Jump to content

Θεός ως εφεύρεση


Recommended Posts

Φυσικά και δεν είναι ανώριμο το να είσαι Άθεος.

Η πίστη δεν προήλθε από την ωριμότητα. Και το αντίθετο ισχύει.

Φυσικά καλό θα ήταν να ακούσουμε και τις θέσεις ενός άθεου, αλλά και ως έχει νομίζω μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη.

 

Το να πιστεύω σε κάτι δεν με κάνει ούτε ώριμο ούτε έξυπνο ούτε μάγκα. Γιαυτό λέγεται και πίστη, ή πεποίθηση ή ό,τι.

Ο άθεος δεν αρνήται κάτι αποδεδειγμένο, αλλά κάτι που έγκειται στην πίστη.

Ο υλιστής απ'την άλλη, είναι πιο περίπλοκη περίπτωση.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τον υλισμό της φύσης, τότε πάλι δεν είναι ανώριμο(επουδενί). Η φύση δεν είναι μόνο τα δέντρα και τα ποτάμια και τα ζώα όπως πολλοί νομίζουν. Είναι το ΣΥΜΠΑΝ.

Το σύμπαν μας μαθαίνει πολλά πράγματα. Ότι υπάρχει βιαιότητα, ηρεμία, γέννηση, θάνατος, χώρος, χρόνος, εξέλιξη και μετάλλαξη.

Η ύλη δεν είμαι εγώ. Εγώ είμαι ένα κύταρό της που όταν νεκρωθεί θα γίνει κάτι άλλο.

 

Αν λοιπόν δεν πιστεύεις φίλη Viole στην ακαιρεότητα, την συνοχή και την αιωνιότητα του σύμπαντος, δεν πιστεύεις ούτε στο πνεύμα ούτε στον Θεό ούτε πουθενά.

Και αιωνιότητα, για να μην παρερμηνευθώ, δεν σημαίνει αέναη ύπαρξη του κόσμου με την τωρινή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απλά περιμένω κάποιον να πει πως η ψυχή είναι ενέργεια για να το πω :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια κλήση της συζητήσεως σε κάποιες γνωστές ταινίες Matrix & 13ο πάτωμα, Dark City, Existenz κλπ. και ας μην τις έχουν δεί κάποιοι από εσάς όλες. Σχεδόν όλες αυτές μας δείχνουν ότι η ζωή μας βρίσκεται στα χέρια κάποιου "χρήστη" ο οποίος "παίζει" με τις μαριονέτες του. Αυτό είναι ψέμα. Έτσι πιστεύω εγώ. Ο θεός σε όποια θρησκεία και αν πιστεύουμε όποιοι και αν θέλουμε να είμαστε όπως και αν αποκαλούμαστε είτε μιλάμε για θρησκείες απλές καθημερινές και γνωστές είτε σε κάποια τάγματα ανήκουμε, όλοι πιστεύουμε στο ίδιο πράγμα. Ο θεός δεν έχει όνομα... ούτε και ύλη... είναι μέσα στο μυαλό μας. Είμαστε εμείς οι ίδιοι ο θεός του καθενός. Είμαστε εμείς οι ίδιοι και εμείς μόνο παίρνουμε τις δικές μας αποφάσεις. Εμείς είμαστε η ενέργεια και τις δικές μας δυνάμεις εμπιστευόμαστε, απλά είναι τόσο μεγάλη η δύναμη που απορέει από τον καθένα μας που θέλουμε να την αποδώσουμε κάπου αλλού, σε έναν Θεο ας πούμε που εκέινος μπορεί και εμείς όχι να κάνουμε τα όνειρά μας πραγματικότητα. Εμείς είμαστε ταπεινοί, κοινοί θνητοί ενώ εκείνος υπήρχε απο πάντα και θα υπάρχει για πάντα. Τί είναι αυτό που υπήρχε πάντα και θα υπάρχει για πάντα και συνεχώς ανακυκλώνεαι; Η ενέργεια. Επιστημονικά αποδεδειγμένο. Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας, ΑΔΕ για τους 1ο Δεσμήτες.

 

Δεν ξέρω αν κατάφερα να ξεφύγω από το θέμα. Πάντως όσο για τον Αυγερινό που περιμένει το λέω εγώ φωναχτά και με μεγάλη πίστη σε αυτό. Η Ψυχή είναι ενέργεια και η ενέργεια έχει βάρος (21 γραμμάρια για την ακρίβεια - βλέπε ΑΔΕ) και όλοι μας θα αναλυφθούμε εις τους ουρανούς όταν πεθάνουμε κάποτε. Η ψυχή μας δλδ θα φύγει από το σώμα μας (αυτό θέλει να μας πεί ο συγγραφέας).

