έθνη θα βλέπουν τα πτώματά τους για τρεις ημέρες και μισή, και δεν θα αφήσουν τα πτώματά τους να μπουν σε μνήματα. 10 Και εκείνοι που κατοικούν στη γη θα χαρούν γι' αυτούς, και θα ευφρανθούν· και θα στείλουν δώρα ο ένας προς τον άλλον, επειδή αυτοί οι δύο προφήτες βασάνισαν εκείνους που κατοικούν επάνω στη γη.

 

Αλλά μετά ανασταίνονται και προκαλούν κάτι που (με πολύ φαντασία) μπορεί να θυμίσει την 9/11

11 Και ύστερα από τις τρεις ημέρες και μισή, μπήκε μέσα σ' αυτούς πνεύμα ζωής από τον Θεό· και στάθηκαν επάνω στα πόδια τους, και μεγάλος φόβος έπεσε επάνω σ' εκείνους που τους κοίταζαν. 12 Και άκουσαν μια δυνατή φωνή από τον ουρανό που τους έλεγε: Ανεβείτε εδώ. Και ανέβηκαν στον ουρανό μέσα στη νεφέλη· και τους είδαν οι εχθροί τους.

13 Και κατά την ώρα εκείνη έγινε μεγάλος σεισμός, και το ένα δέκατο της πόλης έπεσε, και θανατώθηκαν στον σεισμό 7.000 ξακουστά ονόματα ανθρώπων· και οι υπόλοιποι έγιναν έντρομοι, και έδωσαν δόξα στον Θεό τού ουρανού.

 

Οπότε, λίγο μπάχαλο η υπόθεση για να συνδυαστεί. 

 

Το Άγαλμα της Ελευθερίας, δεν το βρήκα (ή έστω κάτι που να το θυμίζει).

 

~~~

 

 

...Η Αποκάλυψη, όπως την διαβάζουμε στην επικρατούσα ΚΔ, είναι ένα βιβλίο που βρίθει από μυστικιστικούς συμβολισμούς και ως τέτοιο θα πρέπει να το διαβάζουμε. Το 666 είναι ένας από αυτούς τους συμβολισμούς.

Εάν αρχικά ήταν 616, αμέσως αλλάζει ριζικά ο τρόπος ανάγνωσής της και παύει να είναι ένα μυστικιστικό βιβλίο.

Διότι, το 616 είναι ένα... τίποτα. Άρα, ίσως και το υπόλοιπο βιβλίο αρχικά να ήταν ένα τίποτα, μια συλλογή παραλογισμών και παραισθήσεων ενός γέρου ανθρώπου.

Ότι αξία έχει, προστέθηκε αργότερα, με όλα όσα αυτό σημαίνει.

Άρα, ναι, είναι σημαντική διαφορά. 

Το 616 δεν είναι ένα τίποτα από μόνο του.

Και το συγκεκριμένο σημείο δεν αφορά ούτε απευθύνεται σε όλους αλλά σε ορισμένους (με ανοιχτό τρόπο αλλά ορισμένους) μόνο που κατονομάζονται: "Εδώ είναι η σοφία όποιος έχει το νου, ας λογαριάσει τον αριθμό του θηρίου,

επειδή, είναι αριθμός ανθρώπου, και ο αριθμός του είναι χξς (666)»,

 

Άρα "όποιος έχει το νου" μόνο "ας λογαριάσει" ενώ αλλού λέει πχ όποιος τα διαβάζει ή τα ακούει αυτά κτλ κτλ. Ως μυστικό βιβλίο έχει σφραγισμένα πράγματα και ασφράγιστα και ...επτασφράγιστα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ:

 

 

Καὶ εἶδον ἄλλον ἄγγελον ἰσχυρὸν καταβαίνοντα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ, περιβεβλημένον νεφέλην, καὶ ἡ ἶρις ἐπὶ τὴν κεφαλὴν αὐτοῦ, καὶ τὸ πρόσωπον αὐτοῦ ὡς ὁ ἥλιος, καὶ οἱ πόδες αὐτοῦ ὡς στῦλοι πυρός, 2 καὶ ἔχων ἐν τῇ χειρὶ αὐτοῦ βιβλίον ἀνεῳγμένον. καὶ ἔθηκε τὸν πόδα αὐτοῦ τὸν δεξιὸν ἐπὶ τῆς θαλάσσης, τὸν δὲ εὐώνυμον ἐπὶ τῆς γῆς

 

Έχουμε έναν άγγελο που πατά στη γη και στη θάλασσα, στο κεφάλι του έχει την ίριδα (βλπ. στέμμα του αγάλματος) και το πρόσωπό του μοιάζει με τον ήλιο (ακτινωτό στέμμα) και κρατά ένα βιβλίο στο χέρι.

 

Κι εγώ είπα πως οι πύργοι, τα κτήρια δηλαδή είναι οι προφήτες.

Link to comment
Share on other sites

Το 616 δεν είναι ένα τίποτα από μόνο του.

 

Ενώ το 666 είναι πολλά, από μόνο του.

 

 

Και το συγκεκριμένο σημείο δεν αφορά ούτε απευθύνεται σε όλους αλλά σε ορισμένους

[...]

Άρα "όποιος έχει το νου" μόνο "ας λογαριάσει" ενώ αλλού λέει πχ όποιος τα διαβάζει ή τα ακούει αυτά κτλ κτλ.

 

Σωστά.

Εσύ λοιπόν που έχεις τον νου να λογαριάσεις (δεν ειρωνεύομαι), τι έχει να σου πει το 616...;

 

Ως μυστικό βιβλίο έχει σφραγισμένα πράγματα και ασφράγιστα και ...επτασφράγιστα!

 

Συμφωνώ! Γι’αυτό και προβληματίζομαι.

 

