Jump to content

DSL


 Share

Recommended Posts

http://www.petitiononline.com/otedsl/petition.html είναι το μέρος όπου μπορείτε να υπογράψετε τη διαμαρτυρία για την κατάντια του internet, έτσι όπως το έχει καταντήσει ο OTE. Χιλιάδες είναι οι διαμαρτυρόμενοι Έλληνες χρήστες όπου πλέον βλέπουν την Ελλάδα στις τελευταίες θέσεις στον κόσμο από πλευράς ταχύτητας σε συνδυασμό με τις φοβερά υψηλές τιμές. Σύμφωνα με την internet world stats, σε έρευνα που έγινε μέχρι τα τέλη Ιουλίου 2005, γύρω στους 3.800.000 Έλληνες χρησιμοποιούν το διαδίκτυο. Άρα δεν τίθεται θέμα να μπαίνει μέσα ο ΟΤΕ, ο οποίος μάλιστα σημειώνει φοβερά κέρδη από την υπερεκμετάλλευση των DSL και ISDN γραμμών. Είναι ενδεικτικό μάλιστα ότι η Ευρώπη έχει εγκαταλείψει καιρό τώρα τις ISDN γραμμές, ενώ προσανατολίζεται σε υψηλές ταχύτητες που σε ορισμένες χώρες φτάνουν ακόμη και στα 8ΜΒ! Την ίδια στιγμή, στην Ελλάδα θεωρούνται προνομιούχοι οι χρήστες που έχουν κάτι παραπάνω από μια απλή σύνδεση 56Κ/PSTN...

Και μια προσωπική εμπειρία: Πριν από 4 χρόνια είχα μείνει για κάποιο μικρό διάστημα στη Σουηδία. Εκείνη την εποχή, η DSL θεωρούνταν ξεπερασμένη, σε σημείο που ένας κοινός χρήστης στο σπίτι είχε και μια τέτοια σύνδεση. Δε διανοούνταν κανείς εκεί ότι υπάρχει κατώτερη σύνδεση... Και οι τιμές φυσικά ήταν γύρω στα 20 ευρώ το μήνα, τίποτα δηλαδή!

Έπρεπε να περάσουν μερικά χρόνια για να πουλήσει ο ΟΤΕ έναν ικανοποιητικό αριθμό ISDN γραμμών και έπειτα να φέρει τις DSL γραμμές στην Ελλάδα - αφού βέβαια πέρασε από το Ευρωπαικό δικαστήριο (για αυτή την ασυδοσία και την "αδυναμία εναρμόνισης της αγοράς ευρωζωνικών συνδέσεων με τις πρακτικές και τις οδηγίες που ακολουθεί η Ε.Ε.) και αφού η DSL είχε πλέον ξεπεραστεί στην Ευρώπη...

Σήμερα, ο ΟΤΕ προσφέρει χαμηλότατης ποιότητας συνδέσεις, ενώ παράλληλα χρεώνει αδρά γι'αυτές, παρουσιάζοντας τρελά κέρδη. Ταυτόχρονα, μπορεί να παίζει και με τις άλλες εταιρίες που εξαρτώνται από αυτόν για να πουλήσουν τις συνδέσεις τους (αφού χρησιμοποιούν τις γραμμές του), δημιουργώντας τους προβλήματα σταθερότητας. Πως γίνεται να λέω κάτι τέτοιο? Με επιχείρημα την έρευνα που έγινε πρόσφατα και έβγαλε τις συνδέσεις DSL του ΟΤΕ πιό σταθερές από τις υπόλοιπες των ανταγωνιστών του!

Αν δε χορτάσατε χολή, έχω και άλλα στοιχεία για την κατάσταση του internet στην Ελλάδα... Αλλά νομίζω ότι αυτά φτάνουν προς το παρόν... :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως η Adsl της Otenet που έχω  :censored: σταθερή είναι...

12052[/snapback]

Ξέρεις κάτι? Σε πιστεύω! :063laugh: Φαντάσου τι γίνεται με τις υπόλοιπες... :headb:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και εγώ πληρώνω για 1Mbit καμια 96ρα ευρώ. Έλεος.

 

Σουηδία, 1 Gigabit = 35?/μήνα.

 

Αλήτες κυρίες και κύριοι, όπως θα έλεγε και ο Λεβέντης.

 

Είναι δυνατόν να σε παραμυθιάζουν απ'την μια ότι θέλουν οι νέοι να έχουν πρόσβαση στην τεχνολογία και στην κοινωνία της πληροφορίας, και απ'την άλλη να δίνεις τόσα λεφτά για μια ADSL?

 

Θα ήθελα να βάλω τον πρόεδρο του ΟΤΕ να κάνει ένα search στην wikipedia με pstn, ζητώντας του πληροφορίες 80 σελίδων.

 

Θα ήθελα επίσης να βάλω τον πρόεδρο του ΟΤΕ να κατεβάσει τα βιντεάκια απ'τον ιστό του ntua που μου χρειάζονται για τη σχολή.

 

Θα ήθελα επίσης να βάλω τον πρόεδρο του ΟΤΕ να μου στήσει ένα δίκτυο με Slackware ρουτάροντας 80 συνδέσεις με μια 384 ADSL.

 

Τέλος θα ήθελα να τους φτύσω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από όχι και τόσα πολλά χρόνια, οι υπολογιστές επιβαρύνονταν με συντελεστή ΦΠΑ 36%. Διότι τους είχαν κατατάξει στα είδη πολυτελείας.

 

Διαμαρτυρόταν κόσμος και κοσμάκης, τελικά δεν έγινε τίποτα. Τελικά, οι υπολογιστές μπήκαν στο συντελεστή 18% όταν καταργήθηκε όλη η κλίμακα του 36%, ύστερα από κοινοτική επιβολή.

 

Αν δε γινόταν αυτό, μάλλον θα πληρώναμε ακόμα 36% ΦΠΑ για ένα "είδος πολυτελείας" που βρίσκεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

και φανταστειται οτι ο ΟΤΕ δεν υποστηριζει ADSL σε καποιες περιοχες.. :015annoyed:

 

οποτε πηρα ISDN..

 

μαλλον το κανουν γαι να ξεφορτωθουν τα "μηχανακια" της isdn που τους εμειναν... :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα επίσης να βάλω τον πρόεδρο του ΟΤΕ να μου στήσει ένα δίκτυο με Slackware ρουτάροντας 80 συνδέσεις με μια 384 ADSL.

Πάμε στοίχημα ότι με τις "φτηνές" φοιτητικές DSL γραμμές θα γίνει κάτι τέτοιο?! :whistling:

Τέλος θα ήθελα να τους φτύσω.

Και πολύ επιεικής είσαι! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στα 10Μbit και δωρεάν και ευχαριστημένη...

 

Εξάλλου δεν φορτώνω τον υπολογιστή με βλακείες...

 

Δεν πειράζει μια χαρά είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στα 10Μbit και δωρεάν και ευχαριστημένη...

 

Εξάλλου δεν φορτώνω τον υπολογιστή με βλακείες...

 

Δεν πειράζει μια χαρά είναι!!

Νιώθω τόσο μικρός... :unsure::wacko::blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στα 10Μbit και δωρεάν και ευχαριστημένη...

 

Εξάλλου δεν φορτώνω τον υπολογιστή με βλακείες...

 

Δεν πειράζει μια χαρά είναι!!

Νιώθω τόσο μικρός... :unsure::wacko::blink:

Εγώ πάλι νιώθω επιεικώς ανοητούλης, κορόιδο και θύμα!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...