 

Όλοι (ή σχεδόν όλοι) έχουμε αποδεχτεί όλα αυτά τα χρόνια ένα κοινό "ψέμα", ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι. Όλοι ξέρουμε τι σημβαίνει αλλά δεν θέλουμε η δεν το αντέχουμε να το παραδεχτούμε. Δεν είμαστε σε θέση να πάρουμε μια τόσο μεγάλη ευθύνη πάνω μας, μια τόσο μεγάλη δύναμη.

 

Τέλος θέλω να διευκρινήσω πως εκφέρω την άποψή μου. Δημοκρατία έχουμε, και δεν έχω σκοπό να προσβάλω τα πιστεύω κανενός και ούτε είμαι εδώ για να διδάξω ούτε και να κρίνω τί είναι αλήθεια και τι ψέμα, τι σωστό και τι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν έχεις αναγκη κατι πιο δυνατό απο σενα.. άρα είσαι λιιγο ανορημος ή υπερεκτιμας τις δυναμεις σου

Πλήρως αστήρικτο. Και, με το συμπάθειο, μου μοιάζει λογική "όσα δε φτάνει η αλεπού". Επειδή δεν έχει ανάγκη ο άλλος (όπως εμείς) κάτι ανώτερο και θα τον βγάλουμε ανώριμο;

και ξαναλέγω .. άλλο ΑΘΕΟΣ άλλο ΑΘΡΗΣΚΟΣ..άθρησκος μπορεί να είναι ο καθενας... το να είσαι ΑΘΕΟΣ σημαίνει ότι ΔΕΝ έχεις απορίες, Δεν έχεις της ερωτήσεις για το πριν και το μετα.. και ναι.. ειναι μια ελπιδα....... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

άρα αυτο δε είναι ανοριμο;;

 

ο ΑΘΡΗΣΚΟΣ είναι αυτος που δεν τον εκφράζει ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ δε γουστάρει το religion managment και απλά τραβα την δική του πορεία .. έχει όμως κάποιο θεο....

το να πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ΥΛΗ ειναι και αυτο ανοριμο.. γιατι.. η ύλη εξελισεται, αλλαζει, μεταλλάσεται..κ καποια στιγμη ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ (τα ορ8ογραφικα μου λαθη ειναι παμπολα.. όμως.. συγχορεστε με.. εχω να γραψω ελληνικα ΧΡΟΝΙΑ)

δε θες λοιπον να πιστευεις σε κατι που εχει ημερομινια ληξης

Χμ... μπορώ να μάθω ποια είναι η ημερομηνία λήξεως της Φύσης;

Κι η μεταβολή της Φύσης δεν κατάλαβα για ποιο λόγο είναι αρνητική, μάλλον θετική τη βρίσκω. Ο ίδιος ο Κόσμος μεταβάλλεται, πώς είναι δυνατόν, ενώ ο Κόσμος μεταβάλεται το Ον να παραμένει σταθερό;

δε μίλησα για ημερομηνια λήξης της ΦΥΣΗΣ σαν πνευμα αλλα σαν ΎΛΗ.. Ένά έλατο ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα πεθάνει, αρωσταίνει, κόβεται.. βάλλεται απο τους παραγοντες ανθρωπος και καιρος....

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

Διότι η Φύση εκδηλώνεται θέλεις δε θέλεις. Οι εκδηλώσεις του Θεού εγκείτονται in the eyes of the beholder που λένε κι οι Γερμανοί....

και ποιος μου λεει εμενα ότι ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ δεν είναι το ίδιο πράγμα απλά προσωποποιήθηκε απο μια φαλοκρατική κοινωνία με με σκοπό την Χειραγώγηση;;;;

εεε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλέγω .. άλλο ΑΘΕΟΣ άλλο ΑΘΡΗΣΚΟΣ..άθρησκος μπορεί να είναι ο καθενας... το να είσαι ΑΘΕΟΣ σημαίνει ότι ΔΕΝ έχεις απορίες, Δεν έχεις της ερωτήσεις για το πριν και το μετα.. και ναι.. ειναι μια ελπιδα....... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

άρα αυτο δε είναι ανοριμο;;

Δεν κατάλαβα Χριστό... Συγνώμη...