~~~

 

 

Έχουμε έναν άγγελο που πατά στη γη και στη θάλασσα, στο κεφάλι του έχει την ίριδα (βλπ. στέμμα του αγάλματος) και το πρόσωπό του μοιάζει με τον ήλιο (ακτινωτό στέμμα) και κρατά ένα βιβλίο στο χέρι.

 

Το Άγαλμα της ελευθερία έχει και τα δυό του πόδια στη γη. Είναι στην μέση ενός μικρού νησιού.

Στο κεφάλι δεν έχει καμία ίριδα/ουράνιο τόξο. Ούτε τα πόδια του μοιάζουν με «στύλους φωτιάς» (καὶ οἱ πόδες αὐτοῦ ὡς στῦλοι πυρός).

Και τέλος, δεν κρατά βιβλίο στο χέρι, αλλά μια πλάκα που αναγράφει την ημερομηνία της Ανακήρυξης της Ανεξαρτησίας της Αμερικής.

Το ότι δεν κρατά βιβλίο, είναι ίσως το σημαντικότερο, διότι παρακάτω στο κεφ.10 της Αποκάλυψης λέει: «8 Και η φωνή που άκουσα από τον ουρανό, μιλούσε πάλι μαζί μου, και έλεγε: Πήγαινε, πάρε το μικρό ανοιγμένο βιβλίο, που είναι στο χέρι του αγγέλου, ο οποίος στέκεται επάνω στη θάλασσα κι επάνω στη γη. 9 Και πήγα προς τον άγγελο, λέγοντας σ' αυτόν να μου δώσει το μικρό βιβλίο. Και μου λέει: Πάρε, και φά' το ολοκληρωτικά• και θα πικράνει την κοιλιά σου, όμως στο στόμα σου θα είναι γλυκό σαν μέλι.»

Πως, άραγε, θα μπορούσε να συνδυαστεί αυτό με την ημερομηνία ανεξαρτησίας της Αμερικής...; Με πολύ φαντασία, σκέφτομαι το πώς... Αλλά έλεος! Παραπάει μακριά το πράμα!

