Jump to content

ύπνωση


Recommended Posts

Και τώρα ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ,

 

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΤΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,

 

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ,

 

ΝΙΩΣΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ,

 

ΤΑ ΒΛΕΦΑΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ,

 

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ.........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχει η τεχνική δυνατότητα νά διαμορφωθούν καί νά αποσταλλούν μηνύματα, τά οποία θά παραληφθούν μόνο από τό υποσυνείδητο. Αντίδραση βέβαια θά υπάρξει άν καί η κούτρα τού παραλήπτη κατεβάζει τίς "ίδιες ψείρες"....

 

Άς μήν μπερδεύουμε όμως τά πράγματα...

 

Η ύπνωση είναι συνειδητή επιλλογή, η οποία μάλιστα απαιτεί καί τήν κατάλληλη προετοιμασία τού υποκείμενου. Τό πρόβλημα βρίσκεται στό ότι δέν είναι κάν εύκολο νά πετύχει τό εγχείρημα γιατί μόνο τό 5% τών υποβαλλόμενων (παιδιά καί άτομα υψηλής ευφυίας) μπορούν νά προσεγγίσουν ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

 

Η ύπνωση, είναι αποδεκτή θεραπευτική τεχνική γιά τήν ιατρική κοινότητα τής Αμερικής καί τής Αγγλίας από τό 1955 άν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΟΥ,

 

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΤΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,

 

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ,

 

ΝΙΩΣΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ,

 

ΤΑ ΒΛΕΦΑΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ,

 

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ,

 

ΚΛΕΙΝΟΥΝ.........

 

...σέ ευχαριστώ φίλε μου γιά τήν προσπάθεια αλλά έχω δουλειά μέχρι αργά σήμερα κι έτσι δέν θά σιεστάρω....! :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτρέψτε μου να ξεμπερδέψω κάτι:

Ο εγκέφαλός μας, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε πλέον από τα ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα, λειτουργεί στις παρακάτω συχνότητες:

Δέλτα, από 1 έως 4 Hertz περίπου και αφορά μόνο λειτουργίες του ασυνείδητου και θεωρείται η συχνότητα των ατράκτων του ύπνου. Εδώ ένα άτομο δεν μπορεί να υποβληθεί σε ύπνωση ....

Θήτα, από 4 έως 7 Hertz και αφορά λειτουργίες του υποσυνείδητου. Σε αυτήν την συχνότητα θεωρητικά θα μπορούσαμε να υποβάλουμε το άτομο σε ύπνωση, επειδή όλες οι συναισθηματικές μας εμπειρίες μοιάζουν να καταγράφονται εδώ. Ωστόσο δεν το κάνουμε, επειδή δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος.

Άλφα από 7 έως 14 Hertz (που είναι επίσης συνδεδεμένη με τις λειτουργίες του υποσυνειδήτου, μια είναι η συχνότητα της Ύπνωσης, της Ονειροπόλησης, του Διαλογισμού, του Οραματισμού και της ήρεμης πνευματικής δραστηριότητας) και

[/b]Βήτα από 14 Hertz και πάνω που είναι η συχνότητα της έντονης εγκεφαλικής δραστηριότητας...

 

Ο εγκέφαλός μας έχει την εγγενή ικανότητα να κατεβαίνει περίπου 30 φορές την ημέρα στην συχνότητα Άλφα, επειδή εκεί πραγματικά ξεκουράζεται, "επαναφορτίζεται" και λειτουργεί σε μειωμένους κύκλους δραστηριότητας χωρίς να κοιμάται...

Με δυο λόγια, μας αρέσει να βρισκόμαστε σε συχνότητα Άλφα και βρισκόμαστε πολλές φορές την ημέρα, ακόμα κι αν δεν το συνειδητοποιούμε...

Όταν "κολάμε" στην τηλεόραση, ή στο pc μας, όταν σερφάρουμε στο Διαδύκτιο, όταν παίζουμε με το ζωάκι μας και του μιλάμε, όταν μπαίνουμε σ' ένα δωμάτιο και δεν θυμόμαστε τι θέλουμε να πάρουμε από εκεί, όταν ξεχνάμε πού έχουμε παρκάρει το αυτοκίνητό μας, όταν "χαζεύουμε" και ονειροπολούμε σε μια βαρετή διάλεξη... τότε είμαστε σε συχνότητα Άλφα, ή όπως λέγεται στ' Αγγλικά βρισκόμαστε σε Trance.

 

Ωστόσο η κατάσταση τρανς δεν είναι Ύπνωση....

Η Ύπνωση είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία, που γίνεται σε τρία στάδια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ, και απλώς εκμεταλλεύεται τη φυσική ιδιότητα του εγκεφάλου να περνάει εύκολα σε συχνότητα Άλφα...

 

Το να επηρεαστούμε από μια διαφήμιση όταν βρισκόμαστε σε trance γίνεται, ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕΚΤΙΚΟΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ.

