Jump to content

Ένας κόσμος χωρίς κέντρο


Recommended Posts

Ε, sorry, αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα!!! Κάποιος ας εξηγήσεις όλες τις θεωρίες... Μονοδιάστατο και Διισδιάστατο; Παιδιά, ε, δεν είμαι και ο πιο διαβασμένος, οπότε προτιμώ διευκρηνύσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο εκτός θέματος,αλλά....
"αιρετική" θεωρία

Γιατί ότι θεωρία πιστεύουν διάφοροι επιστήμονες "διακεκριμένοι" θεωρείται ως μη αιρετική? Κατά πόσο γνωρίζουμε την αλήθεια?

Και ο Λούθηρος θεωρήθηκε από τον πάπα αιρετικός, αλλά τα συγχωροχάρτια δεν ήταν και πολύ θε'ι'κή παρέμβαση...

Το "αιρετικός" εδώ είναι σχήμα λόγου, δεν έχει τη θρησκευτική έννοια. "Αιρετικός" ως προς την "Επιστήμη" (ότι κι αν είναι αυτό).

Δηλώνει κάποιον/α/ους επιστήμονες που προτείνουν και υπερασπίζονται θεωρίες τις οποίες η πληοψηφία των υπολοίπων δεν θεωρεί και πολύ σοβαρές.

Μπορεί κάποτε κάποιος "αιρετικός" να δικαιωθεί αλλά γενικά είναι άνθρωποι που θα μπορούσαν να θεωρηθούν λίγο "ψώνια" αν και μπορεί να είναι διακεκριμμένοι επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το σύμπαν είναι δισδιάστατο ή και μονοδιάστατο.

Αυτό δεν υποτίθεται ότι έχει καταρριφθεί;

Το σύμπαν έχει 4 αποδεδειγμένες διαστάσεις και 7 ακόμα αναπόδεικτες, έτσι δεν είναι;

(εάν έχω μπλέξει ανόμοια πράματα, ας με ξεμπερδέψει κάποιος! :wacko: )

Άλλο οι διαστάσεις του Σύμπαντος και άλλο οι διαστάσεις (ή η διάσταση) του σχήματος - μορφής - του Σύμπαντος.

Αφήστε όμως τις διαστάσεις.

Ας πούμε είστε σε αυτοκίνητο και τρέχει με 100 χιλ. την ώρα. Μέσα υπάρχει μια μύγα που πετάει από παράθυρο σε παράθυρο: Κάνει κάτι που λογικά μύγα δεν μπορεί να κάνει. Πετά με 100 χλμ. αλλά η ίδια ούτε το καταλαβαίνει ούτε οι παρατηρητές μέσα στο αυτοκίνητο που αποτελεί "κλειστό σύστημα" - όπως το Σύμπαν. Εν τω μεταξύ η "μύγα" (αν μπορούσε) ή οι επιβάτες αναρωτιούνται: που είναι το κέντρο του αυτοκινήτου; Αλλά ποιο κέντρο το "γεωμετρικό"; το κέντρο βάρους; δεν είναι απλό να υπολογιστεί το "κέντρο του αυτοκινήτου", σκεφτείτε τώρα τι γίνεται με το κέντρο του Σύμπαντος...

Link to comment
Share on other sites

Το "αιρετικός" εδώ είναι σχήμα λόγου, δεν έχει τη θρησκευτική έννοια. "Αιρετικός" ως προς την "Επιστήμη" (ότι κι αν είναι αυτό).

Δηλώνει κάποιον/α/ους επιστήμονες που προτείνουν και υπερασπίζονται θεωρίες τις οποίες η πληοψηφία των υπολοίπων δεν θεωρεί και πολύ σοβαρές.

Μπορεί κάποτε κάποιος "αιρετικός" να δικαιωθεί αλλά γενικά είναι άνθρωποι που θα μπορούσαν να θεωρηθούν λίγο "ψώνια" αν και μπορεί να είναι διακεκριμμένοι επιστήμονες.

11401[/snapback]

 

Καλό είναι να μην ξεχνάμε πως μοίρα όλων των επιστημονικών θεωριών είναι κάποτε να αντικατασταθούν από κάποιες πιο εμπεριστατωμένες.

