Jump to content

Υπάρχουν τρεις αλήθειες...


Recommended Posts

Αθήνα, Θέατρο Πέτρας, Καλοκαίρι 2005. Ο πανύψηλος και ασκητικός Σοτιγκί Κουγιατέ, ερμηνεύει τον Σούφι δάσκαλο Τιέρνο Μποκάρ. Κάποια στιγμή, γυρίζει και λέει:

«Υπάρχουν τρεις αλήθειες: η αλήθεια μου, η αλήθεια σου και η Αλήθεια.

Η αλήθεια μου και η αλήθεια σου είναι μονάχα θραύσματα της Αλήθειας -είναι οι ημισέληνοι τοποθετημένες ένθεν και ένθεν του τέλειου κύκλου της πανσέληνου.

Τον περισσότερο καιρό, όταν συνομιλούμε και ακούμε μόνο τον εαυτό μας, οι ημισέληνοί μας στρέφουν η μια την πλάτη της στην άλλη. Όσο συνομιλούμε, τόσο απομακρυνόμαστε από την πανσέληνο.

Πρέπει πρώτ? απ? όλα να στραφούμε ο ένας στον άλλον, για να βρεθούν αντικριστά οι ημισέληνοί μας, να πλησιάσουμε λίγο-λίγο και ίσως, τελικά να συναντηθούν μέσα στο μέγιστο κύκλο της Αλήθειας»

~ Από το περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ, τεύχος 55, Νοέμβριος 2005, σελ. 7 ~

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα σχόλιο... Πού το βρήκες το τεύχος Νοεμβρίου, αφού ακόμη Οκτώβριο έχουμε...?! :018bleh:

Είμαι συνδρομήτρια :018bleh:

(Έχει πάντως ήδη κυκλοφορήσει το τεύχος Νοεμβρίου. Το είδα στα περίπτερα)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο,

οντως ειμαστε μισοι(καποιοι αυτολοκληρωνονται αλλα οχι σωστα η πολυ δυσκολα)

ανεκαθεν αναζητουμε το αλλο μας μισο...

Ωραια ειναι και η αποψη του αριστοφανη στο "Συμποσιον"

Το ωραιο ειναι οτι οταν βρουμε το "συμπληρωματικα μισο μας"(ΥΛΙΚΑ) και οταν ολοκληρωθουμε τοτε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΖΩΗ,μια νεα ζωη...

οταν βρουμε το αλλο μισο και υλικα και πνευματικα τι γινεται??? μηπως δημιουργειται κατι το τελειο?

Δυσκολο να απαντηθει μιας και λιγοστα τα παραδειγματα και ακομα πιο δυσκολη η ανιχνευση τους...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι ειναι...

Συμφωνα με το νομο των Πιθανοτητων γινεται, συμφωνα με τις Θρησκειες υπαρχει και μια περιοδικοτητα στο ολο θεμα

ή

Αν δεν ειμαστε μονοι μας ΑΥΤΟΙ :018bleh: διαλεγουν το ποτε και πως

 

:offtopic: :sleep:

Link to comment
Share on other sites

Το αποσπασμα μοιαζει πολλη με αυτο που λεω εγω (ειλικρινα δεν θυμαμε αν το εχω διαβασει ή ακουσει απο καπου ή μπου ηρθε θεια επιφοιτηση) η αληθεια ειναι μια απλα ο καθενας λέει την δική του εκδοχή.

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Το αποσπασμα μοιαζει πολλη με αυτο που λεω εγω (ειλικρινα δεν θυμαμε αν το εχω διαβασει ή ακουσει απο καπου ή μπου ηρθε θεια επιφοιτηση) η αληθεια ειναι μια απλα ο καθενας λέει την δική του εκδοχή.

