Jump to content

Μετά το Butterfly effect, το ?Παντοφλάι effect? ή


 Share

Recommended Posts

... Μπορεί άραγε μια βόμβα που χτυπάει αθώους στο Ιράκ να προξενήσει τυφώνα στην Αμερική;

 

Πόσο «συνδέονται» οι πράξεις μας με τα όσα συμβαίνουν στον κόσμο;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly_effect

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να παρουσιάσει έστω και ενδείξεις για την μια πλευρά. Το θέμα λοιπόν ανάγεται στο τι πιστεύουμε. Ας μην το πάμε βέβαια μακριά στα κάρματα και στους κανόνες 3χ (λολ).

Αν υποθέσουμε οτι ο κόσμος λειτουργεί αξιοκρατικά (και λέγοντας κόσμος εννοώ τους μηχανισμούς του), θα μπορούσαμε να πουμε πως ναι.

Η απάντηση της άλλης πλευράς που θα μπορούσε να δωθεί εδώ βέβαια είναι πως δεν υπάρχει αξιοκρατία αλλά εκφοβισμός ώστε να διατηρούνται τα + και τα -.

Είναι όμως έτσι;

Ας πάρουμε προς ανάλυση όσα ξέρουμε.

 

Αρχίζοντας από τις λαϊκές ρίσεις τύπου "κακό σκυλί ψόφο δεν έχει" και φτάνοντας στις θρησκοληπτικές θέσεις τύπου "αν κάνεις κακό θα πας στην κόλαση" πάλι βλέπεις την αντίθεση.

 

Αν πάλι μιλήσω χρησιμοποιόντας την φαντασία μου, θα μπορέσω επιτέλους να σου απαντήσω. Θα είναι όμως τόσο αυθαίρετο που είναι σαν να μην το είπα.

Σου φτάνει το ότι θα ήθελα να είχε ισχύ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζοντας από τις λαϊκές ρίσεις τύπου "κακό σκυλί ψόφο δεν έχει" και φτάνοντας στις θρησκοληπτικές θέσεις τύπου "αν κάνεις κακό θα πας στην κόλαση" πάλι βλέπεις την αντίθεση.

Κολάζομαι τώρα να μπω σε κουβέντα «εδώ είναι η κόλαση, εδώ και ο παράδεισος»... αλλά φοβάμαι ότι θα με μαλώσεις που θα είμαι (πάλι) εκτός θέματος... :unsure:

 

Αν πάλι μιλήσω χρησιμοποιόντας την φαντασία μου, θα μπορέσω επιτέλους να σου απαντήσω. Θα είναι όμως τόσο αυθαίρετο που είναι σαν να μην το είπα.

«η φαντασία είναι σημαντικότερη της γνώσης» - Αϊνστάιν... :smilewink:

Πες μας Αυγερινέ, κι ας είναι αυθαίρετο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ, θα μου το κατεδαφίσουν μετά.

 

Σοβαρά τώρα, το τι είπε ο αινστάιν πέρα των φυσικών του θεωριών με αφήνει παντελώς αδιάφορο. :censored:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα, το τι είπε ο αινστάιν πέρα των φυσικών του θεωριών με αφήνει παντελώς αδιάφορο. :censored:

Οκ, τότε αυτό που είπε ο Βερν "ότι μπορεί να φανταστεί ένας άνθρωπος σήμερα, μπορεί να το φτιάξει ένας άνθρωπος αύριο" (ή κάπως έτσι τέλος πάντων, το νόημα όμως παραμένει ίδιο).

 

Κοινώς: πες μας τι φαντάζεσαι. Το θέμα μας εδώ, έτσι κι αλλιώς σηκώνει μπόλικη... αυθαιρεσία :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να απαντάω με βάση τη φαντασία μου, άλλο αν ξεκινάω ένα τέτοιο θέμα με το απαραίτητο ελεύθερο.

 

Είμαστε οφ τοπικ..εντ οφ στορυ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να παρουσιάσει έστω και ενδείξεις για την μια πλευρά...

...

Σου φτάνει το ότι θα ήθελα να είχε ισχύ αυτό;

13104[/snapback]

Οι ενδείξεις είναι τα γεγονότα που "δείχνουν" προς τέτοιες ερμηνείες, όχι όμως πάντα, ούτε είναι επαρκείς ως αποδείξεις.

Η σκέψη πάντως μου γεννήθηκε με τον συσχετισμό του "πεταρίσματος" της πεταλούδας στην Κίνα (που λέει και η γνωστή υπόθεση). Αν ένα απλό πετάρισμα μπορεί να προκαλέσει καταιγίδα κάπου αλλού μακριά, πόσο περισσότερο οι πράξεις μας. Βέβαια απ' όσο ξέρω πρόκειται για υπόθεση που δεν έχει αποδειχθεί θεωρείται όμως να ισχύει σε χώρους όπως η πρόβλεψη καιρού.

Το άλμα πάλι προς μια "νοήμονα" ανταπόκριση του περιβάλλοντος νομίζω ότι μπορεί να στοιχειοθετηθεί λογικά, χωρίς αυτό να είναι απόδειξη και χωρίς να περάσουμε σε καθαρά "μεταφυσικές" ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να παρουσιάσει έστω και ενδείξεις για την μια πλευρά...

...

Σου φτάνει το ότι θα ήθελα να είχε ισχύ αυτό;

Οι ενδείξεις είναι τα γεγονότα που "δείχνουν" προς τέτοιες ερμηνείες, όχι όμως πάντα, ούτε είναι επαρκείς ως αποδείξεις.

Η σκέψη πάντως μου γεννήθηκε με τον συσχετισμό του "πεταρίσματος" της πεταλούδας στην Κίνα (που λέει και η γνωστή υπόθεση). Αν ένα απλό πετάρισμα μπορεί να προκαλέσει καταιγίδα κάπου αλλού μακριά, πόσο περισσότερο οι πράξεις μας. Βέβαια απ' όσο ξέρω πρόκειται για υπόθεση που δεν έχει αποδειχθεί θεωρείται όμως να ισχύει σε χώρους όπως η πρόβλεψη καιρού.

Το άλμα πάλι προς μια "νοήμονα" ανταπόκριση του περιβάλλοντος νομίζω ότι μπορεί να στοιχειοθετηθεί λογικά, χωρίς αυτό να είναι απόδειξη και χωρίς να περάσουμε σε καθαρά "μεταφυσικές" ιδέες.

Νομίζω πως υπάρχει μια σχετική πραγματεία πάνω στο butterfly effect από τον Prof.Joao Paixao Telhada...είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Λισσαβώνας.Πέφτει όμως πολύ μαθηματικό και είναι αρκετά δυσνόητο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...