 

Δεν το λέω εγώ, το λέει ο Max Weber στο δοκίμιό του "Η επιστήμη ως επάγγελμα".

Link to comment
Share on other sites

Guest PKELGR

Συμπαντικό κέντρο, μεγάλη έκρηξη, συνεχώς διμιουργούνενο σύμπαν ακόμη και σταθερό σύμπαν, όλα θεωρίες που κάθε μιά έχει συμφωνούντες και διαφωνούντες.

Όμως το φιλοσοφικό ερώτημα για ΄μένα είναι το ίδιο.

Και μετά το σύμπαν τι;

Όλες οι θεωρίες μιλούν για ένα κλειστό σύστημα αναφοράς, δηλαδή πεπερασμένο σύμπαν. Η ίδια η λέξη όμως δηλώνει ΤΟ ΠΑΝ.

Το πραγματικό πρόβλημα νομίζω πως είναι εδώ.

Θεωρίες - πειραματικα δεδομένα,όταν υπάρχουν -σκέψεις - αλλά και βαρύτητα, μαζί βέβαια με τις αλλές 3 δυνάμεις-βλέπε μία ηλεκτρομαγνητική-, όπως τις γνωρίζουμε έως σήμερα δείχνουν 4 αντιλιπτές διαστάσεις και σύμπαν εντός κάποιων ορίων.

Δηλαδή έξω από εκεί που φτάνει η ενέργεια (ύλη) του συμβατού με τα δεδομένα ή τις θεωρίες σύμπαντος τι είναι, δεν ανήκει στο ΠΑΝ το οποίο εκφράζουμε με την λέξη σύμπαν;

 

Απλή απορία εκφράζω!!

 

Βοήθεια θέλω απ΄ όλους!!

Link to comment
Share on other sites

"Δύνασαι να κοιτάξεις το μηδέν και να μην αποκαρτερήσεις;"(κάπου το διάβασα αυτό,αλλά πού...)

 

Εγώ ψιλοτρομάζω στη σκέψη αυτή, το τί υπάρχει πέρα από το πεπερασμένο σύμπαν.Είναι όντως το μηδέν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατι να μη πουμε πως ολα αυτα ειναι παπ...ιες και να σκεφτουμε οτι:

Συμφωνα με πολλες θρησκειες ο κοσμος μας αποτελειτε απο πολλα επιπεδα,7η9 καπου εκει(δεν τα εχω μποροστα μου τα στοιχεια),τα λενε κι ολας :evilbl: κολαση και :angel: παραδεισος..

Η κολαση απο κατω,ο παραδεισος απο πανω...Γνωστα ολα αυτα.

Τελευταια η θεωρια περι κοιλης(κουφιας) γης εχει φτασει πολυ στα ανοιχτα, Λενε ακομα οτι δεν ειναι κουφια αλλα εχει μεσα αλλα επιπεδα-πλανητες και οτι οι κυριες εισοδοι βρισκονται στους πολους,καλα ως εδω.

Τα ωραια αρχιζουν οταν καποιοι υποστηριζουν οτι μπαινοντας σε καποια σπηλαια μεταφερομαστε στο χωροχρονο και υπαρχει πιθανοτητα να μεταφερθουμε καπου αλλου,ενα επιπεδο πιο κατω ας πουμε.

:gleam: Μια μερα λοιπον το σκεφτηκα απλα το θεμα και λεω:ρε που...η μου,γιατι να μην ειμαστε και εμεις μεσα σε ενα μεγαλυτερο πλανητη-κελυφος, που οποτε προσπαθουμε να την κανουμε απο εδω μεταφερομαστε σε ενα αλλο χωροχρονικο "συμπαν" με αποτελεσμα να νομιζουμε οτι διανυουμε τεραστιες αποστασεις που ομως στη πραγματικοτητα ειναι μηδενικες :blink: ..κατι τετοιο λοιπον εχω υπ'οψιν μου αν και δεν το εχω σκεφτει πολυ,Θα γουσταρα παντως καμια μερα να "ανοιξουν" οι "ουρανοι" και να την κανω με ελαφρα...! :witch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...