 

Το να μας βάλει κάποιος όμως να κάνουμε ληστείες ή φόνους για πάρτη του μέσω ύπνωσης είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ, επειδή ο ασυνείδητος νους μπορεί να μην καταλαβαίνει τη διαφορά ανάμεσα σε μια θετική και σε μια αρνητική υποβολή, όμως ο συνειδητός νους (αυτός που επεξεργάζεται την δράση μας) ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ και απορρίπτει και το μήνυμα και τον υπνωτιστή.

Με μια κουβέντα απορρίπτει για πάντα τη δυνατότητα αυτού του ατόμου να μας "υπνωτίσει".

 

Και κάτι ακόμα: ΚΑΘΕ ΥΠΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΥΠΝΩΣΗ!

Κανείς δεν μπορεί να μας υπνωτίσει παρά τη θέλησή μας, ούτε μπορεί να μας περάσει υποβολές που δεν είμαστε πρόθυμοι να υπακούσουμε.... Επίσης ΟΛΟΙ έχουμε την ικανότητα να μπαίνουμε σε ύπνωση, όχι μόνο τα μικρά παιδιά, ή οι "έξυπνοι", ή οι "χαζοί" ή δεν ξέρω κι εγώ τι... ΟΛΟΙ!

 

Όλες οι προκαταλήψεις που έχουμε γύρω από τη διαδικασία της ύπνωσης, έρχονται από σενάρια του Χόλλυγουντ - πολύ όμορφα για σενάρια, ωραίες πλοκές, θαυμάσιες ταινίες, αλλά δεν έχουν καμιά σχέση με την αληθινή Ζωή ή Επιστήμη... Ας μην σχηματίζουμε όμως άποψη για την ύπνωση μέσα από τα όσα μας περιγράφουν σκηνοθέτες ή παραγωγοί... Καλύτερα να ενημερωνόμαστε μέσα από βιβλία (όχι από περιοδικά που τα λένε "περιληπτικά") που γράφουν σχετικοί επιστήμονες....

 

Ωστόσο, για όσους θέλουν να τρομάξουν λίγο ακόμη με τα "κακά"

που δήθεν μπορεί να προκαλέσει η υπνωτική διαδικασία, συνιστώ θερμά την ταινία

Αναμνήσεις ενός Φόνου, που κυκλοφορεί σε όλα τα video clubs...

Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά που θα δείτε, αλλά ως ταινία είναι συναρπαστική....

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δέλτα, από 1 έως 4 Hertz περίπου και αφορά μόνο λειτουργίες του ασυνείδητου και θεωρείται η συχνότητα των ατράκτων του ύπνου.  Εδώ ένα άτομο δεν μπορεί να υποβληθεί σε ύπνωση ....

Θήτα, από 4 έως 7 Hertz και αφορά λειτουργίες του υποσυνείδητου.  Σε αυτήν την συχνότητα θεωρητικά θα μπορούσαμε να υποβάλουμε το άτομο σε ύπνωση, επειδή όλες οι συναισθηματικές μας εμπειρίες μοιάζουν να καταγράφονται εδώ.  Ωστόσο δεν το κάνουμε, επειδή δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος.

Άλφα από 7 έως 14 Hertz (που είναι επίσης συνδεδεμένη με τις λειτουργίες του υποσυνειδήτου, μια είναι η συχνότητα της Ύπνωσης, της Ονειροπόλησης, του Διαλογισμού, του Οραματισμού και της ήρεμης πνευματικής δραστηριότητας) και

[/b]Βήτα από 14 Hertz και πάνω που είναι η συχνότητα της έντονης εγκεφαλικής δραστηριότητας...

 

12570[/snapback]

Θυμάσαι τις πηγές σου για το ποιές είναι οι συχνότητες?

Γιατί έπεσα σε μερικά (επουσιώδη με την πρώτη ματιά) λαθάκια, τα οποία δεν ξέρω αν είναι δικά σου ή των πηγών μου... :001almostcry:

π.χ. κατάσταση Δ: Συχνότητα εγκεφάλου 1 ΗΖ -0,1 ΗΖ. (άλλοι δίνουν έως 3, άλλοι έως 5 και ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του τελικά), όπου ο εγκέφαλος δυσλειτουργεί και ο "καημένος" είναι σε κώμα ή και κλινικά νεκρός (στην περίπτωση που μηδενίζεται η συχνότητα)...

σε άλλες πηγές, η κατάσταση Δ συνοδεύεται απλά από βαθύ ύπνο, όπως λες κι εσύ...

 

http://brain.web-us.com/brainwavesfunction.htm

http://www.doctorhugo.org/brainwaves/brainwaves.html

http://www.thelearningweb.net/chapter04/page168.html (αυτή δε ξέρω αν πρέπει να τη θεωρήσω αξιόπιστη...)

 

Με λίγα λόγια, βοήθεια!!! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...