 

δε μίλησα για ημερομηνια λήξης της ΦΥΣΗΣ σαν πνευμα αλλα σαν ΎΛΗ.. Ένά έλατο ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα πεθάνει, αρωσταίνει, κόβεται.. βάλλεται απο τους παραγοντες ανθρωπος και καιρος....

Κι εγώ αυτό σε ρωτάω, πότε είναι ο θάνατός της;

 

και ποιος μου λεει εμενα ότι ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ δεν είναι το ίδιο πράγμα απλά προσωποποιήθηκε απο μια φαλοκρατική κοινωνία με με σκοπό την Χειραγώγηση;;;;

εεε;;;;;

????

 

Άρα, γιατί να εγκρίνουμε το φαλλοκρατικό κατασκεύασμα "Θεός" και να μην προτιμήσουμε τη Φύση που είναι και πιο αυθεντική έννοια;

Link to comment
Share on other sites

και ξαναλέγω .. άλλο ΑΘΕΟΣ άλλο ΑΘΡΗΣΚΟΣ..άθρησκος μπορεί να είναι ο καθενας... το να είσαι ΑΘΕΟΣ σημαίνει ότι ΔΕΝ έχεις απορίες, Δεν έχεις της ερωτήσεις για το πριν και το μετα.. και ναι.. ειναι μια ελπιδα....... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

άρα αυτο δε είναι ανοριμο;;

Αυτό είναι ισοπεδωτικό!!! Με την ίδια λογική μπορεί κάποιος άθεος να σε κατηγορίσει ως ανώριμη επειδή πιστεύεις σε θεό! Δε στέκει...

 

και ποιος μου λεει εμενα ότι ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ δεν είναι το ίδιο πράγμα απλά προσωποποιήθηκε απο μια φαλοκρατική κοινωνία με με σκοπό την Χειραγώγηση;;;;

εεε;;;;;

Κανείς! Ο ψυχολογικός παράγοντας που υποκινεί τον παρατηρητή είναι ο ίδιος. Τα γυαλλιά είναι που αλλάζουν!

 

Και ο κέρατος έχει δίκιο, από τη στιγμή που μπορούμε να επιχειρήσουμε μια σύγκριση (όπως έκανες εσύ με το Θεός=Φύση), γιατί να μην προτιμήσουμε τον λιγότερο "χειραγωγήσιμο" (δική σου λέξη) δρόμο?!...

 

Γιατί να μην επιχειρήσουμε γενικότερα μια διαφορετική προσέγγιση του θέματος "θεός και άνθρωπος"?! Κολλάμε πάλι σε διαφορές (ουσιώδεις μεν για κάποιους) που προέρχονται από τη χειραγώγηση της έννοιας θεός. (έτσι νομίζω τουλάχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

αυτη την κουβέντα την έχοουμε ξανακάνει όλοι μαζι ξανά.. θυμαστε το περι ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟΥ θεμα;;;;;

 

μη τα ξαναλέμε τώρα.. αυτό συνηθήσαμε αυτό έχουμε.. αυτό διδασκουμε γιατί αυτο βολευει την Ηθικη της κοινωνίας

Link to comment
Share on other sites

μη τα ξαναλέμε τώρα.. αυτό συνηθήσαμε αυτό έχουμε.. αυτό διδασκουμε γιατί αυτο βολευει την Ηθικη της κοινωνίας

Αυτό μάλιστα!!! Είναι αρκετά ξεκάθαρο...

 

Να δώσω έναν άλλο προβληματισμό?! Ναι μεν ο θεός είναι μια έννοια που μπορεί να δεχτεί πολλά ονόματα (όπως και έχει πάρει κατά καιρούς από διάφορους "ηγέτες") αλλά εγώ θα τον πω συντονιστή ! Ποιανού? Κάποιων αφελών που μέχρι στιγμής στην συντριπτική πλειοψηφία τους δεν έχουν καταλάβει ότι είναι οι ίδιοι "θεοί". Απλά τους "συντονίζει" περιμένοντας να το συνειδητοποιήσουν μια μέρα...

 

Πώς σας φαίνεται αυτό??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

μη τα ξαναλέμε τώρα.. αυτό συνηθήσαμε αυτό έχουμε.. αυτό διδασκουμε γιατί αυτο βολευει την Ηθικη της κοινωνίας

Αυτό μάλιστα!!! Είναι αρκετά ξεκάθαρο...