:witch:

14891[/snapback]

 

Εγω ειμαι υπερ της αποψεις να λες την αληθεία ειτε σε soft μορφη ειτε σε hard. Σε καθε περιπτωση δεν θα μου αρεσει ουτε να μου αποκρυψουν αλλα ουτε και ωραιοποιήσουν μια κατασταση. Οταν γνωριζεις την αλήθεια, οσο αντικιμενικα μπορει να εκφραστει και αυτη, μπορει να λαβεις και τα καταληλα μετρα για να αντιμετωπισεις την κατασταση. Σε καθε αλλη περιπτωση εθελοτυφλής.Και επειδη δεν θελω να κανω σε αλλους οτι δεν μου αρεσει να μου κανουν λεω την αληθεια οσο και αν ποναει και με οποιοδήποτε κόστος. Αν καποιος δεν μπορει να καταλαβει τις προθεσεις μου που εγω γινομαι "σκληρη" τοτε απλα δεν αξιζει και να ασχοληθω μαζι του.

απο το

"αληθεια ή ψέματα"

 

 

 

τώρα εγώ να πω ότι δε με κάλυψες και ότι ... να μωρε... αντιφάσκεις???????

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... δεν βλέπω αντίφαση... :unsure:

 

Στην πρώτη περίπτωση, αναφέρεται ένα γενικό γεγονός.

 

Στην δεύτερη περίπτωση, αναφέρεται μια προσωπική προτίμηση.

 

Και συγνώμη που επεμβαίνω :)

Link to comment
Share on other sites

Και συγνώμη που επεμβαίνω  :)

15335[/snapback]

 

Δεν βλέπω το κακό να επεμβαίνεις σε μια συζήτηση που άνοιξες εσύ....Ασχετο

 

Λοιπόν Η Αλήθεια... Ένα θέμα που απασχολεί αιώνες τώρα τον ανθρώπινο νου... Οδρόμος προς αυτή Άβατον. Οι απόψεις πολλές άλλες εναρμονίζονται για να συνθλίψουν άλλες, πολλές είναι αυτούσιες και ανεξάρτητες, άλλες καταστρέφονται μόνες τους. Οι απόψεις δημιουργούν την αλήθεια που μας οδηγεί στην ΓΝώση της Αλήθειας αυτό όμως είναι κάτι ακτόρθωτο ως τώρα.

Σκεφτείτε και το άλλο. Η αλήθεια πονάει. Φαντάζεσθαι συναντώντας το άλλο σου μισό να πορευθείς μαζί του και να συνατήσεις κάτι που δεν περίμενες από την μορφή της Αλήθειας?

Η Αλήθεια είναι σκληρή Μπορεί κάποιος να την ανακάλυψε και να μην το έχει πει γιατί δεν του άρεσε.

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Η Αλήθεια είναι σκληρή Μπορεί κάποιος να την ανακάλυψε και να μην το έχει πει γιατί δεν του άρεσε.

...ή γιατί φοβάται την αντίδραση αυτού/ων στον/ους οποίο/ους θα την πει...

 

Άλλωστε, το ξέρουμε πιστεύω όλοι, ότι κάποια πράγματα δεν λέγονται έτσι αβίαστα. Δεν είναι πάντα έτοιμος ο άνθρωπος ν? ακούσει κάτι. Χρειάζεται πρώτα μια κάποια «προετοιμασία»... αλλιώς η αντίδραση θα είναι αρνητική ή ακόμα και επιθετική.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε, το ξέρουμε πιστεύω όλοι, ότι κάποια πράγματα δεν λέγονται έτσι αβίαστα. Δεν είναι πάντα έτοιμος ο άνθρωπος ν? ακούσει κάτι. Χρειάζεται πρώτα μια κάποια «προετοιμασία»... αλλιώς η αντίδραση θα είναι αρνητική ή ακόμα και επιθετική.

15390[/snapback]

 

Ισχύει δηλ. ο κανόνας της Σιωπής εδώ... Θα μπορούσε όμως να φανερώσει το μυστικό σε κάποιων που εμπιστευόταν και έκρινε άξιο για τη διατήσρηση της Γνώσης... Φυσικά η αντίδραση προς το άγνωστο δεν είναι πάντα αυτή που περιμένουμε. Αυτό συμβαίνει και στις πιο απλές καθημερινές στιγμές μας...

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...