 

Κι εγώ είπα πως οι πύργοι, τα κτήρια δηλαδή είναι οι προφήτες.

Τα «4 τα δύο ελιόδεντρα, και οι δύο λυχνίες, που στέκονται μπροστά στον Θεό τής γης» (οι προφήτες), συνδέονται με το Ζαχ. 4:1-3 «1 Και ο άγγελος, που μιλούσε μαζί μου, γύρισε, και με εξέγειρε σαν άνθρωπο που εξεγείρεται από τον ύπνο του, 2 και μου είπε: Τι βλέπεις, εσύ; Και είπα: Είδα, και ξάφνου, μια λυχνία ολόχρυση, και ένα δοχείο επάνω στην κορυφή της, και οι επτά λύχνοι της επάνω της, και επτά σωλήνες στους λύχνους της που είναι επάνω στην κορυφή της, 3 και δύο ελιόδεντρα από πάνω της, ένα από τα δεξιά, και ένα από τα αριστερά της.  4 Και αποκρίθηκα, και είπα στον άγγελο που μιλούσε μαζί μου, λέγοντας: Τι είναι αυτά, κύριέ μου; 5 Και ο άγγελος, που μιλούσε μαζί μου, απάντησε, και μου είπε: Δεν γνωρίζεις τι είναι αυτά; Και είπα: Όχι, κύριέ μου.  6 Κι απάντησε, και μου είπε, λέγοντας: Αυτός είναι ο λόγος τού Κυρίου προς τον Ζοροβάβελ»

και το Ζαχ. 4:11-14 «11 Τότε, αποκρίθηκα, και είπα: Τι είναι αυτά τα δύο ελιόδεντρα στα δεξιά τής λυχνίας, και στα αριστερά της; 12 Και απάντησα για δεύτερη φορά, και του είπα: Τι είναι αυτά τα δύο κλαδιά των ελιόδεντρων, που διαμέσου των δύο χρυσών σωλήνων αδειάζουν από τον εαυτό τους το λάδι στη χρυσή λυχνία; 13 Και μου είπε, λέγοντας: Δεν γνωρίζεις τι είναι αυτά; Και είπα: Όχι, κύριέ μου. 14 Τότε, είπε: Αυτοί είναι οι δύο χρισμένοι, που παραβρίσκονται κοντά στον Κύριο ολόκληρης της γης.»

 

...Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν δύο κτήρια να συνδεθούν με τους δύο προφήτες/χρισμένους.

 

Συν το ότι θανατώνονται από το θηρίο, μετά ανασταίνονται και μετά συμβαίνει κάτι που θυμίζει την 9/11… αλλά με σεισμό.

 

...Συν το ότι μου φαίνεται απίστευτο που αναλύω την Αποκάλυψη με εσένα!  :shocked:

 

...Μ’αρέσει  :cheerful_h4h:

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το 666 είναι πολλά, από μόνο του.

 

 

 

Σωστά.

Εσύ λοιπόν που έχεις τον νου να λογαριάσεις (δεν ειρωνεύομαι), τι έχει να σου πει το 616...;

 

 

...

 

Εννοείται ότι ούτε το 616 ούτε το 666 λέει κάτι. Ή μάλλον λέει αλλά όπως ο κωδικός του wifi δίνει πρόσβαση σε κάτι μόνο αν τον κατέχεις όμοια και αυτά. Το ότι δεν λέει κάτι "στους πολλούς" σημαίνει ότι δεν είναι για "τους πολλούς."

 

Και όχι - εγώ αν "έχω το νου" δεν λογαριάζω ούτε το XIC' ούτε το ΧΞς' επι του παρόντος. Τα αφήνω ακολουθώντας το "εξαδιαφόρησις των αδιαφόρων"

.

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοείται ότι ούτε το 616 ούτε το 666 λέει κάτι.

 

Ώπα!

Τόσες σελίδες thread έχουμε εδώ αναλύοντας το 666 και μου λές ότι "δεν λέει κάτι"...;;;  :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...