 

Να δώσω έναν άλλο προβληματισμό?! Ναι μεν ο θεός είναι μια έννοια που μπορεί να δεχτεί πολλά ονόματα (όπως και έχει πάρει κατά καιρούς από διάφορους "ηγέτες") αλλά εγώ θα τον πω συντονιστή ! Ποιανού? Κάποιων αφελών που μέχρι στιγμής στην συντριπτική πλειοψηφία τους δεν έχουν καταλάβει ότι είναι οι ίδιοι "θεοί". Απλά τους "συντονίζει" περιμένοντας να το συνειδητοποιήσουν μια μέρα...

 

Πώς σας φαίνεται αυτό??? :unsure:

Pas mal και εμένα!

Viole, όταν υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχουν άθεοι,αλλά μόνο άθρησκοι το λες εκ πείρας? Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι έχω την τύχη να κάνω μάθημα στο φροντιστήριο με δύο απ'τους καθηγητές μου να είναι άθεοι. Αθεοι και όχι άθρησκοι! Ξέρεις, είναι ίσως και οι πιο ανιχτόμυαλοι και χαρισματικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει! Οι τύποι ξεπερνούν τους υπόλοιπους καθηγητές όχι μόνο σε επίπεδο μεταδτικότητας γνώσεων, αλλά και μαθημάτων ζωής. Δεν είναι άνθρωποι που ,όπως λες, θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα! Καμία σχέση! Απλά, αυτό πιστεύουν και όπως εσύ και εγώ, έτσι και αυτοί έχουν την κοσμοθεωρία τους. Είναι η πίστη τους! Προσωπικά τους θεωρώ πολύ ανεπτυγμένους πνευματικά ανθρώπους και ορίζοντες ευρύτερους από οποιονδήποτε άλλο έχω γνωρίσει. Οταν ,λοιπόν, λες ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι ανώριμοι και ότι δεν είναι δυνατό να υφίστσται κατηγορία άθεων, είναι σαν αυτό που είπε ο Κέρατος όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε, δεν το λέω για να προσβάλλω κανένα!

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω έναν άλλο προβληματισμό?! Ναι μεν ο θεός είναι μια έννοια που μπορεί να δεχτεί πολλά ονόματα (όπως και έχει πάρει κατά καιρούς από διάφορους "ηγέτες") αλλά εγώ θα τον πω συντονιστή ! Ποιανού? Κάποιων αφελών που μέχρι στιγμής στην συντριπτική πλειοψηφία τους δεν έχουν καταλάβει ότι είναι οι ίδιοι "θεοί". Απλά τους "συντονίζει" περιμένοντας να το συνειδητοποιήσουν μια μέρα...

 

Πώς σας φαίνεται αυτό??? :unsure:

Ωραίος ο Τζόνυ! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να με αντιπαθησετε ρε γ@μωτο

 

 

λοιπον.. ισως να μη τον εθεσα σωστα οπως ειπαι και ο πατριωτης μου ο Τζονυ..

 

όμως.. ρε παιδια... το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν ελπίζεις πουθενα.. ότι δεν ξέρεις τι κανεις ΕΔΩ και ακομα χειρότερα δεν ψάχνεσαι..

τώρα για τους δυο αυτους καθηγητες το θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ειναι τόσο χαρισματικοι και να μην αναζητούν κάτι.. ακόμα και οι Αγνωστηκιστες.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ...

 

......

 

όσο για τον Τζονυ.. τωρα μου τα χαλασες.. Πως συντονίζει αφού ίσως και να μην υπάρχει.. εεεεεε

Link to comment
Share on other sites

όμως.. ρε παιδια... το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν ελπίζεις πουθενα.. ότι δεν ξέρεις τι κανεις ΕΔΩ και ακομα χειρότερα δεν ψάχνεσαι..

τώρα για τους δυο αυτους καθηγητες το θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ειναι τόσο χαρισματικοι και να μην αναζητούν κάτι.. ακόμα και οι Αγνωστηκιστες.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ...

14636[/snapback]

Μα γιατί να στεκόμαστε τόσο σε μια ταμπέλα βρε συμπατριώτισσα?!.. :)

όσο για τον Τζονυ.. τωρα μου τα χαλασες..  Πως συντονίζει αφού ίσως και να μην υπάρχει.. εεεεεε

14636[/snapback]

Πώς δεν υπάρχει??? Στον δικό μου προβληματισμό βέβαια υπάρχει... Και μάλιστα προέρχεται από την τάξη αυτών που επιβλέπει! Δεν είναι κάτι ανώτερο από αυτούς! Απλά... διορίζεται σε αυτό το πόστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...